Jump to content

ΛΙΜΝΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, μερικές φωτογραφίες που τράβηξα σήμερα από μία λίμνούλα που βρίσκεται καμιά 35αρια χιλιόμετρα μακριά από την Αθήνα. Ένας όμορφος παράδεισος μέσα στα πεύκα.

post-16058-1283696969_thumb.jpg

post-16058-1283697064_thumb.jpg

post-16058-1283697149_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φώτο ακόμα.

Η λίμνη είναι γεμάτη από κυπρίνους(μέχρι 60πόντους), δίαφορα μικρότερα ψάρια, χρυσόψαρα, νεροχελώνες.

post-16058-1283697435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα διόδια των Αφιδνών 32χιλ της Αθηνών Λαμίας βγαίνεις από την εθνική και προχωράς προς Αφίδνες.

Λιγο μετά το χωριό ακολουθείς το δρόμο για Αγία τριάδα ένα πολυ όμορφο εξωκλήσι. Παιρνεις τον δρόμο αριστερά. Χίλια μέτρα μετά (περίπου) στα δεξιά σου όπως ακολουθείς τον κεντρικο θα δεις την οδο Κίρκης. Ανεβαίνεις αυτό το δρόμο και πενήντα μέτρα μετα βρίσκεσαι δίπλα στη λίμνη. Να έχεις μαζί σου και καφεδάκι είναι φοβερά.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μηπως η φωτο ειναι απο τη λιμνη πανω απο τη βαρυμποπη 6-7 χιλιομετρα)? εχει και ενα γηπεδακι μπασκετ διπλα?

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα μικρό γηπεδάκι αλλά δεν έχει σχέση με την Βαρυπόμπη. Η λίμνη αυτή βρίσκετε στην οροσειρα της Πάρνηθας αλλα από την πλευρά των Αφιδνών. Για τη λίμνη Μπελέτσι περνάς τη Βαρυμπόμπη, φτάνες στο Κατσιμίδι, με κατεύθυνση προς την Ιπποκράτειο Πολιτεία και φτάνεις εκει.

Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει την ιδια λεμε... πηγαινω 2-3 φορες το μηνα, απλα επειδη μαρεσει η οδηγηση στο βουνο πηγαινω ως τη βαρυμποπη αλλα δεν στριβω αριστερα για να μπω στο χωριο, παω ευθεια, μετα απο 200 μετρα στριβω αριστερα και περναω απο πανω τα βασιλικα κτιματα και φτανω μετα απο κανα 10λεπτο στη λιμνη...

ειναι πααραα πολυ ομορφο μερος και τα τελευταια χρονια βαλανε το σπιτακι για τις παπιες και τα ξυλινα καγκελα περιμετρικα... εχει πανω απο τις παπιες και 2 ελαφια που τα προσεχουν... δεν ξερω αν ειναι ακομα γιατι ελειπα διακοπες...

Link to comment
Share on other sites

Τα ελάφια είναι όλα εκεί. Υπάρχουν και νεογέννητα. Οι πάπιες μόνο έχουν μειωθεί κατά πολύ.

Και μερικές φώτο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

πολυ χαιρομαι για τα ελαφακια. στην πρωτη φωτο ειναι εκει στο περιφραγμενο τα ελαφια... στην τριτη φωτο η ριζα που παει μεσα στο νερο θα αποτελουσε (ενα κοματι της) το πρωτο ξυλο στο ενυδρειο μου, αλλα μετα αλλαξα γνωμη και εβαλα ξυλο απο πετ σοπ.

ειναι πανεμορφο μερος και θυμιζει κατι απο μερη που βλεπουμε σε ντοκιμαντερ, ετσι που απο τη μια πλευρα ειναι το βουνο που ορθονεται πανω απο τη λιμνη,,,

πολυ ωραιο το θεμα σου!!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να μην πηρες της ριζες στην 3 εικονα???????

σε προλαβα και γω για τις ριζες :):P αλλα τοτε που ηταν να τις παρω και γω δεν ηταν ...αυτο που λεμε ... καθαρες... μαλλον κανα σχολειο ειχε παει εκδρομη και ....

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχουμε ακομα τετοια μερη κοντα μας,παλι καλα....

Link to comment
Share on other sites

σε προλαβα και γω για τις ριζες :):P αλλα τοτε που ηταν να τις παρω και γω δεν ηταν ...αυτο που λεμε ... καθαρες... μαλλον κανα σχολειο ειχε παει εκδρομη και ....

εαν ξανα πας κρατα μου μερικες ;):blush::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εαν ξανα πας κρατα μου μερικες :P;):blush:

εγινε! :thumbup: θες και καμια νεροχελωνα? τιγκα ειναι! ψαρια, χελωνες, βατραχια φουλ!!!

υ.γ. πλακα κανω παιδια...δεν βουταω ζωντανα απο τη φυση :)

Link to comment
Share on other sites

τελειααα :):)

δν ηξερα οτι εχουμε τοσο ωραια πραγματα τοσο κοντα μας!!!!Ηδη κανονιζω εκδρομουλα με τον γιο!!! :)

να μας τα λετε αυτα τα ωραια!!!!μην τα κρατατε κρυφα :P

Και μια απορεια(ελπιζοντας να μην ακουστει χαζη..)...αμα ελευθερωσω εκει μερικους λαθρεπιβατες(σαλιγκαρακια)θα επιβιωσουν αραγες???? :blush:

Link to comment
Share on other sites

τελειααα :):)

δν ηξερα οτι εχουμε τοσο ωραια πραγματα τοσο κοντα μας!!!!Ηδη κανονιζω εκδρομουλα με τον γιο!!! :)

να μας τα λετε αυτα τα ωραια!!!!μην τα κρατατε κρυφα :P

Και μια απορεια(ελπιζοντας να μην ακουστει χαζη..)...αμα ελευθερωσω εκει μερικους λαθρεπιβατες(σαλιγκαρακια)θα επιβιωσουν αραγες???? :blush:

Είναι το ιδανικό μέρος και εχω απελευθερώσει πάρα πολλούς λαθρεπιβάτες (σαλιγκαράκια) σε αυτό. :cheers:

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ιδανικό μέρος και εχω απελευθερώσει πάρα πολλούς λαθρεπιβάτες (σαλιγκαράκια) σε αυτό. :band:

super :P:blush: !!!!!!!!!!!χλια ευχαριστω... :):):) μου δωσες μεγαλη χαρα...δν ηθελα με τπτ να τα θανατωσω :cheers:

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ιδανικό μέρος και εχω απελευθερώσει πάρα πολλούς λαθρεπιβάτες (σαλιγκαράκια) σε αυτό. :P

Χμμμμμ :) Δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος γι'αυτό... :)

Αφενός δεν ξέρω την κατώτατη θερμοκρασία που πιάνει η λίμνη τον χειμώνα, από την άλλη, αν δεν έχει τέτοια σαλιγκάρια ήδη, τότε δεν ξέρουμε πως μπορεί να επηρεάσουμε τον βιότοπο... :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ :P Δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος γι'αυτό... :blush:

Αφενός δεν ξέρω την κατώτατη θερμοκρασία που πιάνει η λίμνη τον χειμώνα, από την άλλη, αν δεν έχει τέτοια σαλιγκάρια ήδη, τότε δεν ξέρουμε πως μπορεί να επηρεάσουμε τον βιότοπο... :)

ποιος προθιμοποιειται να κανει μια βουτια να μας πει για τα σαλιγκαρακια...??? :cheers:

αν και εφοσον εχει βαλει ο φιλος μας ο SOTIRIS λογικα πρεπει να εχει πλεον.. :)

αληθεια πως μπορουμε να επηρεασουμε ενα βιοτοπο με σαλιγκαριακια τετοιου μεγεθους..που στην περιπτωση που δν πολυβρισκουν τροφη δν θα πολυαναπαραγονται κιολας(λογικα)

Τωρα οσον αφορα τις θερμοκρασιες...μηπως να μας ελεγε καποιος που εχει δικη του λιμνουλα αν εχει λαθρεπιβατες...και αντεχουν το χειμωνα???? :band::)

Link to comment
Share on other sites

ποιος προθιμοποιειται να κανει μια βουτια να μας πει για τα σαλιγκαρακια...??? :P

αν και εφοσον εχει βαλει ο φιλος μας ο SOTIRIS λογικα πρεπει να εχει πλεον.. :)

αληθεια πως μπορουμε να επηρεασουμε ενα βιοτοπο με σαλιγκαριακια τετοιου μεγεθους..που στην περιπτωση που δν πολυβρισκουν τροφη δν θα πολυαναπαραγονται κιολας(λογικα)

Τωρα οσον αφορα τις θερμοκρασιες...μηπως να μας ελεγε καποιος που εχει δικη του λιμνουλα αν εχει λαθρεπιβατες...και αντεχουν το χειμωνα???? :blush::)

Το πως μπορούμε να επηρεάσουμε ένα οικοσύστημα ακόμη και με την μικρότερη παρέμβαση δεν μπορούμε να το ξέρουμε ακόμη ειδικά αν αυτό είναι κλειστό και περιορισμένου μεγέθους όπως αυτή η λίμνη, δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιός οργανισμός ο οποίος καθόλου περίεργο να είναι και σπάνιος (ναι ακομη και τόσο κοντά στην Αθήνα, η Ελληνική Φύση είναι μοναδική) θα επηρεαστεί άμεσα. Μπορεί να λυπάστε τα σαλιγκάρια σωστά; και τα κουνελάκια όμως χαριτωμένα είναι αλλά αφού τα εισήγαγαν στην Αυστραλία έγιναν μαζί με τις αλεπούδες η μεγαλύτερη μάστιγα του ντόπιου οικοσυστήματος. Αυτά χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος. :)

Έγινε επεξεργασία - giannis.pap
Link to comment
Share on other sites

Το πως μπορούμε να επηρεάσουμε ένα οικοσύστημα ακόμη και με την μικρότερη παρέμβαση δεν μπορούμε να το ξέρουμε ακόμη ειδικά αν αυτό είναι κλειστό και περιορισμένου μεγέθους όπως αυτή η λίμνη, δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιός οργανισμός ο οποίος καθόλου περίεργο να είναι και σπάνιος (ναι ακομη και τόσο κοντά στην Αθήνα, η Ελληνική Φύση είναι μοναδική) θα επηρεαστεί άμεσα. Μπορεί να λυπάστε τα σαλιγκάρια σωστά; και τα κουνελάκια όμως χαριτωμένα είναι αλλά αφού τα εισήγαγαν στην Αυστραλία έγιναν μαζί με τις αλεπούδες η μεγαλύτερη μάστιγα του ντόπιου οικοσυστήματος. Αυτά χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος. :)

:):):P

Link to comment
Share on other sites

Η λιμνη που δημιουργηθηκε κατα λαθος!!!!! διαβαστε εδω: http://ecoview.gr/limnh-mpeletsi-parnhthas/

και φυσικα κανενα ζωο δεν πρεπει να ελευθερωνετε σε περιβαλον που δεν ειναι το δικο του!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...