Jump to content

Γεια σας και παλι!!θα ηθελα τα φωτα σας για υλικα φιλτρου


retard20

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!εχω εδω και καιρο το εξωτερικο φιλτρο της jbl 700e crystalprofi και διαβαζα ετσι για τα υλικα και σε ενα πετ μου ειπαν στο 1 απο τα 3 καλαθακια να βαλω ανθρακα τον οποιο εχω αφησει 1 μηνα μεσα -.- και καθως διαβαζα ειναι ανουσιος(δε ξερω αν ειναι και βλαβερος για τα ψαρακια μου :) ) και αυριο θα παω water inn και σκευτομαι με τι να τον αντικαταστησω

1το καλαθι εχει μπλε σφουγγαρι!!

2ρο ανθρακα :)

3το μακαρονι χοντρο της jbl (μου ειπαν αλλαγη καθε χρονο)

βοηθεια για το τι να βαλω στο 2ρο καλαθι

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!εχω εδω και καιρο το εξωτερικο φιλτρο της jbl 700e crystalprofi και διαβαζα ετσι για τα υλικα και σε ενα πετ μου ειπαν στο 1 απο τα 3 καλαθακια να βαλω ανθρακα τον οποιο εχω αφησει 1 μηνα μεσα -.- και καθως διαβαζα ειναι ανουσιος(δε ξερω αν ειναι και βλαβερος για τα ψαρακια μου :) ) και αυριο θα παω water inn και σκευτομαι με τι να τον αντικαταστησω

1το καλαθι εχει μπλε σφουγγαρι!!

2ρο ανθρακα :)

3το μακαρονι χοντρο της jbl (μου ειπαν αλλαγη καθε χρονο)

βοηθεια για το τι να βαλω στο 2ρο καλαθι

O ανθρακας χρησιμευει για το στρωσιμο του ενυδρειου και μετα απο θεραπειες με φαρμακα,μετα τον αφερουμε.

Και εγω το ιδιο παραμυθι ειχα απο το πετσοπ και οχι για 1 μηνα αλλα για 1 χρονο,αλλαζοντας τον καθε μηνα. :)

Θα σου προτινα να βαλεις καποιο καλο βιολογικο υλικο οπως το sera siporax η' το substrat pro.

Link to comment
Share on other sites

O ανθρακας χρησιμευει για το στρωσιμο του ενυδρειου και μετα απο θεραπειες με φαρμακα,μετα τον αφερουμε.

Και εγω το ιδιο παραμυθι ειχα απο το πετσοπ και οχι για 1 μηνα αλλα για 1 χρονο,αλλαζοντας τον καθε μηνα. :)

Θα σου προτινα να βαλεις καποιο καλο βιολογικο υλικο οπως το sera siporax η' το substrat pro.

συμφωνο απολυτα με αυτα που προτεινες. χωρις να θελω να σε διορθωσω και επειδη μου το ειπανε σε ενα θεμα πριν λιγο, που ειπα ακριβως το ιδιο με εσενα, οτι τον ανθρακα τον βαζουμε στο στρωσιμο. με διορθωσε και νομιζω ορθα ενας συντονιστης και μου ειπε οτι τον ανθρακα τον κραταμε 2-3 μερες στο ενυδρειο ΠΡΙΝ το στρωσιμο. μετα τον βγαζουμε και κανουμε το στρωσιμο, και σε θεραπειες βεβαια....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο απολυτα με αυτα που προτεινες. χωρις να θελω να σε διορθωσω και επειδη μου το ειπανε σε ενα θεμα πριν λιγο, που ειπα ακριβως το ιδιο με εσενα, οτι τον ανθρακα τον βαζουμε στο στρωσιμο. με διορθωσε και νομιζω ορθα ενας συντονιστης και μου ειπε οτι τον ανθρακα τον κραταμε 2-3 μερες στο ενυδρειο ΠΡΙΝ το στρωσιμο. μετα τον βγαζουμε και κανουμε το στρωσιμο, και σε θεραπειες βεβαια....

Συμφωνω και εγω,

Οταν λεω στρωσιμο δεν μπηκα σε λεπτομεριες εφοσον το ειχε κανει ηδη,ενοουσα με λιγα λογια στην αρχη και οχι εφ ορου ζωης χρηση, οπως κανουμε με τα μηχανικα και τα βιολογικα υλικα.

Εγω πχ στο τελευταιο ενυδρειο που εστησα τον αφησα 5 μερες,αλλα και παραπανω να τον αφησουμε δεν διατρεχουμε καποιο κυνδυνο,απλα απο εκει και περα ειναι κατα καποιο τροπο ανουσιο,εφοσον οτι ηταν να κανει το εκανε.

Αν βεβαια δεν τον αφερεσουμε μετα απο 30-40 μερες ισως αποδεσμευσει αυτα που ειχε κρατησει.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα παραμυθι διοτι μου παν να τον αλλαζω καθε 3 μηνες -.- και διαβαζα ετσι και το πετυχα και διαβασα την χρησιμοτητα του...

δλδ κοιταω ενα απο αυτα τα 2? τα αλλα ως εχουν ε 1το και 3το?

ευχαριστω και για τις απαντησεις <3

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Και μενα παραμυθι διοτι μου παν να τον αλλαζω καθε 3 μηνες -.- και διαβαζα ετσι και το πετυχα και διαβασα την χρησιμοτητα του...

δλδ κοιταω ενα απο αυτα τα 2? τα αλλα ως εχουν ε 1το και 3το?

ευχαριστω και για τις απαντησεις <3

Το μπλε σφουγγαρι ειναι απαρετητο,τωρα αν θα παει στο κατω κατω καλαθακι η' στο πανω πανω εξαρτατε απο τη ροη του φιλτρου σου.

Αν η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω πρεπει να μπει κατω,αν η ροη ειναι απο πανω προς τα κατω πρεπει να μπει πανω.

Το μακαρονι επισης δεν το γνωριζω,ειναι μηχανικο η' βιολογικο;

Aν ειναι μηχανικο κανει την ιδια δουλεια με το σφουγγαρι οποτε δεν εχει και πολυ σημασια το πανω κατω εφοσον κανει "σαντουιτς" με το σφουγαρι το βιολογικο σου υλικο.

Αν ειναι βιολογικο το αφηνεις οπως εχει και δεν το αντικαθιστας ΠΟΤΕ ολο μαζι,παρα μονο σε μικρες δοσεις.

Πχ 1 χουφτα ανα εβδομαδα,ωστε να μην εχεις αποτομες απωλειες στη βιολογια σου.

Εχω χρισημοποιησει παρομοια βιολογικα υλικα που αναφερουν οτι θελουν αντικατασταση καθε χρονο.

Εγω προσωπικα τα αντικαθιστω οταν ειναι εμφανης η αλλιωση τους σε μεγαλο βαθμο και οχι απαρετητα καθε χρονο.

Πχ το fluval biomax αναφερει στη συσκευασια οτι θελει αντικατασταση καθε χρονο.

Εδω και 18 μηνες δεν βλεπω καποια ιδιαιτερη αλλιωση και απολυτος κανενα προβλημα στις μετρησεις με υγρα τεστς.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Στο μεσαίο καλάθι μπορείς να βάλεις συτο εδω το οποίο ταιράζει στο φίλτρο σου,είναι πολύ αξιόλογο υλικό με μεγάλη αντοχή στο χρόνο

1.jpg

και στο επάνω μπορείς να κρατήσεις το σφουγγάρι μαζί με μια λεπτή στρώση υαλοβάμβακα

Το μακαρόνι που περιέχει μέσα είναι μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

Σας αγαπαω ευχαριστω <3 :):)

δηλαδη δε χρειαζονται 2 μηχανικα? δηλαδη σε λιγο καιρο να βγαλω και το 3το καλαθι και να βαλω κατι αλλο?

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Σας αγαπαω ευχαριστω <3 :):P

δηλαδη δε χρειαζονται 2 μηχανικα? δηλαδη σε λιγο καιρο να βγαλω και το 3το καλαθι και να βαλω κατι αλλο?

αυτη ειναι αγαπη :blush::cheers::) . καλυτερα στη θεση του 2ου μηχανικου βαλει βιολογικο υλικο :band: παραπνω δωσανε τοσα να διαλεξεις :)

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι αγαπη :P:blush::) . καλυτερα στη θεση του 2ου μηχανικου βαλει βιολογικο υλικο :blink: παραπνω δωσανε τοσα να διαλεξεις :)

Αγαπαω τι να κανω? :cheers:

δηλαδη καλυτερα 2 βιολογικα 1 μηχανικο απ οτι καταλαβα!!

και παλι ευχαριστω :)

σε λιγο φευγω water inn οποτε θα εχουμε νεα σε λιγο για το τι θα επιλεξω θα ρωτησω και εκει βεβαια!!

ελπιζω να τους αγαπησω και εκει ^^ :band::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Αγαπαω τι να κανω? :)

δηλαδη καλυτερα 2 βιολογικα 1 μηχανικο απ οτι καταλαβα!!

και παλι ευχαριστω :)

σε λιγο φευγω water inn οποτε θα εχουμε νεα σε λιγο για το τι θα επιλεξω θα ρωτησω και εκει βεβαια!!

ελπιζω να τους αγαπησω και εκει ^^ :):hysterical:

Εφοσον το χοντρο μακαρονι ειναι και αυτο μηχανικο τοτε η βιολογια σου ειναι ελαχιστη και στιριζεται στο βυθο σου και στα 2 μηχανικα σου(σφουγγαρι και μηχανικο μακαρονι).

Παρε βιολογικο υλικο και για το 3ο καλαθι αλλα εγω στη θεση σου θα εκανα το εξης:

Θα γεμιζα το μεσαιο καλαθι με βιολογικο υλικο,θα το αφηνα για 15 μερες να αποκτησει την απαρετητη βιολογια και μετα θα αντικαθιστουσα και το 3ο καλαθι.

Link to comment
Share on other sites

το substrat προ αγορασα το εχω βαλει στο 2ρο καλαθι

τωρα τι κανω? δεν ταιζω μεχρι αυριο η μονο σημερα δε ταιζω?

Link to comment
Share on other sites

το substrat προ αγορασα το εχω βαλει στο 2ρο καλαθι

τωρα τι κανω? δεν ταιζω μεχρι αυριο η μονο σημερα δε ταιζω?

Τάισε ελάχιστα,πρόσθεσε ζωντανα βακτηρια για 2-3 μέρες και μη ξεχάσεις να αγαπας τα ψάρια σου :) !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...