Jump to content

Aqua(myth)busters


Aiolos

Recommended Posts

Βαγγέλη αυτό είναι κάτι αρκετά γνωστό και νομίζω ότι δεν είναι καν μύθος :)

Νομίζω οι περισσότεροι στραγγίζουν τα ζουμί μετά το ξεπάγωμα και μετά το ρίχνουν.

Μην το λες,μην το λες...

Link to comment
Share on other sites

Oσον αφορα το Στροντιο το εχω ψαξει αρκετα..

Κατεληξα να ρωτησω ωκεανολογο οικογενειακο φιλο ο οποιος μου ειπε πως τα τελευταια 850 περιπου χρονια το στοιχειο αυτο υπαρχει στη θαλασσα και στους κοραλιογενεις υφαλους σε μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι στον ωκεανο. Αυτα!

αυτό είναι συνέπεια των πυρηνικών δοκιμών που έχουν γίνει στον ειρηνικό ωκεανό , σύμφωνα με τον Shimek

μιας και με τις εταιρίες μόνο καχύποπτοι είμαστε όλοι... όσο αφορά την αναγκαιότητα αλλά πολλές φορές και

οι Ιταλοί πάντως έχουν καταφέρει με την μεταξύ τους επικοινωνία (πράγμα που αρχίζει να γίνεται και σε εμάς)

να κατασκευάζουν οι ίδιοι τα ζουμάκια τους ανέξοδα και αποτελεσματικά... με μεθόδους τύπου balling και πρακτικές λύσεις χημικών ουσιών, είναι μια ευχάριστη νότα στην ηθελημένη υπερπροσφορά των εταιριών που σκοπό έχουν να μας τα παίρνουν "σχεδόν" από παντού...

θα βρεις στη βιβλιοθήκη του AQUAZONE σχετικές πληροφορίες , αν έχεις απορίες στείλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

Aqua(myth)busters

Ο Chelmon rostratus εξολοθρεύει τις Aiptasies?

Φύγαμε……

Πρίν φύγουμε φτύστε (χωρίς πλακα ) ! Το λέω γιατί έχω ενα λευκόστενο κανα δύο χρόνια και πριν απο δύο μηνες , σε ένα ποστ έγραψα ότι είναι το καλύτερο παιδί κ.τ.λ .... και την επόμενή μέρα (αλλά την επόμενή ) γέμισε ich που δεν ήξερε τή ήταν , στην συνέχεια αιματώματα σε πτερύγιά ... και μετά απο 2 μήνες full σκόρδο στην τροφή (και γενικότερα) ,βιταμίνες και 2 φορές την ημέρα αρτέμια κατεψυγμένη .....είναι καλά!!! :lmao::hysterical::hysterical:

ΦΤΥΣΤΕ !!! :):lol::lmao:

Στο θέμα μας .... έχω έναν chelmon , ο οποίος μετά απο κάνα μία βδομάδα ... δεν άφησε απταισια ουτε για πλάκα ! και είχα πολλές !!! Δεν είχα άλλη λύση για τις απταισιες ... ήταν πάρα πολλές ... κατά τη γνώμη μου , τα ματζούνια (kalkwasser,λεμόνι ,κτλ) είναι μόνο για μία το πολύ 2 απταισιες ... και αυτες μεγάλες !!! H lismata δεν παίζει ούτε για πλάκα ... οπότε ο chelmon ήταν η μόνη λύση . Φοβόμουνα μήν αρχίσει να την πέφτει σε lps , και σεclam (φτύστε πάλι ) .....αλλά όλα καλά ( ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΦΤΥΝΟΥΜΕ -ΚΟΥΝΙΣΤΈ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΑΣ ) !!!

Τώρα προσπαθώ να αναπαράγω στο σαμπ aptaisia ... και του δίνω κάνα βραχάκι με καμία 10 αρία πάνω , που δεν υπάρχουν μετά απο 5-6 ώρες !!! Κατά τα άλλα τρώει αρτέμια και mysis με πολύ όρεξή και μετά από πολυ κόπο !!! Το θέμα είναι ότι τρώει πολύ μα πολύ άργα . Αυτο σημαίνει ...ότι πρέπει να ταίζω ....!!!

Εννοείτε ότι δεν πρόκειται να φάει ξηρή τροφή ...!!!

Σε διατροφή είναι το ποίο δύσκολο ψάρι που είχα ποτέ ........αλλά είναι πανέμορφο !!! :thumbup::bowdown::bowdown:

ΧΩΡΊΣ ΠΛΑΚΑ ............. ΦΤΥΣΤΕ & ΚΟΥΝΗΘΗΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΑΣ .....

(ΦΩΝΑΧΤΑ ΤΟ ΛΕΩ ......) :thumbup::thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Πρίν φύγουμε φτύστε (χωρίς πλακα ) ! Το λέω γιατί έχω ενα λευκόστενο κανα δύο χρόνια και πριν απο δύο μηνες , σε ένα ποστ έγραψα ότι είναι το καλύτερο παιδί κ.τ.λ .... και την επόμενή μέρα (αλλά την επόμενή ) γέμισε ich που δεν ήξερε τή ήταν , στην συνέχεια αιματώματα σε πτερύγιά ... και μετά απο 2 μήνες full σκόρδο στην τροφή (και γενικότερα) ,βιταμίνες και 2 φορές την ημέρα αρτέμια κατεψυγμένη .....είναι καλά!!! :lmao::hysterical::hysterical:

ΦΤΥΣΤΕ !!! :):lol::lmao:

Παίρνω αφορμή από τα λεγόμενα του fracto και ρωτάω:

Ο λευκοστερνος με το που τον αναφέρουμε ότι πάει καλά γυρίζουμε σπίτι και τον

βλέπουμε μέσα στο ικ.Μου συνέβει 2-3 φορές χωρίς παρατράγουδα,ίσως επειδή

έτρωγε σαν τρελός.

@ fracto

ΦΤΟΥΟΥΟΥ ΦΤΟΥΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα γνώριζα ότι τα ζουμάκι από τις κατεψυγμένες τροφές όταν αυτές ξεπαγώσουν, το ρίχνουμε και αυτό στο ενυδρείο μιας και το θεωρούσα τροφή για τα κοράλλια και άλλα ασπόνδυλα.

Στο παρακάτω άρθρο αναφέρει μεταξύ των άλλων ότι το ζουμάκι το πετάμε διότι είναι "υπεύθυνο" για την αύξηση των φωσφορικών και κατά συνέπεια των ανεπιθύμητων αλγών.

http://kb.marinedepot.com/article.aspx?id=..._eid=c1ed501271

Ευχαριστώ τον Aqua_yoko για το λινκ

Βαγγέλη εδώ και 5 χρόνια, δεν ξεπαγώνω χωριστά τις τροφές.

Μέσα σε ένα κύπελο μπαίνουν κατεψυγμένα (αρκετά κυβάκια), ζουμιά, σκόνες, ανακάτεμα-ξεπάγωμα και όλα μαζί ή μπλούμ μέσα ή target feeding.

Φωσφορικά δεν μέτρησα ποτέ αλλά αφτό το αποδίδω στο σύστημα αντιφωσφόρου.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη εδώ και 5 χρόνια, δεν ξεπαγώνω χωριστά τις τροφές.

Μέσα σε ένα κύπελο μπαίνουν κατεψυγμένα (αρκετά κυβάκια), ζουμιά, σκόνες, ανακάτεμα-ξεπάγωμα και όλα μαζί ή μπλούμ μέσα ή target feeding.

Φωσφορικά δεν μέτρησα ποτέ αλλά αφτό το αποδίδω στο σύστημα αντιφωσφόρου.

+1.... :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνει να αναμειγνύουμε άνθρακα και αντιφώσφορο μαζί, τη στιγμή που γνωστή και καταξιωμένη εταιρία τα πουλάει έτοιμο ως προϊόν?

αυτο πειραζει??? εγω μαζι τα εχω κατω το αντιφοσφορο και απο πανω πατάει ο άνθρακας..... αλλα δεν παρατιρισα κανενα πρόβλημα...πιστευω πως ειναι βλακιες αυτα...γιατι απο τιν στιγμή που περνάει το νερο μεταφεροντε μόρια και απο τα δύο στοιχεία οποτε ειτε ακουμπάει ειτε οχι το ιδιο είναι

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το έχουμε αναφέρει και αλλού. Το θέμα δε νομίζω ότι είναι κάποιο πρόβλημα, αλλά καθαρά πρακτικό λόγω διαφορετικής συχνότητας που θέλουν αλλαγή τα δύο υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...