Jump to content

Νέος Αφρικανός στην παρέα


kostas100

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορουσες να μας δωσεις τις διαστασεις του ενυδρειου σου ακριβως? ;)

Φυσικά. :D

1,20x45 x65

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες και από μενα.Δύο πράγματα ,

1.Τις πέτρες θα μπορούσες να τις σηκώσεις και άλλο.Κάνε διάφορα στησίματα με τις πέτρες για να δείς τι σου πάει πιο πολύ και βέβαια να είναι λειτουργικά για τα ψάρια.Κοίτα φωτό από άλλα στησίματα στο θεματικό της Αφρικής.

2.Την πλάτη μην την αφήσεις γυμνή.Τελευταίως τις βάφουμε http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=266205 ή μπορείς να βάλεις κάποια αφίσα μονόχρωμη.Κοίτα και εδώ να δεις μια βαμμένη πλάτη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=274142

Καλώς ήλθες και καλή επιτυχία ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν θα παραμεινεις σε δυο χαρεμια,εχεις κανει πολυ καλο στησιμο,με μεγαλες τρυπες.Αλλα ολο και κατι γεννητουρια θα εχεις,οποτε ενωσε τα δυο βουναλακια.

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες πιστεύω έχουν αρκετές σπηλιές και περάσματα αλλά σίγουρα αργότερα θα κάνω κάτι για να τις αυξήσω.Προτιμώ να μην ενώσω τις δυο στοίβες αλλά να τους δώσω ύψος και στη μέση να μπουν λίγες ανούμπιες για να σπάει η μονοτονία.

Για το δεύτερο χαρέμι έχετε καμιά ιδέα ακόμη το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες πιστεύω έχουν αρκετές σπηλιές και περάσματα αλλά σίγουρα αργότερα θα κάνω κάτι για να τις αυξήσω.Προτιμώ να μην ενώσω τις δυο στοίβες αλλά να τους δώσω ύψος και στη μέση να μπουν λίγες ανούμπιες για να σπάει η μονοτονία.

Για το δεύτερο χαρέμι έχετε καμιά ιδέα ακόμη το σκέφτομαι.

Πώς θα σου φαινόταν ένα χαρέμι 1m+3f από κάποιο είδος Aulonocara;

;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να δεις και τα Borley,ειναι πολυ φιλησυχα ψαρια,με πολυ σουλατσο σε ολο το ενυδρειο,και πολυ ομορφα θηλυκα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα σου φαινόταν ένα χαρέμι 1m+3f από κάποιο είδος Aulonocara;

;)

Σε εμένα μια χαρά θα φαινόταν και μάλιστα είχα καταλήξει στα Aulonocara jacobfreibergi αλλά δυστυχώς απορρίφθηκε από τους υπόλοιπους στο σπίτι λόγω χρωμάτων. :thumbup:

Τους έπεισα να βάλλω 300άρι νταμάρι στο σαλόνι αλλά στην επιλογή των ψαριών θα κάνω υποχωρήσεις(τουλάχιστον τώρα στην αρχή :D ).

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να δεις και τα Borley,ειναι πολυ φιλησυχα ψαρια,με πολυ σουλατσο σε ολο το ενυδρειο,και πολυ ομορφα θηλυκα.

Είναι μέσα στις (αρκετές) επιλογές μου και αυτά όπως και τα socolofi που μου πρότεινε ο φίλος Africanos. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσα στις (αρκετές) επιλογές μου και αυτά όπως και τα socolofi που μου πρότεινε ο φίλος Africanos. ;)

Τα Borley διαφερουν ως προς το σχηματους συνγκριτικα με της αλλες κιχλιδες,μοιαζουν με τσιπουρα :D αλλα μα πολυ μακρια κατω πτεριγεια,και οταν τεντονωνται ειναι χαρμα,Δεν μπαινουν ποτε στης τρυπες και κανουν πολυ σουλατσο.Σου γεμιζει το ενυδρειο,οσο για τα socolofi,καμια συγκριση,τα εχω και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχεια και απο μενα στο καινουριο σου ενυδριο~ !!! μαλαουιανος και σι και σου προτεινω protomelas http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1240 αυτο το ψαρακι με εχει τρελανει. ασε που οταν θελει να ζευγαροσει περνει τρελλα χρωματα. τα

Borley που λεει ο κιχλιδατος εχουν και αυτα την αρχοντια τους! ειναι σουπερ. καλα για aulonacara εγω τρελενομαι αλλα αργουν να μεγαλοσουν σε συγκριση με τα αλλα και αργουν να παρουν τα χρωματα τους...http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=651

τα καναρινακια τα λαμπιντος ενοητε πανε παντου! ειναι απο τα πιο ευκολα και εντιποσιακα μεσα στο ενυδριο! http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1665

τωρα εσυ αποφασιζεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχεια και απο μενα στο καινουριο σου ενυδριο~ !!! μαλαουιανος και σι και σου προτεινω protomelas http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1240 αυτο το ψαρακι με εχει τρελανει. ασε που οταν θελει να ζευγαροσει περνει τρελλα χρωματα. τα

Borley που λεει ο κιχλιδατος εχουν και αυτα την αρχοντια τους! ειναι σουπερ. καλα για aulonacara εγω τρελενομαι αλλα αργουν να μεγαλοσουν σε συγκριση με τα αλλα και αργουν να παρουν τα χρωματα τους...http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=651

τα καναρινακια τα λαμπιντος ενοητε πανε παντου! ειναι απο τα πιο ευκολα και εντιποσιακα μεσα στο ενυδριο! http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1665

τωρα εσυ αποφασιζεις!!!!

Νομιζω πρεπει να παραμεινει σε 15-16-17 ποντους,και οχι μεγαλυτερα σε 350 λιτρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να μπουν δυο χαρέμια με labidos και acei white tail.

Τα acei θα τα πάρω αύριο.Πρέπει να ακολουθήσω κάποια διαδικασία προσαρμογής πριν τα βάλλω στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να μπουν δυο χαρέμια με labidos και acei white tail.

Τα acei θα τα πάρω αύριο.Πρέπει να ακολουθήσω κάποια διαδικασία προσαρμογής πριν τα βάλλω στο ενυδρείο;

H προσαρμογή είναι διαδικασία πολύ βασική για κάθε οργανισμό που βάζουμε στο ενυδρείο μας. Πολύ χρήσιμο θα ήταν και το πέρασμα από καραντίνα για λίγες μέρες, πράγμα που μπορεί να γλυτώσει από πολλά προβλήματα αλλά δυστυχώς λίγοι κάνουν.

Πάρε έναν κουβά που χρησιμοποιείς μόνο για δουλειές του ενυδρείου, βάλε τα ψάρια μέσα με το νερό της σακούλας και με ένα μικρό σωληνάκι (πχ αεραντλίας) ρίχνε νερό μέσα από το ενυδρείο με τρόπο που να τρέχει πολύ αργά μέσα στον κουβά ώστε σταδιακά να φτάσει τις συνθήκες του ενυδρείου. Αυτός είναι έναν τρόπος από τους πολλούς που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

;)

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα την διαδικασία προσαρμογής και οι πέντε πρώτοι κάτοικοι του ενυδρείου μου είναι γεγονός. ;)

Αύριο που θα μου στείλουν τα τεστ θα κάνω μετρήσεις και θα σας τις ποστάρω μαζί με φωτογραφίες.

Τι τροφές να αγοράσω για τα acei που έβαλα και τα labidos που θα ακολουθήσουν και κάθε πότε να ταΐζω;Να πω πως τις δυο πρώτες μέρες δεν θα τα ταΐσω για να μην μου ανέβει η αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα την διαδικασία προσαρμογής και οι πέντε πρώτοι κάτοικοι του ενυδρείου μου είναι γεγονός. ;)

Αύριο που θα μου στείλουν τα τεστ θα κάνω μετρήσεις και θα σας τις ποστάρω μαζί με φωτογραφίες.

Τι τροφές να αγοράσω για τα acei που έβαλα και τα labidos που θα ακολουθήσουν και κάθε πότε να ταΐζω;Να πω πως τις δυο πρώτες μέρες δεν θα τα ταΐσω για να μην μου ανέβει η αμμωνία.

Για αρχή 1. Malawi της Tropical, 2.Spiroulina της Tropical ή της ocean nutrition,3.Cichlid vegi flakes της ocean nutrition και από κατεψυγμένο mysis της ocean nutrition.

Μεγάλη προσοχή τώρα στην αρχή στην ποσότητα μην μας ξεφύγει καμμιά αμμωνία.Το κατεψυγμένο άστο για μετά.

:D

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή 1. Malawi της Tropical, 2.Spiroulina της Tropical ή της ocean nutrition,3.Cichlid vegi flakes της ocean nutrition και από κατεψυγμένο mysis της ocean nutrition.

Μεγάλη προσοχή τώρα στην αρχή στην ποσότητα μην μας ξεφύγει καμμιά αμμωνία.Το κατεψυγμένο άστο για μετά.

;)

Ευχαριστώ, θα τις πάρω αυτές τις τροφές αύριο.

Πως να ταΐζω όμως, κάθε μέρα διαφορετική;Και τι ποσότητα;

Για να μην μου ξεφύγει η αμμωνία δεν θα ταΐσω καθόλου τις πρώτες 2-3 μέρες.Καλύτερα να πεινάσουν λίγο παρά να τα χάσω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά! Να χαίρεσαι τα ψαράκια σου!!! :D

Ειδικά τις πρώτες μέρες, θα σε ξετρελάνουν!

Οι τροφές που σου πρότεινε ο κ. Γεωργίου είναι πάρα πολύ καλές!

Επειδή ταΐζω με τις ίδιες πάνω κάτω, να σου πω πως δεν πρέπει να ρίξεις πολύ. Τις πρώτες μέρες τάιζε μια φορά τη μέρα μία από όλες τις τροφές ή φτιάξε ένα μείγμα. Υπολόγιζε ποσότητα τόση ώστε να έχει φαγωθεί σε maximum 1-2 λεπτά από όταν την ρίξεις. Πχ από τη Malawi Tropical που έχει πολύ πολύ τρίμματα από τα φυλλαράκια, μην είναι πάνω από 10-15 κομματάκια τη φορά. Ή από την Spiroulina, 10-15 μπαλάκια πάλι... Μετά που το ενυδρείο σου θα γίνει πιο σταθερό σε συνθήκες, ανεβαίνεις και σε 2ο τάισμα τη μέρα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι και οι μετρήσεις που έκανα σήμερα.

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3<20

PH=8

GH=9

KH=7

Το φίλτρο φαίνεται πως έχει στρωθεί αλλά το νερό μου δεν είναι αρκετά σκληρό.Πρέπει να ανεβάσω τις σκληρότητες, και αν ναι πως;

Στον βυθό έχω αραγωνίτη και οι πέτρες μου δεν είναι ασβεστολιθικές.

Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβάσεις τις σκληρότητες μπορεις να προσθεσεις ενυδρειακό αλατι για κιχλιδες αφρικής και Μαλάουι μπαφερ(για το ph αν και δεν σου χρειάζεται).(Βγαζουν 2-3 εταιρίες...διαλεξε)

Με προσοχή στη χρηση για να ανεβασεις τις σκληρότητες σου σταδιακά και οχι απότομα!

Καλή συνέχεια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια φαίνονται ευτυχισμένα αν και μάλλον μου βγήκαν δυο αρσενικά γιατί πέφτει πολύ κυνήγι από τον μεγάλο μου στον μικρότερο.Ευτυχώς υπάρχουν αρκετές πέτρες και ο μικρός κρύβεται όποτε χρειάζεται εκεί. :)

Στο θέμα της διακόσμησης έχω βάλλει βαλισνέριες στις πίσω γωνίες για να κρύψω τους σωλήνες και θα βάλλω χαρτόνι στην πλάτη του ενυδρείου.Επειδή όμως το κέντρο έχει μείνει άδειο σκέφτομαι να του βάλλω ένα ξύλο και πάνω να δέσω 2 ανούμπιες.Να το κάνω ή δεν ταιριάζουν όλα αυτά σε αφρικάνικο;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις ότι σου αρέσει γιατί εσύ θα βλέπεις το ενυδρείο και θα πρέπει να το χαίρεσαι. Μοναδική προϋπόθεση το ξύλο να μην είναι πολύ μεγάλο και σε δυσκολεύει στις σκληρότητες που θέλεις να πετύχεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που πήγα να ταΐσω είδα με έκπληξη ότι το μεγαλύτερο θηλυκό που πάντα έτρεχε πρώτο για να φάει έμενε στις πέτρες και κοίταζε από μακριά.Παρατηρώντας το καλύτερα είδα πως είναι μπουκωμένη.Τελικά ήρθε πολύ γρήγορα το πρώτο μπούκωμα μόλις 10 μέρες αφότου τα έβαλα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.Όλα πάνε καλά με το ενυδρείο είχα και 2 μπουκώματα και σύντομα που θα ολοκληρώσω την σύνθεση(περιμένω τα labidos) θα κάνω παρουσίαση.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα στίγματα πράσινης άλγης που εμφανίζονται στα τζάμια.Τα καθαρίζω προς το παρόν όσο μπορώ με μια πλαστική κάρτα αλλά κάθε τόσο ξαναεμφανίζονται.

Αν προσθέσω κανένα σαλιγκάρι θα με βοηθήσει καθόλου σε αυτό το πρόβλημα και αν ναι ποιο είδος;Εγώ σκεφτόμουνα τα Anentome Helena για να μειωθούν και οι λαθρεπιβάτες(αν και δεν είναι αρκετά που να δημιουργούν πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...