Jump to content

Fluidized sand-bed filter σε reef???


panosb

Recommended Posts

Ποια είναι η άποψή σας σχετικά με τη χρήση ενός fluidized sand-bed filter ή ελληνιστί ενός φίλτρου άμμου σε ένα σύστημα reef?

Υπάρχουν πραγματικά οφέλη ή αποτελεί υπερβολή? :D

Ποια η συμβολή του στην αφαίρεση ή πρόσθεση νιτρικών(nitrate) μέσα στην υδάτινη στήλη ενός reef? :)

Χρησιμοποιεί κανένας από εσάς φίλτρο άμμου?

Τελικά, αξίζει να επενδύσει κανείς στην αγορά του? :rolleyes:

:D ή :D ???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μια πολυ ενδιαφερων ερωτηση. Ξεκιναμε.

Υπάρχουν πραγματικά οφέλη ή αποτελεί υπερβολή?  :D

1170[/snapback]

Βεβαιως υπαρχουν αλλα μην φανταστεις πως αυτο συμαινει πως ειναι αυτο το πολυ καλυτερο σε σχεση με ενα αλλο καλο βιολογικο φιλτρο οπως ενα καλο εξωτερικο φιλτρο γεματο με καλο βιολογικο υλικο siporax ή substrat pro.Το FSB αποτελει εναν απο τους καλυτερους τροπους για την βιολογια σε ενα ενυδρειο. Ειναι σχετικα μικρο σε ογκο, ειναι αρκετα γρηγορο στις αλλαγες του βιολογικου φορτιου και αναλογικα με τον ογκο του, μπορει να αναλαβει ποιο μεγαλο φορτιο, σε απολυτο ογκο παντα σε σχεση με ενα canister ή ενα wet-dry. Ενω εχει παρατηρηθει πως εαν μπει σε ενα ενυδρειο με οχι κορυφαια βιολογια, ανεβαζει και το redox καπως σε ενα διαστημα 1 με 3 βδομαδες, δηλαδη οταν στρωσει οπως πρεπει.

Ποια η συμβολή του στην αφαίρεση ή πρόσθεση νιτρικών(nitrate) μέσα στην υδάτινη στήλη ενός reef?  :rolleyes:

1170[/snapback]

Το συγκεκριμενο φιλτρο ειναι ενα βιολογικο φιλτρο που αναλαμβανει την δουλεια να μετατρεψει την αμμωνια μεσω του μεγαλου πλυθησμου βακτηριδιων που μπορει να φιλοξενηση στο τελικο προιον του κυκλου του αζωτου. Δηλαδη στα νιτρικα αλατα. Δεν κανει απονιτικοποιηση, δηλαδη να σου χαμηλωσει τα νιτρικα αφου εδω χρειαζετε αλλο ειδος φιλτρου, αρκετα ποιο ογκωδες και ποιο δυσχρηστο στην χρηση του.

Χρησιμοποιεί κανένας από εσάς φίλτρο άμμου?

1170[/snapback]

Εχω χρησιμοποιηση στο παρελθον τετοιο φιλτρο. Ειναι αρκετα καλο σαν βιολογικο αλλα θεωρω πως ειναι λιγο υπερτιμημενο για αυτα που προσφερει. Οπως ειπα και πριν εαν εχεις ενα καλα στημενο εξωτερικο φιλτρο ειναι το ιδιο πραγμα σε αποδοση. Το μονο εντονο κακο που εχει, ειναι πως παρολο που ειχα προφιλτρο στην ειδοδο (και δεν λεω ενα απλο σφουγγαρακι που προτεινουν καποιες εταιριες γιατι αυτο δεν εκανε σχεδον τιποτα), ενα εξωτερικο φιλτρο μονο με μηχανικο φιλτρο, στην πορεια μαζευε αρκετη βρωμα στην κορυφη της στηλης του και παρολο που λενε οι εταιριες πως εαν ανοιξεις την ροη λιγο θα φυγει ενω δεν θα βγει καθολου αμμος, τελικα και μαζευε βρωμα και οταν το ανοιγα τραβαγε και αμμο οσο προσεχτικος και εαν ημουν. Ναι μεν ειδα το redox να ανεβαινει απο τα 350 στο 400, γιατι ανεβηκαν οι οξειδωσεις στο συστημα, αλλα μετα στο reef που το ειχα βαλει προσεξα μια ανοδο των νιτρικων που πριν δεν ειχα. Στην πορεια, μετα απο ενα εξαμηνο το εβγαλα, ταυτοχρονα εβαλα και ενα καλο σκιμμερ και πραγματικα εκει ειδα την διαφορα. Οχι με το FSB.

Τελικά, αξίζει να επενδύσει κανείς στην αγορά του?  :D

1170[/snapback]

Προσωπικα το θεωρω περιτο εαν εχεις ηδη ενα καλο βιολογικο φιλτρο. Ειδικα σε ενα reef που ρωτας κιολας, το να βαλεις εξωτερικη βιολογια ειναι οτι χειροτερο. Και δεν αναφερωμαι συγκεκριμενα στο FSB αλλα σε οποιοδηποτε ειδος βιολογιας, εκτος του Live rock+live sand+δυνατο skimming. Τα κορυφαια reef στον κοσμο δουλευουν ετσι. Γιατι ειναι παρατηρημενο σε βαθμο που δεν χωραει αμφισβητιση πως η παρουσια πολυ δυνατου βιολογικου φιλτρου σε ενα reef οδηγει στην μερικη αυξηση των νιτρικων αλατων. Κατι τετοιο εαν θελουμε να δουμε τα κοραλια μοας στην καλυτερη κατασταση που μπορει να εχουν σε χρωμα και αναπτυξη, ειναι απαγορευμενο.

Γενικα εαν θες βιολογια εξτρα ειναι μια καλη κινηση, αλλα μην ξεχνας πως πιανουν ευκολα βρωμα και δεν ειναι οτι ποιο ευκολο να το ανοιγεις και να το καθαριζεις ή να προσθετεις αμμο αφου μετα απο λιγο καιρο θα θελει να ξανα προσθεσης. Ειναι δυσκολη και μπελαλιδικη αυτη η διαδικασια, που σε ενα εξωτερικο φιλτρο ειναι κατι το σχετικα ευκολο. Ενω για να μην βρωμιζει ευκολα θες ενα εξωτερικο φιλτρο για προφιλτρο. Οποτε και ο χωρος που θα πιανει το ολο συστημα θα ειναι μεγαλος ποια αλλα και την αγορα ενως καλου εξωτερικου φιλτρου δεν την αποφευγεις.

Γνωμη μου ειναι να το αφησεις και να πας σε ενα αρκετα δυνατο και αναγκαστικα ακριβο skimmer, και στην πορεια θα δεις πως δεν θα χασεις! Σε αυτο ειμαι οσο απολυτος μπορει να ειμαι. Μαλιστα οι γνωστες του χωρου οπως οι Julian Sprungs, Debelious, Paletta κτλ εχουν αναφερθει στο θεμα αυτο στο οχι μακρυνο παρελθον.

Ισως εαν δεν εχεις διαβασει τα θαλλασινα αρθρα , να βρεις και καποιες αλλες λυσεις στις οποιες αποριες σου. Για οτι αλλο, εδω ειμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Πάνο…

Θα σου μιλήσω για την προσωπική μου άποψη σχετικά με τα φίλτρα τέτοιου τύπου.

Αναμφίβολα είναι ότι πιο καλό σε σχέση με το βιολογικό φορτίο που μπορεί να σηκώσει. Σε ένα απαιτητικό ενυδρείο Γλυκού νερού η σε ένα Θαλασσινό fish-only ενυδρείο θα ήταν μια άψογη επιλογή…

Πάμε τώρα στην reefκατάσταση..

Σε ένα reef ενυδρείο έκτων πραγμάτων έχουμε αρκετή ποσότητα live rock που σε συνδυασμό με την υλοποίηση του DSB (Βαθύ υπόστρωμα Ζωντανής άμμου) και την σωστή κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο έχουμε ένα βιολογικό που σκοτώνει. Αυτή την σχετικά τελευταία λογική φιλτραρίσματος ασπάζεται ένα μεγάλο μέρος από τους Θαλασσινούς παγκοσμίως..

Τα παραπάνω σε συνδυασμό με ένα όσο το δυνατόν καλό skimmer για τα Λίτρα σου οδηγεί σε ένα πολύ δυνατό στήσιμο..

Εάν το ενυδρείο σου έχει και sump άνετα μπορείς εκεί μέσα να φροντίσεις και για το μηχανικό και χημικό φιλτράρισμα σου..

Ας πούμε όμως ότι δεν σε ενδιαφέρει και τόσο η παραπάνω υλοποίηση του(live rock-dsb).Με ένα φίλτρο άμμου θα αποκτήσεις μελλοντικά σοβαρό πρόβλημα νιτρικών που μπορεί να οδηγήσει σε χαμηλή ανάπτυξη κάποιων κοραλλιών έως και απώλεια κάποιων πιο δύσκολων. Εάν ρωτήσεις τους περισσότερους που το χρησιμοποιούν πόσα νιτρικά έχουν ο αριθμός δεν θα σου αρέσει καθόλου. Σε αυτήν την περίπτωση θα αναγκαστείς να κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού και να μπεις σε ένα λουκι άγχους…

Υ.Γ Το θεωρώ περιττό έξοδο… :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! :)

Πιάσατε ακριβώς τη φιλοσοφία της απορίας μου...Η αλήθεια είναι ότι σκοπεύω να ακολουθήσω τη φυσική προσέγγιση, όσον αφορά τη βιολογία του reef μου (LR+LS+skimming!). Βέβαια, σε μια συζήτηση, που είχα σε κάποιο forum, οι περισσότεροι συνάδελφοι θεώρησαν αδιανόητο να κάνει κανείς reef χωρίς την extra συμβολή ενός βιολογικού φίλτρου(πλην του βράχου)-κάτι που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τη σύγχρονη τάση στο χώρο του reef ενυδρείου, τόσο σε Αμερική όσο και σε Ευρώπη.

Το βασικό επιχείρημα της παραπάνω άποψης είναι ότι δεν αρκεί να βασιστεί κανείς μόνο στο ζωντανό βράχο και τη ζωντανή άμμο. Απαιτείται ενίσχυση της βιολογίας για την αντιμετώπιση ατυχών κατασάσεων, όπως ο θάνατος κάποιου ψαριού και η αποσύνθεσή του...Καλά όλα αυτά, αλλά το θέμα των νιτρικών είναι που με προβληματίζει...

Εγώ διαθέτω ένα canister filter (Sera precision 1300lt/h), το οποίο προορίζω για ενεργό άνθρακα και ROWAphos, οπότε αν υποτεθεί ότι βάζω το FSB, αυτό θα τροφοδοτείται από την έξοδο του canister...Τελικά, θα αποτρέπατε τη χρήση του? :D

Ή μακροπρόθεσμα θα χρειαστεί να απομακρυνθεί λόγω ανεβασμένων νιτρικών?

(Η σχετική με τις ερωτήσεις μου εμπειρία σας είναι πολύτιμη, μιας και προσπαθώ να κάνω το καλύτερο, αναλαμβάνοντας το ελάχιστο δυνατό ρίσκο! :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό επιχείρημα της παραπάνω άποψης είναι ότι δεν αρκεί να βασιστεί κανείς μόνο στο ζωντανό βράχο και τη ζωντανή άμμο. Απαιτείται ενίσχυση της βιολογίας για την αντιμετώπιση ατυχών κατασάσεων, όπως ο θάνατος κάποιου ψαριού και η αποσύνθεσή του...Καλά όλα αυτά, αλλά το θέμα των νιτρικών είναι που με προβληματίζει...

1181[/snapback]

Εαν εχεις σωστα στημενο ενυδρειο, θα μπορεσεις ΧΑΛΑΡΑ να αντιμετωπισεις καποιο θανατο η απωλεια απο τα ζωντανα σου. Ειναι καθαρα θεμα στησιματος. Μην νομιζεις οτι ο σωστος συνδιασμος LR+LS+SKIMMER δεν εχει δυνατοτητες, γιατι απλα Σκοτωνει! Παρολο που εχω χασει κατα καιρους ψαρια (μιλαω για καινουργια που δεν καταφερανε να φανε καποια στιγμη-κατι ψιλοσυχνο στη θαλλασα δυστηχως), δεν ειχα προβλημα με το βιολογικο μου ποτε! Σου λεω πως δεν εχεις προβλημα εαν κανεις σωστο στησιμο. Δηλαδη εγω αν ηταν ετσι τα πραγματα, θα ειχα χασει τα παντα. Ετσι δεν ειναι? Δεν μπορει οταν σε ολο τον κοσμο η ταση ειναι αυτη για συγκεκριμενους λογους, εμεις να το αγνοουμε. Δεν ειμαστε καλυτεροι τους. Μαθαινουμε απο τους προχωρημενους χομπιστες στο εξωτερικο.

Σιγουρα καποιοι θα πουν πως υπαρχουν διαφοροι τροποι να στηθει ενα ενυδρειο. Σωστο. Αλλα ομως ο ΚΑΘΕ τροπος εχει τα θετικα και τα αρνητικα του. Και ποια ειμαστε σε θεση να ξερουμε την πλειοψηφεια των τροπων με λεπτομερειες. Οποτε και εμεις διαλεγουμε τι θελουμε. Τα νιτρικα ειναι ενα θεμα που στο ανελησα ποιο πανω. Καλο ειναι να μην γινει.Αυτο υπαρχει, επενδεισε σε ενα καλο σκιμμερ και θα δεις την υγεια σου. Εαν δεις στο reef central τα ενυδρεια του μηνα με τι στοκαρισμα δουλεουν και τι set-up θα καταλαβεις τι εννοω ακομα καλυτερα. Αυτοι δηλαδη εχουν προβλημα βιολογιας? Πρεπει να βλεπουμε το θεμα σφαιρικα και οχι μονοπλευρα.

Εγώ διαθέτω ένα canister filter (Sera precision 1300lt/h), το οποίο προορίζω για ενεργό άνθρακα και ROWAphos, οπότε αν υποτεθεί ότι βάζω το FSB, αυτό θα τροφοδοτείται από την έξοδο του canister...Τελικά, θα αποτρέπατε τη χρήση του?  :rolleyes:

Ή μακροπρόθεσμα θα χρειαστεί να απομακρυνθεί λόγω ανεβασμένων νιτρικών?

1181[/snapback]

Συνηθως η ροη που θελουν αυτα τα φιλτρα ειναι γυρω στα 600 λιτρα την ωρα. Εαν βαλεις 1300 λιτρα την ωρα η αμμος θα παει ολη στον πατο του ενυδρειου σου. :) Δεν θα δουλεψει με αυτο το στησιμο σωστα.Τα νιτρικα μαζι με τα φωσφωρικα ειναι οι ποιο δυσκολες τιμες που θα μπορουσες να ριξεις στο ενυδρειο. Αντε με καποια phosphate-remover ριχνεις τα φωσφωρικα, με τα νιτρικα τι κανεις? Πρεπει να προσπαθεις απο πολλες πλευρες για να εχεις οσο ποιο κοντα στο 0. Εαν βαλεις εξωτερικη βιολογια θα ειναι αδυνατον να πας εκει.

Για να δεις τι συμαινει 0 νιτρικα, 0 φωσφωρικα με καλη κυκλοφορια, καλο φωτισμο και σωστο skimming. Τον τελευταιο καιρο μια ακροπορα που την ειχα παρει πριν 4 περιπου μηνες και ηταν καφε χρωμα, αρχιζει εδω και 20-30 ημερες απο τα ακρα της να αλλαζουν σιγα σιγα σε εντονο μωβ και επεκτεινετε προς την βαση της. Ενω σε ενυδρεια με νιτρικα μαλλον συμβαινει το αντιθετο... Αυτο ειναι Πανο σωστα στημενο reef. Ετσι θα χαρεις τα κοραλακια σου σωστα. Για εμενα μην βαλεις εξτρα βιολογια, αλλα η τελικη αποφαση και σεβαστη θα ειναι η δικη σου! :D

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου :D ! Πράγματι, οι "ξένοι" συνάδελφοί μας στηρίζονται αποκλειστικά στον LR και σε καλό skimming! Και υπάρχουν συστήματα με απίστευτους πληθυσμούς ψαριών, τα οποία ούτε για αστείο δεν συμπεριλαμβάνουν επιπλέον βιολογικό φιλτράρισμα...Και αυτή την προσέγγιση έλεγα να ενστερνιστώ :rolleyes:

Τελικά, για το σύστημά μου (cube-like tank:70x70x60cm{net:66x55x62cm} + sump:40lt)σκοπεύω να βάλω 25-30 κιλά LR, καλά δεν είναι?

Επίσης, ψιλοδιαφωνώ με την προσέγγιση των DSB(με ή χωρίς plenum). Πιστεύω ότι με 3-4cm πάχος αραγωνίτη είναι κανείς ΟΚ-και σίγουρα μακροπρόθεσμα καθαρότερος! Αναερόβιες ζώνες-για την επιδιωκόμενη απονιτροποίηση-είναι δυνατό να αναπτυχθούν και στον βράχο,αλλά ακόμη και στα 3-4cm αραγωνίτη(ζωντανού πάντα!)

Skimmer θα βάλω τον DELTEC MCE600, που για τα περίπου 270 λίτρα μου θα είναι... s u p e r ! :)

(πάντα σύμφωνα με την εμπειρία Αμερικανών&Ευρωπαίων συναδέλφων)

Περιμένω απόψεις... :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, για το σύστημά μου (cube-like tank:70x70x60cm{net:66x55x62cm} + sump:40lt)σκοπεύω να βάλω 25-30 κιλά LR, καλά δεν είναι?

Αν μπορεις θα σου πρωτεινα 30-35 κιλα LR. :blink:

Επίσης, ψιλοδιαφωνώ με την προσέγγιση των DSB(με ή χωρίς plenum). Πιστεύω ότι με 3-4cm πάχος αραγωνίτη είναι κανείς ΟΚ-και σίγουρα μακροπρόθεσμα καθαρότερος! Αναερόβιες ζώνες-για την επιδιωκόμενη απονιτροποίηση-είναι δυνατό να αναπτυχθούν και στον βράχο,αλλά ακόμη και στα 3-4cm αραγωνίτη(ζωντανού πάντα!)

Πολυ σωστη και αυτη η προσέγγιση Πανο αλλα μην ξεχνας οτι ενα καλα στημενο dsb οπως σου ειπα με σωστη κυκλοφορια νερου πολυ δυσκολα κρασαρει. :blink:

Skimmer θα βάλω τον DELTEC MCE600, που για τα περίπου 270 λίτρα μου θα είναι...      s u  p e r:) 

BRAVO Πανο.Υπεροχη επιλογη.Το θεωρο ενα απο τα Διαμάντια της Deltec...

OVERSKIMMING-OVERSKIMMING-OVERSKIMMING-OVERSKIMMING

:rolleyes::D:D:D:rolleyes::rolleyes:

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου :rolleyes: ! Πράγματι, οι "ξένοι" συνάδελφοί μας στηρίζονται αποκλειστικά στον LR και σε καλό skimming! Και υπάρχουν συστήματα με απίστευτους πληθυσμούς ψαριών, τα οποία ούτε για αστείο δεν συμπεριλαμβάνουν επιπλέον βιολογικό φιλτράρισμα...Και αυτή την προσέγγιση έλεγα να ενστερνιστώ :)

1194[/snapback]

Για να δεις με ενα προσεχτικο set-up τι δυνατοτητες εχεις. Η ακροπορα που σου ελεγα ποιο πανω. Οταν την αγορασα ηταν καφε οπως βλεπεις στα ποιο χαμηλα σημεια και μετα απο 2 μηνες που προσαρμοστηκε το κοραλλι αρχιζει σιγα σιγα να παιρνει την μορφη που βλεπεις τωρα. Και θα αλλαζει για καιρο ακομα.

post-5-1126855101_thumb.jpg

Οταν εχεις νιτρικα στο ενυδρειο η οι αλλες παραμετροι δεν ειναι σωστοι, και να παρεις τις ακροπορες ετσι, σε ενα με 2 μηνες τα εχουν χασει τα χρωματα τους και αστους να λενε πως παρολο τις μη αψογες συνθηκες, τα κοματια τους σκοτωνουν. Το σωστο reef για σκληρα, θελει μηδενικα φωσφωρικα, νιτρικα, αρκετα δυνατο φωτισμο, σωστο (και υπερβολικο..) skimming και πολυ ροη. Η ροη χρειαζεται ακριβως για να αξιοποιησεις σωστα τον βραχο και τον αραγωνητη. Το σκιμμινγ για την αποβολη των οργανικων και αλλων ουσιων ΠΡΙΝ ΔΙΑΣΠΑΣΤΟΥΝ και περασουν στο συστημα μολυνοντας το. Ο δυνατος φωτισμος για να μπορεσεις να δωσεις στο κοραλι την ανεση να παρει το φως που θελει και σε συνδιασμο με το φτωχο σε θρεπτικα περιβαλλον να αχισει να αναπτυσετε οπως πρεπει. Το ωραιο με το συγκεκριμενο κοραλι , ειναι πως το εχω σχεδον στο κατω μερος του ενυδρειου μου. Ο φωτισμος ομως παρολο τους 50-55cm που ειναι απο την επιφανεια του νερου κανει δουλεια, οπως κανει και δουλεια στα clams που ειναι εκει διπλα 5 ποντους ποιο χαμηλα.

Τι να το κανω, οταν μπορω και εχω καλα κοματια , τα οποια μετα απο καποιο καιρο που τα εχω χανουν το χρωμα τους? Εδω λεμε οτι με το σωστο σετ-απ, οχι μονο δεν χανεις χρωμα, αλλα παιρνεις κιολας. Οποτε γιατι να εχεις συστημα που δεν ευνοει την σωστη αναπτυξη αυτων των κοραλιων? Εαν δεν εχεις το σωστο set-up απλα μην βαζεις τετοια κοραλια, η τουλαχιστον μην κηνηγας το χρωμα και την καλη αναπτυξη. Γιατι απο την εως τωρα εμπειρια μου, απλα δεν μπορεις να ξερεις ποτε ενα τετοιο κοραλλι τι χρωμα μπορει να σου βγαλει μετα, μια ιδεα περιπου εχεις, αλλα ολα ειναι αναλογα τις συνθηκες και μερικες φορες σε διαψευδει ευχαριστα.

Να κανω και μια ανακεφαλαιωση, εαν δεν ειχα ενα σωστο σκιμμερ ή ειχα βιολογικο εξωτερικο, δεν προκειται ποτε να εβλεπα τετοια χρωματα και αναπτυξη στα κοραλια μου. Δεν προκειται. να γινοταν αυτο οτι και εαν εκανα.

Καλη η επιλογη του σκιμμερ, εξαιρετικη θα ελεγα. Μου αρεσει και η διασταση του ενυδρειου σου. Τωρα για τον βραχο δεν ξερω ακριβως το βαρος που θα χρειαστεις αλλα μαλλον σε κοβω για 25 με 30 κιλα λογο του νησιου που υποθετω πως θα κανεις στην μεση. Και για τετοια κατασκευη, θες μεγαλα κοματια για να δεθουν+μονταριστουν καλα μεταξυ τους. Θα εχεις και χωρο για τα ψαρια. :D

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο reef για σκληρα, θελει μηδενικα φωσφωρικα, νιτρικα, αρκετα δυνατο φωτισμο, σωστο (και υπερβολικο..) skimming και πολυ ροη. Η ροη χρειαζεται ακριβως για να αξιοποιησεις σωστα τον βραχο και τον αραγωνητη. Το σκιμμινγ για την αποβολη των οργανικων και αλλων ουσιων ΠΡΙΝ ΔΙΑΣΠΑΣΤΟΥΝ και περασουν στο συστημα μολυνοντας το.

Ωραιο θεμα....να ρωτησω οσο αφορα το skimming ποσα παραπανω λιτρα απο αυτα του ενυδρειου+sump προτεινεις ?

Εγω ας πουμε φτιαχνω ενα 1.70χ60χ60 (60 καθαρο υψος νερου) + sump με refugium. Για ποσα λιτρα θα προτεινες το skimmer εστω minimum ?

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μάνο....

Οι διαστάσεις που έδωσες βγάζουν περίπου 600+λιτρα.

Σαν minimum θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο

http://www.deltecaquariumsolutions.com/skimmers_5.php

Τώρα για overskimming μπορείς να πας εδώ

http://www.deltecaquariumsolutions.com/skimmers_7.php

http://www.aqua-medic.com/products/product...205000%20Shorty

Βασικός παράγοντας για το σωστό skimmer είναι η αξιοπιστία της εταιρίας μιας και πολλές λένε υπερβολές για τα μοντέλα τους π.χ(redsea).. :rolleyes:

Προσωπικά εκτιμώ ιδιαίτερα την DELTEC και την AQUAMETIC έχοντας βάλει στο 460αρι μου το AQUAMETIC Turboflotor 5000 Shorty..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα....να ρωτησω οσο αφορα το skimming ποσα παραπανω λιτρα απο αυτα του ενυδρειου+sump προτεινεις ?

Εγω ας πουμε φτιαχνω ενα 1.70χ60χ60 (60 καθαρο υψος νερου) + sump με refugium. Για ποσα λιτρα θα προτεινες το skimmer εστω minimum ?

Thanks !

1235[/snapback]

Ακριβως στην αποροια σου απανταει αυτο το αρθρο περι σκιμμερ .

Ωραιες διαστασεις. Μεγαλο ενυδρειο με δυνατοτητες για αρκετο στοκ! Λογικα τις αποροιες θα σου λυθουν απο το αρθρο. Αρα σου απανταω για το σκιμμερ. Εγω θα προτεινα σιγουρα overskimming, μπορει να τσουζει λιγο στην τσεπη, αλλα σιγουρα δεν θα το μετανιωσεις μετα. :)

Προτιμω σιγουρα το Deltec 702 το οποιο ενω στην αμερικη κοστιζει περιπου γυρω στα 1700 με 1800 δολαρια, πουλιεται σαν ζεστο ψωμι! Στην ευρωπη δεν κανει πανω απο 1000 ευρω(ειναι ευρωπαικο προιον...) οποτε ειναι μια πολυ καλη λυση που σιγουρα αξιζει τα λεφτα της και θα το εχεις για μια ζωη!! :rolleyes:

Υστ. Οι αντλιες που χρησιμοποιη το Deltec ειναι οι EHEIM 1260 με patented needle wheel και ventouri. Ενω εχουν το παγκοσμιο ρεκορ οσον αφορα την αποδοση αερα ανα ωρα με 700-900λιτρα αερα την ωρα. Δηλαδη για το συγκεκριμενο σκιμμερ εχουμε συνολικα 1400-1800 λιτρα την ωρα! Και μιλαμε παντα για αξιοπιστια EHEIM. To skimmer αυτο ειναι σουπερ με τα ολα του!

Link to comment
Share on other sites

Καλη η επιλογη του σκιμμερ, εξαιρετικη θα ελεγα. Μου αρεσει και η διασταση του ενυδρειου σου. Τωρα για τον βραχο δεν ξερω ακριβως το βαρος που θα χρειαστεις αλλα μαλλον σε κοβω για 25 με 30 κιλα λογο του νησιου που υποθετω πως θα κανεις στην μεση. Και για τετοια κατασκευη, θες μεγαλα κοματια για να δεθουν+μονταριστουν καλα μεταξυ τους. Θα εχεις και χωρο για τα ψαρια. :D

1230[/snapback]

Σκεφτόμουν να κάνω 2 ξεχωριστά νησάκια, με ένα σχετικό ύψος, μεταξύ των οποίων θα αφήσω ένα διαγώνιο πέρασμα... :D:rolleyes:

Σίγουρα θα χρησιμοποιηθεί ο ειδικός "στόκος" 2 συστατικών για κοράλλια, για να σταθεροποιηθούν τα κομμάτια του βράχου! Αφού συμφωνείτε και με την επιλογή του skimmer, το οποίο αν και είναι hob(hang-on-back)θα τοποθετηθεί ("κρεμαστό") στο sump, τότε νιώθω απίστευτη ανυπομονησία... :):D

Έγινε επεξεργασία - panosb
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη και αυτη η προσέγγιση Πανο αλλα μην ξεχνας οτι ενα καλα στημενο dsb οπως σου ειπα με σωστη κυκλοφορια νερου πολυ δυσκολα κρασαρει. :rolleyes:

BRAVO Πανο.Υπεροχη επιλογη.Το θεωρο ενα απο τα Διαμάντια της Deltec...

OVERSKIMMING-OVERSKIMMING-OVERSKIMMING-OVERSKIMMING

:)  :rolleyes:  :D  :D  :D  :rolleyes:

:blink:

1195[/snapback]

Θα μπορούσατε να μου πείτε που βρήκατε το Deltec στην Ελλάδα?

Εγώ θα ήθελα να βάλω το H&S 200-2XF 2001, αλλά ούτε αυτό το βρίσκω. Αν το χρησιμοποιεί κάποιος θα ήθελα να μάθω τη γνώμη του για τη λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες να κανεις κατι το κορυφαιο απο εξοπλισμο, δυσκολα βρισκεις κατι εδω.

Τα καταστηματα στελνουν Ελλαδα και ειναι Γερμανια πλευρα.... http://www.aquaristic.net http://www.sewatec.de .

Eδω θα βρεις τα site των εταιριων τους.

Οσο για τα H&S http://www.hsaquaristik.de/start_eng.php

Ενω για Deltec http://www.deltecaquariumsolutions.com/home.php

Εχω το H&S 200-2x1260 . Εκπληκτικο σκιμμερ. Το προτεινω χωρις δευτερη σκεψη. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσατε να μου πείτε που βρήκατε το Deltec στην Ελλάδα?

1281[/snapback]

Δυστυχώς, θα πω ότι εννοείται ότι δεν το βρήκαμε στην Ελλάδα! :rolleyes::D

Όντως, στο www.aquaristic.net προσφέρονται προϊόντα της Deltec, αλλά χωρίς να φαίνεται η τιμή τους στη σελίδα, την οποία μπορείς να μάθεις απλά στέλνοντας ένα email!(Ο Harald είναι εξυπηρετικότατος και σχετικά άμεσος στις απαντήσεις του :D )

Και να αναφερθεί ότι το skimmer, το οποίο θέλω να πάρω εγώ δίδεται σε τιμή κατά EUR50,00 φθηνότερα, σε σχέση με άλλο γερμανικό site!!!Συν το γεγονός ότι το aquaristic έχει αισθητά καλύτερες τιμές στα μεταφορικά!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εστω και λιγο καθυστεριμενα :rolleyes: ξεκολησα

και συνειδητοποιεισα οτι θελεις το MCE600 για το sump.

Αν εχεις sump ΙΜΟ μην παρεις το MCE600.

Η Deltec εχασε πολυ κοσμο λογο του συγκεκριμενου σκιμμερ.

Οχι οτι δεν ειναι καλο skimmer αλλα ειχε πολλα κρουσματα που

συγκεκριμενα κοματια εκαναν πολυ θορυβο και

εχω τυχει και live σε συζητηση online

ενος πελατη με εκπροσωπο της deltec

να μην μπορουν να βγαλουν ακρη και να λυσουν το προβλημα.

Παρε ενα AP600 να δεις το φως το αληθινο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εστω και λιγο καθυστεριμενα  :D  ξεκολησα

και συνειδητοποιεισα οτι θελεις το MCE600 για το sump.

Αν εχεις sump ΙΜΟ μην παρεις το MCE600.

Η Deltec εχασε πολυ κοσμο λογο του συγκεκριμενου σκιμμερ.

Οχι οτι δεν ειναι καλο skimmer αλλα ειχε πολλα κρουσματα που

συγκεκριμενα κοματια εκαναν πολυ θορυβο και

εχω τυχει και live σε συζητηση online

ενος πελατη με εκπροσωπο της deltec

να μην μπορουν να βγαλουν ακρη και να λυσουν το προβλημα.

Παρε ενα AP600 να δεις το φως το αληθινο.

:D

1795[/snapback]

Τα πλάνα μου άλλαξαν, έτσι κι αλλιώς... :rolleyes::rolleyes::D

Αν κοιτάξετε στις αγγελίες, ο κύβος μου πωλείται σε μια αρκετά καλή προσφορά, ΙΜΗΟ!

Λέω να πάω σε κάτι μεγαλύτερο... :) Και το skimmer, που έχω υπόψη μου είναι και πάλι της DELTEC, το APF600...

Έγινε επεξεργασία - panosb
Link to comment
Share on other sites

Τα πλάνα μου άλλαξαν, έτσι κι αλλιώς... :rolleyes:  :D  :D

Αν κοιτάξετε στις αγγελίες, ο κύβος μου πωλείται σε μια αρκετά καλή προσφορά, ΙΜΗΟ!

Λέω να πάω σε κάτι μεγαλύτερο... :)  Και το skimmer, που έχω υπόψη μου είναι και πάλι της DELTEC, το APF600...

1812[/snapback]

Αυτο εχω εγω. Πολυ καλο! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...