Jump to content

20λίτρο με γαρίδες?


chris1983

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για τις συμβουλές!

Ξεκινάω την έρευνα αγοράς και σιγά σιγά θα συμπληρωθεί το παζλ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το βιολογικό υλικό του φίλτρου μη σκας. Μου έχουν περισσέψει μικρές ποσότητες Seachem Matrix και EHEIM substrat pro ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς μετά από ανωτέρα βία (παντόφλα, φλαπ φλαπ) θα γίνει μονομαχοενυδρείο... και όχι γαριδάδικο (καθότι η κυρά θέλει να κολυμπαει και όχι να περπατάει...)

Αλλάζει κάτι στο σχεδιασμό?

ΥΓ: Τα 2 serpae tetra που υπάρχουν μέσα, τις τελευταίες μέρες, κυνηγιούντε πολύ, με αποτέλεσμα το ένα να έχει κάποια κομμένα πτερύγια...

Πως ξεχωρίζουμε αρσενικό από θυληκό, ξέρει κανείς? (Βρε λες να έχουμε καμιά γέννα?)

Έγινε επεξεργασία - chris1983
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=727

Η αναπαραγωγή τους είναι αρκετά δύσκολη!

Και φυσικά, αν βάλεις μονομάχο, αυτά έχουν φύγει από το ενυδρείο από τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βρήκα και τις προδιαγραφές του

http://www.sicce.com/prodottiDettaglio_eng...l/idprodotto=23

Εσύ τι έχεις βάλει μέσα φίλε μου?

εγω εχω αφησει το μπλε το σφουγγαρακι και απο πανω εβαλα της σερα ασπρο νιμα και απο διπλα πεταξα τον ανθρακα και εβαλα βιολογικο υλικο που ειναι σαν μικροι κυλινδροι.ειχα βαλει στην αρχη 10 γαριδες red cherry και τωρα εχω γυρω στις 130-150

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς μετά από ανωτέρα βία (παντόφλα, φλαπ φλαπ) θα γίνει μονομαχοενυδρείο... και όχι γαριδάδικο (καθότι η κυρά θέλει να κολυμπαει και όχι να περπατάει...)

Αλλάζει κάτι στο σχεδιασμό?

ΥΓ: Τα 2 serpae tetra που υπάρχουν μέσα, τις τελευταίες μέρες, κυνηγιούντε πολύ, με αποτέλεσμα το ένα να έχει κάποια κομμένα πτερύγια...

Πως ξεχωρίζουμε αρσενικό από θυληκό, ξέρει κανείς? (Βρε λες να έχουμε καμιά γέννα?)

Εγώ από την αρχή σου πρότεινα μονομάχο. Ευτυχώς εισακούσθηκε το "ασθενές" φύλο :thumbup:

Όπως και να το κάνουμε οι γαρίδες μπορεί να είναι μικρές και χαριτωμένες (η γυναίκα μου επιμένει να τις λέει κατσαρίδες) αλλά είναι εντελώς ψυχρές και απρόσωπες. Αντίθετα ένας μονομάχος που απολαμβάνει την διαβίωση του στο ενυδρείο θα δείξει τον χαρακτήρα του και θα αντιδρά στα ερεθίσματα που δέχεται από το περιβάλλον. Η κίνηση του και το χρώμα του, σίγουρα θα σε κάνουν να τον αγαπήσεις περισσότερο από οποιανδήποτε γαρίδα...

Το βασικό που αλλάζει στο σχεδιασμό, είναι πως για να παρέχεις όσο μπορείς καλύτερες συνθήκες νερού στον μονομάχο σου, θα πρέπει να ρίξεις με κάποιο τρόπο τις σκληρότητες του νερού. Αυτό θα οδηγήσει και σε πτώση του pH σε αποδεκτά για το ψάρι επίπεδα. Όσον αφορά την διαμόρφωση (aquascape) του ενυδρείου σου, θα πρέπει να έχεις περισσότερο ελεύθερο χώρο για κολύμπι στο ενυδρειάκι σου. Επίσης μπορείς να προσθέσεις κάποια φυτά επιφανείας, που θα μειώνουν το φως και θα κάνουν τον μονομάχο να νοιώθει πιο άνετα. Εννοείται ότι δεν υπάρχει χώρος για κάποιο άλλο ψάρι. Όπως είπα παραπάνω, ο μονομάχος μόνος του με κανένα δύο σαλιγκαράκια. Τέλος ο μονομάχος ζει σε σχεδόν στάσιμα νερά και επομένως πρέπει να μη δημιουργεί το φίλτρο ισχυρή ροή που θα ενοχλέι τον ψαρή σου. Όλες οι πληροφορίες για τον μονομάχο στο καταπληκτικό προφίλ του ΑΖ : betta splendens Εκεί θα τα βρεις όλα...

Σχετικά με τα Serpae Tetra που έχεις, όπως και τα περισσότερα tetra είναι ψάρι κοινωνικό. Για να συμπεριφέρεται φυσιολογικά, να μην είναι στρεσαρισμένα και να είναι άνετα χρειάζεται μια μικρή ομαδούλα από τουλάχιστον 6-8 άτομα, φυσικά σε περισσότερα λίτρα. Όσο περισσότερα, τόσο καλύτερα! (Και ψάρια και λίτρα ;) )Επίσης τα Serpae Tetra έχουν την τάση να δαγκώνουν τα πτερύγια των άλλων ψαριών. Για να μειωθεί αυτή τάση ανάμεσα στα ψαράκια του ίδιου είδους, αλλά και για να μειωθεί το στρες των πιο αδύνατων ψαριών είναι αναγκαία η δημιουργία μιας τέτοιας ομάδας ώστε να μειώνεται η επιθετικότητα. Να μη ξεχνάμε ότι στρες στα ψάρια σημαίνει εξασθενημένος οργανισμός, πιο ευάλωτος στις αρρώστιες και μείωση του χρόνου ζωής του ψαριού. Το κυνηγητό που βλέπεις είναι αποτέλεσμα της φύσης του ψαριού, του περιορισμένου χώρου και της απουσίας ομάδας.

Τα θηλυκά είναι πιο γεμάτα και πιο ογκώδη από τα αρσενικά.

Ξέχασα κάτι;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Άψογος! Οπότε πλέον θέλουμε λίγα φυτά, 1-2 πέτρες και πολυ χώρο για τον μονομάχο! Θα κάνω μια βόλτα αύριο στα μαγαζιά να πάρω μια πρώτη εικόνα!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Θα πρέπει να βάλω κάποιο υπόστρωμα για τα φυτά ή αρκεί να εμπλουτιστεί το χαλίκι με ταμπλέτες?

Link to comment
Share on other sites

Υπόστρωμα μόνο για πολυ απαιτητικά φυτά και για μεγάλη φυτόμαζα. Στη δικιά σου περίπτωση δεν είναι απαραίτητο. Οι ταμπλέτες αρκούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες...

Λιγοστά διακοσμητικά... Τρέχει από 1/9 περίπου κι έχει ακολουθηθεί η διαδικασία του bionitrivec

post-24959-1285181146_thumb.jpg

Παραλήφθησαν φυτά από τον theodor72 ;)

και η μεταμόρφωση ξεκίνησε!

aquarium14oct1.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι και γώ να βάλω στο ενυδρείο μου γαρίδες...τί φυτά εύκολα να πάρω;;

Το είχα full planted αλλά τώρα θα έχει μία 14watt(gro lux) τ8 λάμπα ένα εσωτερικό φίλτρο eheim. Eίναι 40 λίτρα και έχει ένα βράχο μέσα.

post-1819-1287140192_thumb.jpg

post-1819-1287140257_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παραλήφθησαν φυτά από τον theodor72 ;)

και η μεταμόρφωση ξεκίνησε!

aquarium14oct1.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

η λαμπα που εχεις ειναι αυτη που ειχε απο την μανα του ?

το κερατοφυλλο (κερατοφυλλο δεν ειναι ?) δεν κοβει αρκετο φως για τα κατω φυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παλαιότερα είχα βάλει 2 χ τ8 15 watt. Κόβει φως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παλαιότερα είχα βάλει 2 χ τ8 15 watt. Κόβει φως.

καλα πως γινεται στο sicce 25λ. να χωρεσες στο καπακι 2 Τ8 λαμπες ? ;)

μηπως μιλας για αλλο τανκ ?

Link to comment
Share on other sites

η λαμπα που εχεις ειναι αυτη που ειχε απο την μανα του ?

το κερατοφυλλο (κερατοφυλλο δεν ειναι ?) δεν κοβει αρκετο φως για τα κατω φυτα ?

Μάλλον μπερδέυτηκε ο "Guppy" καθώς η ερώτηση ήταν για μένα!

Ναι, είναι η "μαμά" λάμπα, αλλά σκέφτομαι να δω για άλλη.

Όντως το κερατόφυλλο κόβει αρκετό φώς, γι'αυτό και αφαίρεσα αρκετό...

Link to comment
Share on other sites

Mια που εδώ στην Θεσσαλονίκη, έχει εντοπιστεί ένα μαγαζί που φτιάχνει (ή έχει) ότι λάμπα χρειαστείς,

τι προδιαγραφές θα πρέπει να έχει η λάμπα με βάση τα φυτά που υπάρχουν μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Mια που εδώ στην Θεσσαλονίκη, έχει εντοπιστεί ένα μαγαζί που φτιάχνει (ή έχει) ότι λάμπα χρειαστείς,

τι προδιαγραφές θα πρέπει να έχει η λάμπα με βάση τα φυτά που υπάρχουν μέσα?

ναι οντως καταλαβα μετα οτι μπερδευτηκε.

φιλε μου δεν γνωριζω να σου απαντησω.

το κερατοφυλλο ειναι ευκολο φυτο απλα επeιδη εχω και εγω sicce 25 σιγουρα θα εχεις προβλημα με τον χωρο που θα μπει η λαμπα ;)

αν βρεις καμια μοντα ανεβασε φωτο να παιρνουμε και εμεις ιδεες ;)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, με βάση τα όσα έχω ακούσει για το εν λόγω μαγαζί, μπορείς να βρεις ίδια λάμπα (μέγεθος, φυσες κλπ) αλλά με τα χαρακτηριστικά που θέλεις...

Οπότε δεν θα γίνει καμία πατέντα! Θα πάω με την λάμπα και θα του πω θέλω μία τέτοια αλλά π.χ. 6000kelvin

Ποια είναι όμως τα χαρακτηριστικά που χρειάζονται?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, με βάση τα όσα έχω ακούσει για το εν λόγω μαγαζί, μπορείς να βρεις ίδια λάμπα (μέγεθος, φυσες κλπ) αλλά με τα χαρακτηριστικά που θέλεις...

Οπότε δεν θα γίνει καμία πατέντα! Θα πάω με την λάμπα και θα του πω θέλω μία τέτοια αλλά π.χ. 6000kelvin

Ποια είναι όμως τα χαρακτηριστικά που χρειάζονται?

σε αυτο θα σε ενημερωσει καποιος φιλος απο το forum αφου δεν γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Άλλο 6000k και άλλο 6000κ με τα σωστά peak που ευνοούν την ανάπτυξη των φυτών.

Προσωπικά δεν βασίζομαι της λάμπες που δεν αναφέρουν ρητά ότι είναι κατάλληλες για φυτά ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι έγινε; Πως προχωράει το ενυδρειάκι σου; Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη που έχει... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών το ενυδρείο παραμένει στάσιμο.

Κάποια φυτάκια που μου έδωσες δεν έπιασαν και σάπισαν, οπότε τα αφαίρεσα.

Λίπανση γίνεται με ταμπλέτες Sera Florenette.

Δεν έχω καταφέρει ακόμα να αγοράσω λάμπα, θερμοστάτη, τεστ κλπ, οπότε δεν έχει μπει το ψάρι.

Επόμενο βήμα είναι η αγορά των παραπάνω και η πατέντα για να μπορεί να υπάρχει αυτόματη φωτοπερίοδος.

Προς στιγμήν έχουν κάνει την εμφάνιση τους τριχωειδής άλγη, αλλά και μπόλικοι λαθρεπιβάτες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προς το παρών το ενυδρείο παραμένει στάσιμο.

Κάποια φυτάκια που μου έδωσες δεν έπιασαν και σάπισαν, οπότε τα αφαίρεσα.

Λίπανση γίνεται με ταμπλέτες Sera Florenette.

Δεν έχω καταφέρει ακόμα να αγοράσω λάμπα, θερμοστάτη, τεστ κλπ, οπότε δεν έχει μπει το ψάρι.

Επόμενο βήμα είναι η αγορά των παραπάνω και η πατέντα για να μπορεί να υπάρχει αυτόματη φωτοπερίοδος.

Προς στιγμήν έχουν κάνει την εμφάνιση τους τριχωειδής άλγη, αλλά και μπόλικοι λαθρεπιβάτες...

στα 11watt με 6000kelvin βρηκα αυτη της dennerle τελικα

http://www.dennerle.eu/global/index.php?op...178〈=en

τι εκανες τελικα με το θεμα του φωτισμου ?

Link to comment
Share on other sites

σε εβαλε στο παιχνιδι δυναμικα ο theodor72 απο οτι βλεπω.εμπλουτισε το με περισσοτερα φυτακια και κυριως πυκνα,αλλα λιγο ποιο μετα,εφοσον περασεις ενα χερακι διαβασμα. καλη συνεχεια :)

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...