Jump to content

Nεο Setup


Geosid

Recommended Posts

Ειπα να αλλαξω το σεταπ στο 60λιτρο

Ετσι μαζεψα λιγο απο ολα (οτι περισευαν ) και εστησα το προσεχως αφρικανικο ....

Δειτε μερικες φωτογραφιες και πειτε μου την γνωμη σας σχετικα με το τι θα μπορουσα να προσθεσω - αφαιρεσω .

Το ενυδρειο υποστηριζεται απο ενα 2213 και εναν θερμοστατη 150βατ .

το μπαστουνι του 2213 κοπηκε στα μετρα του ενυδρειου και το σπρει μπαρ κοπηκε και αυτο και ανοιχτηκαν οι τρυπες εστι ωστε να μειωθει η πιεση εξοδου χωρις να πειραξω τα βανακια ( δεν θελω να φρεναρω το φιλτρο ) .

DSC_0824.jpg

DSC_0828.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χμμμμ, αυτό το 60λτρο δεν ηρεμεί ποτέ ε? ;)

Προσωπικά μ'αρέσουν και τα 2 στησίματα πολυ. αλλά αν θέλεις τη γνώμη μου και δεδομένου ότι μιλάμε για Αφρική σε 60λτ, τα ξύλα θα τα αφαιρούσα. Αφενός θα δείξει πιο βιοτοπικό, αφετέρου θα σε διευκολύνει να πετύχεις τις σκληρότητες που θέλεις.

Τι θα βάλεις ....Multies, ocellatus, brevis?

edit: το φυτό τι είναι (συνθήκες?)

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ, αυτό το 60λτρο δεν ηρεμεί ποτέ ε? ;)

Προσωπικά μ'αρέσουν και τα 2 στησίματα πολυ. αλλά αν θέλεις τη γνώμη μου και δεδομένου ότι μιλάμε για Αφρική σε 60λτ, τα ξύλα θα τα αφαιρούσα. Αφενός θα δείξει πιο βιοτοπικό, αφετέρου θα σε διευκολύνει να πετύχεις τις σκληρότητες που θέλεις.

Τι θα βάλεις ....Multies, ocellatus, brevis?

edit: το φυτό τι είναι (συνθήκες?)

το φυτο βασικα μου φαινεται και εμενα ξεκαρφωτο και απο θεμα συνθηκων και απο θεμα ομορφιας....

Για τα ξυλα ...

Δεν μπορω να βλεπω μονο πετρες :D και ετσι και μπηκαν .

Για το τι θα βαλω ....

Ψαχνω για multi αν δεν βρω θα κοιταξω εναλλακτικες λυσεις ('Lamprologus' stappersi) :thumbup: που μου προτεινε ενας φιλος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το φυτο βασικα μου φαινεται και εμενα ξεκαρφωτο και απο θεμα συνθηκων και απο θεμα ομορφιας....

Για τα ξυλα ...

Δεν μπορω να βλεπω μονο πετρες :D και ετσι και μπηκαν .

Για το τι θα βαλω ....

Ψαχνω για multi αν δεν βρω θα κοιταξω εναλλακτικες λυσεις ('Lamprologus' stappersi) :thumbup: που μου προτεινε ενας φιλος :thumbup:

ξερω έναν που έχει πάντως.... ;)

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

ξερω έναν που έχει πάντως.... ;)

αφου σου πεταξα την σποντα και δεν την εποιασες ... :D:thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=445383

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

χαχα! sorry δεν το πιασα όντως....!

Επίσης οι πέτρες τώρα είναι φοβερές, αλλα δεν ξέρω σε λίγο καιρό με άλγες πως θα δείχνουν ....φοβάμαι μήπως φαίνονται σαν λερωμένες....

Γενικα΄πάντως είναι πολύ ωραίο...

Link to comment
Share on other sites

χαχα! sorry δεν το πιασα όντως....!

Επίσης οι πέτρες τώρα είναι φοβερές, αλλα δεν ξέρω σε λίγο καιρό με άλγες πως θα δείχνουν ....φοβάμαι μήπως φαίνονται σαν λερωμένες....

Γενικα΄πάντως είναι πολύ ωραίο...

λιγη αλγη δεν πειραξε ποτε κανεναν ,

ουτος η αλλος δεν νομιζω στην αφρικη οι πετρες να ειναι ολες περασμενες με oulodent ;):D

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ ωραίο ... άφησε το όπως είναι με το φυτό...

Έχω να σου δώσω των πρώτο κάτοικο....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...248&t=47823

Link to comment
Share on other sites

γειά σου φίλε Γιώργο!

εγώ θα έβγαζα το φυτό αλλά και την ρίζα που φαίνεται στο κέντρο... αλλά αυτά είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση... από την στιγμή που έχεις τις απαιτούμενες συνθήκες νερού και εσένα σου φαίνεται καλό στο μάτι, άστα όλα...

βυθό τί έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό οντως είναι ωραίο. αλλά επειδή δεν κατέχω και πολλά, για αυτό ρώτησα τι είναι για να δούμε αν θα την παλέψει σε σκληρότητες Tanganyika.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου φίλε Γιώργο!

εγώ θα έβγαζα το φυτό αλλά και την ρίζα που φαίνεται στο κέντρο... αλλά αυτά είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση... από την στιγμή που έχεις τις απαιτούμενες συνθήκες νερού και εσένα σου φαίνεται καλό στο μάτι, άστα όλα...

βυθό τί έχεις?

απο βυθο αμμο θαλασσης

για τα ξυλα δεν ειναι τιποτα σιγουρο ακομα ποιο θα κατσει ποιο θα φυγει

κουβεντα κανουμε και αναλογα τη κουβεντα θα βγει το αποτελεσμα ;)

ειναι στο προγραμμα να μπερδεψω την αμμο μαζι με λιγο αραγωνιτη :D ετσι θα ανεβει και το παχος του βυθου

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό οντως είναι ωραίο. αλλά επειδή δεν κατέχω και πολλά, για αυτό ρώτησα τι είναι για να δούμε αν θα την παλέψει σε σκληρότητες Tanganyika.

prefers a water temperature of 24-28 degrees C. It can adapt to both hard and soft water. Ideally keep the pH-value between 6.5 and 7.5.

http://www.aquaticcommunity.com/plants/bleheri.php

οποτε μπορει να το ''παλεψει '' θα δουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Μπα....το φυτό δύσκολα ....because it says PH<7.5 :D

Να σου πω εγώ τι θα έκανα σε αυτά τα λίτρα για να μη φάινεται μονοκόματο από κοχύλια?

Θα έβαζα στη μέση μια στρώση πετρες και από πάνω άμμο (φαντάσου κάτι σαν βουνό στη μέση) . Έτσι θα έφτιαχνα 2 περιοχές στις οποίες μπορεί και να απομονωθούν τα χαρεμια. Ούτως ή αλλως αν δεν αρέσει στα Μulties το setup θα τα κάνουν όλα καμπριολέ θες δε θες ,,, ;)

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα έλεγα να αφαιρέσεις το χοντρό ξύλο ,άφησε αν θέλεις ενα λεπτό και σε πιο διακριτική θέση.

Το φυτό είναι εχινόδορος;Αν είναι θα σου πρότεινα να το αφαιρέσεις και να φυτέψεις μια βαλισνέρεια που ανήκει και στον συγκεκριμένο βιότοπο και αυτή σε πιο διακριτική θέση και οχι στη μέση.

Αν θέλεις κάνε πρώτα αυτά και μετά βλέπεις αν οι πέτρες σου φαίνονται πολλές για το συγκεκριμένο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα έλεγα να αφαιρέσεις το χοντρό ξύλο ,άφησε αν θέλεις ενα λεπτό και σε πιο διακριτική θέση.

Το φυτό είναι εχινόδορος;Αν είναι θα σου πρότεινα να το αφαιρέσεις και να φυτέψεις μια βαλισνέρεια που ανήκει και στον συγκεκριμένο βιότοπο και αυτή σε πιο διακριτική θέση και οχι στη μέση.

Αν θέλεις κάνε πρώτα αυτά και μετά βλέπεις αν οι πέτρες σου φαίνονται πολλές για το συγκεκριμένο ενυδρείο.

:D:thumbup:

Eγινε .

Επομενη ενημερωση συντομα ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τις συμβουλες των εμπειροτερων

Τις γνωμες συνχομπιστων

και τη βοηθεια φιλων .....

DSC_0832.jpg

DSC_0830.jpg

DSC_0831.jpg

Y.G : Στρατο ευχαριστω για τα φυτακια και τις πετρες ;):D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,αφου θα βαλεις μουλτι,βγαλε ολες τις ασπρες,και ασε δυο τρεις απο τις σκουρες πετρες διασπαρτες.

Δεν χρειαζονται σπηλιες αλλα πολλα κοχυλια.

Τα σαλιγκαρια ελπιζω να τα εχεις καθαρισει εξονυχιστικοτατα,μην εχουμε τρεχαματα με αμωνιες............

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,αφου θα βαλεις μουλτι,βγαλε ολες τις ασπρες,και ασε δυο τρεις απο τις σκουρες πετρες διασπαρτες.

Δεν χρειαζονται σπηλιες αλλα πολλα κοχυλια.

Τα σαλιγκαρια ελπιζω να τα εχεις καθαρισει εξονυχιστικοτατα,μην εχουμε τρεχαματα με αμωνιες............

Τα σαλιγκαρια βραστηκαν , καθαριστηκαν , βραστηκαν , καθαριστηκαν ξανα βραστικαν και εξω

τα εκανα σαν τα bake rolls (τριπλουφουρνιστα ) ;)

Και το μπινελικι απο τη γυναικα ηταν μεσα στο κολπο :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχουν Δίας και Καρύδας τόσο για τις λευκές πετρες αλλά και κυρίως για τον αριθμό των υπόλοιπων μέσα στο ενυδρείο.Κάνε λίγα στησίματα με λιγότερες σκούρες πέτρες για να δεις πως σου πάνε.

Εδώ όπως ελεχθει το κυρίαρχο είναι τα κελύφη οι πέτρες πιο πολύ για διακόσμηση.

Σωστή η αλλαγή σε βαλισνέρεια έγω όμως θα προτιμούσα να την φυτέψεις πίσω γωνία για να μην σου κλείσει μπροστά το ενυδρείο όταν αρχίσει να αναπτύσεται κια βγάλει δρομείς.

Πειραματίσου με το aquascape και μην βιάζεσαι.

;)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ότι έγινε ωραίο αυτό είναι σίγουρο. ότι θα πηγαίνουν βόλτα τα multies στις πέτρες και αυτό είναι σίγουρο. Αλλά για να τα βλέπεις πιο πολύ -και να μην κρύβονται- αλλά και για να αισθάνονται πιο άνετα, καλύτερα λίγες πέτρες και το πολύ μια βαλισνέρια πίσω από πέτρα, γιατί αλλιώς θα την ξεθάψουν.

Με λιγότερες πέτρες θα τους δώσεις "χώρο" να τα βλέπεις όταν κολυμπάνε και "κίνητρο" για αναπαραγωγή.

Και αν τα βλέπεις εσύ δεν θα σε κοροϊδεύει και η γυναίκα.... :D;)

Link to comment
Share on other sites

Σε βλεπω να δινεις τους δισκους και να βαζειζ 5 φροντοζες.Απο δω το πας απο κει το πας,στο τελος θα μας γινεις Αφρικανος ;)

Παντος πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,να το χαιρεσαι.Εμενα μου αρεσει ετσι οπως ειναι,αλλα για να σου λενε να βγαλεις πετρες,κατι ξερουν.

Στο πρωτο στησιμο εκανες μπαμ που εισαι δισκας :D

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Σε βλεπω να δινεις τους δισκους και να βαζειζ 5 φροντοζες.Απο δω το πας απο κει το πας,στο τελος θα μας γινεις Αφρικανος ;)

Παντος πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,να το χαιρεσαι.Εμενα μου αρεσει ετσι οπως ειναι,αλλα για να σου λενε να βγαλεις πετρες,κατι ξερουν.

Στο πρωτο στησιμο εκανες μπαμ που εισαι δισκας :D

καλη συνεχεια

Ματιασμενος εισαι ? :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...