Jump to content

Reef 250 L + Sump


MrGe07

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα πρότεινα 10αρι για να αντιμετωπίζει τις άτυχες στιγμές

10αρι ? Τώρα πρέπει να αντιμετωπίσω την τσέπη μου! :wub:

Για 8αρι με βλέπω.. θέλω λίγη βοήθεια με το σχεδιασμό του sump..

Link to comment
Share on other sites

Εδω είναι το σχέδιο μου για το σαμπ:

http://i55.tinypic.com/16gczg0.jpg

Το μπλε είναι από υπερχείλιση

1) Skimmer

2) DSB

3) αντλία επιστροφής. εκεί μπορεί να γίνει ένα ακόμα χώρισμα που θα χωρίζει το δωμάτιο 3 και θα είναι το ένα για βράχο (extra βιολογία) και το άλλο όπου θα τοποθετηθεί η αντλία επιστροφής

Πείτε μου τη γνώμη σας :wub:

Link to comment
Share on other sites

Eιδες τι σου φτιαξα σε 1 λεπτο στη ζωγραφικη.Λιγο απο μαθηματικα,λιγο απο φυσικη,λιγο απο θεωρια της σχετικοτητας και βγηκε το τελειο.Δεν ξερω τι θα κανουμε παντως τα τζαμια μεταξυ διαμερισματων θα εχουν ελαφρα κλιση γιατι το ενυδρειο παει για σαλονι και ο θορυβος ειναι εχθρος!

Link to comment
Share on other sites

Eιδες τι σου φτιαξα σε 1 λεπτο στη ζωγραφικη.Λιγο απο μαθηματικα,λιγο απο φυσικη,λιγο απο θεωρια της σχετικοτητας και βγηκε το τελειο.Δεν ξερω τι θα κανουμε παντως τα τζαμια μεταξυ διαμερισματων θα εχουν ελαφρα κλιση γιατι το ενυδρειο παει για σαλονι και ο θορυβος ειναι εχθρος!

+1 :wub:

Link to comment
Share on other sites

δωσε μου διαστασεις του σαμπ......

γιατι θα κανεις dsb κατω?

και ποσο μεγαλο θα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην κανεις dsb στο κυριως ενυδρειο.....

ειναι σιγουρη η λειτουργικοτητα του πανω....

ενω κατω συνηθως ειναι μικρο και δεν προσφερει.....

Link to comment
Share on other sites

Το dsb συνηθιζεται να γινεται στο σαμπ για λογους λειτουργικοτητας.Καθως οσο πιο ψηλο τοσο περισσοτερη δυνατοτητα απονιτροποιησης.π.χ σε 20 cm υπαρχει διαφορα απο τα 10 cm που μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο.Και για λογους αισθητικης επισης.Το ενυδρειο εχει 40 ποντους υψος.Αν φυγουν 10-12 για dsb μας μενουν 30..

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο που λες.....

ΑΛΛΑ!

συνηθως δνε δουλευε καν στο σαμπ.....εξ αιτιας διαφορων παραγοντων....

Link to comment
Share on other sites

Οπως?Ισα ισα που στο main display υπαρχουν παραγοντες που το χαλανε και το κανουν υπολειτουργει.(gobies,κυκλοφορια,σαψιμο απο ψαρια)

Διαβαζα προσφατα πως ενα χωρος 30χ30 με 20 ποντους αραγωνιτη μπορει να καλυψει 300 λιτρα οσον αφορα την απονιτροποιηση.Επισης αν τα νιτρικα ειναι χαμηλα και οι συνθηκες γενικα το επιτρεπουν ο αραγωνιτης εχει την ταση να λιωνει και να προσθετει στο νερο ιχνοστοιχεια πολυ χρησιμα για τα κοραλλια(Αυτο το ειδα σε μια εκπομπη στο nat geo wild) :wub:

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην κανεις dsb στο κυριως ενυδρειο.....

ειναι σιγουρη η λειτουργικοτητα του πανω....

ενω κατω συνηθως ειναι μικρο και δεν προσφερει.....

συμφωνώ ότι το μέγεθος είναι σημαντικός παράγοντας επιτυχίας του dsb

παλιότερα όταν δεν είχε διατυπωθεί η θεωρία περι dsb οι χομπίστες που είχαν καταλάβει τη σημασία της άμμου στο φιλτράρισμα και την υπολόγιζαν όχι με βάση το ύψος στρώματος αλλά με τα κιλά , δηλ έλεγαν πχ ότι ένα ενυδρείο 200 λίτρα θέλει 30 κιλά άμμο

στο ενυδρείο μπορεί το dsb να λειτουργεί καλύτερα για ένα χρονικό διάστημα , αργότερα μπορεί να αρχίσουν τα προβλήματα λόγο συσσώρευσης ακαθαρσιών που δεν μπορούν να <αφομοιωθούν > από το σύστημα γιατι η μικροζωη που κρατάει λειτουργικό το dsb ( προσοχή δε μιλώ για τα βακτήρια του κύκλου αζώτου , αυτά πάντα υπάρχουν ) φθίνει σε ποικιλία και ποσότητα

το dsb σε sump συνήθως ειναι μικρότερο σε εμβαδόν

αλλα εχει πλεονεκτήματα , το ελέγχεις εύκολα και αντικαθιστάς μέρος του κατα διαστήματα

μπορείς να δώσεις το σωστό ύψος όπως είπε και άλλος φίλος

μπορείς να το αντιμετωπίσεις σαν σφουγγάρι βρωμιάς με ημερομηνία λήξης και όχι σαν dsb όπως ακριβώς το περιγράφει ο Shimek που προϋποθέτει την ύπαρξη βιοποικιλότητας στο υπόστρωμα

έτσι τα έχω καταλάβει

το μικρο ελάττωμα που εντοπίζω τα παραπάνω σχέδια είναι ότι το δεύτερο χώρισμα που οδηγεί το νερο στο 1 διαμέρισμα του skimmer δεν έχει λόγο ύπαρξης και το πρώτο πρέπει να επιτρέπει στο νερό να περνάει από πάνω

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

το μικρο ελάττωμα που εντοπίζω τα παραπάνω σχέδια είναι ότι το δεύτερο χώρισμα που οδηγεί το νερο στο 1 διαμέρισμα του skimmer δεν έχει λόγο ύπαρξης και το πρώτο πρέπει να επιτρέπει στο νερό να περνάει από πάνω

Γιατι ειναι λαθος ? Δεν το καταλαβα ?

Αυτο το χωρισμα το εβαλα για να βαλω ενδιαμεσα αντιφωσφορο.. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι λαθος ? Δεν το καταλαβα ?

Αυτο το χωρισμα το εβαλα για να βαλω ενδιαμεσα αντιφωσφορο.. :wootwoot:

τότε βαλ' τα ανάποδα ώστε το πιο βρώμικο νερό της επιφανείας να οδηγείται στα υλικά ( που θα πρότεινα να βρίσκονται μετά το skimmer :wub: ) και στο skimmer να περνάει αρχικά από πάνω

δεν είναι το λάθος που θα σου καταστρέψει το ενυδρείο , αλλά γιατί να μη κάνεις κάτι σωστότερο ?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ότι το μέγεθος είναι σημαντικός παράγοντας επιτυχίας του dsb

παλιότερα όταν δεν είχε διατυπωθεί η θεωρία περι dsb οι χομπίστες που είχαν καταλάβει τη σημασία της άμμου στο φιλτράρισμα και την υπολόγιζαν όχι με βάση το ύψος στρώματος αλλά με τα κιλά , δηλ έλεγαν πχ ότι ένα ενυδρείο 200 λίτρα θέλει 30 κιλά άμμο

στο ενυδρείο μπορεί το dsb να λειτουργεί καλύτερα για ένα χρονικό διάστημα , αργότερα μπορεί να αρχίσουν τα προβλήματα λόγο συσσώρευσης ακαθαρσιών που δεν μπορούν να <αφομοιωθούν > από το σύστημα γιατι η μικροζωη που κρατάει λειτουργικό το dsb ( προσοχή δε μιλώ για τα βακτήρια του κύκλου αζώτου , αυτά πάντα υπάρχουν ) φθίνει σε ποικιλία και ποσότητα

το dsb σε sump συνήθως ειναι μικρότερο σε εμβαδόν

αλλα εχει πλεονεκτήματα , το ελέγχεις εύκολα και αντικαθιστάς μέρος του κατα διαστήματα

μπορείς να δώσεις το σωστό ύψος όπως είπε και άλλος φίλος

μπορείς να το αντιμετωπίσεις σαν σφουγγάρι βρωμιάς με ημερομηνία λήξης και όχι σαν dsb όπως ακριβώς το περιγράφει ο Shimek που προϋποθέτει την ύπαρξη βιοποικιλότητας στο υπόστρωμα

έτσι τα έχω καταλάβει

το μικρο ελάττωμα που εντοπίζω τα παραπάνω σχέδια είναι ότι το δεύτερο χώρισμα που οδηγεί το νερο στο 1 διαμέρισμα του skimmer δεν έχει λόγο ύπαρξης και το πρώτο πρέπει να επιτρέπει στο νερό να περνάει από πάνω

ετσι μαλιστα.....

νομιζω οτι μπορεις να κρατησεις καθαρο τον αραγωνιτη του ενυδρειου με διαφορα ζωντανα που βοηθουν στον καθαρισμο του....και την βιολογια του επεισης...

το θεμα ειναι οτι εχω 3-4 ενυδρεια στο μυαλο μου με το γνωστο τυπου dsb το οποιο δνε δουλεψε ποτε σαν dsb (ισως σαν σφουγκαρι) και ενα απο αυτα ειναι και το δικο μου ενυδρειο,αρα η απαντηση μου ειναι απο την μικρη εμπειρια μου και τιποτα παραπανω....

και προσπαθω να επιμενω στο κυριως ενυδρειο να υπαρχει ενα καλο στρωμμα γιατι εκει εχω δει τα καλα του αποτελεσματα....χωρις παντα να γνωριζω σε βαθος χρονου..... :wub:

Link to comment
Share on other sites

τότε βαλ' τα ανάποδα ώστε το πιο βρώμικο νερό της επιφανείας να οδηγείται στα υλικά ( που θα πρότεινα να βρίσκονται μετά το skimmer :wub: ) και στο skimmer να περνάει αρχικά από πάνω

δεν είναι το λάθος που θα σου καταστρέψει το ενυδρείο , αλλά γιατί να μη κάνεις κάτι σωστότερο ?

Παλι δεν καταλαβα :wootwoot:

Ετσι ?!

http://i52.tinypic.com/34sjsky.jpg

Link to comment
Share on other sites

γιατι δνε κανεις κοινο το χωρισμα σκιμμερ-εισαγωγη και μετα τα υλικα οπως ειπε και ο saltasos?

Link to comment
Share on other sites

ετσι μαλιστα.....

νομιζω οτι μπορεις να κρατησεις καθαρο τον αραγωνιτη του ενυδρειου με διαφορα ζωντανα που βοηθουν στον καθαρισμο του....και την βιολογια του επεισης...

το θεμα ειναι οτι εχω 3-4 ενυδρεια στο μυαλο μου με το γνωστο τυπου dsb το οποιο δνε δουλεψε ποτε σαν dsb (ισως σαν σφουγκαρι) και ενα απο αυτα ειναι και το δικο μου ενυδρειο,αρα η απαντηση μου ειναι απο την μικρη εμπειρια μου και τιποτα παραπανω....

και προσπαθω να επιμενω στο κυριως ενυδρειο να υπαρχει ενα καλο στρωμμα γιατι εκει εχω δει τα καλα του αποτελεσματα....χωρις παντα να γνωριζω σε βαθος χρονου..... :wootwoot:

για να δουλέψει σωστά το remote dsb θέλει σωστή κίνηση νερού και όχι οτι να ΄ναι όπως το έχουν οι περισσότεροι

ο Calfo έχει μελετήσει το θέμα και είναι οπαδός του , δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή τι ροές προτείνει , αν σε ενδιαφέρει πολύ πες μου να ψάξω

Παλι δεν καταλαβα :wub:

Ετσι ?!

http://i52.tinypic.com/34sjsky.jpg

έτσι ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

για να δουλέψει σωστά το remote dsb θέλει σωστή κίνηση νερού και όχι οτι να ΄ναι όπως το έχουν οι περισσότεροι

ο Calfo έχει μελετήσει το θέμα και είναι οπαδός του , δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή τι ροές προτείνει , αν σε ενδιαφέρει πολύ πες μου να ψάξω

γιαυτο προανεφερα οτι συνηθως δεν δουλευει στο σαμπ...λογο των ιδιαιτερων συνθηκων που θελει.....

το εχω διαβασει και εγω ! :wub:

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο προανεφερα οτι συνηθως δεν δουλευει στο σαμπ...λογο των ιδιαιτερων συνθηκων που θελει.....

το εχω διαβασει και εγω ! :wub:

θέλει και αρκετό χρόνο που μπορεί να φτάνει και το 8μηνο για να ωριμάσει και να γίνει αποδοτικό :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ θα ειναι 90*40*50. Η ερωτηση μου ειναι αν θελει κοντρες ? :wub:

Λογικα θα γινει με 8αρι τζαμι αλλα το σκεφτομαι και για 10αρι..

Link to comment
Share on other sites

σε τετοιες κατασκευες το 8αρι ειναι μια χαρα....

και κοντρες εχει,τα ιδια τα χωρισματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...