Jump to content

Reef 250 L + Sump


MrGe07

Recommended Posts

Η αληθεια ειναι πως τον παραγοντα dsb τον εχουμε θεοποιησει καπως.Σε ολα τα μεγαλα ενυδρεια του εξωτερικου και του εσωτερικου η βιολογια στηριζεται σε "πολυ" βραχο και οχι σε "πολυ" αμμο.

Τωρα οσον αφορα τους αναεροβιους οργανισμους νομιζω πως με ενα dsb που εχει wet-dry επιτυγχανεται ευκολα η υπαρξη τους.Αυτο το συστημα "της βροχης" ειναι η "καλη" κυκλοφορια σε ενα στρωμα αμμου απ'οτι διαβασα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

OK ετοιμα τα σχεδια του σαμπ.

Αλλα. Υπαρχει προβλημα με τη βαση..

Δεν εχω βρει κανεναν που να φτιαχει με στρατζο εδω στο Ηρακλειο,

οποτε λεω να την κανω απο ξυλο..

http://i55.tinypic.com/15s2bk4.jpg

Ποσο παχος ξυλο ?

Και ποσο τα δοκαρια ?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως τον παραγοντα dsb τον εχουμε θεοποιησει καπως.Σε ολα τα μεγαλα ενυδρεια του εξωτερικου και του εσωτερικου η βιολογια στηριζεται σε "πολυ" βραχο και οχι σε "πολυ" αμμο.

Τωρα οσον αφορα τους αναεροβιους οργανισμους νομιζω πως με ενα dsb που εχει wet-dry επιτυγχανεται ευκολα η υπαρξη τους.Αυτο το συστημα "της βροχης" ειναι η "καλη" κυκλοφορια σε ενα στρωμα αμμου απ'οτι διαβασα.

στο wet dry αναπτύσσονται αερόβιοι οργανισμοί βακτήρια

OK ετοιμα τα σχεδια του σαμπ.

Αλλα. Υπαρχει προβλημα με τη βαση..

Δεν εχω βρει κανεναν που να φτιαχει με στρατζο εδω στο Ηρακλειο,

οποτε λεω να την κανω απο ξυλο..

http://i55.tinypic.com/15s2bk4.jpg

Ποσο παχος ξυλο ?

Και ποσο τα δοκαρια ?

ΙΜΟ υπολόγισε το βάρος του ενυδρείου και συζήτησε το με το μαραγκό σου

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις το σαμπ πρόχειρα με χαρτόνι για να καταλάβεις ακριβώς τους χώρους που θα έχεις.Προτήμησε να αφήσεις αρκετό χώρο για το σκίμμερ καθώς είναι μέρος του εξοπλισμού που μπορεί να αντικαταστησεις.Μια ιδέα είναι να κάνεις τη μία πλευρά να είναι ψιλότερη π.χ 65 και σε κείνη την πλευρά να κάνεις ένα διαμέρισμα πχ 65χ10χ40 για αναπλήρωση.έτσι θα απαλλαγείς και από το δοχείο αναπλήρωσης.Για την βάση μπορείς να την κάνεις με χοντρό μαδέρι(στην αμερική πολύ το χρησιμοποιούν) και να το ντύσεις με ξύλο

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις το σαμπ πρόχειρα με χαρτόνι για να καταλάβεις ακριβώς τους χώρους που θα έχεις.Προτήμησε να αφήσεις αρκετό χώρο για το σκίμμερ καθώς είναι μέρος του εξοπλισμού που μπορεί να αντικαταστησεις.Μια ιδέα είναι να κάνεις τη μία πλευρά να είναι ψιλότερη π.χ 65 και σε κείνη την πλευρά να κάνεις ένα διαμέρισμα πχ 65χ10χ40 για αναπλήρωση.έτσι θα απαλλαγείς και από το δοχείο αναπλήρωσης.Για την βάση μπορείς να την κάνεις με χοντρό μαδέρι(στην αμερική πολύ το χρησιμοποιούν) και να το ντύσεις με ξύλο

Το σχεδιο ειναι προχειρο. Επειδη δεν ειναι ετοιμη ακομα η βαση, και δεν ξερω ποσο χωρο θα εχω για το σαμπ

Γιαυτο και δεν εχω βαλει τελικες διαστασεις.

Οσο για το μαδερι που λες. Κανεις δεν καθεται να μου τα κοψει, να τα κολλησει και να μου το φερει σπιτι.. -.-

Link to comment
Share on other sites

Μαδερι εννοει ξυλο.Και με καρφια που λεει ο λογος γινεται.

Ειναι μια καλη λυση.Μαδερι,βαψιμο με μπογιες για να μην σκουριασει και ντυσιμο με μελαμινη γυρο γυρο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω 5 Τ5 με 3 διαφορετικά dimmable ballast και με εσκησε η ΔΕΗ

σου προτεινω να πας σε λάμπες Τ5 LED οι οποίες βγαίνουν στα 50 ευρώ το 1,20μ μαζί με την βάση τους και με το ballast

Βεβαία σεν περιορίζουν μέχρι lps γιατί δεν είναι παρα πολυ δυνατο το φως τους ( εκτος αν δεν παρεις κινεζικη κατασκευη και παρεις Led με 14,5 watt ανα μέτρο όπου εκεί τα έχω δει σε ενυδρειο 1200 λτ στον φίλο αλέξανδρο απο τν χολαργό και παίζουν τέλεια και μάλιστα με τίγκα στα σκληρά)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το σαμπ εχει ως εξης:

http://i56.tinypic.com/be8xli.jpg

Αλλα σκεφτομαι το κομματι διπλα στο νουμερο 1 να μην το βαλω

Η βαση:

http://i52.tinypic.com/2v2wisj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...