Jump to content

ΑΛΓΗ!! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!


johnvolno1

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

εδώ και 3-4 μήνες εχω τεράστιο θέμα με άλγη. Δεν ξέρω τι φταίει και θέλω την βοήθειά σας.

Εχω ενα rio juwel 240 με 6 αγγελόψαρα, 6 corydoras και 3 οτόκυκλους.

2 εξωτερικά φίλτρα eheim 2215.

φωτισμό έχω τον μανίσιο, δεν ξέρω χαρακτηριστικα. το μόνο που ειχα κάνει από την αρχή ηταν να αλλαξω τις λαμπες μπρος-πισω.

φωτοπερίοδος 11:00-21:00.

από μετρήσεις είμαι σε φυσιολογικά επίπεδα.

σε λίγο σας βάζω και φώτο.

ο,τι χρειάζεστε ρωτήστε με και ελπίζω να απαλλαγώ από αυτό το μαρτύριο.

Υ.Γ όπως θα δείτε στις φώτο το μόνο που δεν έχει άλγη είναι τα ψαράκια!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

.....

post-16016-1286113255_thumb.jpg

post-16016-1286113274_thumb.jpg

post-16016-1286113288_thumb.jpg

post-16016-1286113306_thumb.jpg

post-16016-1286113319_thumb.jpg

post-16016-1286113332_thumb.jpg

post-16016-1286113346_thumb.jpg

post-16016-1286113356_thumb.jpg

post-16016-1286113380_thumb.jpg

post-16016-1286113399_thumb.jpg

post-16016-1286113411_thumb.jpg

post-16016-1286113424_thumb.jpg

post-16016-1286113492_thumb.jpg

post-16016-1286113506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολυ δεν ειναι η φωτοπεριοδο του φωτισμου σου.Καντο 13:00 με 21:00 ενα 8 ωρω

ok. thanks.... δηλαδή υπάρχει περίπτωση να φταίει και αυτό????

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτο.

θα το διαβάσω. Η δική μου άλγη τι "ράτσα" είναι???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα με ενδιέφερε περισσότερο είναι αν ρίχνεις και πόσο ρίχνεις λίπασμα.

Πόσο ΝΟ3 έχεις;

Πώς ταΐζεις τα ψάρια σου;

τη φυτά έχεις;

Μεγαλώνουν κανονικά τα φυτά;

Έτσι όπως το βλέπω το πρόβλημα σου οφείλετε στην υπερβολική λίπανση, ή στην ανύπαρκτη λίπανση.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι σε σημείο που το βλέπει ο ήλιος;

Μείωσε για αρχή σταδιακά τη φωτοπερίοδο.Χρησιμοποιείς λιπάσματα;

Έχεις υπόστρωμα;

( Μαζί γράφαμε Χρήστο. )

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι σε σημείο που το βλέπει ο ήλιος;

Μείωσε για αρχή σταδιακά τη φωτοπερίοδο.Χρησιμοποιείς λιπάσματα;

Έχεις υπόστρωμα;

( Μαζί γράφαμε Χρήστο. )

Ο ήλιος δεν το βλέπει. Οκ για φωτοπερίοδο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα με ενδιέφερε περισσότερο είναι αν ρίχνεις και πόσο ρίχνεις λίπασμα.

Πόσο ΝΟ3 έχεις;

Πώς ταΐζεις τα ψάρια σου;

τη φυτά έχεις;

Μεγαλώνουν κανονικά τα φυτά;

Έτσι όπως το βλέπω το πρόβλημα σου οφείλετε στην υπερβολική λίπανση, ή στην ανύπαρκτη λίπανση.

λίπασμα δεν ρίχνω ούτε έχω υπόστρωμα.

νο3 περίπου 10 ml/l

ταίζω κανα 2 φορές την μέρα πρωι-βράδυ όχι πολύ τροφή. και που και που δεν ταιζω καθολου.

τα φυτά στην αρχή μεγαλωνανε αρκετά καλά. τωρα σχεδόν καθόλου.

παλιά εριχνα Seachem Flourish και ολά ήταν οκ.

μετά πήρα Seachem Flourish Excel, Seachem Flourish Potassium,Seachem Flourish Iron.

και μετά από την χρήση τους είδα την αλγη. και τα σταμάτησα όλα.

ισως δεν φταίνε τα ζουμιά και να ήταν τυχαίο το γεγονός αλλά φοβηθηκα. αλλά μετά από 2 μήνες χωρις ζουμιά πάλια τα ίδια!!!

το ενυδρειο τρέχει ενα χρόνο.

edit: ειχα πάρει και ειχα ρίξει και υγρό για αλγη (algol -algocide της jbl) και κάτι ταμπλέτες (algetten της tetra aqua) οι οποίες δεν ελιωσαν ποτέ (ακόμα μέσα είναι)

τίποτα δεν εκακαν

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας κάποιες πληροφορίες για τις λάμπες.Ποσότητα,Watt,Kelvin καθώς και για πόσο καιρό λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ όπως θα δείτε στις φώτο το μόνο που δεν έχει άλγη είναι τα ψαράκια!!!!!!

Είχα κι εγώ πρόβλημα πολύ καιρό ( όχι όμως τόσο πολύ) και έκανε τον κύκλο του και μειώθηκε πάρα πολύ. Εγώ δεν έβαζα καθόλου λίπασμα.

Μήπως να έριχνες μερικά zebra snails μέσα να στο καθαρίσουν; Εμένα κάναν καλή δουλειά αλλά είναι το μικρούλι το ενυδρείο 20λιτρο.

( Το δικό σου δεν μου έβγαλε ακόμη άλγη).

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!τη θα λεγατε αν εσβηνε το φως τελειος για ενα 3μερο και ξεκινουσε τη 4τη ημερα αναβοντας για 4 ωρες και καθε μερα να αυξανετε 30΄.......και καλο καθαρισμα αλγης απο τα φυτα ζταμια κ.α+μερικες προορες μικρες αλαγες γυρο στα 40λτ ας πουμε καθε δυο ημερες.....τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και ξεκινησε οταν αρχισα να βαζω μεγαλητερες δοσεις απο οτι επρεπε (συμφωνα με την μαζα των φυτων μου )απο Potassium , Iron ,Flourish ,Trace ,Phosphorus ,Nitrogen.Αλλαξα το υποστρωμα και αφαιρεσα τα φυλλα που δεν μπορουσα να καθαρισω απο τα φυτα και στην συνεχεια προχωρησα σε απολυμανση των φυτων με χλωρινη ( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%F9%F1%E9%ED%E7 ) μεχρη στιγμης,μετα απο ενα μηνα,δεν εχει εμφανηστει καμια αλγη οσο για την λιπανση βαζω πλεον το 1/4 της ποσοτητας που λεει στις οδηγειες της η Seachem

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω το πρόβλημα σου οφείλετε στην υπερβολική λίπανση, ή στην ανύπαρκτη λίπανση.

Το αναφέρω ποιο πάνω τα αίτια, η βάζεις πολλή λίπασμα ή καθόλου, και η δυο περιπτώσεις δημιουργούν αυτήν την ποικιλία που βλέπω στις φωτογραφίες.

Υπάρχει 100% ανισορροπία θρεπτικών συστατικών που σωμένη ιδανικές συνθήκες για ανάπτυξη αλγης.

Βάλε μέσα φυτά γρήγορης ανάπτυξης και άρχιζε σιγά σιγά να βάζεις λίπασμα. Στην αρχή για λίγο μπορεί να αγριέψουν τα αλγη αλλά όταν πάρουν τα πάνω τους τα φυτά θα αρχίσουν να υποχωρούν σταδιακά τα άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ πρόβλημα πολύ καιρό ( όχι όμως τόσο πολύ) και έκανε τον κύκλο του και μειώθηκε πάρα πολύ. Εγώ δεν έβαζα καθόλου λίπασμα.

Μήπως να έριχνες μερικά zebra snails μέσα να στο καθαρίσουν; Εμένα κάναν καλή δουλειά αλλά είναι το μικρούλι το ενυδρείο 20λιτρο.

( Το δικό σου δεν μου έβγαλε ακόμη άλγη).

ξέρεις κάποιον στην περιοχή μας που να εχει zebra snails??

καλησπερα!τη θα λεγατε αν εσβηνε το φως τελειος για ενα 3μερο και ξεκινουσε τη 4τη ημερα αναβοντας για 4 ωρες και καθε μερα να αυξανετε 30΄.......και καλο καθαρισμα αλγης απο τα φυτα ζταμια κ.α+μερικες προορες μικρες αλαγες γυρο στα 40λτ ας πουμε καθε δυο ημερες.....τι λετε?

συμφωνειτε με το παραπάνω??? ήδη έκλεισα τον διακόπτη από το φως.

Το αναφέρω ποιο πάνω τα αίτια, η βάζεις πολλή λίπασμα ή καθόλου, και η δυο περιπτώσεις δημιουργούν αυτήν την ποικιλία που βλέπω στις φωτογραφίες.

Υπάρχει 100% ανισορροπία θρεπτικών συστατικών που σωμένη ιδανικές συνθήκες για ανάπτυξη αλγης.

Βάλε μέσα φυτά γρήγορης ανάπτυξης και άρχιζε σιγά σιγά να βάζεις λίπασμα. Στην αρχή για λίγο μπορεί να αγριέψουν τα αλγη αλλά όταν πάρουν τα πάνω τους τα φυτά θα αρχίσουν να υποχωρούν σταδιακά τα άλγη.

τι ποικιλια είναι η άλγη μου??? καφέ???

επίσης σκέφτομαι να βγάλω τα ξύλα να τα καθαρίσω. καλα θα κάνω??? πως να τα καθαρίσω??? η άλγη είναι λες και είναι φυτεμένη στο ξύλο!!!

επίσης σκέφτομαι να κόψω όλα τα φύλα που έχουν άλγη από τις ανουμπιες.

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις κάποιον στην περιοχή μας που να εχει zebra snails??

συμφωνειτε με το παραπάνω??? ήδη έκλεισα τον διακόπτη από το φως.

τι ποικιλια είναι η άλγη μου??? καφέ???

επίσης σκέφτομαι να βγάλω τα ξύλα να τα καθαρίσω. καλα θα κάνω??? πως να τα καθαρίσω??? η άλγη είναι λες και είναι φυτεμένη στο ξύλο!!!

επίσης σκέφτομαι να κόψω όλα τα φύλα που έχουν άλγη από τις ανουμπιες.

τα ξηλα μπορεις να τα αφισεις σε εναν κουβα με καυτο νερο μεχρι να κρυοσει το νερο...καντο 2-3 φορες αυτο και μετα ξησε οτι μπορεις απο τις αλγες.(ή βράστα)

εγω θα προτεινα να αφαιρεσεις οτι μπορεις απο τις αλγες εσυ με μηχανικο καθαρισμο,σησκωτηση για 4-5 μερες,αλλαγες νερου,μετα υπερδοσολογια excel.Οταν φυγει η αλγη ρυθμιζεις τις τιμες σου και βλεπεις....

Link to comment
Share on other sites

τα ξηλα μπορεις να τα αφισεις σε εναν κουβα με καυτο νερο μεχρι να κρυοσει το νερο...καντο 2-3 φορες αυτο και μετα ξησε οτι μπορεις απο τις αλγες.(ή βράστα)

εγω θα προτεινα να αφαιρεσεις οτι μπορεις απο τις αλγες εσυ με μηχανικο καθαρισμο,σησκωτηση για 4-5 μερες,αλλαγες νερου,μετα υπερδοσολογια excel.Οταν φυγει η αλγη ρυθμιζεις τις τιμες σου και βλεπεις....

όταν λες σησκώτηση εννοείς πλήρης?? δηλαδή να το σκεπάσω με κουβέρτα???? ή απλά να μην αναβω το φως??

αλλαγές νερού μετά τις 4 μέρες ή κατά την διάρκεια της σκοτεινοθεραπείας??

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες τη θέλω να πω, :P όλες η παραπάνω προτάσεις είναι τσιρότα στην πληγή, καταπολεμουν τα συμπτώματα αλλά όχι την αιτία.

Αν δεν καταπολεμήσεις την αιτία και στο πλυντήριο να τα βάλεις το ενυδρείο σου πάλι θα εμφανιστή η άλγη. :)

Η προτάσεις που σου κάνουν τα παιδιά είναι καλές και εφαρμόσιμες μόνο όταν της συνδυάσεις με την καταπολέμηση των αιτιών.

Link to comment
Share on other sites

όταν λες σησκώτηση εννοείς πλήρης?? δηλαδή να το σκεπάσω με κουβέρτα???? ή απλά να μην αναβω το φως??

αλλαγές νερού μετά τις 4 μέρες ή κατά την διάρκεια της σκοτεινοθεραπείας??

ναι πληρης σησκωτηση,τυληξε το με πετσετες ή μαυρες σακουλες να μην μπαινει ιχνος φως.αλλγες νερου κανε μετα.

αυτο που λεει ο Χρήστος πιο πανω ειναι το κλειδι,ετσι θα φυγουν οι αλγες αλλα αν δ αντιμετοπιστει η αιτια θα επανελθουν γριγορα.

οσο διαρκει η σησκωτηση μπορεις να το ψαξεις οσον αφορα την ισσοροπια των τιμων.

Link to comment
Share on other sites

ναι πληρης σησκωτηση,τυληξε το με πετσετες ή μαυρες σακουλες να μην μπαινει ιχνος φως.αλλγες νερου κανε μετα.

αυτο που λεει ο Χρήστος πιο πανω ειναι το κλειδι,ετσι θα φυγουν οι αλγες αλλα αν δ αντιμετοπιστει η αιτια θα επανελθουν γριγορα.

οσο διαρκει η σησκωτηση μπορεις να το ψαξεις οσον αφορα την ισσοροπια των τιμων.

Ακομα δενεχω καταλαβει πως θα αντιμετωπισω την αλγη!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δενεχω καταλαβει πως θα αντιμετωπισω την αλγη!

Ειχα και γω προβλημα με καφε αλγη.Εβαλα φυτα γρηγορης αναπτυξης,πηρα και 3 σαε ψαρακια που τρωνε αλγη και ολα καλα.Πρεπει ομως να βρεις τι φταιει γιατι παλι θα εμφανιστει.

αυτα που πρεπει να δεις (ας συμπληρωσουν και οι ποιο εμπειροι)

1 φωτισμος-να μην ειναι μικρος σε βατ η και το αντιθετο μεγαλος και να μην περναει τις 8 με 9 ωρες

2 λυπανση να μην γινεται υπερβολικη(με ευκολα φυτα δεν νομιζω να χρειαζεται κιολας)

3 η αναλογια po4-no3 να ειναι 1 προς 12

Αυτα εχω για να σε βοηθησω αμα υπαρχει κατι αλλο δεν ξερω ας πουν οι ποιο εμπειροι :)

Link to comment
Share on other sites

πηρα και 3 σαε ψαρακια που τρωνε αλγη και ολα καλα.

Υπάρχει κάπου κάποια συγκεντρωτική λίστα με ψάρια που τρώνε την άλγη?

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.....

για αρχη,

εβγαλα σχεδόν το 35-40% νερού.

Εβγαλα όλα τα φυτά. εφόσον ηρεμησε η κατάσταση και φυγαν το πολλά με χέρι,

καθαρισα βυθό με σκούπα και εβγαλα ό,τι ρίζες υπήρχαν.

καθαρισα το ένα απο τα 2 φίλτρα.

Μόλις ήταν όλα οκ ξαναφύτεψα τα φυτά εφόσον τα επλυνα , τα κλάδεψα και εκοψα τις πολλές ριζες.

Ξαναγέμισα με νερό που ειχα στο βαρέλι και τώρα το έχω σκεπάσει.και εχω κλείσει το διακοπτη απο το φως.

θα το αφησω κανα 3-4 μέρες έτσι και θα δω πως πάει.

πάντως αμα ξαναβγάλει άλγη με βλέπω να το παρατάω το ενυδρείο :ninja::D

Δυστυχώς δεν εχω τεστ για όλα τα απαραιτητα και οι καιροι δεν βοηθανε να πάρω.....

Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά :):P

Link to comment
Share on other sites

Σου είπαμε επανειλημμένα ότι πρέπει να εξαλείψεις τα αίτια

Πρέπει να ισορροπήσεις την προσφορά και την ζήτηση δεν μπορείς να δίνεις περισσότερη τροφή από όσο χρειάζονται τα φυτά ούτε λιγότερη από όσο χρειάζονται.

Σου είπαμε ότι πρέπει να βάλεις λίπασμα και να αρχίσεις με χαμηλές δώσεις και να παρατηρείς πως αντιδρούν τα φυτά.

Αν δεν έχεις την υπομονή να τα κάνεις αυτά και αν όντος αυτά δεν σε κάνουν κέφι τότε ίσος πρέπει η να παρατήσεις το ενυδρείο ή να μεταβείς σε αφρικάνικο όπου δεν υπάρχουν φυτά εκεί και έχει διαφορετική φιλοσοφία και μπορεί να σου κάτσει πιο καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...