Jump to content

ΑΛΓΗ!! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!


johnvolno1

Recommended Posts

Σου είπαμε επανειλημμένα ότι πρέπει να εξαλείψεις τα αίτια

Πρέπει να ισορροπήσεις την προσφορά και την ζήτηση δεν μπορείς να δίνεις περισσότερη τροφή από όσο χρειάζονται τα φυτά ούτε λιγότερη από όσο χρειάζονται.

Σου είπαμε ότι πρέπει να βάλεις λίπασμα και να αρχίσεις με χαμηλές δώσεις και να παρατηρείς πως αντιδρούν τα φυτά.

Αν δεν έχεις την υπομονή να τα κάνεις αυτά και αν όντος αυτά δεν σε κάνουν κέφι τότε ίσος πρέπει η να παρατήσεις το ενυδρείο ή να μεταβείς σε αφρικάνικο όπου δεν υπάρχουν φυτά εκεί και έχει διαφορετική φιλοσοφία και μπορεί να σου κάτσει πιο καλά. :)

Και πως θα βρω την ισοροπια μεταξύ προσφοράς και ζητησης;;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο Γιάννη, αλλά κάνε πρώτα μετρήσεις και μετά θα σου πούνε τα παιδιά. Νομίζω ότι σε μεγάλο ενυδρείο θα είναι πιο εφικτό από το να είχες ένα μικρό.

Μην απογοητεύεσε. Προσπάθησε. Έκανες τόσα έξοδα και τοσο κόπο. Μην το βάζεις κάτω. Σε έχω για άνθρωπο ( από το λίγο που σε έχω δει), που μάχεται στη ζωή και είσαι πετυχημένος με ότι κάνεις. Μην το βάζεις κάτω. Θα τα καταφέρεις.

Πιστεύω ότι όλα τα παιδιά εδώ, ακόμη και οι εξπέρ του είδους είχαν τέτοιες δυσκολίες εδώ. Αλλά επέμειναν και τα κατάφεραν. Κι εσύ μπορείς, αρκεί να επιμείνεις. :):lmao:

Link to comment
Share on other sites

μετά από το κλάδεμα και αλλαγές νερού-καθαρισμό φίλτρου, νομίζω είμαι σε καλό δρόμο......

ακόμα δεν έχει φανεί άλγη και το πίσω τζάμι που δεν το καθάρισα ποτέ, όπως θα δείτε στο βιντεακι εχει αρχιζει και καθαρίζει μόνο του.

έβαλα και 4 zebra snails μεσα και μάλλον θα βάλω άλλα 4. Αυτά γεννάνε??

ΥΓ. Ειρήνη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια......

se ligo to video....

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

Τα zebra snails γεννάνε μικρά άσπρα αυγά,συνήθως πάνω σε ξύλα, που δεν εκκολάπτονται σε γλυκό νερό παρά μόνο σε υφάλμυρο.

Link to comment
Share on other sites

μετά από το κλάδεμα και αλλαγές νερού-καθαρισμό φίλτρου, νομίζω είμαι σε καλό δρόμο......

ακόμα δεν έχει φανεί άλγη και το πίσω τζάμι που δεν το καθάρισα ποτέ, όπως θα δείτε στο βιντεακι εχει αρχιζει και καθαρίζει μόνο του.

έβαλα και 4 zebra snails μεσα και μάλλον θα βάλω άλλα 4. Αυτά γεννάνε??

ΥΓ. Ειρήνη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια......

se ligo to video....

Μπράβο! Πολύ χάρηκα. :)

Μακάρι να συνεχίσει έτσι. Όπως σου είπαν και πιο πάνω, απλά θα έχεις αυγά κολλημένα στα ξύλα, αλλά μόνο αυτό. Οπότε δεν κινδυνεύεις να γεμίσεις. Εγώ έχω 3 τέτοια σαλιγκάρια στο 20λιτρο ( μεικτό) να φανταστείς για να εξαφανίζουν την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Με τη λίπανση που σου είπαν τα παιδιά έκανες κάτι; Τι θερμοκρασία επικρατούσε στο ενυδρείο το καλοκαίρι; Τις λάμπες πόσο καιρό τις έχεις;

Από προσωπική εμπειρία, θα σου πω ότι αν ανέβασες πάνω από 28 βαθμούς (ανάλογα κ τί φυτά έχεις) για περισσότερο από 2-3 μέρες, κι αν έχεις τις λάμπες πάνω από 1 χρόνο (με αυτή τη φωτοπερίοδο που αναφέρεις), τότε μην ψάχνεσαι πολύ για το τί φταίει. Επιπλέον είδα ότι άρχισες να πειραματίζεσαι με λιπάσματα και υπερδοσολογίες χωρίς -υποθέτω- να στο ζητήσουν τα φυτά και δημιούργησες στο σύστημα την απόλυτη ανισορροπία.

Τώρα χειμώνιασε, με θερμοκρασία δε θα έχεις θέμα. Άλλαξε τις λάμπες σου αν δεν το έχεις ήδη κάνει, και ξεκίνα μια γενική λίπανση σε δοσολογίες μικρότερες από τις αναγραφόμενες. Μετά θα πρέπει να μάθεις να διαβάζεις τα φυτά σου. Να παρατηρείς την ανάπτυξή τους, το χρώμα τους, να πιάνεις τα φύλλα τους, να διαβάζεις για το καθένα ξεχωριστά πως αντιδρά σε κάθε παράμετρο. Να κρατάς πάντα μια ρουτίνα σε ότι κάνεις (το λατρεύουν αυτό τα φυτά) και ότι αλλαγή κάνεις, να την κάνεις σταδιακά, προσεκτικά, μέχρι να δεις τα πρώτα δυσάρεστα ή ευχάριστα αποτελέσματα.

Για μένα, είναι ο μόνος τρόπος να συντηρήσει κάποιος ένα φυτεμένο.

ΑΦΟΥ κάνεις όλα αυτά, είναι καιρός να καθαρίσεις το ενυδρείο, και μια καλή λύση είναι οι otocinclus

Link to comment
Share on other sites

Με τη λίπανση που σου είπαν τα παιδιά έκανες κάτι; Τι θερμοκρασία επικρατούσε στο ενυδρείο το καλοκαίρι; Τις λάμπες πόσο καιρό τις έχεις;

Από προσωπική εμπειρία, θα σου πω ότι αν ανέβασες πάνω από 28 βαθμούς (ανάλογα κ τί φυτά έχεις) για περισσότερο από 2-3 μέρες, κι αν έχεις τις λάμπες πάνω από 1 χρόνο (με αυτή τη φωτοπερίοδο που αναφέρεις), τότε μην ψάχνεσαι πολύ για το τί φταίει. Επιπλέον είδα ότι άρχισες να πειραματίζεσαι με λιπάσματα και υπερδοσολογίες χωρίς -υποθέτω- να στο ζητήσουν τα φυτά και δημιούργησες στο σύστημα την απόλυτη ανισορροπία.

Τώρα χειμώνιασε, με θερμοκρασία δε θα έχεις θέμα. Άλλαξε τις λάμπες σου αν δεν το έχεις ήδη κάνει, και ξεκίνα μια γενική λίπανση σε δοσολογίες μικρότερες από τις αναγραφόμενες. Μετά θα πρέπει να μάθεις να διαβάζεις τα φυτά σου. Να παρατηρείς την ανάπτυξή τους, το χρώμα τους, να πιάνεις τα φύλλα τους, να διαβάζεις για το καθένα ξεχωριστά πως αντιδρά σε κάθε παράμετρο. Να κρατάς πάντα μια ρουτίνα σε ότι κάνεις (το λατρεύουν αυτό τα φυτά) και ότι αλλαγή κάνεις, να την κάνεις σταδιακά, προσεκτικά, μέχρι να δεις τα πρώτα δυσάρεστα ή ευχάριστα αποτελέσματα.

Για μένα, είναι ο μόνος τρόπος να συντηρήσει κάποιος ένα φυτεμένο.

ΑΦΟΥ κάνεις όλα αυτά, είναι καιρός να καθαρίσεις το ενυδρείο, και μια καλή λύση είναι οι otocinclus

φίλε μου καλημέρα. ΝΑΙ! το καλοκαιρι επαιζε στους 28-30 και οι λαμπες ειναι ενα χρόνο.!!!

και όντως επαιζα με τα ζουμια.

Τωρα η θερμοκρασια ειναι 22.

ξεκινησα να ρίχνω καθε μερα ενα καπακι excel και μια φορα την εβδομαδα ενα καπακι flourish.

Σταθερά.

τωρα με προβληματισες με τις λαμπες. Δηλαδή θέλουν αλλαγή???

και τι να πάρω??? :):lmao:

Link to comment
Share on other sites

να και το βιντεάκι....

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλημέρα. ΝΑΙ! το καλοκαιρι επαιζε στους 28-30 και οι λαμπες ειναι ενα χρόνο.!!!

και όντως επαιζα με τα ζουμια.

Τωρα η θερμοκρασια ειναι 22.

ξεκινησα να ρίχνω καθε μερα ενα καπακι excel και μια φορα την εβδομαδα ενα καπακι flourish.

Σταθερά.

τωρα με προβληματισες με τις λαμπες. Δηλαδή θέλουν αλλαγή???

και τι να πάρω??? :):lmao:

Προσπάθησε να έχεις θερμοκρασία 26-27 βαθμούς σταθερά, και από λάμπες προτείνω Sylvania Grolux. Είναι φτηνές, πολύ καλές για φυτεμένα και μπορείς να τις αλλάζεις κάθε 6-8 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να έχεις θερμοκρασία 26-27 βαθμούς σταθερά, και από λάμπες προτείνω Sylvania Grolux. Είναι φτηνές, πολύ καλές για φυτεμένα και μπορείς να τις αλλάζεις κάθε 6-8 μήνες.

26-27 δεν είναι πολύ???? :):lmao:

τωρα με τις λαμπες θέλει να το ψαξω γιατι εχουν ξεβαψει τα χαρακτηριστικα και δεν ξέρω τίποτα......

Link to comment
Share on other sites

να και το βιντεάκι....

Πολύ ωραίο ενυδρείο και τα ψάρια υπέροχα. Η άλγη στο πίσω τζάμι παραμένει από ότι βλέπω, αλλά καθάρισε πολύ. Θα τα καταφέρεις. Καλό κουράγιο. :)

ΥΓ. Έχεις 2 εξωτερικά φίλτρα;;; Ή δεν βλέπω καλά;

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ενυδρείο και τα ψάρια υπέροχα. Η άλγη στο πίσω τζάμι παραμένει από ότι βλέπω, αλλά καθάρισε πολύ. Θα τα καταφέρεις. Καλό κουράγιο. :)

ΥΓ. Έχεις 2 εξωτερικά φίλτρα;;; Ή δεν βλέπω καλά;

Καλά βλέπεις!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα η θερμοκρασια ειναι 22.

26-27 δεν είναι πολύ???? :):lmao:

Όχι δεν είναι πολύ. Αντίθετα, το 22 που έχεις τώρα είναι κάτω και από το κατώτατο όριο για τα περισσότερα ψάρια (αν όχι όλα) και φυτά που έχεις στο ενυδρείο σου και θα έπρεπε να αποφεύγεται για περισσότερο από λίγες μέρες.

Κράτησε σαν στόχο το 26, ώστε με τις φυσιολογικές διακυμάνσεις του χώρου και του θερμαντήρα να κινείσαι στο 25-27.

Από το 22 στο 26 φρόντισε να πας σιγά σιγά, περίπου 1 βαθμό τη μέρα, γιατί και πάλι μπορεί να την ακούσουν τα φυτά σου αλλά και τα ψάρια σου.

Τέλος, τώρα που είδα το βίντεο, για την ποσότητα και το είδος των φυτών που έχεις, θα έλεγα χρειάζεσαι ελάχιστη, έως και καθόλου, λίπανση. Και πάλι, οποιαδήποτε αλλαγή στη λίπανση, θα γίνεται σιγά σιγά, σταδιακά, γιατί αυτά (τις απότομες αλλαγές) περιμένουν οι άλγες για να πάρουν τα πάνω τους.

Έγινε επεξεργασία - tsikaboom
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα σας,

μετά από ενα μήνα περίπου, όλα πάνε τέλεια........

η άλγη όπως θα δείτε στο βιντεακι έχει εξαφανιστεί τελείως.......

ακόμα και η πλάτη που ήταν γεμάτη άλγη, έχει γίνει πεντακάθαρη. Από μόνη της. Δεν καθάρισα τίποτα εγω.

ακόμα και τα φυλλαράκια από τις ανουμπιές έχουν καθαρίσει σχεδόν ενετελώς......

Σας ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σας.....

πατήστε

για να δείτε τα αποτελέσματα.

(το έχω τραβήξει κάθετα αντί για οριζόντια αλλά φαίνεται )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...