Jump to content

Μια βολτα στο Cretaquarium..


Recommended Posts

Ετυχε φετος το καλοκαιρι να βρεθω στην Κρητη κ οπως καταλαβαινετε δεν υπηρχε πιθανοτητα να Μην περασω κ απο εκει.... :)

Οι φωτογραφιες ειναι καποιες 'κουνημενες' κ αλλες 'σκοτινες' ..Επρεπε σε 2 ωρες να τα εχω δει/φωτογραφισει ολα για να προλαβω κ το καραβι της επιστροφης ..!!(προλαβα να βγαλω μονο 583 :P ) Απαγορευοταν κ η χρηση του φλας (αν κ ημουν απο τους λιγους που το τηρησαν αυτο..τεσπα...)

Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια:

Μεσογειακά:

Γενικες:

DSC_1987.jpg

DSC_1953.jpg

DSC_1979.jpg

DSC_1957.jpg

"κολοχτυπες" (με το τσουβαλι τις ειχαν)

DSC_2301.jpg

DSC_2016.jpg

DSC_2007.jpg

Καβουρια/κοχυλια

DSC_1728.jpg

DSC_2291.jpg

DSC_2285.jpg

Ασπονδυλα:

DSC_1993.jpg

DSC_2168.jpg

DSC_2154.jpg

DSC_2103.jpg

DSC_2098.jpg

Ροφοι/στηρες/βλαχοι/σφυριδες/βλαχοσφυριδα:

DSC_1752.jpg

DSC_1761.jpg

DSC_1770.jpg

DSC_1776.jpg

DSC_1862.jpg

DSC_1937.jpg

DSC_1947.jpg

DSC_2057.jpg

DSC_2056.jpg

Σμερνες:

DSC_1945.jpg

DSC_1938.jpg

DSC_1935.jpg

Καρχαριες:

DSC_1835.jpg

DSC_1839.jpg

DSC_1856.jpg

DSC_1914-1.jpg

Συναγριδες:

DSC_1926.jpg

DSC_1930.jpg

DSC_1920.jpg

DSC_1912.jpg

Σκαθαρια:

DSC_1903.jpg

DSC_1911.jpg

DSC_1867.jpg

Μαγιατικα:

DSC_2110.jpg

DSC_2114.jpg

Μαναλια:

DSC_1890.jpg

DSC_1898.jpg

Κρανιοι:

DSC_1985.jpg

DSC_1984.jpg

DSC_1969.jpg

Μελανουρια:

DSC_1825.jpg

DSC_1909.jpg

Χανοι:

DSC_1891.jpg

DSC_1872.jpg

Γλωσσα:

DSC_1820.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χελιδονοψαρα:

DSC_1818.jpg

DSC_1817.jpg

Σκορπινες:

DSC_1809.jpg

DSC_1720.jpg

DSC_2148.jpg

Καπονι:

DSC_1800.jpg

Σαλαχια:

DSC_1771.jpg

κοκοβιοι:

DSC_1723.jpg

Ουγγενα:

DSC_1907.jpg

Σαργος:

DSC_1887.jpg

Συκιος:

DSC_1883.jpg

κακαρελος:

DSC_1880.jpg

Τσιπουρες:

DSC_1978.jpg

DSC_1956.jpg

χελωνα:

DSC_1977.jpg

Λαβρακι:

DSC_2043.jpg

Χταποδια:

DSC_2038.jpg

DSC_2023.jpg

DSC_2018.jpg

Μουρμουρα:

DSC_2138.jpg

Κεφαλος:

DSC_2126.jpg

Παξιμαδι:

DSC_2097.jpg

Χιλου:

DSC_2091.jpg

Κ ο εισβολεας λαγοκεφαλος!

DSC_2178.jpg

Αναπαραγωγη τσιπουρας!

DSC_2145.jpg

Σε αυτα μου διαφευγει η ονομασια τους αυτη στιγμη..

DSC_2275.jpg

DSC_2088.jpg

Κ τελος ο βασιλικος μεδουσοφαγος ο οποιος δεν γνωριζω αν ειναι μεσογειακο ψαρι..Δεν το ειχα ξαναδει ποτε μου!

DSC_1745.jpg

Αυριο θα βαλω κ τα λιγα τροπικα ψαρια που ειχαν .... :)

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα απιστευτα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω Ευχαριστω για τα καλα σας λογια! Οπως εσεις μοιραζεστε τις γνωσεις σας μαζι μας ετσι κ εμεις..ανταποδιδουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

φοβερές φωτογραφίες :) όσο περνάει ο καιρός μου φαίνεται το μεγαλώνουν έχω πάει 2 φορές και όλο αυξάνουν τα ψάρια που έχουν...πολύ εντυπωσιακά τα χελιδονόψαρα πρέπει να τα βάλανε τώρα τελ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες φωτό!Ευχαριστούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αληθεια το περιμενα μεγαλυτερο....(ακουγοντας πριν παω οτι ειναι το μεγαλυτερο ή απο τα μεγαλυτερα τις μεσογειου...) :ninja:

Ακομα να πω οτι ειχαν καποια ενυδρεια με ΠΟΛΛΑ ψαρια μεσα.... Δεν λεω οτι ηταν μικρα ενυδρεια...αλλα ειχαν πολλα-διαφορετικα κ μεγαλα ψαρια μεσα σε αυτα..Δεν ξερω κ Δεν λεω οτι ειναι λαθος αλλα μου φανηκε λιγο υπερβολικο μπορω να πω..Δεν ηταν ετσι ολα τα ενυδρεια βεβαια!!Αυτο που με ξενισε καπως ομως ηταν οτι ειχαν πολλα παρομοια ενυδρεια..διαφορα ειδοι σε αρκετα μεγαλους αριθμους διασκορπισμενα σε πολλα ενυδρεια(τσιπουρες,σαργοι,συκιοι,μελανουρια,ροφοι απο τουλαχιστον 30-50 μπορει κ παραπανω ψαρια απο το καθε ειδος)...ειδα πχ καμια 50ρια κολοχτυπες τριγύρω..............ενα ενυδρειο με 10 πχ απο το καθενα δεν θα ηταν αρκετο ?! :D:)

Εγω ευχαριστω κ παλι!! :P

Link to comment
Share on other sites

:):P:ninja::D:hysterical:

Έχω πάει και έγω πριν δύο χρόνια!

Απλά είναι τρομερό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες και για τον κόπο σου ! :)

Πάντως έχω την εντύπωση ότι αρκετά από τα ψάρια δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Είδα αρκετά προβλήματα στα πτερύγια, στα μάτια αλλά και στο σώμα ορισμένων ψαριών. Ίσως είναι τα υπερφορτωμένα ενυδρεία που αναφέρεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν θυμοσουν ειναι μπαρμπυνακι !!!

Παιδια ετυχε το καλοκαιρι να δω "παρκαρισμενο" χελιδονοψαρο!!!

ΟΛ ΤΗΕ ΜΑΝΕΥ ...εκατσα κανα 5 λεπτο και το θαυμαζα !

Link to comment
Share on other sites

Οκ ξέρω που θα πάω για διακοπές. Πάντως να πω την αλήθεια αν είχαν και μια ψαροταβέρνα δίπλα δεν θα με χάλαγε καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Eχω την εντύπωση ότι αρκετά από τα ψάρια δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Είδα αρκετά προβλήματα στα πτερύγια, στα μάτια αλλά και στο σώμα ορισμένων ψαριών. Ίσως είναι τα υπερφορτωμένα ενυδρεία που αναφέρεις παραπάνω.

Σε αρκετα ενυδρεια υπηρχαν ψαρια με ρουφηγμένες κοιλιες στο φουλ..(κυριως οι συκιοι οταν ηταν μαζι με αλλα σαργοειδοι)...Προβληματα στις ουρες τους ειχαν ΟΛΑ τα ειδοι σχεδον σε καθε ενυδρειο.Ειχαν αρκετα μεγαλα ψαρια κ πολλα, μαζι....Δεν λεω ...η ποικιλια σε ενα ενυδρειο ειναι πολυ ωραια αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις τα species tank δεν θα ηταν καλυτερα?! Στο ενυδρειο που ειχε μεσα τους καρχαριες (οι οποιοι ηταν 3 'μικροι' (1,5-2μ) σαν αυτον με την χτυπημενη μυτη που φαινεται ποιο πανω κ ενα θηριο 2μ+) ειχαν επισης τις συναγριδες (περιπου 10-15) ειχαν ροφους (καμια 15αρια σιγουρα) ειχαν ενα μαγιατικο ..ειχαν κ σαργους,συκιους κτλ. ποιος ο λογος να εχεις κ εκει οτι εχεις παντου?!

Αυτο που δεν θυμοσουν ειναι μπαρμπουνακι !!!

Δεν ειναι μπαρμπουνι φιλε! το μπαρμπουνι δεν εχει τετοια μεγαλα κ γουρλωμένα ματια!! :)

Οκ ξέρω που θα πάω για διακοπές. Πάντως να πω την αλήθεια αν είχαν και μια ψαροταβέρνα δίπλα δεν θα με χάλαγε καθόλου...

Γιαυτο ειπα οτι μου φανηκε καπως πχ το οτι ειδα 50-60 κολοχτυπες απο εδω κ απο εκει...ητε μονες τους σε ενυδρεια ανα 10 ητε σκορπιες σε αλλα ενυδρεια με λιγα ψαρια.....το μισο κτηριο ηταν γεματο απο τα γνωστα ειδοι που πουλιουντε σε καθε ταβερνα! σαργοι,συκιοι,ροφοι,τσιπουρες,λαβρακια,ουγγενες,μελανουρια κτλ

(κ κανουν κ αναπαραγωγη τσιπουρας.....for who?!Για τα ενυδρεια?!!?)..... :P

Ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η κολοχτυπα εκτος απο την καταπλικτικη μακαροναδα που κανει.... πλεον ειναι και δισευρετη, σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Η τριτη απο το τελος φωτογραφια... μηπως εινα γουρουνοψαρ???

Τα αλογακια τα είχαν μονα τους??

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η κολοχτυπα εκτος απο την καταπλικτικη μακαροναδα που κανει.... πλεον ειναι και δισευρετη, σωστα???

Λαθος :)

Απλα θελει λιγο ''ματι'' για να την ξεχωρισεις και να την ποιασεις ...

Το ψαρι που διαφευγει το ονομα στο φιλο ειναι το μπαρμπουνι

Πανεμορφες φωτο αλλα ετσι και τα πετυχω στη θαλασσα θα εχουν να κανουν με τη βεργα μου :P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η κολοχτυπα εκτος απο την καταπλικτικη μακαροναδα που κανει.... πλεον ειναι και δισευρετη, σωστα???

Ετσι θα κανταντησουν κ τα ψαρια στο τελος...δισευρετα....Υπαρχει θεμα στο καφε με τιτλο στερευει το αιγαιο! τι αλλο θελουμε να ακουσουμε....!?Αστα.. Ειμαι ψαροκυνηγος κ τα βλεπω κ απο 'μεσα΄ ολα αυτα....δεν τα διαβαζω μονο...το ζω καθε φορα που βουταω.Οι τρατες καταστρεφουν τα παντα τοσα χρονια(πληθυσμους αλλα κ βυθο) ,ειναι παρανομες παντου κ εμεις τις αφηνουμε να συνεχίζουν την καταστροφη γιατι λενε πως η τρατα συντηρει κ τον μικροτερο ψαρα που πλεον δεν 'βγαινει' με την ψαρια της μικροτερης βαρκας του..οποτε αφηνουμε τις τρατες να τα οργωνουν ολα για να τα πουλαει μετα στους υπολοιπους ψαραδες κ αυτοι με την σειρα τους σε εμας(το ακριβοτερα δεν εχει να λεει).Γυρνατο στην ιχθυοκαλιεργεια ψαρα μου..δεν ξερω..κανε κατι αλλο τελος παντων εκτος απτο να καταστρεφεις τελειως αυτο που τοσα χρονια σε ζουσε.Ειναι απελπιστική η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος :)

1)Απλα θελει λιγο ''ματι'' για να την ξεχωρισεις και να την ποιασεις ...

2)Το ψαρι που διαφευγει το ονομα στο φιλο ειναι το μπαρμπουνι

3)Πανεμορφες φωτο αλλα ετσι και τα πετυχω στη θαλασσα θα εχουν να κανουν με τη βεργα μου :P:ninja:

1) Εχουν εξαφανιστει σε καποια μεροι σχεδον τελειως φιλε μου..Εγω εχω δει μονο 2 φορες στην ζωη μου ..σε μεροι που παλαιοτερα κατα τους παλιους..γινοταν πανικος.(Αναφη,Σαντορινη,Θηρασια,Ασπρονησι,Χριστιανα)

2)Εισαι σιγουρος?!? Πατα στο γουγλη να δεις το μπαρμπουνι κ κανε σύγκριση! Μπορει να ειναι αλλο ειδος...παντως το κλασικο μπαρμπουνι που ξερουμε ολοι ...δεν εχει τετοια ματια.

3)Δεν μπορεις να φανταστεις το τι επαθα κ εγω μπαινοντας εκει μεσα!!! :D Ειδικά στο ενυδρειο με τις συναγριδες ...αστα....

Αλλο πραγμα ομως ο ερασιτεχνης (αλλα κ συνειδητοποιημένος) ψαρας κ αλλο αυτο που περιγραφω παραπανω....γιατι σιγουρα θα υπαρχουν κ πολλοι που θα πουν: Μα καλα,εσυ μας λες να απαγορεψουν το ψαρεμα κτλ κ εσυ κανεις τα "ιδια"?! Δεν ειναι ομως το ιδιο πραγμα το ελενχομενο ψαρεμα, που γινεται με το ψαροντουφεκο, με την ανεξέλεγκτη υπεραλιευση που πραγματοποιουν οι 'επαγγελματιες'.Καμια σχεση το ενα με το αλλο κ ας λενε οι επαγγελματιες οτι φταινε οι ψαροντουφεκαδες!! Δεν λεω...σιγουρα φταίει κ μια μεριδα απο αυτους (νυχτερινα κτλ) αλλα ελεος.Μην τα ισοπεδώνουμε κ ολα.

Link to comment
Share on other sites

Η τριτη απο το τελος φωτογραφια... μηπως εινα γουρουνοψαρ???

Τα αλογακια τα είχαν μονα τους??

Ναι παιζει...ειχαν ενα ενυδρειο με 4-5 παρομοια ειδοι...γουρουνοψαρου?! δεν ξερω... :)

Τα αλογακια ναι...τα ειχαν σε ενα ενυδρειο μονα τους....4-5 διαφορετικου χρωματος! Δύστυχος ηταν σε μικρο ενυδρειο με ΠΟΛΥ κοσμο μπροστα του (που δεν εφευγε με τιποτα!) κ σε πολυ σκοτινη γωνια. Προσπαθουσα ωρα να βγαλω φωτο αλλα δεν γινοταν με τιποτα! Η μια με τον κιτρινο ιπποκαμπο ειναι κ η μοναδικη φωτο που εβγαλα με φλας κ αυτη......ειπα:"θα τραβηξω μια κ οτι βγει".(μιας κ απαγορευοταν)..

Link to comment
Share on other sites

Φοβερές εικόνες!!

Α ρε ροφέ τη όμορφος που είσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Φιλε PsyTrancer σ'ευχαριστουμε για τις εικονες σου, πολυ ομορφες!

Στη δευτερη εικονα απο το τελος πρεπει να ειναι Πεσκανδριτσα ..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα πανεμορφο.Πολυ ωραιες φοτο.

Επειδη εχει τυχη να παω και στης κρητης και της ροδου, της κρητης ειναι κλασεις ανωτερο..και οντως ειναι απο τα μεγαλυτερα της ευρωπης.

Οι οργανισμοί φιλοξενούνται σε 32 δεξαμενές συνολικής χωρητικότητας 1.600.000 λίτρων

2.500 περίπου οργανισμούς που κατανέμονται σε 200 είδη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...