Jump to content

Aquazone Magazino


Rik

Recommended Posts

Καλημέρα αγαπητό Aquazone dream team and friends.

Κατά καιρούς γίνονται συζητήσεις περί νέων κατηγοριών, υποκατηγοριών και γενικά προβληματισμοί για μια καλύτερη εύρεση του υλικού του αγαπητού μας φόρουμ.

Θα ήθελα να προτείνω μια βιβλιοθήκη άρθρων και παρουσιάσεων ενυδρείων, κατασκευών, φωτογραφικού υλικού , η οποία να λέγεται:

Aquazone Magazino του μήνα τάδε.

Παράδειγμα:

Aquazone Magazino

Οκτωβρίου

Παπαγαλόψαρα στα ενυδρεία

Μια βολτα στο Cretaquarium..

H αύξηση θερμοκρασίας στην λίμνη Τανγκανίκα

Στερεύει το Αιγαίο από ψάρια

Και οσο περνανε οι μερες θα προσθετοντε νεα αρθρα.

Δημιουργώντας αυτόν τον νέο τομέα θα μπορούμε να έχουμε συσσωρευμένα αξιόλογα άρθρα και παρουσιάσεις που αλλιώς χάνονται στην πληθώρα των διαφόρων ποστ , συζητήσεων και αγγελιών.

Με αυτό τον τρόπο δεν θα αλλάξουμε την δομή του φόρουμ μια που τα διάφορα άρθρα θα συνεχίζονται να γράφονται στις διάφορες κατηγορίες και υποκατηγορίες, απλά οι συντονιστές που θα θεωρούν κάποια άρθρα αξιόλογα θα τα αποθηκεύουν και σε αυτόν τον νέο τομέα δηλαδή στο Aquazone Magazino.

Τα άρθρα θα είναι ενεργά και οι συζητήσεις και απόψεις θα συνεχίζονται κανονικά χωρίς κάποιο περιορισμό.

Ποια είναι η άποψη σας;

Link to comment
Share on other sites

Αν γινοταν και κατα κατηγοριες,θα ηταν καλυτερα.Αλλα εχω μια απορια.Πχ ενα καλο θεμα του οκτωβριου,μπορει να το κουβεντιασουμε και τον νοεμβρη,και τοτε θα εχουμε το ιδιο θεμα 2 φορες;Θα γινει μπερδεμα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν γινοταν και κατα κατηγοριες,θα ηταν καλυτερα.Αλλα εχω μια απορια.Πχ ενα καλο θεμα του οκτωβριου,μπορει να το κουβεντιασουμε και τον νοεμβρη,και τοτε θα εχουμε το ιδιο θεμα 2 φορες;Θα γινει μπερδεμα νομιζω.

Οι κατηγορίες θα προϋπάρχουν έτσι και αλλιώς μια που θα συνεχίζουν να δημοσιεύονται τα θέματα στις κλασσικές κατηγορίες.

Όσο αφορά τον μήνα τα άρθρα θα υπάρχουν στο Aquazone Magazino του μήνα που δημοσιεύτηκε το άρθρο, από εκεί και πέρα το ότι θα συνεχίζει να είναι ενεργό αυτό δεν είναι πρόβλημα μια που πάντα θα εμφανίζετε στο παράθυρο των νέων δημοσιεύσεων εάν ξανά ενεργοποιηθεί και θα μπορεί να εμπλουτίζετε. Απλά δεν θα πρέπει να ξανά δημοσιευτεί στο Aquazone Magazino του επόμενου μήνα η οποιοδήποτε αλλού μήνα που θα ξανά ενεργοποιηθεί από κάποιον.

Εν ολίγοις αυτό που θέλω να πω είναι πως στην αρχική σελίδα του Aquazone Magazino θα βρίσκονται τα νέα άρθρα του τρεχούμενου μήνα ενώ τα παλαιότερα θα μπαίνουν σε ένα γενικό αρχείο όλων των προηγούμενων μηνών και στις κατηγορίες που αντιστοιχούν πάντα.

Ίσως να φαντάζει πολύπλοκο δεν ξέρω αλλά το σίγουρο είναι πως με λίγη καλή θέληση και ένα καλό στήσιμο από ανθρώπους που κατέχουν το προγραμματισμό του φόρουμ θα έχουμε ένα επιπλέον πολύτιμο εργαλείο στην διάθεση μας.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι ,παλια θεματα που θελω να τα ξαναδιαβασω δυσκολευωμαι να τα βρω ξανα.Αλλα και οι συντονηστες εχουν δουλιες και πιστευωοτι και αυτο θελει τον χρονο του

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω κάτι διαφορετικό σεβόμενος πάντα κάθε νέα ιδέα όπως του φίλου Rik.

Μάθετε να χρησιμοποιείτε την αναζήτηση και να ψάχνετε ουσιαστικά μέσα στις κατηγορίες. Μην κοιτάτε επιφανειακά τα θέματα βάζοντας ένα μπράβο, συγχαρητήρια κλπ από κάτω. Βλέπω θέματα 40 και 50 γραμμών να διαβάζονται μέσα σε 5 δευτερόλεπτα και από κάτω συγχαρητήρια εξαιρετικό άρθρο.

Μην τα θέλουμε όλα μπροστά στα μάτια μας :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω κάτι διαφορετικό σεβόμενος πάντα κάθε νέα ιδέα όπως του φίλου Rik.

Μάθετε να χρησιμοποιείτε την αναζήτηση και να ψάχνετε ουσιαστικά μέσα στις κατηγορίες. Μην κοιτάτε επιφανειακά τα θέματα βάζοντας ένα μπράβο, συγχαρητήρια κλπ από κάτω. Βλέπω θέματα 40 και 50 γραμμών να διαβάζονται μέσα σε 5 δευτερόλεπτα και από κάτω συγχαρητήρια εξαιρετικό άρθρο.

Μην τα θέλουμε όλα μπροστά στα μάτια μας :)

Ναι αλλα πολλες φορες οι τιτλοι των θεματων ειναι παραπλανιτικη,και λογο δουλιας τα αφηνω,και μετα κατα τυχη οταν πεσω πανο τους βλεπω πολυ σημαντικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πολλες φορες οι τιτλοι των θεματων ειναι παραπλανιτικη,και λογο δουλιας τα αφηνω,και μετα κατα τυχη οταν πεσω πανο τους βλεπω πολυ σημαντικα πραγματα.

Βασίλη άσε τις δικαιολογίες :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Καρύδα ξέρω πως όλοι οι συντονιστές και μέλη θέλουν μόνο το καλό του φόρουμ και αν κατάλαβα τελευταία κάποια άτομα εργάζονται για μια νέα καλύτερη οργάνωση του αγαπημένου μας φόρουμ. Το πρόβλημα με την αναζήτηση είναι πως πρέπει να ξέρεις το τη ψάχνεις ενώ με την πρόταση μου πιστεύω πως θα είναι χρήσιμο στο να ανακαλύπτεις αξιόλογα άρθρα τα οποία δεν γνωρίζουμε καν πως υπάρχουν .

Σίγουρα ο χρόνος και ο κόπος είναι αυτονόητο ότι πρέπει να υπάρξει για να γίνει κάτι τέτοιο και καταλαβαίνω πως ίσως αυτή την στιγμή ίσως είστε ήδη αρκετά απασχολημένη.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, με τα παραπάνω εξέφρασα πως βλέπω εγώ σαν Κωστής το θέμα. Η ομάδα των Συντονιστών μπορεί να το δει και να προχωρήσει το θέμα. Πάντως είναι ωραίο να βλέπεις πως υπάρχει όρεξη και διάθεση για νέες ιδέες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη άσε τις δικαιολογίες :)

Γιατι το λες :P Η αληθεια ειναι τωρα εχω λιγο χρονο.

Θα σου φερω ομως το σημερινο παραδειγμα ,με την υπερθερμανση της λιμνης Taganika ,δεν το ειχα προσεξει,οχι γιατι ο τιτλος του ηταν ασχετος,αλλα δεν το ειχα δει ,απλα.Και εαν δεν το ειχες επαναφερει,μονο κατα τυχη αν θα το εβλεπα.( και ξερεις οτι εσενα και καποιους αλλους σας διαβαζω παντα)

Φανταζομαι κατι τετοιο εννοει ο φιλος Rik ,Δηλ να κρινετε εσεις οι συντονιστες καποια αρθρα σαν σημαντικα και να υπαρχουν σε ενα πακετο.

Link to comment
Share on other sites

....... Πάντως είναι ωραίο να βλέπεις πως υπάρχει όρεξη και διάθεση για νέες ιδέες......

:)

........που δυστυχώς δεν αξιοποιούνται όπως πρέπει

Link to comment
Share on other sites

........που δυστυχώς δεν αξιοποιούνται όπως πρέπει

αξιοποιήθηκε έστω και με καθυστέρηση.... :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε Rik είναι όντως πολύ καλή ιδέα να ξεχωρίζουμε κάποια άρθρα το μήνα και να εντάσσονται σε ένα magazino. Δεν νομίζω ότι υποβαθμίζεται η αναζήτηση με αυτόν τον τρόπο, αφού για να αναζητήσεις κάτι θα πρέπει πρώτα να ξέρεις ότι υπάρχει.

Αυτό σημαίνει ότι εγώ που πχ είδα το άρθρο για την υπερθέρμανση μετά από 2 μήνες θα ξέρω ότι κάπου υπάρχει και θα κάνω αναζήτηση, ένας καινούργιος φίλος όμως δεν θα πάει το μυαλό του.

Κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε το magazino αρχικά να είναι απλά 1 σύνολο από links που θα δείχνουν στα άρθρα ή σε ενδιαφέρουσες συζητήσεις του μήνα, τα οποία θα μπορούν να προκύπτουν και από δημοσκόπηση.

Έτσι θα ξεχωρίζουν τα ίδια τα μέλη του AquaZone τα άρθρα που τους φάνηκαν πιο ενδιαφέροντα, αρκεί 1 θέμα να μην επαναλαμβάνεται και να έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Πχ το όμορφο ενυδρείο κάποιου όσο δημοφιλές και να γίνει δεν θεωρώ ότι θα πρέπει να ανήκει στα άρθρα.

πολύ καλή συζήτηση, ας ακουστούν και άλλες γνώμες, νομίζω θα βγει κάτι καλό! :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε Rik είναι όντως πολύ καλή ιδέα να ξεχωρίζουμε κάποια άρθρα το μήνα και να εντάσσονται σε ένα magazino. Δεν νομίζω ότι υποβαθμίζεται η αναζήτηση με αυτόν τον τρόπο, αφού για να αναζητήσεις κάτι θα πρέπει πρώτα να ξέρεις ότι υπάρχει.

Αυτό σημαίνει ότι εγώ που πχ είδα το άρθρο για την υπερθέρμανση μετά από 2 μήνες θα ξέρω ότι κάπου υπάρχει και θα κάνω αναζήτηση, ένας καινούργιος φίλος όμως δεν θα πάει το μυαλό του.

Κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε το magazino αρχικά να είναι απλά 1 σύνολο από links που θα δείχνουν στα άρθρα ή σε ενδιαφέρουσες συζητήσεις του μήνα, τα οποία θα μπορούν να προκύπτουν και από δημοσκόπηση.

Έτσι θα ξεχωρίζουν τα ίδια τα μέλη του AquaZone τα άρθρα που τους φάνηκαν πιο ενδιαφέροντα, αρκεί 1 θέμα να μην επαναλαμβάνεται και να έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Πχ το όμορφο ενυδρείο κάποιου όσο δημοφιλές και να γίνει δεν θεωρώ ότι θα πρέπει να ανήκει στα άρθρα.

πολύ καλή συζήτηση, ας ακουστούν και άλλες γνώμες, νομίζω θα βγει κάτι καλό! :)

Μου αρεσει η ιδεα σου και σιγουρα ειναι μια καλη αρχη!!!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο ας πούμε;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48915

:)

Σουπερ!!!!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξαναχάσετε κανένα άρθρο. :)

Πιστεύω πως για τους αφρικανούς, και όχι μονο, είναι μια πολυ ωραια συλλογή έχοντας μαζεμένα άρθρα και παρουσιάσεις.

Με παρόμοιο σκεπτικό κάτι ανάλογο να γίνει για κάθε κατηγορία κάθε μήνα μια συλλογή από τα ενδιαφέρων άρθρα από των κάθε αρμόζων συντονιστή ή αλλιώς και από την δημοσκόπηση των άρθρων από τα μέλη του φόρουμ όπως προτείνει και ο akkornteon.

Link to comment
Share on other sites

οι Αφρικανοί είναι πολύ οργανωμένοι!!

γι' αυτό και εγώ ξεκινάω Αφρικάνικο!!!

ναι έτσι το εννοούσα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...