Jump to content

Ενυδρείο Tankanyika... μπορώ να βάλω Puffer...aki?


mimisvas

Recommended Posts

To blog μου...

Γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία αν μπορώ να βάλω κάποια pufferaki του είδους tetraodon στο Τανγκανικα... μπας και φαει κανα σαλιγκάρι;;; :) Στις φωτογραφίες μπορείτε να δείτε μια εικόνα του ενυδρειου... με full διακοσμηση με πετρες!!!post-26531-1286285843_thumb.jpgpost-26531-1286285808_thumb.jpgpost-26531-1286286112_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι φίλε μου λόγο διαφορετικών συνθηκών. :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι φίλε μου λόγο διαφορετικών συνθηκών. :)

αυτο λεω κι εγω... αλλα από τους θηρευτές των σαλιγκαριών που βρήκα ψάχνοντας, οι Botia... δεν μπαινουν σιγουρα... οπότε μάλλον θα συνεχίσω το.... ψάρεμα με την αποχη... και να ταιζω με μετρο τα ψαρακια... ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Πες μας μερικά παραπάνω πράγματα για το ενυδρείο σου, πχ λίτρα, κατοίκους (βλέπω frontosa, N. Brichardi, N.Leleupi.)

Καποια Puffer ζουν σε αλκαλικό νερό, αλλά δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθούν με τις Κιχλίδες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Πες μας μερικά παραπάνω πράγματα για το ενυδρείο σου, πχ λίτρα, κατοίκους (βλέπω frontosa, N. Brichardi, N.Leleupi.)

Καποια Puffer ζουν σε αλκαλικό νερό, αλλά δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθούν με τις Κιχλίδες.

:)

δεν ειναι μεγαλο είναι 170 λίτρα.... τα πρωτα ψαράκια που έβαλα πριν περίπου έξι μήνες (το εστρωνα για περισσοτερο απο ενα μηνα) ήταν τα δύο frontosa (το ξερω γινονται μεγαλα, αλλα είπα μηπως πετυχω ζευγάρι)... το ενα θα το βγάλω έχει ήδη προβλήματα με το μεγαλυτερο... δύο (2) N. Brichardi, ενα (1) leleupi και δυο γατοψαρα (αν καταφερω να τα βγαλω φωτογραφια θα σας τα δειξω) που κρυβονται συνεχως και δεν φαινοντα πουθενα. αυτα και τέλος άλλα δε βαζω.... απλά εδω και λίγο καιρό άρχισαν (απο το πυθενά) να εμφανίζονται σαλιγκάρια στο ενυδρείο και έχουν γίνει μέσα σε λίγο χρονικό διαστημα αρκετά... απορώ από που ήρθαν γιατι δεν εχω φυσικά φυτα στο ενυδρειο και δεν εχω βαλει τίποτα μέσα εδώ και εφτα μήνες εκτός απο τα ψαρια και την τροφή τους. νομιζω ότι η παρουσία τους είναι θετική από πολλές αποψες (καλη ποιοτητα νερού κλπ) αλλα θέλω με κάποιον τροπο να ελεγξω τον αριθμό τους χωρίς χημικά για να μην κατακλύσουν κάποια στιγμη το ενυδρειο..... γι' αυτο σκεφτηκα την πιθανοτητα ενός puffer που να μην ειναι πολυ επιθετικό και μεγάλο σε μεγεθος... Τι άλλο? το εσωτερικό φίλτρο δουλευει με άνθρακα και σφουγαρακι και το εξωτερικό με βιολογικά υλικά (κλασικο της eheim)...

Link to comment
Share on other sites

Γράψε αν θες και τις ακριβείς διαστάσεις του ενυδρείου και ειδικά το μήκος.

Οι φροντόζες εκτός ότι μεγαλώνουν πολύ μπαίνουν στα ενυδρεία μας σε κοπάδια τουλάχιστον 5 ατόμων, γι'αυτό και απαιτούν πολλά λίτρα (500+).

Αν θες βγάλε και μια φωτογραφία τα γατόψαρα για να τα αναγνωρίσουμε.

Για βυθό υποθέτω έχεις χαλικάκι;

:)

Link to comment
Share on other sites

Γράψε αν θες και τις ακριβείς διαστάσεις του ενυδρείου και ειδικά το μήκος.

Οι φροντόζες εκτός ότι μεγαλώνουν πολύ μπαίνουν στα ενυδρεία μας σε κοπάδια τουλάχιστον 5 ατόμων, γι'αυτό και απαιτούν πολλά λίτρα (500+).

Αν θες βγάλε και μια φωτογραφία τα γατόψαρα για να τα αναγνωρίσουμε.

Για βυθό υποθέτω έχεις χαλικάκι;

:)

για βυθό έχω κοραλλιογενη άμμο (στην οποια κρυβονται τα σαλιγκαρια) και την κάνουν άνω κατω οι κιχλιδες :P οι διαστασεις είναι 1,00Μ χ 45Υ χ 38Π... οι πετρες είναι αγορασμένες από μαντρα με διακοσμητικα υλικά (δεν ειναι επεξεργασμένες χημικα) και πριν τις βαλω τις επλυνα με κλασική χλωρινη εννοείται με νερό και τις ξεβγαλα οσο καλυτερα μπορουσα... οταν πρωτομπηκαν στο ενυδρειο (οι πετρες) προσθεσα και αρκετο αντιχλωρειο.... ολες οι αλλαγες νερού από εκεινη τη στιγμη και μετά γίνονται με νερο αντιστροφης οσμωσης.... αφού προσθέσω σε αυτό αλατι και ιχνοστοιχεια... οι μετρησεις μου ειναι αμμωνια και νιτρωδη μηδεν νιτρικά 12,5... Ph περιπου 8-8,3 .... ξερω οτι το ενυδρειο ειναι μικρο για τις frontoses αλλα προς το παρων δεν μπορω να έχω μεγαλυτερο και τις ερωτευτηκα μολις τις ειδα....

Υ.Γ. θα μπορουσα να βαλω λινκ το φορουμ στο blog μου;

Έγινε επεξεργασία - mimisvas
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. θα μπορουσα να βαλω λινκ το φορουμ στο blog μου;

Φυσικά και θα μπορούσες :)

Όλα μου ακούγονται εξαιρετικά εκτός από την σύνθεση του ενυδρείου. Φοβάμαι ότι τις φροντόζες θα πρέπει να τις αποχωριστείς.

Link to comment
Share on other sites

Τη μια θα τη βγάλω σίγουρα... γιατι δεν τη βγαζει καθαρη.... την άλλη (αν και εγω το ιδιο με σένα θα προτεινα σε καποιον), θα την κρατησω... δεν προκειται να το επιβαρύνω με άλλα ψάρια... και αργοτερα πρωτα ο θεός θα παμε για μεγαλυτερο ενυδρειο.... ευχαριστω για το χρονο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Τη μια θα τη βγάλω σίγουρα... γιατι δεν τη βγαζει καθαρη.... την άλλη (αν και εγω το ιδιο με σένα θα προτεινα σε καποιον), θα την κρατησω... δεν προκειται να το επιβαρύνω με άλλα ψάρια... και αργοτερα πρωτα ο θεός θα παμε για μεγαλυτερο ενυδρειο.... ευχαριστω για το χρονο σου :)

Πρόσεξε επίσης τα Brichadri, αν ζευγαρώσουν δεν θα αφήσουν τίποτα όρθιο. Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κάνεις και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

:P

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε επίσης τα Brichadri, αν ζευγαρώσουν δεν θα αφήσουν τίποτα όρθιο. Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κάνεις και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

:)

Τα brichardi παρά το σχετικά μικρό μεγεθος τους ειναι όντως αρκετά... τσαμπουκάδες! Μέχρι τώρα παντως ζουν ολα σε αρμονια (με εξαιρεση τις δυο frontoses)...θα δειξει... θα ειμαστε σε επαφη... και πάλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τα brichardi παρά το σχετικά μικρό μεγεθος τους ειναι όντως αρκετά... τσαμπουκάδες! Μέχρι τώρα παντως ζουν ολα σε αρμονια (με εξαιρεση τις δυο frontoses)...θα δειξει... θα ειμαστε σε επαφη... και πάλι ευχαριστω!

Αν πάντως κάποιος γνωρίζει έναν τρόπο με τον οποίο θα μπορούσα να ελέγξω τον πληθυσμό των σαλιγκαριών, χωρίς τη χρήση φαρμάκων... θα ήμουν ευγνώμον να τον ακούσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως κάποιος γνωρίζει έναν τρόπο με τον οποίο θα μπορούσα να ελέγξω τον πληθυσμό των σαλιγκαριών, χωρίς τη χρήση φαρμάκων... θα ήμουν ευγνώμον να τον ακούσω...

Η λίμνη Τανγκανίκα έχει ένα ψάρι που τα τρώει και μοιάζει λίγο με Frontosa,που μάλλον θα σου λείψουν..

http://tanganyika-cichlids.com/neo.htm

Δεν είμαι σίγουρος για την σύνθεση σου, αλλα κοίτα το..

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο του φίλου μας έχει ήδη πολλά και λάθος ψάρια για να βάλει και τα tretocephalus, τα οποία είναι ιδιαίτερα επιθετικά και θέλουν λίτρα.

:)

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα πρέπει να ζήσω με τα σαλιγκάρια :) θα τσεκάρω τις επόμενες μέρες να δω σε τι επίπεδο κυμάινεται ο αριθμός τους στο ενυδρείο αν και νομίζω ότι τα περίπου 20 που έβγαλα από μέσα είναι... λίγα! Τέλος πάντων το ενυδρείο είναι ούτως η άλλως μικρό και με περιορίζει όσον αφορά στην επιλογή των κατοίκων... ηδη άλλωστε έκαναν αρκετες παρατυπίες... δεν θα ήταν σοφό να κάνω περισσότερες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...