Jump to content

Πιθανος υβριδισμος ? προτασεις...


Africanos

Recommended Posts

Στο ενυδρειο μου εχω τα παρακατω ειδη εδω και ενα μηνα... οσον αφορα την επιθετικοτητα δεν εχω προβλημα ομως ψαχνοντας να βρω πιθανους κινδυνους ... δεν βρηκα πουθενα καποιο κειμενο που να περιγραφει αναλυτικα ποια ειδη ΔΕΝ πρεπει να μπουν στο ιδιο ενυδρειο με καποιο αλλο...

Ποια απο τα παρακατω ειδη θεωρειτε ή γνωριζετε οτι ενδεχεται να υβριδισουν?

Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) (2m+5f),

Pseudotropheus Αurora (1m+5f),

Labidochromis Caeruleus Yellow (1m+4f),

Pseudotropheus socolofi (1m+2f)(?)

Pseudotropheus red zebra (1m+1f),

Iodotropheus sprengerae (1m+1f)(?),

αναμενω προτασεις για να βελτιωσω την συνθεση...

Σιγουρα η εμπειρια ειναι σημαντικη αλλα θα παρακαλουσα στις πιθανες προτασεις απομακρυνσης αν ειναι δυνατον να συμπεριλαμβανεται και καποιο λινκ απο αντιστοιχη βιβλιογραφια..ή τους λογους που θεωρειτε οτι παιζουν ρολο (πχ χρωματισμος, συναφες ειδος κτλ)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σε κιχλίδες του ίδιου γένους υπάρχει πάντα η πιθανόπτητα υβριδισμού... οπότε ψάξτω καλύτερα για τις Pseudotropheus spp. :)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η εμπειρια ειναι σημαντικη αλλα θα παρακαλουσα στις πιθανες προτασεις απομακρυνσης αν ειναι δυνατον να συμπεριλαμβανεται και καποιο λινκ απο αντιστοιχη βιβλιογραφια..ή τους λογους που θεωρειτε οτι παιζουν ρολο (πχ χρωματισμος, συναφες ειδος κτλ)

Ευχαριστω

Γιατί το λες αυτό; Θεωρείς κάτι από όσα σου είπαμε στο άλλο σου θέμα ότι είναι λάθος;;

Πίστεψε με η βιβλιογραφία λέει και κάποια πράγματα που δεν θα ήθελες να ακούσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό; Θεωρείς κάτι από όσα σου είπαμε στο άλλο σου θέμα ότι είναι λάθος;;

Πίστεψε με η βιβλιογραφία λέει και κάποια πράγματα που δεν θα ήθελες να ακούσεις :blush:

Φιλε μου αν πιστευα οτι λετε πραγματα λαθος δεν θα ρωτουσα ..οποτε μην βαζουμε τετοια διασταση...

για να σας ρωτω εκτιμω τις απαντησεις σας... :):lmao::D

Οπως στη βιβλιογραφια ετσι και στις εμπειριες υπαρχουν αντικρουομενες αποψεις... ειναι δεδομενο..δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τεκμηριωσω...

Αν υπαρχει κατι αλλο τοτε σιγουρα θελω να το ακουσω... πιστεψε με !!!!

ειμαι ολος αυτια.... :hysterical::hysterical::rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν πιστευα οτι λετε πραγματα λαθος δεν θα ρωτουσα ..οποτε μην βαζουμε τετοια διασταση...

για να σας ρωτω εκτιμω τις απαντησεις σας... :):lmao::D

Οπως στη βιβλιογραφια ετσι και στις εμπειριες υπαρχουν αντικρουομενες αποψεις... ειναι δεδομενο..δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τεκμηριωσω...

Αν υπαρχει κατι αλλο τοτε σιγουρα θελω να το ακουσω... πιστεψε με !!!!

ειμαι ολος αυτια.... :hysterical::rasp::hysterical::blush:

Διακρινω ανευ λογου και ουσιας, καποια πικρια,για να μην πω επιθετικοτητα φιλε μου Αφρικανε.Αν θελεις απο βιβλια υπαρχουν εκατονταδες βιβλια,παρτα και διαβασετα.Εγω ομως θα σου συτηνα,να ακους τους δασκαλους μας,που μας κανανε, και μας κανουν,καλους Αφρικανους,δυχως αμφισβητηση,γιατι εχουμε να μαθουμε πολλα απο αυτους.

παντα φιλικα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Διακρινω ανευ λογου και ουσιας, καποια πικρια,για να μην πω επιθετικοτητα φιλε μου Αφρικανε.Αν θελεις απο βιβλια υπαρχουν εκατονταδες βιβλια,παρτα και διαβασετα.Εγω ομως θα σου συτηνα,να ακους τους δασκαλους μας,που μας κανανε, και μας κανουν,καλους Αφρικανους,δυχως αμφισβητηση,γιατι εχουμε να μαθουμε πολλα απο αυτους.

παντα φιλικα :)

Παλι παει να δημιουργηθει θεμα ανευ λογου...ΔΕΝ εχω καμια πικρια ΟΥΤΕ επιθετικοτητα... αν αυτο συμπερανες απο την φραση "για να σας ρωτω εκτιμω τις απαντησεις σας..." τοτε κατι δεν γραφω καλα...

θα παρακαλουσα θερμα να μην υπαρξει συνεχεια...οποιος θελω να βοηθησει ...ας απαντησει στο θεμα του ποστ

Ευχαριστω θερμα..

παντα φιλικα :lmao::D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να προχωρήσουμε.. σύμφωνα με την βιβλιογραφία δεν πρέπει να βάζουμε μαζί είδη που ανήκουν στο ίδιο γένος (πχ pseudotropheus, labidochromis κλπ) καθώς και είδη που έχουν παρόμοια χρώματα. Πολύ σημαντικό είναι επίσης τα ψάρια να είναι σε σωστές αναλογίες. Δηλαδή αυτά που χρειάζονται χαρέμια να μπαίνουν σε αναλογία 1m+3f και τα μονογαμικά να μπαίνουν σε ζευγάρια. Αυτό σημαίνει ότι αν ο αρσενικός έχει τις θηλυκές του είδους του, είναι πιο δύσκολο να ζευγαρώσει με θηλύκια άλλου είδους.

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να προχωρήσουμε.. σύμφωνα με την βιβλιογραφία δεν πρέπει να βάζουμε μαζί είδη που ανήκουν στο ίδιο γένος (πχ pseudotropheus, labidochromis κλπ) καθώς και είδη που έχουν παρόμοια χρώματα. Πολύ σημαντικό είναι επίσης τα ψάρια να είναι σε σωστές αναλογίες. Δηλαδή αυτά που χρειάζονται χαρέμια να μπαίνουν σε αναλογία 1m+3f και τα μονογαμικά να μπαίνουν σε ζευγάρια.

:D

Εισαι ωραιος :):lmao:

Αρα πρωτο λαθος μου οτι εχω 3 pseudotropheus...

ερωτηση: ανεξαρτητα απο το χρωματικο?

ειχα την εντυπωση οτι θα επρεπε να φοβαμαι πιο πολυ τον υβριδισμο μεταξυ πχ socolofi και aurora ...ή μεταξυ labido και estenae... παρεπιπτοντως τα estenae μου, ειναι κιτρινα και οχι πορτοκαλι και εχω μπει σε σκεψεις... :hysterical::blush::rasp:

Μονογαμικά ποια ειναι ? νομιζα οτι οσα εχω πανε σε χαρεμια... λαθος???

αναμενω

ευχαριστω... δασκαλε :hysterical::hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο μου εχω τα παρακατω ειδη εδω και ενα μηνα... οσον αφορα την επιθετικοτητα δεν εχω προβλημα ομως ψαχνοντας να βρω πιθανους κινδυνους ... δεν βρηκα πουθενα καποιο κειμενο που να περιγραφει αναλυτικα ποια ειδη ΔΕΝ πρεπει να μπουν στο ιδιο ενυδρειο με καποιο αλλο...

Ποια απο τα παρακατω ειδη θεωρειτε ή γνωριζετε οτι ενδεχεται να υβριδισουν?

Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) (2m+5f),

Pseudotropheus Αurora (1m+5f),

Labidochromis Caeruleus Yellow (1m+4f),

Pseudotropheus socolofi (1m+2f)(?)

Pseudotropheus red zebra (1m+1f),

Iodotropheus sprengerae (1m+1f)(?),

αναμενω προτασεις για να βελτιωσω την συνθεση...

Σιγουρα η εμπειρια ειναι σημαντικη αλλα θα παρακαλουσα στις πιθανες προτασεις απομακρυνσης αν ειναι δυνατον να συμπεριλαμβανεται και καποιο λινκ απο αντιστοιχη βιβλιογραφια..ή τους λογους που θεωρειτε οτι παιζουν ρολο (πχ χρωματισμος, συναφες ειδος κτλ)

Ευχαριστω

Θα έλεγα καταρχήν να οργανώσεις χαρέμια εκεί που είναι 1 προς 1 ή 1 προς 2 αν θα τα κρατήσεις γιατί φοβάμαι την επθετικότητα.Βέβαια τα χαρέμια είναι κατά τη γνώμη μου πολλά για το ενυδρείο σου. :)

Σε κιχλίδες του ίδιου γένους υπάρχει πάντα η πιθανόπτητα υβριδισμού... οπότε ψάξτω καλύτερα για τις Pseudotropheus spp. :lmao:

Λοιπόν για να προχωρήσουμε.. σύμφωνα με την βιβλιογραφία δεν πρέπει να βάζουμε μαζί είδη που ανήκουν στο ίδιο γένος (πχ pseudotropheus, labidochromis κλπ) καθώς και είδη που έχουν παρόμοια χρώματα. Πολύ σημαντικό είναι επίσης τα ψάρια να είναι σε σωστές αναλογίες. Δηλαδή αυτά που χρειάζονται χαρέμια να μπαίνουν σε αναλογία 1m+3f και τα μονογαμικά να μπαίνουν σε ζευγάρια. Αυτό σημαίνει ότι αν ο αρσενικός έχει τις θηλυκές του είδους του, είναι πιο δύσκολο να ζευγαρώσει με θηλύκια άλλου είδους.

:D

Να συμφωνήσω με τους φίλους πιο πάνω :hysterical:

:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Εισαι ωραιος :):lmao:

Αρα πρωτο λαθος μου οτι εχω 3 pseudotropheus... Σωστά

ερωτηση: ανεξαρτητα απο το χρωματικο? Ανεξάρτητα

ειχα την εντυπωση οτι θα επρεπε να φοβαμαι πιο πολυ τον υβριδισμο μεταξυ πχ socolofi και aurora ...ή μεταξυ labido και estenae... παρεπιπτοντως τα estenae μου, ειναι κιτρινα και οχι πορτοκαλι και εχω μπει σε σκεψεις... :hysterical::hysterical::rasp:

Μονογαμικά ποια ειναι ? νομιζα οτι οσα εχω πανε σε χαρεμια... λαθος??? Μιλούσα γενικά βάζοντας και την Τανγκανίκα μέσα.

αναμενω

Τα ψάρια είναι πολλά για το ενυδρείο σου, ειδικά μόλις αρχίσουν οι γέννες δεν θα έχεις που να τα βάλεις. Τα Iodotropheus και τα socolofi αν αγριέψουν δεν θα αφήσουν τίποτα όρθιο.

Τα aulonocara που είχες, τα έδωσες;

Εγώ θα έφτιαχνα τα χαρέμια και θα κράταγα 3 είδη.

:D

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια είναι πολλά για το ενυδρείο σου, ειδικά μόλις αρχίσουν οι γέννες δεν θα έχεις που να τα βάλεις. Τα Iodotropheus και τα socolofi αν αγριέψουν δεν θα αφήσουν τίποτα όρθιο.

Τα aulonocara που είχες, τα έδωσες;

Εγώ θα έφτιαχνα τα χαρέμια και θα κράταγα 3 είδη.

:)

Τα aulonocara τα εβαλα στο παλιο 110λ ...δυστηχως...

ποια τρια θα κραταγες?

προσωπικα μου αρεσουν πιο πολυ τα socolofi, Iodotropheus, acei white , estenae , τοσο χρωματικα οσο και απο συμπεριφορα... τα υπολοιπα μου αρεσουν αλλα τα αποχωριζομαι πιο ευκολα....

εσυ Karydas ποια τρια θα κραταγες?

ευπροσδεκτες και προτασεις απο αλλους...

Link to comment
Share on other sites

Τα aulonocara τα εβαλα στο παλιο 110λ ...δυστηχως...

ποια τρια θα κραταγες?

προσωπικα μου αρεσουν πιο πολυ τα socolofi, Iodotropheus, acei white , estenae , τοσο χρωματικα οσο και απο συμπεριφορα... τα υπολοιπα μου αρεσουν αλλα τα αποχωριζομαι πιο ευκολα....

εσυ Karydas ποια τρια θα κραταγες?

ευπροσδεκτες και προτασεις απο αλλους...

Εννοείς Metriaclima estherae;

:)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς Metriaclima estherae;

:)

ο δαιμονας του τυπογραφιου.... :lmao::D:hysterical:

ναι αυτο εννουσα αν και τα δικα μου αμφιβαλω αν ειναι red.... :hysterical::rasp:

Βασικη παραλληψη στο αρχικο ποστ.... το συνολο των ψαριων του ενυδρειου ειναι η παρακατω...

Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) (2m+5f),

Pseudotropheus Αurora (1m+5f),

Labidochromis Caeruleus Yellow (1m+4f),

Pseudotropheus socolofi (1m+2f)(?)

Pseudotropheus red zebra (1m+1f),

Iodotropheus sprengerae (2m),

Metriaclima greshakei Red Top Ice Blue (1m+1f),

για πες την προταση σου....

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που τώρα έχεις μέσα θα κράταγα τα εξής

- Labidochromis Caeruleus

- Pseudotropheus socolofi

- Metriaclima estherae

Το ρίσκο θα είναι τα socolofi που θέλουν παρακολούθηση τον πρώτο καιρό και μπορούν να γίνουν πολύ επιθετικά.

Θα τα έφτιαχνα σε χαρέμια 1m+3 ή 4f και το ενυδρείο θα ήταν γεμάτο ζωή, χρώματα, χώρος θα υπήρχε και για τα μικρά που σύντομα θα έρθουν.

:)

edit: Ακόμα καλύτερο ίσως να είναι στην παραπάνω τριάδα, αντί για τα metriaclima να κρατήσεις τα Pseudotropheus Acei. Πάντως σε κάθε περίπτωση θα έλεγα αυστηρά 3 είδη.

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που τώρα έχεις μέσα θα κράταγα τα εξής

- Labidochromis Caeruleus

- Pseudotropheus socolofi

- Metriaclima estherae

Το ρίσκο θα είναι τα socolofi που θέλουν παρακολούθηση τον πρώτο καιρό και μπορούν να γίνουν πολύ επιθετικά.

Θα τα έφτιαχνα σε χαρέμια 1m+3 ή 4f και το ενυδρείο θα ήταν γεμάτο ζωή, χρώματα, χώρος θα υπήρχε και για τα μικρά που σύντομα θα έρθουν.

:)

edit: Ακόμα καλύτερο ίσως να είναι στην παραπάνω τριάδα, αντί για τα metriaclima να κρατήσεις τα Pseudotropheus Acei. Πάντως σε κάθε περίπτωση θα έλεγα αυστηρά 3 είδη.

Ο συνδιασμος

- Pseudotropheus socolofi

- Metriaclima estherae

- Iodotropheus sprengerae

- Pseudotropheus Acei

βλεπεις να ειναι προβληματικος απο αποψη υβριδισμου?

Μου ταιριαζει καλυτερα γι αυτο το λεω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι εννοείς σου ταιριάζει καλύτερα;

:hysterical:

Οτι μου αρεσει περισσοτερο ως συνδιασμος (χρωμα, συμπεριφορα κτλ)αλλα και λογο του οτι υπαρχουν και καποια ετοιμα χαρεμια... πχ acei

Οσο για το ιωδιο περιμενω 3 θυληκα και ο αρσενικος μου ειναι σιγουρα ο κυριαρχος μεσα στο ενυδρειο !!!! ειναι ο αγαπημενος μου :):lmao::D και Διαφυλατει την ταξη :hysterical::rasp::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Τα Iodotropheus sprengerae μαζί με τα socolofi εγώ δεν θα τα έβαζα. Πρέπει να έχεις και στο μυαλό σου την επιθετικότητα του κάθε είδους που θα αυξηθεί καθώς τα ψάρια μεγαλώνουν.

Την γνώμη μου στην είπα, μπορείς να περιμένεις περισσότερες γνώμες και να αποφασίσεις. Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα Iodotropheus sprengerae μαζί με τα socolofi εγώ δεν θα τα έβαζα. Πρέπει να έχεις και στο μυαλό σου την επιθετικότητα του κάθε είδους που θα αυξηθεί καθώς τα ψάρια μεγαλώνουν.

Την γνώμη μου στην είπα, μπορείς να περιμένεις περισσότερες γνώμες και να αποφασίσεις. Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.

:D

Να εισαι καλα φιλε μου ... και ευχαριστω για τις προτασεις σου ... το εκτιμω ειλικρινά.

καλη συνεχεια... :):lmao:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο ενυδρείο αυτό με βάση αυτά που ανέφερες ότι σου αρέσουν καλό θα ήταν να καταλήξεις στα ακόλουθα όπως είπε και ο karydas:

- Metriaclima estherae

- Iodotropheus sprengerae

- Pseudotropheus Acei

Τα αρσενικά Iodotropheus μεγαλώνουν αρκετά και αν και δεν αναφέρεται πουθενά με σαφήνεια γίνονται αρκετά επιθετικά (κάποια) μέσα στο ενυδρείο. Τα Acei έχουν την τάση να κολυμπούν και πιο κοντά στην επιφάνεια οπότε θα έχεις κίνηση σε όλο το ύψος του νερού ενώ τα estherae είναι απλά όμορφα ψάρια και καλή επιλογή για αρχή.

Τρία χαρέμια από αυτά και θα είσαι καλά.

Μην μπεις στον πειρασμό να βάλεις άλλα ψάρια είτε σε αριθμό είτε σε είδος. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο ενυδρείο αυτό με βάση αυτά που ανέφερες ότι σου αρέσουν καλό θα ήταν να καταλήξεις στα ακόλουθα όπως είπε και ο karydas:

- Metriaclima estherae

- Iodotropheus sprengerae

- Pseudotropheus Acei

Τα αρσενικά Iodotropheus μεγαλώνουν αρκετά και αν και δεν αναφέρεται πουθενά με σαφήνεια γίνονται αρκετά επιθετικά (κάποια) μέσα στο ενυδρείο. Τα Acei έχουν την τάση να κολυμπούν και πιο κοντά στην επιφάνεια οπότε θα έχεις κίνηση σε όλο το ύψος του νερού ενώ τα estherae είναι απλά όμορφα ψάρια και καλή επιλογή για αρχή.

Τρία χαρέμια από αυτά και θα είσαι καλά.

Μην μπεις στον πειρασμό να βάλεις άλλα ψάρια είτε σε αριθμό είτε σε είδος. :)

Ευχαριστω αντρεα για την προταση σου ... επειδη ειναι ολα ηδη μεσα το θεμα ειναι να μην μπω στον πειρασμο να μην βγαλω ... και πως θα πεισω την γυναικα μου :lmao::D:hysterical: οτι αυτος ο υπεροχος πινακας δεν θα ειναι λειτουργικος συντομα!!

By the way φανταστικα τα ikola σου..... και τα ενυδρεια σου γενικοτερα!!!

Καλη συνεχεια...

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη πρόταση με βάση αυτά που έχεις είναι...

α. Labidochromis caeruleus Yellow (1m+4f),

β. Iodotropheus sprengerae (2m) όπου πας 1 m + 1 τουλαχιστον f για αρχή,

γ. Pseudotropheus aurora (1m+5f) ή Pseudotropheus acei 'white tail'(Ngara) (2m+5f) όπου πας 1m+5f... εγώ θα επέλεγα τα Pseudotropheus aurora :lmao:

Μπορείς να βάλεις μια φώτο από τη κοπελιά Metriaclima greshakei Red Top Ice Blue να την δούμε :)

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μια φώτο από τη κοπελιά Metriaclima greshakei Red Top Ice Blue να την δούμε :)

img6275b.th.jpg

img6271b.th.jpg

img6263b.th.jpg

img6262b.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...