Jump to content

Βιολογικό υλικό και συντήρησή του.


IoSpy

Recommended Posts

Πρόσφατα έκλεισα 2 μήνες με το εξωτερικό φίλτρο που στρώνω στο ενυδρείο μου και το προορίζω για 250 λίτρα ενυδρείο. Στους 2 μήνες είπα να ανανεώσω το βιολογικό υλικό που έχει μέσα όπως μου είχαν πει στο μαγαζί. Η διαδικασία που ακολούθησα είναι η εξής:

Το φίλτρο είναι το fluval 405 όπου έχει μέσα 4 μπασκέτες για υλικά φίτλρανσης (υπάρχει και σε άλλο σημείο σφουγγάρι). Οι 2 από τις μπασκέτες προορίζονται για βιολογικό υλικό. Γνωρίζουμε ότι όσο περισσότερο βιολογικό υλικό τόσο καλύτερο.

Αγόρασα χύμα μακαρόνι της sera και γέμισα μια ακόμη μπασκέτα με βιολογικό υλικό. Επομένως έχουμε 2 στρωμένες μπασκέτες με βιολογικό υλικό και 1 με καινούριο. Η προηγούμενες μπασκέτες ξεπλήθηκαν με καθαρό νερό Α/Ο όπως και όλος ο κάδος του φίλτρου.

Αφού πέρασε πλέον μισός μήνας περίπου είπα να πετάξω το βιολογικό από μια μπασκέτα που ήταν για ανανέωση και να έχω πλέον μια νέα στρωμένη και μια παλιά στρωμένη. Είπα να ακολουθώ αυτό τον τρόπο κάθε μήνα. Δηλαδή κάθε 1 μήνα θα είμαι με τρεις μπασκέτες όπου η μία θα στρώνεται για να αντικαταστήσει μια παλιά.

Η απορία μου είναι γιατί να γίνει η διαδικασία αυτή στους 2 μήνες? Δηλαδή περίπου κάθε 2 μήνες αντικατάσταση κεραμικού? Δεν είναι λίγο περιττό να αντικαθιστώ κάθε 2 μήνες την βιολογία του λίτρου?

Δεν θα μπορούσα να συντηρώ την βιολογία μου καθαρίζοντας τη με νερό Α/Ο κάθε 2 μήνες και να την αλλάζω κάθε 6 για παράδειγμα? Αν δεν έχει υλική φθορά το μακαρόνι γιατί να πρέπει να αλλαχτεί?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ακριβως βαζεις μεσα,αλλα εαν βαλεις siporax,δεν χρειαζετε να κανεις τπτ απο αυτα που κανεις,γιατι απλα δεν τα αντικαθιστουμε σχεδον ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό που πρόσθεσα στο ένα καλάθι είναι αυτό

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847

Τα άλλα δύο καλάθια είχαν παρόμοιο μακαρόνι αλλά της fluval.

Επομένως οι αλλαγές του βιολογικού υλικού δεν χρειάζονται που μου είχαν πει? Τίποτα δεν χρειάζεται να κάνω για συντήρηση? Ούτε ξέπλυμα μα Α/Ο κάθε μερικούς μήνες?

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό που πρόσθεσα στο ένα καλάθι είναι αυτό

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847

Τα άλλα δύο καλάθια είχαν παρόμοιο μακαρόνι αλλά της fluval.

Επομένως οι αλλαγές του βιολογικού υλικού δεν χρειάζονται που μου είχαν πει? Τίποτα δεν χρειάζεται να κάνω για συντήρηση? Ούτε ξέπλυμα μα Α/Ο κάθε μερικούς μήνες?

Αν βαλεις siporax δεν χρειαζετε τιποτα,μονο οταν πευτει η ροη του φιλτρου ενα ξεβγαλμα ,μονο με νερο ενυδρειου και εισαι οκ.για το τι εχσεις εσυ θα στα πουν τα παιδια,γιατι εγω δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν τα παιδιά, το βιολόγικό υλικό χρειάζεται ένα απλό ξέβγαλμα (όχι κανονικό πλύσιμο) όταν δεις μειωμένη τη ροή του φίλτρου σου. Να πούμε δηλαδή κάθε εξάμηνο; Κάθε χρόνο; Για τέτοια μεγάλα χρονικά διαστήματα μιλάμε πάνω κάτω. (Ανάλογα βέβαια και την φόρτηση του ενυδρείου σου). Ξέβγαλμα με νερό ενυδρείου. Θεωρόντας δεδομένο ότι στο νερό του ενυδρείου σου χρησιμοποιείς αντιχλώριο. Επίσης αν μετά από μερικά χρόνια έχει φθαρεί-τριφτεί το βιολογικό σου υλικό τότε μπορείς να κάνεις την διαδικασία που αναφέρεις για σταδιακή αντικατάσταση του... :)

Link to comment
Share on other sites

Επιδη προσφατα πηρα καποιος φιλος αυτο το φιλτρο,και αυτουνου του ειπαν να αλλαξει σε 6 μηνες τα κεραμικα που ειχε μεσα.Μαλλον πρεπει να ειναι κακης ποιοτητας,αλλα ας μας πει καποος που το εχει, αν ειναι ετσι

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε 2 μου είπαν. Άρα να το κάνω σταδιακά και να αντικαταστήσω αυτό που είχε με το sera siporax που έχω αγοράσει και ήδη έβαλα?

Πρακτικά με βολεύει όοοταν χρειαστεί ξέπλυμα να το κάνω με νερό από Α/Ο αντί για νερό ενυδρείου. Και τα δύο δεν έχουν χλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε 2 μου είπαν. Άρα να το κάνω σταδιακά και να αντικαταστήσω αυτό που είχε με το sera siporax που έχω αγοράσει και ήδη έβαλα?

Πρακτικά με βολεύει όοοταν χρειαστεί ξέπλυμα να το κάνω με νερό από Α/Ο αντί για νερό ενυδρείου. Και τα δύο δεν έχουν χλώριο.

Ρε μανια με την Α/Ο :) Δεν ειναι θεμα χλωριου μονο,ειναι και η διαφορα θερμοκρασιας,Τα στοιχεια του νερου που εχεις στο ενυδρειο,και αλλα πολλα.

Εχω και κοτερο παμε μια βολτα,αυτο μπου θυμισες :lmao:

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχα

νόμιζα ήταν μόνο θέμα χλωρίου και επέμεινα μιας και εξυπηρετούσε. Οκ την επόμενη φορά όταν χρειαστεί θα το κάνω με νερό ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το βιολογικο υλικο(μακαρονι) που εχει το fluval το αλλαζεις καθε 3 μηνες.το γραφει στο manual που εχει το φιλτρο που εχεις παρει.το siporax αν θα βαλεις τετοιο θελει αλλαγη καθε 2 χρονια. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το βιολογικο υλικο(μακαρονι) που εχει το fluval το αλλαζεις καθε 3 μηνες.το γραφει στο manual που εχει το φιλτρο που εχεις παρει.το siporax αν θα βαλεις τετοιο θελει αλλαγη καθε 2 χρονια. :lmao:

Για ποιο λόγο να το αλλάξεις; :)

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχει φθαρει αναλογα το ενυδρειο.να εχει σπασει κλπ.αμα το βλεπεις και ειναι σε καλη κατασταση δεν το αλαζεις καθολου.νομιζω ομως οτι το γραφει και στο κουτι οτι το αλαζεις καθε 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχει φθαρει αναλογα το ενυδρειο.να εχει σπασει κλπ.αμα το βλεπεις και ειναι σε καλη κατασταση δεν το αλαζεις καθολου.νομιζω ομως οτι το γραφει και στο κουτι οτι το αλαζεις καθε 2 χρονια.

Συμφωνώ με αυτό ανεξάρτητα το τι γράφει το κουτί. :)

Link to comment
Share on other sites

στο μαμησιο του fluval αμα το παρατηρησεις με μεγενθυτικο φακο θα δεις οτιι δεν εχει καμια σχεση με το siporax οσον αφορα τους πορους που εχει το σιποραξ.η μερα με την νυχτα ειναι.γιαυτο κατα την γνωμη μου το αντικαθιστας με το σιποραξ και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

στο μαμησιο του fluval αμα το παρατηρησεις με μεγενθυτικο φακο θα δεις οτιι δεν εχει καμια σχεση με το siporax οσον αφορα τους πορους που εχει το σιποραξ.η μερα με την νυχτα ειναι.γιαυτο κατα την γνωμη μου το αντικαθιστας με το σιποραξ και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Οκ. θα γίνει σταδιακή αντικατάσταση με siporax. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

OFF topic. Επίγει να δοθεί ο black ghost μου. Θα κάνω σχετική αγγελία. Όποιος θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ,επειδη τα εχω δουλεψει σχεδον ολα τα βιολογικα υλικα (γερμανικα,κινεζικα,κτλ)και σε κανιστρα φιλτρα και σε σαμπ,εχω καταληξει μονο σε δυο εταιριες(90% eheim substrat pro και 10% της sera siporax ).

Και πιστευω πως η EHEIM ειδικα στο γλυκο νερο ειναι μπροστα σε πολλα !!

Και ποτε δεν εχω πλυνει βιολογικα υλικα ή κανιστρα με νερο βρυσης και α/ο ,,μονο με νερο ενυδρειου και με πολυ λιγη ροη!

Μονο οταν θελω να αποθηκευσω τοτε και μονο τα πλενω με νερο βρυσης !!

Link to comment
Share on other sites

στο μαμησιο του fluval αμα το παρατηρησεις με μεγενθυτικο φακο θα δεις οτιι δεν εχει καμια σχεση με το siporax οσον αφορα τους πορους που εχει το σιποραξ.η μερα με την νυχτα ειναι.γιαυτο κατα την γνωμη μου το αντικαθιστας με το σιποραξ και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Δουλεύω εξωτερικό φίλτρο με fluval biomax πάνω από ένα χρόνο και έχω και μια χαρά βιολογία και δεν έχει πάθει και τίποτα το υλικό σε αντίθεση με substrat pro που το είχα 1 χρόνο και λιγότερο και είχε φθαρεί πάρα πολύ.

Δεν υπάρχει λόγος πιστεύω να ξοδεύει ο φίλος IoSpy τζάμπα λεφτά αφού έχει ήδη βιολογικό υλικό, μπορεί να μην είναι siporax αλλά την κρατάει την βολογία του.

Link to comment
Share on other sites

Siporax έχω πάρει γιατί νόμιζα ότι θα θέλει αλλαγές οπότε έχω 2 λίτρα καθαρό σε μια σακούλα. Απλά θα αλλάξω σταδιακά αυτό του fluval με το siporax.

Link to comment
Share on other sites

Siporax έχω πάρει γιατί νόμιζα ότι θα θέλει αλλαγές οπότε έχω 2 λίτρα καθαρό σε μια σακούλα. Απλά θα αλλάξω σταδιακά αυτό του fluval με το siporax.

Αν ειναι να το βαλεις τωρα για πρωτη φορα,βαλε το siporax και καθαρισες,γιατι μετα τζαμπα βιολογικο υλικο θα πετας :)

Link to comment
Share on other sites

Το fluval το είχα μέσα το κουτί του. Το siporax το έχω μισό μήνα περίπου. Οπότε θα το βάλω και θα το αφήσω να κάνει τη δουλειά του. Το παλιό σταδιακά θα απομακρυνθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση σου ήθελα να επισημάνω σε όλους ότι ΔΕΝ εμπιστευόμαστε τις οδηγιες για τα υλικά φιλτρων που γράφουν οι εταιρείες τους. Για μένα ένα φάουλ αρκεί για να καταρτίζει την αξιοπιστία στα γραφόμενα τους. Όταν λοιπόν λένε να βάζουμε άνθρακα και να τον αλλάζουμε κιόλας....

Σε αυτα τα θέματα οι εταιρείες λειτουργούν όπως οι κακοί πετσοπαδες που τους νοιάζει μόνο να πουλήσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση σου ήθελα να επισημάνω σε όλους ότι ΔΕΝ εμπιστευόμαστε τις οδηγιες για τα υλικά φιλτρων που γράφουν οι εταιρείες τους. Για μένα ένα φάουλ αρκεί για να καταρτίζει την αξιοπιστία στα γραφόμενα τους. Όταν λοιπόν λένε να βάζουμε άνθρακα και να τον αλλάζουμε κιόλας....

Σε αυτα τα θέματα οι εταιρείες λειτουργούν όπως οι κακοί πετσοπαδες που τους νοιάζει μόνο να πουλήσουν :)

αυτο το δεν δεν το καταλαβαινω ενταξει οπως λες οι εταιρειες θελουν να πουλησουν αλλα απο καποια βαση πρεπει να ξεκεινησουμε.τον ανθρακα λενε οι οδηγιες να τον αλαζουμε αλλα το λενε και πολλοι πετσοπαδες αλλα και ενυδρειοφυλοι.οταν ξεκιναει ενας αρχαριος τις οδηγιες θα ακολουθησει που γραφουν τα κουτια.τωρα σιγα-σιγα με την εμπειρια με τα χρονια και με τα παθηματα του θα μπορεσει να κρινει ποτε θα πρωχωρησει στις αλλαγες που θελει.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιολογικά υλικά χρειάζονται αντικατάσταση μόνο αν παραμέινουν στεγνά και βουλώσουν.... μέχρι να λιώσουν λοιπόν το μονο που χρειάζονται ειναι ξέβγαλμα σε νερό ενυδρείου συνήθως όταν μειωθεί η ροή του νερού.... Ο εμπορος να πουλήσει θέλει και γι' αυτό θα σου πει να τα αλλαζεις συχνά (όχι όλοι ευτυχώς)... ο άνθρακας αν δεν αλλαχτεί μετά από 4-6 εβδομάδες, θα χάσει τις απορροφητικές του ιδιότητες, αλλά θα συνεχίσει να δουλευει ως βιολογικό υλικό...

Έγινε επεξεργασία - mimisvas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...