Jump to content

Η ''ενυδρειολιμνη'' μου


plaYgirl

Recommended Posts

Αργησα....και χαζομαρα μου γιατι απο τη μερα που την ξεκινησα δν μπορω να ξεκολλησω απο το μπαλκονι μου...δε πα να βρεχει,να κανει κρυο...εγω εκει....και το καλυτερο ξεκολλησα καπως και τν μικρο μου απο την t.v

και τα nintento.. ;)

Ειναι σε αρχικο σταδιο ακομα...γι αυτο να ειστε καλοιοιοι :)

140λ μεικτα,φιλτρο diy απο γλαστρα-ζαρντινιερα (ιδεα κλεμενη ;) απο τον φιλο μας τον Zorba_The_Freak ;) )Απο κατοικους εχουμε 2χρυσοψαρα...και φυτα προς το παρων ενα νουφαρο που δεν το βλεπω ν γινεται :thumbup: και 2 μπαμπου..κι αυτα προσωρινα γτ διαβασα οτι δεν αντεχουν κατω απο 15βαθμους.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ελειψα 2 μερες και μου εκλεψες την ιδέα??? ;);)

Οπως εχω ξαναπει, η απολαυση που προσφερουν αυτές οι "λιμνουλες" δεν περιγραφεται.

Το νουφαρο αργει να παρει μπροστά. Το πιο πιθανο ειναι να το δεις του χρονου να προχωραει.

Περιμενουμε φωτο... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Καλα..δν γινονται αυτα...μου κολλαει συνεχεια το νετ και δν καταλαβα πως δημοσιευτηκε το θεμα..ενω προσπαθουσα να ανεβασω φωτοζ..... ;) ξανθια βλεπεται :););):thumbup:

Οριστε μερικες φωτογραφιουλες... :blink:

post-21087-1287221557_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδη ολο κατι γινεται και κολλαει και..τα νευρα μουουυου ;)

συνεχιζω....post-21087-1287222403_thumb.jpg post-21087-1287222443_thumb.jpg post-21087-1287222474_thumb.jpg post-21087-1287222907_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Παιδιααα..εβαλα φωτοζ....κανενα σχολειο...??? ;) ..αντε..δεχομαι κ τα αρνητικα :thumbup:

Περιμενω να μου πειτε.ιδεες και διορθωσεις....τι φυτα να βαλω που ν αντεξουν τον χειμωνα...???Σκεφτομουν κι ενα βουρλο-τυφα... http://e-shop.valentine.gr/images/18Typha_..._model.jpg...θα αντεξει το χειμωνα????

Υπαρχει περιπτωσει τα χρυσοψαρακια μου να τσιμπολογανε το νουφαρο τωρα που ειναι ακομη μωρο???(αν ναι μηπως το βαλω καπου αλλου μεχρι να παρει τα πανω του...) ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία λίμνη!!! ;);)

Πολύ θα ήθελα να φτιάξω και εγώ μία, αλλά δεν υπάρχει χρόνος.

Πόσα λίτρα είναι?

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία λίμνη!!! :thumbup:;)

Πολύ θα ήθελα να φτιάξω και εγώ μία, αλλά δεν υπάρχει χρόνος.

Πόσα λίτρα είναι?

thaanksss :blink:;);)

140λμεικτα..περιπου... :)

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου πμ που να συναντηθούμε να σου φέρω βούρλα και κανένα ψαράκι ;)

Είναι πολύ ωραία! Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ολο το σκηνικό!!!

Μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγω.Δυστυχώς δεν έχω χώρο. :blink:

Ειχα βάλει μιά μεγάλη γλάστρα με νούφαρα τα οποία γέμισαν και κάλυψαν ολη την επιφάνεια.

Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι και όσο για τα μπαμπου μήν τα φοβάσαι, εγώ τα είχα όλο το χειμώνα και δεν έπαθαν τίποτα.Βέβαια σιγά το κρύο που έκανε πέρσι...

Καλή συνέχεια ;);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ιδέα σου

Επειδή με ενδιαφέρει το στήσιμο κάποιου είδους λίμνης αν μπορείς να μας ενημερώνεις για την πορεία τις προσπάθειας σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου πμ που να συναντηθούμε να σου φέρω βούρλα και κανένα ψαράκι :blink:

Είναι πολύ ωραία! Μπράβο!

ευχαριστω πολυυυυ...... ;);):thumbup: αλλα για ψαρακι νομιζω πως με παιρνει οριακα αλλο ενα.. :) Αληθεια εχεις βουρλα..??? ;)

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια.... ;);)

mano27 θα τα αφησω τα μπαμπου να δω πως θα πανε...κι αμα δω πως εχουν προβλημα θα μπουν μεσα το χειμωνα...αλλωστε και μεσα θελω πρασιναδες... :thumbup:

pavlo t σιγουρα θα σας ενημερωνω για την πορεια της...τοσο ισως που μπορει να σας ζαλισω κιολας... :);)

Αληθεια..ξερει κανεις αν τα χρυσοψαρα μου μπορει να μου τσιμπανε το νουφαρο που ειναι ακομα μωρο..και μαλλον μαλακο...γαιτι μου φαινεται πως ειδα δαγκωματιες...κι ακομα δν εχει προλαβει να πεταξει τπτ :blink:

Link to comment
Share on other sites

σε ζηλευω :blink::);) πανεμορφο

thaaankssss ;);):thumbup::thumbup::blink:

''Αληθεια..ξερει κανεις αν τα χρυσοψαρα μου μπορει να μου τσιμπανε το νουφαρο που ειναι ακομα μωρο..και μαλλον μαλακο...γαιτι μου φαινεται πως ειδα δαγκωματιες...''????

Link to comment
Share on other sites

ωραιοτατη ειναι και μου αρεσει πολυ και η μπαμποπεριφραξη!!!! καλη συνεχεια και εις αλλα με υγεια!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πές μας για το τί βρίσκεται πίσω απο τις καλαμιές. Είναι γλάστρα;, Είναι ενυδρείο; Τι φίλτρο έχει;

Link to comment
Share on other sites

Πές μας για το τί βρίσκεται πίσω απο τις καλαμιές. Είναι γλάστρα;, Είναι ενυδρείο; Τι φίλτρο έχει;

Δν διαβαζεις μου φαινεται τι γραφω και θα σε μαλωσω :thumbup:

Κατ αρχην το τι κρυβεται πισω απο τις καλαμιες νομιζω πως το προδιδει και ο τιτλος και γι αυτο δν εκανα αναφορα παρακατω...ειναι ΕΝΥΔΡΕΙΟ-λιμνη :blink: ''140λ μεικτα,φιλτρο diy απο γλαστρα-ζαρντινιερα (ιδεα κλεμενη :) απο τον φιλο μας τον Zorba_The_Freak ;) )''

Οσον αφορα το φιλτρο..δουλευει για εισαγωγη νερου στο φιλτρο ως συγκοινωνούντα δοχεια(ενυδρειο-φιλτρο) και για εξαγωγη του προς το ενυδρειο με αντλια.....Εσωτερικα μακαρονι ,σφουγγαρι και γυαλοβαμβακα..Το μονο αρνητικο ειναι οτι σε περιπτωση διακοπης ρευματος..θα χασει το ενυδρειο το πολυ καμοια 10αρια εκατοστα νερου....αλλα αν επανελθει το ρευμα και δν ειμαι σπιτι..μαλλον θα χρεαστω αλλη αντλια.γιατι δν θα εχει νερο για να λειτουργει και πιθανοτατα να καει... ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραιοτατη ειναι και μου αρεσει πολυ και η μπαμποπεριφραξη!!!! καλη συνεχεια και εις αλλα με υγεια!! ;)

Πολυ ομορφη η λιμνουλα σου ,να την χαιρεσαι :thumbup:

ευχαριστω πολυ πολυ πολυυυ :thumbup::blink:

Πραγματικα την χαιρομαι απιστευτα....πρωι-μεσημερι-βραδυ :););)

Ξερει κανεις να μου πει αν τα χρυσοψαρα μπορουν να φανε το νουφαρο οσο ειναι ακομα μικρο....τρυφερο??? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη η κατασκευή σου... Από φίλτρανση τι έχεις κάνει? Πως λειτουργεί? Έχεις κανονικό φίλτρο ή ιδιοκατασκευή?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη η κατασκευή σου... Από φίλτρανση τι έχεις κάνει? Πως λειτουργεί? Έχεις κανονικό φίλτρο ή ιδιοκατασκευή?

Ευχαριστω πολυ.... ;) Οσον αφορα το φιλτρο....

Δν διαβαζεις μου φαινεται τι γραφω και θα σε μαλωσω :blink:

Κατ αρχην το τι κρυβεται πισω απο τις καλαμιες νομιζω πως το προδιδει και ο τιτλος και γι αυτο δν εκανα αναφορα παρακατω...ειναι ΕΝΥΔΡΕΙΟ-λιμνη :) ''140λ μεικτα,φιλτρο diy απο γλαστρα-ζαρντινιερα (ιδεα κλεμενη ;) απο τον φιλο μας τον Zorba_The_Freak ;) )''

Οσον αφορα το φιλτρο..δουλευει για εισαγωγη νερου στο φιλτρο ως συγκοινωνούντα δοχεια(ενυδρειο-φιλτρο) και για εξαγωγη του προς το ενυδρειο με αντλια.....Εσωτερικα μακαρονι ,σφουγγαρι και γυαλοβαμβακα..Το μονο αρνητικο ειναι οτι σε περιπτωση διακοπης ρευματος..θα χασει το ενυδρειο το πολυ καμοια 10αρια εκατοστα νερου....αλλα αν επανελθει το ρευμα και δν ειμαι σπιτι..μαλλον θα χρεαστω αλλη αντλια.γιατι δν θα εχει νερο για να λειτουργει και πιθανοτατα να καει... :thumbup:

:thumbup::blink:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα..οσον αφορα το νουφαρο με τα χρυσοψαρα...το ειδα με τα ματια μου...του εχουν αλλαξει τα φωτα... ;)

το εβγαλα αναγκαστηκα μεχρι να παρει τα πανω του...μπας και δω νουφαρο καποια στιγμη στην επιφανεια της λιμνουλας μου... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

νεες φωτοζζζζζζζζ :buttrock::buttrock::buttrock:

post-21087-1288952527_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...