Jump to content

Αδιέξοδο σε θεραπεία


Recommended Posts

Είναι συνδιασμός ασθενιών αυτο που ταλαιπωρεί εσενα και τα ψάρια σου,παράσιτα βακτηρια και μύκητες,λίγο απο όλα δλδ...αν διορθώσεις το "μέσα" διορθώνεται και το "έξω".Λίγη υπομονή.

Φρόντισε το νερό σου να είναι σε άριστη κατάσταση.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι δεν πρόλαβα από εχθές το βράδυ. Πιστεύετε να γίνει κάτι;Βρίσκομαι στην αποθεραπεία με άνθρακα.Θα ψάξω να το βρω.Από βιολογία κάνω καλά που ρίχνω βακτήρια κάθε μέρα για τα συνολικά μου λίτρα; Ευχαριστώ.

Σίγουρα δεν κάνεις κακό :)

Με το focus πιστευω θα κάνεις δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν κάνεις κακό :)

Με το focus πιστευω θα κάνεις δουλειά!

Eυχαριστώ αν και πιστεύω ότι όλα οφείλονται στην έλλειψη α/ο από συνθήκες νερού.Όταν σου λένε εγώ σε νερό βρύσης τα έχω στο μαγαζί μου και είναι εντάξει ενώ μόνο οι δίσκοι έχουν α/ο, ε τι να πεις;Αντε να βρεις τώρα το focus σε άλλους εμπόρους και να σου λένε πως και γιατί; Ταϊζω με βιταμίνες .ρίχνω βακτήρια ,να ρίξω ξανά και έκτοζον;¨Η μόνο στην αλλαγή;Προτείνεται κάποια α/ο και κάτι άλλο εκτός από uv που ήδη έχω για καλυτέρευση.Πολλές ασθένειες μαζί χμμμμ!!! πολλές ελπίδες όμως που σας βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα που με χρήση ΑΟ χωρίς να συμπληρώνεις ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια θα μπορούσε να υπάρχει πρόβλημα.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις δεν εχει καμία σχέση με τις συνθήκες νερού τις οποίες επηρεάζει η χρήση ΑΟ.Εκτοζόν προεθέτεις κανονικά σε κάθε αλλαγή!

Υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα που με χρήση ΑΟ χωρίς να συμπληρώνεις ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια θα μπορούσε να υπάρχει πρόβλημα.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις δεν εχει καμία σχέση με τις συνθήκες νερού τις οποίες επηρεάζει η χρήση ΑΟ.Εκτοζόν προεθέτεις κανονικά σε κάθε αλλαγή!

Υπομονή :)

Ναι αλλά κάτι δεν κάνω σωστά και δημιουργώ όλες τις ασθένειες .Άρα αναβάλλεται η αγορά α/ο;Άριστες συνθήκες νερού πως επιτυγχάνονται;Τι έφταιγε και την πληρώνουν τα ψαράκια;Αν δεν φταίνε οι συνθήκες νερού μήπως η καθυστέρηση των αλλαγών ρουτίνας νερού;Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά κάτι δεν κάνω σωστά και δημιουργώ όλες τις ασθένειες .Άρα αναβάλλεται η αγορά α/ο;Άριστες συνθήκες νερού πως επιτυγχάνονται;Τι έφταιγε και την πληρώνουν τα ψαράκια;Αν δεν φταίνε οι συνθήκες νερού μήπως η καθυστέρηση των αλλαγών ρουτίνας νερού;Ευχαριστώ.

Αναβάλλεται αλλα δεν ακυρώνεται.Αριστες συνθήκες νερού επιτυγχάνονται με κάταλληλη φίλτρανση,σωστό τάισμα και τακτικές καλα προετοιμασμένες αλλαγές νερού.Αν καθυστερείς τις αλλαγές νερού δεν μπορεί οι μετρήσεις σου να είναι καλές.Πιθανά να μην έκανες καλή επιλογή ψαριών.

Δυστυχώς κάνουμε μόνο υποθέσεις αυτη την στιγμή

Εαν δεν καταφέρεις να βρεις το focus μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Ελληνα αντιπρόσωπο PETLINE

Link to comment
Share on other sites

Αναβάλλεται αλλα δεν ακυρώνεται.Αριστες συνθήκες νερού επιτυγχάνονται με κάταλληλη φίλτρανση,σωστό τάισμα και τακτικές καλα προετοιμασμένες αλλαγές νερού.Αν καθυστερείς τις αλλαγές νερού δεν μπορεί οι μετρήσεις σου να είναι καλές.Πιθανά να μην έκανες καλή επιλογή ψαριών.

Δυστυχώς κάνουμε μόνο υποθέσεις αυτη την στιγμή

Εαν δεν καταφέρεις να βρεις το focus μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Ελληνα αντιπρόσωπο PETLINE

Καθόλου προετοιμασμένες αλλαγές νερού, γουβά, αντιχλώριο και μπλουμ στο ενυδρείο.Ποιος να μου τα έλεγε; Το πάθημα μάθημα όπως λέει ο σοφός ο λαός.Μπορεί βέβαια και το χεράκι στο ταϊσμα.Ευχαριστώ για την αμεσότητα και τις διευκρινήσεις.Υγεία σε όλους εκεί στο aquazone.
Link to comment
Share on other sites

Αναβάλλεται αλλα δεν ακυρώνεται.Αριστες συνθήκες νερού επιτυγχάνονται με κάταλληλη φίλτρανση,σωστό τάισμα και τακτικές καλα προετοιμασμένες αλλαγές νερού.Αν καθυστερείς τις αλλαγές νερού δεν μπορεί οι μετρήσεις σου να είναι καλές.Πιθανά να μην έκανες καλή επιλογή ψαριών.

Δυστυχώς κάνουμε μόνο υποθέσεις αυτη την στιγμή

Εαν δεν καταφέρεις να βρεις το focus μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Ελληνα αντιπρόσωπο PETLINE

Ακόμα δεν μπορώ να βρω το focus .Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω μέχρι να το βρω;Ο καρδινάλιος, ο ένας, αρχίζει και ανασαίνει γρήγορα με το σπυρί να μεγαλώνει και να πρήζεται αποκτώντας άσπρη υφή ενώ τα νέον είναι με ανοιχτό στόμα.Όρεξη έχουν όλα.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μπορώ να βρω το focus .Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω μέχρι να το βρω;Ο καρδινάλιος, ο ένας, αρχίζει και ανασαίνει γρήγορα με το σπυρί να μεγαλώνει και να πρήζεται αποκτώντας άσπρη υφή ενώ τα νέον είναι με ανοιχτό στόμα.Όρεξη έχουν όλα.Ευχαριστώ

To focus δεν βρέθηκε ούτε μπόρεσα να επικοινωνήσω με τον έμπορο.Τα ψάρια παραμένουν το ίδιο χωρίς καμία καλυτέρευση,απεναντίας ο καρδινάλιος ξύνεται πάνω στα φύλλα.Τι λέτε να κάνω γιατί η φαγούρα δεν αντέχεται.Η αναπνοή τους είναι γρήγορη σε αυτά που υποφέρουν.Τους έκανα και δεύτερο μπάνιο με direct bactopur αλλά τίποτα.Περιμένω απαντήσεις. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάλλεται αλλα δεν ακυρώνεται.Αριστες συνθήκες νερού επιτυγχάνονται με κάταλληλη φίλτρανση,σωστό τάισμα και τακτικές καλα προετοιμασμένες αλλαγές νερού.Αν καθυστερείς τις αλλαγές νερού δεν μπορεί οι μετρήσεις σου να είναι καλές.Πιθανά να μην έκανες καλή επιλογή ψαριών.

Δυστυχώς κάνουμε μόνο υποθέσεις αυτη την στιγμή

Εαν δεν καταφέρεις να βρεις το focus μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Ελληνα αντιπρόσωπο PETLINE

To focus δεν βρέθηκε ούτε μπόρεσα να επικοινωνήσω με τον έμπορο.Τα ψάρια παραμένουν το ίδιο χωρίς καμία καλυτέρευση,απεναντίας ο καρδινάλιος ξύνεται πάνω στα φύλλα.Τι λέτε να κάνω γιατί η φαγούρα δεν αντέχεται.Η αναπνοή τους είναι γρήγορη σε αυτά που υποφέρουν.Τους έκανα και δεύτερο μπάνιο με direct bactopur αλλά τίποτα.Περιμένω απαντήσεις. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Seachem paraguard,δοκιμασε θεραπεια σε ολοκληρο το ενυδρειο,εαν δεν το βρεις ενημερωσε.

Εκτός από seachem που το βλέπω χλωμό να το βρω,ποιανής άλλης εταιρείας προτείνεις;Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις πες μου ποιες εταιρειες μπορεις να προμηθευτεις απο φαρμακα!

Της api ως επί το πλείστον και της sera αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Της api ως επί το πλείστον και της sera αυτή την στιγμή.

[/quoteΚανείς;

Link to comment
Share on other sites

Furan 2 API και προμηθευσου ενεργο ανθρακα για το περας της θεραπειας,καλη επιτυχια!

Ποσες ημερες ειναι τα ψαρια χωρις θεραπεια?Υπαρχει καποιο σημαδι βελτιωσης

Link to comment
Share on other sites

Furan 2 API και προμηθευσου ενεργο ανθρακα για το περας της θεραπειας,καλη επιτυχια!

Ποσες ημερες ειναι τα ψαρια χωρις θεραπεια?Υπαρχει καποιο σημαδι βελτιωσης

Με προετοιμασμένες αλλαγές και έκτοζον υπάρχει κάποια βελτίωση ελαφριά αλλά όχι σε όλα π.χ τα στόματα στα ψάρια με το φούνγκους παρουσιάζουν επιδείνωση.Εδώ και 7-10 ημέρες είναι χωρίς θεραπεία αλλα΄κανένα δεν ψόφησε , ευτυχώς.Το θέμα είναι ποια δοσολογία για τα σχεδόν 100 λίτρα μου να εφαρμόσω;Σημειωτέον ότι έχω εφαρμόσει παλαιότερα τα εξής 2 φακελλάκια μέρα παρά μέρα μένει το φάρμακο 2 μέρες και αλλαγή νερού την 3 ημέρα.Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Furan 2 API και προμηθευσου ενεργο ανθρακα για το περας της θεραπειας,καλη επιτυχια!

Ποσες ημερες ειναι τα ψαρια χωρις θεραπεια?Υπαρχει καποιο σημαδι βελτιωσης

Επειδή βλέπω και ένα αρλεκίνο εκτός από τα νέον και τους καρδινάλιους αποχρωματισμένο,πρησμένο με γρήγορη αναπνοή και έχω βρει το esha 2000 και πιθανόν από γνωστό περιμένω απάντηση για seachem paraguard ή focus, πείτε μου την γνώμη σας, ποιο απ όλα να κάνω χρήση;Εννοείται ότι υπάρχει και furan. Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω και ένα αρλεκίνο εκτός από τα νέον και τους καρδινάλιους αποχρωματισμένο,πρησμένο με γρήγορη αναπνοή και έχω βρει το esha 2000 και πιθανόν από γνωστό περιμένω απάντηση για seachem paraguard ή focus, πείτε μου την γνώμη σας, ποιο απ όλα να κάνω χρήση;Εννοείται ότι υπάρχει και furan. Ευχαριστώ...

βρέθηκε και paraguard από Αθήνα..

Link to comment
Share on other sites

βρέθηκε και paraguard από Αθήνα..

Δυστυχώς ο πρησμένος αρλεκίνος πέθανε ..Έχω στα χέρια μου το paraguard της seachem και Δευτέρα μπορώ να αγοράσω και το esha 2000 όπως διάβασα αντί για protazol σε άλλο ποστ.Κάποια συμβουλή για τις δόσεις ή για τους συνδιασμούς των φαρμάκων; Ευχαριστώ όλους σας για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς τις δοσολογίες που αναγραφεί η εταιρεία με απόλυτη ακρίβεια και δεν κάνεις συνδυασμό με κάποιο άλλο φάρμακο.Παρατήρησε τις αντιδράσεις των ψαριών σου μόλις το ρίξεις και ενημέρωσε!

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς τις δοσολογίες που αναγραφεί η εταιρεία με απόλυτη ακρίβεια και δεν κάνεις συνδυασμό με κάποιο άλλο φάρμακο.Παρατήρησε τις αντιδράσεις των ψαριών σου μόλις το ρίξεις και ενημέρωσε!

Ευχαριστώ, μόλις έριξα paraguard παρατηρώ και ενημερώνω.Παρατήρησα σ ένα ροδόστομο στο ραχιαίο πάλι την ίνα -παράσιτο που σημαίνει ότι κάτι κάνει κύκλο μέσα στο ενυδρείο.Ας ελπίσουμε ότι κάτι θα κάνει το paraguard.Στις οδηγίες λέει κάθε μέρα δόση .Εγώ για πόσο να το χρησιμοποιήσω;Μόλις δω βελτίωση στα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε με κύκλο 7 ημερων και βλέπουμε!!Ποιο αντιχλώριο χρησιμοποιεις στις αλλαγές?

Κλασικά της τέτρα aqua safe .Εντάξει 7 ημέρες paraguard.Eυχαριστώ Nick the Fish

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...