Jump to content

Αδιέξοδο σε θεραπεία


Recommended Posts

Χαιρετώ και πάλι παλεύοντας με τα ψάρια και τις αρρώστιες τους .Mε ρωτήσατε για τροφές και απάντησα, ενώ ξανάβαλα melafix, ωστόσο παρουσιάζονται ακόμα προβλήματα που επανακάμπτουν .Επιτέλους μια ηρεμία στην φύση τόσο δύσκολο πράγμα είναι!!!!post-26417-1296163104_thumb.jpgpost-26417-1296163171_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δωσε μας λιγες λεπτομερειες ακομα,θετικα τα πραγματα για τα ψαρια σου.

Μπιμπίκια και αποχρωματισμοί καθώς και μαύρες ραβδώσεις στα cardinal και neon.Τα πιάνω για μπάνιο με bactopur direct όχι όλα βέβαια και βάζω μέλαφιξ την τρίτη μέρα για 2 φορά.Στέλνω φωτο με cardinal και ένα αρλεκίνο που έχει μάλλον βακτηριδιακή μόλυνση με ερυθρότητα στην άλλη πλευρά του περισσότερο και αποχρωματισμό.Το κακό είναι οτι βλέπω καλυτέρευση αλλά πρέπει συνεχώς κάτι να ρίχνω σαν αγωγή.Εχτές αντιλήφθηκα και άλλο κομμάτι σύρματος πλαστικοποιημένου ξεχασμένου στις ανούμπιες πάνω στα ξύλα.Δεν μπορεί τόσες αντιβιώσεις έχει φάει το ενυδρείο αυτό και δεν λέει να συνέρθει ακόμα. Όλο και κάτι βγάζει στα ψάρια.Για να δω τώρα με προετοιμασμένες αλλαγές βαρελιού και απομάκρυνση των συρμάτων θα ηρεμήσουμε γιατί δεν σκοπεύω να ρίχνω τίποτα άλλο παρά μόνο έκτοζον και μέλαφιξ.Τώρα τι άλλες λεπτομέρειες νικ? Βέβαια έκανα και μια ανοησία βάζοντας και 2 πέρλα γκουράμια ακόμα .Ευχαριστώpost-26417-1296223192_thumb.jpgpost-26417-1296223245_thumb.jpgpost-26417-1296223279_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξανά γρήγορες αναπνοές ο αρλεκίνος και κάποια cardinal και το προηγούμενο cardinal ψόφησε σήμερα.Στέλνω φώτο από τα μπάνια σε bactopur.Έριξα έκτοζον και θα ξαναβάλω μέλαφιξ σήμερα.Να αγοράσω και ομνιπούρ μπας και γίνει κάτι;Βάζοντας άλλο φίλτρο ανακάτεψα λίγο το ενυδρείο θολούρα δηλαδή, να επιδείνωσε αυτό την κατάσταση;Αν έχετε τον χρόνο ,ρίξτε μια ματιά και πείτε μου την γνώμη σας ,επειδή παιδεύομαι πολύ καιρό.Ευχαριστώ.post-26417-1296835517_thumb.jpgpost-26417-1296835581_thumb.jpgpost-26417-1296836104_thumb.jpgΣτην μέση είναι ο αρλεκίνος με πρήξιμο ενώ το νέον έχει άσπρο εξόγκωμα στο ραχιαίο και το ίδιο στην ουρά.Όλα αναπνέουν γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

δεν κουραστηκες να κανεις τοσα με το ενυδρειο?γιατι δεν το ξεκινας απο την αρχη?ποσα χρηματα εδωσες τελευταια?τοσα ζουμια και φαρμακα εκει μεσα...................

Link to comment
Share on other sites

Πάνε και ο αρλεκίνος και ο καρδινάλιος καθώς και μια γαρίδα ακόμα.Μόνο μέλαφιξ και έκτοζον παίζουν.Αναπνοές γρήγορες καμία καλυτέρευση .Τι θα κάνατε στην θέση μου;Αθεράπευτο το πρόβλημα.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τελευταια λύση αφου τα ψάρια δε δειχνουν να επανερχονται δοκίμασε μια αλλαγή νερού 80% και πες μας εαν οι έντονες αναπνοες σταματήσουν

Link to comment
Share on other sites

Σαν τελευταια λύση αφου τα ψάρια δε δειχνουν να επανερχονται δοκίμασε μια αλλαγή νερού 80% και πες μας εαν οι έντονες αναπνοες σταματήσουν

Έκανα σήμερα περίπου 3 γουβάδες αλλαγή .Σαν να μου φάνηκε ότι κάπως σταμάτησαν οι αναπνοές.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι καποιο υλικο ειναι ακαταλληλο για ενυδρειο,αλλοιωνεται και δηλητηριαζει τα ψαρια σου....δεν υπαρχει αλλη εξηγηση...ο παραγοντας μολυνσης ειναι παρων και μετα τη θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι καποιο υλικο ειναι ακαταλληλο για ενυδρειο,αλλοιωνεται και δηλητηριαζει τα ψαρια σου....δεν υπαρχει αλλη εξηγηση...ο παραγοντας μολυνσης ειναι παρων και μετα τη θεραπεια.

θα το ψάξω επισταμένα αν έχει μείνει κανένα σύρμα ή κάτι άλλο που δεν πάει ο νους μου. Τελοσπάντων χίλια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πως πάει το ενυδρείο σου; Είδες καμία καλυτέρευση;

Link to comment
Share on other sites

Πως πάει το ενυδρείο σου; Είδες καμία καλυτέρευση;

Είναι κανα δυό που παρουσιάζουν μπιμπικάκια και αναπνοές γρήγορες αλλά ακόμα περιμένω για την αλλαγή νερού την μεγάλη μπας και δω φως.Στο ψάξιμο ακόμα και στην παρακολούθηση.Παρατήρησα αύξηση αμμωνίας στο βαρέλι με την τύρφη,να αλλάξω μ΄αυτό το νερό το ενυδρείο ή να το πετάξω ή μήπως δεν επηρεάζει το ΝΟ΄2? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανα δυό που παρουσιάζουν μπιμπικάκια και αναπνοές γρήγορες αλλά ακόμα περιμένω για την αλλαγή νερού την μεγάλη μπας και δω φως.Στο ψάξιμο ακόμα και στην παρακολούθηση.Παρατήρησα αύξηση αμμωνίας στο βαρέλι με την τύρφη,να αλλάξω μ΄αυτό το νερό το ενυδρείο ή να το πετάξω ή μήπως δεν επηρεάζει το ΝΟ΄2? Ευχαριστώ.

Αν η μέτρηση δεν είναι η ελάχιστη βάλε καινούργιο νερό. Μετά την αμμωνία θα έχεις σίγουρα αυξημένο ΝΟ2.

Μην επιβαρύνεις άλλο τα ψαράκια σου.

Εύχομαι καλή τύχη στα ψαράκια σου και μπράβο για την υπομονή και που συνεχίζεις να παλεύεις. Μακάρι να έχει καρπούς η προσπάθειά σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν η μέτρηση δεν είναι η ελάχιστη βάλε καινούργιο νερό. Μετά την αμμωνία θα έχεις σίγουρα αυξημένο ΝΟ2.

Μην επιβαρύνεις άλλο τα ψαράκια σου.

Εύχομαι καλή τύχη στα ψαράκια σου και μπράβο για την υπομονή και που συνεχίζεις να παλεύεις. Μακάρι να έχει καρπούς η προσπάθειά σου. :thumbup:

Η μέτρηση είναι στο πράσινο της api στο δεύτερο 0,25.Πιστεύω να μην επηρεάσει την αλλαγή.Να και μερικές φώτο με τους νέους αρρώστους.post-26417-1297428689_thumb.jpgpost-26417-1297428721_thumb.jpg.Ο καρδινάλιος αναπνέει κανονικά αλλά στο πτερύγιο έχει προσκολλημένο κάτι σαν άσπρο στίγμα κόκκο στο μέγεθος της ζάχαρης ενώ το νέον επιδεινώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι μετρησεις σου αυτη τη στιγμη??

Η μετρησιμη αμμωνια δεν ειναι καλο σημαδι.

Αυτή την στιγμή είναι καλές δηλαδή στο ενυδρείο ΝΗ3/ΝΗ4=0,ΝΟ2=0,ΝΟ3=5,GH=5,KH=7,της API και το μόνιμο της jbl μέσα στο ενυδρείο PH περίπου στο 7.Τώρα η μετρήσιμη αμμωνία της API πάλι πρασινίζει χωρίς εύκολα να διακρίνεις αν είναι 0,25 ή 0,50 στο ΒΑΡΕΛΙ προετοιμασίας πάντα Nικ.Πήρα απάντηση να προχωρήσω στην μεγάλη αλλαγή που προτείνεις αν είναι λίγη.Πες την γνώμη σου αν και σ΄εμένα δεν πέφτει παρόλο που δουλεύω την τύρφη και πριν όπως λέει και ο delta 66.Να φτιάξω καινούριο νερό για αλλαγή με κατέβασμα σκληρότητας με ρητίνη;Ή να ρίξω το ήδη προετοιμασμένο που είναι κατεβασμένο με τύρφη στο 5 μόνο.Μπερδεύτηκες ή μπερδεύτηκα;Ευχαριστώ nick.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να καταλαβω την ερωτηση σου παραπανω.

Παντως μην κανεις αποτομη πτωση του pH,δε θε κανει καλο στα ταλαιπωρημενα ψαρια σου.

προχωρησε κανονικα στη μεγαλη αλλαγη,προσεχε τη θερμοκρασια σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να καταλαβω την ερωτηση σου παραπανω.

Παντως μην κανεις αποτομη πτωση του pH,δε θε κανει καλο στα ταλαιπωρημενα ψαρια σου.

προχωρησε κανονικα στη μεγαλη αλλαγη,προσεχε τη θερμοκρασια σου.

Απλώς έλεγα ότι αμμωνία είχα ανάμεσα 0,25-0,50 στο βαρέλι προετοιμασίας και γι΄αυτό έβαλα καινούριο νερό προσπαθώντας να κατεβάσω τώρα με ρητίνη και με τύρφη την σκληρότητα.Φοβήθηκα για την αμμωνία βλέπεις.Συγγνώμη αν σε μπέρδεψα.Να προσέξω την θερμοκρασία εννοείς να μπει ίδιο νερό στο ενυδρείο από 26 σε 26 βαθμούς έτσι;Όσο για το ph δεν έχω τεστ για μέτρηση στο βαρέλι.Είναι αναγκαίο να μετρηθεί πριν μπει;Παρατήρησα γρήγορες αναπνοές των ροδόστομωνπριν ανοίξουν τα φώτα που οφείλονταν σε έλλειψη οξυγόνου αφού αναταράζοντας την επιφάνεια με το εσωτερικό για 10 λεπτά τα ψάρια έκλεισαν το στόμα τους τελείως.Ίσως πρέπει να αφήνω την αεροκουρτίνα από το βράδυ μέχρι το μεσημέρι όπου τα φώτα ανάβουν;Δεν θέλω να ανεβάζω και το ph με την ανατάραξη.Πάντως κάποιο παράσιτο παίζει γιατί σ΄ ένα καρδινάλιο βλέπω πάλι το ίδιο με την κύστη-ίνα αν το περιγράφω καλά, όπως και στον προηγούμενο που υπάρχει φώτο σε παλαιότερη ανάρτηση.Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν έχουμε ένα νέον με γρήγορη αναπνοή και ένα καρδινάλιο με πιθανό παράσιτο που δείχνει καλά.Αν τα καταφέρω θα βάλω και φώτο.Παλεύω ακόμα.Ευχαριστώ .post-26417-1297699539_thumb.jpgpost-26417-1297699571_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας και πάλι παιδιά.Γράφω ξανά για να σας πω ότι βρέθηκε η λύση για ότι είχα τραβήξει τόσο καιρό.Το πανακούρ από κτηνιατρικά φάρμακα που διάβασα αλλού ,σταμάτησε τελείως τις ίνες -σκουλήκια που είχα μέσα σε φούσκες-κύστες χωρίς να επηρεάζει βιολογία, άσε που είναι και πάμφθηνο.Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.Το συστήνω ανεπιφύλακτα για τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι παιδιά.Γράφω ξανά για να σας πω ότι βρέθηκε η λύση για ότι είχα τραβήξει τόσο καιρό.Το πανακούρ από κτηνιατρικά φάρμακα που διάβασα αλλού ,σταμάτησε τελείως τις ίνες -σκουλήκια που είχα μέσα σε φούσκες-κύστες χωρίς να επηρεάζει βιολογία, άσε που είναι και πάμφθηνο.Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.Το συστήνω ανεπιφύλακτα για τέτοιες περιπτώσεις.

Εμείς ευχαριστούμε για την ενημέρωση :)

Απλά, αν θες, δείξε μας ποιο ακριβώς χρησιμοποίησες... http://www.google.gr/images?hl=el&q=pa...00&bih=1038

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ευχαριστούμε για την ενημέρωση :)

Απλά, αν θες, δείξε μας ποιο ακριβώς χρησιμοποίησες... http://www.google.gr/images?hl=el&q=pa...00&bih=1038

Απλά το ζητάς- σαν το πονστάν μοιάζει αλλά γκρι χρώματος- από οποιοδήποτε κτηνιατρικό μαγαζί [εγώ ούτε καν το πλήρωσα] και τρίβεις ελάχιστη ποσότητα σε ένα δοχείο με νερό ενυδρείου.Αν χρειαστεί, επαναλαμβάνεις, αλλά ελάχιστη ποσότητα.Μοναδική παρενέργεια, που εγώ δεν είχα βέβαια ,είναι να σκοτώνει τα σαλιγκάρια υποστρώματος ανεβάζοντας την αμμωνία κάτι που επαναλαμβάνω δεν παρουσιάστηκε καθόλου σε εμένα.Σας στέλνω φώτο.Φυσικά χωρίς βαρέλι προετοιμασίας νερού, έκτοζον, μέλαφιξ και μπόλικο διάβασμα, δεν ξέρω αν θα βελτιώνονταν τα πράγματα.Αυτή την φορά θα το γράψω κεφαλαία γιατί πρέπει.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους για όλαpost-26417-1301217175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...