Jump to content

Ιστορία Και Βιότοπος Μονομάχου


IoSpy

Recommended Posts

ο άγριος μονομάχος δεν έχει ούτε τα φανταχτερά χρώματα επίσης έχει μικρά πτερύγια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μόνο που θα παρακαλέσω είναι για το κάθε στοιχείο που αναφέρετε εδώ μέσα να βάζετε και το αντίστοιχο link απ'όπου κάνατε την όποια μετάφραση ή μεταφορά για να μπορεί να διασταυρωθεί εύκολα η κάθε πληροφορία :)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα παρακαλέσω είναι για το κάθε στοιχείο που αναφέρετε εδώ μέσα να βάζετε και το αντίστοιχο link απ'όπου κάνατε την όποια μετάφραση ή μεταφορά για να μπορεί να διασταυρωθεί εύκολα η κάθε πληροφορία :D

σωστός :) αλλά το πρόβλημα είναι ότι το είχα διαβάσει εδώ και καιρό και δεν θυμάμαι το link....θα το ψάξω

Link to comment
Share on other sites

σωστός :) αλλά το πρόβλημα είναι ότι το είχα διαβάσει εδώ και καιρό και δεν θυμάμαι το link....θα το ψάξω

Γενικώς το αναφέρω και όχι προσωπικά για σένα :D

Αυτή τη στιγμή πάμε να κάνουμε κάτι πολύ ιδιαίτερο και όσοι περισσότεροι συμμετάσχουμε, τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα βγάλουμε! Και το σημαντικότερο όλων είναι ότι αυτό το άρθρο θα έχει γραφτεί από χομπίστες και μάλιστα του ΑΖ. Οπότε πάμε γερά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ο άγριος μονομάχος δεν έχει ούτε τα φανταχτερά χρώματα επίσης έχει μικρά πτερύγια

Έχω μπερδευτεί με τα λινκ λίγο. :) Αλλά εδώ νομίζω το λέει σχετικά με τις διασταυρώσεις που έγιναν. http://www.plakatthai.com/thestory.html

Επομένως θα μου επιτρέψετε να ρωτήσω, μήπως τελικά το betta splenden είναι καθαρά υβριδισμός? Και μιλάω για όπως το ξέρουμε σήμερα. Γιατί στο να γίνει τέτοια προσπάθεια να βγάλουν τόσο μεγάλα πτερύγια σημαίνει ότι έχουν επενέβη αρκετά οι κτηνοτρόφοι. Τι είναι αυτό που μας εξασφαλίζει ότι δεν έγινε και γενετική αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς το αναφέρω και όχι προσωπικά για σένα :)

Αυτή τη στιγμή πάμε να κάνουμε κάτι πολύ ιδιαίτερο και όσοι περισσότεροι συμμετάσχουμε, τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα βγάλουμε! Και το σημαντικότερο όλων είναι ότι αυτό το άρθρο θα έχει γραφτεί από χομπίστες και μάλιστα του ΑΖ. Οπότε πάμε γερά :thumbup:

ναι το ξέρω ότι δεν το έλεγες για μένα :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί με τα λινκ λίγο. :) Αλλά εδώ νομίζω το λέει σχετικά με τις διασταυρώσεις που έγιναν. http://www.plakatthai.com/thestory.html

Επομένως θα μου επιτρέψετε να ρωτήσω, μήπως τελικά το betta splenden είναι καθαρά υβριδισμός? Και μιλάω για όπως το ξέρουμε σήμερα. Γιατί στο να γίνει τέτοια προσπάθεια να βγάλουν τόσο μεγάλα πτερύγια σημαίνει ότι έχουν επενέβη αρκετά οι κτηνοτρόφοι. Τι είναι αυτό που μας εξασφαλίζει ότι δεν έγινε και γενετική αλλαγή?

Η μορφή του ψαριού που ξέρουμε έχει να κάνει με επιλεκτικές αναπαραγωγές. Δεν έχει να κάνει με εργαστηριακές μεθόδους και άμεση παρεμβολή στο DNA. Το ψάρι είναι αναγνωρισμένο επίσημα στις λίστες. Από κει και πέρα, για να γίνει εμπορικό έγιναν αυτές οι επιλεκτικές αναπαραγωγές, όπου στη φύση πιθανότατα να μην επιβίωνε ένας τέτοιος οργανισμός, αλλά στα ενυδρεία μας είναι πραγματικά στολίδι!

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα DNA ok τότε. Αλλά όταν έχει βρεθεί σε λίμνες από τους ανθρώπους που τα έριξαν εκεί δεν σημαίνει ότι αλλάζει και ο τρόπος ζωής τους και διαβίωσης? Έμμεσα τουλάχιστον δεν έπαιξε ρόλο ο άνθρωπος στον βιότοπο που έζησαν και για 150 χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα DNA ok τότε. Αλλά όταν έχει βρεθεί σε λίμνες από τους ανθρώπους που τα έριξαν εκεί δεν σημαίνει ότι αλλάζει και ο τρόπος ζωής τους και διαβίωσης? Έμμεσα τουλάχιστον δεν έπαιξε ρόλο ο άνθρωπος στον βιότοπο που έζησαν και για 150 χρόνια?

Φυσικά! Και αυτό είναι άξιο αναφοράς. Αυτό βέβαια δεν έχει συμβεί μόνο με τους μονομάχους. Οι επιλεκτικές αναπαραγωγές αλλά και η αλλαγή βιοτόπων έχουν γίνει με πολλά ψάρια. Το ότι όμως επιβιώνει το ψάρι σε συνθήκες εν μέρη διαφορετικές από αυτές που πρωτοδημιουργήθηκε είναι ένα στοιχείο που έχει να κάνει τελικά με την έννοια "βιότοπος".

Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά! Και αυτό είναι άξιο αναφοράς. Αυτό βέβαια δεν έχει συμβεί μόνο με τους μονομάχους. Οι επιλεκτικές αναπαραγωγές αλλά και η αλλαγή βιοτόπων έχουν γίνει με πολλά ψάρια. Το ότι όμως επιβιώνει το ψάρι σε συνθήκες εν μέρη διαφορετικές από αυτές που πρωτοδημιουργήθηκε είναι ένα στοιχείο που έχει να κάνει τελικά με την έννοια "βιότοπος".

Συμφωνείτε?

Και ναι και όχι. Το ναι το λέω στο ότι πλέον αυτός ήταν ο χώρος που ζούσαν και οι άγριοι. Και μην ξεχνάμε ότι όλοι οι ζωντανοί οργανισμού προσαρμόζονται στον χώρο που ζούνε. Είτε από γενιά σε γενιά, μακροπρόθεσμα δηλαδή είτε ο ίδιος ο οργανισμός. Άρα προσαρμόστηκαν και αυτοί σιγά σιγά στις μικροδιαφορές που βρέθηκαν και συνέχισαν να αναπτύσσονται εκεί.

Το όχι το λέω γιατί για να φτάσουμε στο σημείο αυτό ο άνθρωπος λειτούργησε για εμένα ως εξωγενής παράγοντας. Τους είχε πιάσει και έβαζαν στοιχήματα με τα καημένα τα betta. Δεν έγινε για κάποιο σοβαρό λόγο η μετανάστευση. Οι δίσκοι για παράδειγμα πρέπει να έχουν πολλά χρόνια που ζουν σε φουλ φυτεμένους χώρους. Και δεν εννοώ για τα δικά μας ενυδρεία αλλά για μεγάλες εγκαταστάσεις. Δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι και ο βιότοπός τους.

Απλά στους μονομάχους οι διαφορές δεν έχουν να κάνουν τόσο με τον βιότοπο που προήλθαν και κατέληξαν όσο στον χαρακτήρα του, το χρώμα του και το σχήμα του. Οπότε κλείνω προς το ναι, αλλά με κάποιες επιφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κλείνω προς το ναι, αλλά με κάποιες επιφυλάξεις.

Και αυτές τις επιφυλάξεις και σκέψεις θα πρέπει να εκφράσουμε όλοι μας για να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα. Αλλά και συμπέρασμα να μη βγει και μόνο η αναφορά του πράγματος είναι αρκετή για να αφήσουμε τους αναγνώστες να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα.

Υπάρχουν άλλες απόψεις από άλλους χρήστες επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι όμως επιβιώνει το ψάρι σε συνθήκες εν μέρη διαφορετικές από αυτές που πρωτοδημιουργήθηκε είναι ένα στοιχείο που έχει να κάνει τελικά με την έννοια "βιότοπος".

Συμφωνείτε?

δεν κατάλαβα τι θες να πεις.....πάντως όταν μεταφέρεις έναν οργανισμό σε εάν βιότοπο ξένο προς αυτό μπορεί ο οργανισμός να επιβιώσει αλλά οι άλλοι όχι

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τι θες να πεις.....πάντως όταν μεταφέρεις έναν οργανισμό σε εάν βιότοπο ξένο προς αυτό μπορεί ο οργανισμός να επιβιώσει αλλά οι άλλοι όχι

Καταρχήν εννοώ πως από τη στιγμή που η ιστορία έδειξε πως το συγκεκριμένο ψάρι συνέχιζε να υφίσταται και κατόπιν της μεταφοράς, σημαίνει ότι είτε προσαρμόστηκε στις νέες συνθήκες, είτε οι νέες συνθήκες δεν ήταν και τόσο διαφορετικές από τις παλαιές.

Όσον αφορά το τι μπορεί να συμβεί με μία τέτοιου είδους κίνηση στον κύκλο του εκάστοτε βιότοπου κατά την αλλαγή κάποιου οργανισμού, αυτό είναι άλλη κουβέντα και αφενός νομίζω πως δεν μπορούμε να το ξέρουμε άμεσα, αφετέρου δεν μας αφορά, από την άποψη του ότι ότι έγινε έγινε και εμείς απλά πρέπει να το αναφέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εννοώ πως από τη στιγμή που η ιστορία έδειξε πως το συγκεκριμένο ψάρι συνέχιζε να υφίσταται και κατόπιν της μεταφοράς, σημαίνει ότι είτε προσαρμόστηκε στις νέες συνθήκες, είτε οι νέες συνθήκες δεν ήταν και τόσο διαφορετικές από τις παλαιές.

Όσον αφορά το τι μπορεί να συμβεί με μία τέτοιου είδους κίνηση στον κύκλο του εκάστοτε βιότοπου κατά την αλλαγή κάποιου οργανισμού, αυτό είναι άλλη κουβέντα και αφενός νομίζω πως δεν μπορούμε να το ξέρουμε άμεσα, αφετέρου δεν μας αφορά, από την άποψη του ότι ότι έγινε έγινε και εμείς απλά πρέπει να το αναφέρουμε.

εγώ πιστεύω ότι απλά οι συνθήκες δεν άλλαξαν πολύ και αυτό γιατί την άγρια μορφή την βλέπεις μόνο στα μέρη από όπου προέρχεται και πιστεύω ότι αυτό εξηγείται από το γεγονός ότι δεν το βλέπεις να έχει εξαπλωθεί σε όλο τον κόσμο σε φυσικά περιβάλλοντα.Βεβαία και στα παραπλήσια περιβάλλοντα για να επιβιώσει πρέπει να προσαρμόστηκε το ίδιο γιατί η επιβίωση του εξαρτάται και από άλλους οργανισμούς(εχθρούς).

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχει προχωρήσει κανείς σε κανένα συμπέρασμα? Τα Links που διάβασα μου φαίνονται ιδιαίτερα ενδιαφέροντα!

Link to comment
Share on other sites

Bασικα ναι...υπαρχουν παρα πολλα links με πληροφοριες αλλα τα περισσοτερα ανακυκλωνονται...εξαλλου τα περισσοτερα απο αυτα που λενε τα ξερουμε,σκοπος ειναι να δουμε φωτογραφιες απο τους βιοτοπους των betta ωστε να προσομοιωσουμε τα ενυδρεια μας σ'αυτους....

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα ξενο φορουμ μονο για betta με παρα πολλες πληροφοριες πραγματικα πολυ καλο...

betta forum

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ξεθαβω και αυτο το πολυ ομορφο θεμα για να μπουνε ισως και αλλα λινκ και αλλες πληροφοριες για τους φιλους μας τους μονομαχους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Παιδια αν ολοι συμφωνουμε πως ενα ενυδρειο πρεπει να ειναι οσο το δυνατο περισσοτερο βιοτοπικο, αυτο δε σημαινει πως ετσι πρεπει να συμβαινει και με τις συνθηκες νερου, φωτισμου, ταισματος, θερμοκρασιας κτλ?

Το 99.9% των ενυδρειων εχουν κατα βαση σταθερες συνθηκες (κατι που δε συμβαινει στη φυση, και που προσπαθω να αποφυγω οσο γινεται)

Η μερα - νυχτα ειναι μια λαμπα που αναβει - σβηνει,

η θερμοκρασια ολο το 24ωρο ειναι σχεδον ιδια μια και εξαρταται απλα απο ενα θερμοστατη, το ph,gh,kh ειναι κατα βαση υψηλα αφου εξαρτωνται απο το δικτυο της ΕΥΔΑΠ, και το ταισμα γινεται κατα βαση καθημερινα περιπου ιδιες ωρες και σχεδον σε ιδιες ποσοτητες, κατι που ποτε δε συμβαινει στη φυση.

Προσωπικα εχω φτιαξει διαφορετικο συστημα μερας - νυχτας που αναπαραστα οσο γινεται καλυτερα τον τροπικο κυκλο, και εχω στα σκαρια να φτιαξω και τις φασεις της σεληνης (εδω και καιρο λεω πως θα το κανω αλλα δεν, αν και ειναι σχετικα ευκολο).

Επισης η θερμοκρασια δε μπορει να ειναι σταθερη 28 βαθμοι επειδη ετσι λενε οι περισσοτεροι. Στην πραγματικοτητα πρεπει να υπαρχει μια αρκετα μεγαλη μεταβολη. Προσωπικα εχω ενα συστημα pi controller (σε προγραμμα φυσικα μεσα στο ιδιο plc που ρυθμιζει και το φωτισμο) με αποκορυφωμα τους 30 βαθμους (το μεσημερι) και κατωτερη θερμοκρασια τους 27 (τη νυχτα, αν και στην πραγματικοτητα στο βιοτοπο του ο μονομαχος παιζει 25-32) το συστημα συνεργαζεται απλως με ανεμιστηρακια και αντιστασεις.

επισεις την τροφη προσπαθω να τους τη δινω σε ακαταστατες ωρες και σε διαφορετικες ποσοτητες.

Νομιζω θα ηταν καλο να συζητησουμε λιγο για τα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν θα ήταν καλό να ισχύει σε ψάρια αιχμαλωτισμένα "άγρια"; Τα ψάρια που έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία (πόσο μάλλον 2ης και 3ης γενιάς) δεν νομίζω ότι έχουν ποτέ γνωρίσει αυτές τις συνθήκες. Άρα δεν νομίζω ότι θα τους έκανε και καλό.

Είμαι ο πλέον ανίδεος σε τέτοια θέματα μιας και αρχάριος (το πρώτο μου ενυδρείο τρέχει με ένα μονομάχο εδώ και 1 μήνα) απλά από αυτά που διαβάζω τα ψάρια θέλουν σταθερότητα για να μην στρεσάρονται, γιατί στη σταθερότητα γεννήθηκαν και μεγάλωσαν.

Αν μιλάμε για "άγρια" τότε ίσως ισχύουν αυτά που λες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...