Jump to content

Ιστορία Και Βιότοπος Μονομάχου


IoSpy

Recommended Posts

σταθεροτητα θελουν στο ph οχι στα υπολοιπα, τουλαχιστο ετσι το βλεπω.

Οι μονομαχοι μας οντως γεννηθηκαν σε αιχμαλωσια ομως το dna κραταει μνημες για αρκετες γεννιες.

Οι ποικιλιες που γνωριζουμε εχουν προελθει εξ αλλου απο "ευγονικη" κι οχι απο γεννετικη μηχανικη οποτε δεν τους εχουμε -ακομα- αναδομησει τις γονιδιακες εντολες.

Εγω βλεπω παλι πολυ πιο υγυει και ορεξατα τα ψαρακια που ζουν σε τετοιο μεταβαλλομενο περιβαλλον απ οτι παλαιοτερα που εφαρμοζα τους "γενικους κανονες αιχμαλωτων"

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια αν ολοι συμφωνουμε πως ενα ενυδρειο πρεπει να ειναι οσο το δυνατο περισσοτερο βιοτοπικο, αυτο δε σημαινει πως ετσι πρεπει να συμβαινει και με τις συνθηκες νερου, φωτισμου, ταισματος, θερμοκρασιας κτλ?

Το 99.9% των ενυδρειων εχουν κατα βαση σταθερες συνθηκες (κατι που δε συμβαινει στη φυση, και που προσπαθω να αποφυγω οσο γινεται)

Η μερα - νυχτα ειναι μια λαμπα που αναβει - σβηνει,

η θερμοκρασια ολο το 24ωρο ειναι σχεδον ιδια μια και εξαρταται απλα απο ενα θερμοστατη, το ph,gh,kh ειναι κατα βαση υψηλα αφου εξαρτωνται απο το δικτυο της ΕΥΔΑΠ, και το ταισμα γινεται κατα βαση καθημερινα περιπου ιδιες ωρες και σχεδον σε ιδιες ποσοτητες, κατι που ποτε δε συμβαινει στη φυση.

Προσωπικα εχω φτιαξει διαφορετικο συστημα μερας - νυχτας που αναπαραστα οσο γινεται καλυτερα τον τροπικο κυκλο, και εχω στα σκαρια να φτιαξω και τις φασεις της σεληνης (εδω και καιρο λεω πως θα το κανω αλλα δεν, αν και ειναι σχετικα ευκολο).

Επισης η θερμοκρασια δε μπορει να ειναι σταθερη 28 βαθμοι επειδη ετσι λενε οι περισσοτεροι. Στην πραγματικοτητα πρεπει να υπαρχει μια αρκετα μεγαλη μεταβολη. Προσωπικα εχω ενα συστημα pi controller (σε προγραμμα φυσικα μεσα στο ιδιο plc που ρυθμιζει και το φωτισμο) με αποκορυφωμα τους 30 βαθμους (το μεσημερι) και κατωτερη θερμοκρασια τους 27 (τη νυχτα, αν και στην πραγματικοτητα στο βιοτοπο του ο μονομαχος παιζει 25-32) το συστημα συνεργαζεται απλως με ανεμιστηρακια και αντιστασεις.

επισεις την τροφη προσπαθω να τους τη δινω σε ακαταστατες ωρες και σε διαφορετικες ποσοτητες.

Νομιζω θα ηταν καλο να συζητησουμε λιγο για τα παραπανω...

Μηπως θα ηταν ευκολο να περιγραψης τα διαφορετικα συστιματα μερας και νυκτας και το προγραμμα για την θερμοκρασια;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη. Σε ένα κλειστό οικοσύστημα οπου το ψάρι δε μπορεί να μετακινηθεί (δε μιλάω συγκεκριμένα για τους μονομάχους) οι μεταβολές σε τιμές νερού και θερμοκρασία ίσως να μην είναι και ότι καλύτερο.Στη φύση μπορεί να αλλάζουν σε κάποιο σημείο,αν καθίσουμε και μετρήσουμε 24/24-365/365

αλλά μην ξεχνάμε οτι υπάρχουν διαφορετικά βάθη,διαφορετικά ρεύματα κλπ. Γενικώς το ψάρι έχει επιλογές για το μέρος που θα επιλέξει και έχει τη δυνατότητα μετακίνησης αν κάτι το ενοχλεί.Στο ενυδρείο αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει γι'αυτό στις συνθήκες που δίνουμε προσπαθούμε να πετύχουμε "ιδανικές" τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα ηταν ευκολο να περιγραψης τα διαφορετικα συστιματα μερας και νυκτας και το προγραμμα για την θερμοκρασια;

Οκ θα κανω μια περιγραφη, αλλα ελπιζω να εχεις καποια γνωση αυτοματισμων διαφορετικα δε θα καταλαβεις.

βασικα το συστημα μου βασιζεται σε ενα plc της siemens, το logo για οσους γνωριζουν, ειναι ενα απλο και παμφθηνο plc με πολυ ευχρηστο software προγραμματισμου. (αυτονοητο ειναι πως για να φτιαξει καποιος κατι τετοιο πρεπει να εχει καλες γνωσεις προγραμματισμου plc ) με ενα αναλογικο extention.

εισοδο για τη θερμοκρασια εχω ενα απλο pt100 το οποιο "περναω" μεσα απο μια pi controller (την οποια δημιουργησα μεσα στο plc ) και στην εξοδο βγαζω απο απλες ψηφιακες εντολες ενα heater (αυτο τεσπα που στα pet shop το βαφτιζουν "θερμοστατη") και ανεμιστηρακια 140 Χ 140 (σε αλλο ενυδρειο εχω 1 σε αλλο 2 και στο μεγαλο 4)

η pi εχει καποια "εξωτερικα" set points τα οποια ελεγχω απο το ρολοι του plc.

Τωρα για το φωτισμο εχω ακολουθησει λιγο πιο "αρχαια" μεθοδο, και απο το ρολοι ελεγχω μια αναλογικη εξοδο που δινει σε ενα synchromotor το οποιο οδηγει τα ποτενσιομετρα δυο αυτοσχεδιων dimer (ατερμονα φυσικα) οπου προσομοιωνουν τη μερα και τη νυχτα.

Αυτο που θα προστεθει στο προγραμμα -και ειναι βασικα πανευκολο απλα δεν το εχω κανει- ειναι απο 4 ψηφιακες εξοδους να παρεμβαλω αντιστασεις στο triac του dimer της νυχτας ωστε να εχω και τις φασεις της Σεληνης.

Αυτο...

Στο προγραμμα εχω γραψει και μια βαθμιδα για ελεγχο ph με co2 που δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε

Προσωπική μου άποψη. Σε ένα κλειστό οικοσύστημα οπου το ψάρι δε μπορεί να μετακινηθεί (δε μιλάω συγκεκριμένα για τους μονομάχους) οι μεταβολές σε τιμές νερού και θερμοκρασία ίσως να μην είναι και ότι καλύτερο.Στη φύση μπορεί να αλλάζουν σε κάποιο σημείο,αν καθίσουμε και μετρήσουμε 24/24-365/365

αλλά μην ξεχνάμε οτι υπάρχουν διαφορετικά βάθη,διαφορετικά ρεύματα κλπ. Γενικώς το ψάρι έχει επιλογές για το μέρος που θα επιλέξει και έχει τη δυνατότητα μετακίνησης αν κάτι το ενοχλεί.Στο ενυδρείο αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει γι'αυτό στις συνθήκες που δίνουμε προσπαθούμε να πετύχουμε "ιδανικές" τιμές.

Οι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ μας αποψεις ειναι διαμετρικα αντιθετες, αλλα τωρα ποια ειναι η πραγματικοτητα δε μπορουμε να το ξερουμε χωρις αλλεπαληλους πειραματισμους.

Το κακο ειναι πως αν μια απο τις δυο αποψεις ειναι η λαθος σημαινει πως ταλαιπωρει τα αγαπημενα μας ψαρακια περισσοτερο απο την αλλη, αλλα τουλαχιστο το παρηγορητικο ειναι πως τα ψαρακια μας ειναι πολυ προνομιουχα σε σχεση με το 99% των αδερφων τους που πουληθηκαν απο τα ιδια pet shop.

Θελω να πιστευω πως η αποψη μου ειναι η σωστη, και δε μιλαω γενικα για ολα τα ψαρια, αλλα ειδικα για τους μονομαχους, γιατι τους ορυζωνες της Ασιας δεν υπαρχει δυνατοτητα μετακινησης σε αλλο περιβαλλον γιατι παιζει μεγαλη ομοιομορφια θερμοκρασιων, καθολου ρευματα κτλ.

Βεβαια αυτο που δε γνωριζω ειναι μηπως τελικα και το ψαρακι προτιμαει να ζει σε "σπιτι με air-condition" κι οχι "στο δρομο" αλλα αυτο δε μπορουμε να το γνωριζουμε παρα μονο απο τη συγκριση αντιδρασεων, χρωμματων, υγειας κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...