Jump to content

Απορία με ξαφνική έξαρση άλγης


fitos100

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων, όπου τη παρούσα στιγμή έχω κάποια φυτά και δύο puffer (η αδυναμία μου).

Για υπόστρωμα, έχω χώμα στο πάτο, πέτρωμα λάβας από πάνω και τέρμα πάνω χαλίκι.

Βασικά για αρκετό καιρό το σύστημα μου ήταν προσαρμοσμένο για τους κατοίκους που είχα μέσα, ένα δίσκο και δύο silver shark. Το ΡΗ μου ήταν 6.3 και είχα μέσα τύρφη, όπως και το ΚΗ ήταν 3. Τα ψάρια αυτά τα είχα για πάρα πολλύ καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επειδή ήθελα πολύ να βάλω puffer άρχισα να προσαρμόζω το νερό για αρκετούς μήνες. Έβγαλα την τύρφη και τα κούτσουρα και άφησα το ΡΗ να αυξηθεί σταδιακά μέχρι που έφτασε στα 8.2.

Το πρόβλημα μου είναι ότι εδώ και 3 μέρες παρατήρησα μια έξαρση άλγης, (όπως φαίνεται στις φωτό κυρίως στο αριστερό μέρος του ενυδρείου) ιδιαίτερα πάνω στο χαλίκι λες και έχει βαφτεί και μου έκανε τρομερή εντύπωση μιας και μετά από μετρήσεις με tropic marin που έκανα βρήκα:

ΡΗ=8,2

ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0

ΡΟ4=0

Οι τελευταίες ενέργειες που έκανα ήταν:

Τα puffer μπήκανε στις 27/9/10.

Άλλαξα λάμπα στις 2/9/10 (έβαλα για πρώτη φορά μια λευκή 30W Τ8, ενώ πριν είχα για πολύ καιρό μωβ φωτισμό) τα φώτα ανάβουν 8 ώρες.

Έβαλα μια ταμπλέτα CO2 της Sera στις 28/9/10 (είχα πολύ καιρό να βάλω)

post-16598-1287529947_thumb.jpgpost-16598-1287530226_thumb.jpgpost-16598-1287530417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα search στο φόρουμ μας για BGA ή κυανοβακτήριο... Νομίζω πως θα σου λυθούν οι απορίες. Αν όχι, εδώ είμαστε ;)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Έκανα έρευνα. Απλά ρωτάω γιατί έχω την απορία πως γίνεται με μηδενικές μετρήσεις να έχω τόση άλγη ξαφνικά??

Από ταϊσμα δεν κάνω υπερβολές.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή λάμπας, ανακάτεμα βυθού, αναπροσαρμογή διακόσμησης κλπ = διατάραξη της ισορροπίας = το κυανοβακτηρίδιο παραμονεύει (ειδικά να ο βυθός υπέστη κάποια ταλαιπωρία).

Εγώ στο κυανοβακτηρίδιο προτείνω μεγάλη αλλαγή νερού και συσκότιση για καμιά βδομάδα.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Λάμπα τώρα την άλλαξα, να την αλλάξω πάλι????

30W είναι οκ για τα 120 λίτρα μου????

Συσκώτιση για μια εβδομάδα δεν θα έχουν πρόβλημα τα φυτά μου??????

Link to comment
Share on other sites

Λάμπα τώρα την άλλαξα, να την αλλάξω πάλι????

30W είναι οκ για τα 120 λίτρα μου????

Συσκώτιση για μια εβδομάδα δεν θα έχουν πρόβλημα τα φυτά μου??????

Όχι αν θέλεις να κρατήσεις αυτήν.

Συσκότιση για μια βδομάδα δεν θα κάνει κακό στα φυτά, αν θέλεις λιγότερο κράτα την 4 μέρες.

Συσκότιση σημαίνει καλυμμένο ενυδρείο από παντού όχι απλά κλειστά φώτα.

Από κει και πέρα αν δεν πιάσει τότε υπάρχει ειδικό φάρμακο αλλά ας μην το παρακάνουμε.

Βάλε και καμιά πιο κοντινή φωτογραφία ή πιο καθαρή αν μπορείς ;) .

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

πιθανότατα οφείλετε στην αλλαγή της λάμπας. Το φως είναι τωρα λογικά πιο έντονο και από τη στιγμή που δεν εχεις πολλά φυτά για να το απορροφούν (μονοπωλούν) όπως βλέπω στη φωτο, η άλγη βρίσκει "χώρο" και "τροφή" να αναπτυχθεί... δες μήπως βάλεις περισσότερα φυτά...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κυανοβακτηρίδιο δεν θα κάνει ιδιαίτερη διαφορά η προσθήκη φυτών (τώρα πια)

Μπορεί να φταίει και η κακή κυκλοφορία του νερού μαζί με το φωτισμό που είναι ξαφνικά έντονος, αλλά και πιθανή καταστροφή της ισορροπίας όπως αναφέραμε παραπάνω. Επίσης συχνά φταίει και το υπέρμετρο τάισμα. Αν θα προσθέσεις φυτά, δοκίμασε καλύτερα κερατόφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάμπα τώρα την άλλαξα, να την αλλάξω πάλι????

30W είναι οκ για τα 120 λίτρα μου????

Συσκώτιση για μια εβδομάδα δεν θα έχουν πρόβλημα τα φυτά μου??????

1. Η άλγη ειναι 100% BGA (κυανοβακτηρίδια)

2. Η λάμπα ειναι 100% υπεύθυνη για την BGA (στην δική σου περίπτωση)

Δεν εχεις λόγο για περισσότερα watt μια και τα φυτά ειναι πολύ λίγα και οι ανούμπιες δεν θέλουν πολύ φως.

Στην δική σου περίπτωση μπορείς να κάνεις τοπική συσκότιση και να βάλεις είτε την παλιά σου λάμπα ή μια λάμπα με διαφορετικό φάσμα.

Οι λύσεις ειναι

Τοπική συσκότιση με μαύρη νάιλον σακούλα (και σκούπα βυθού)

ή

Ολική συσκότιση, σκεπασμένο πλήρως. (και σκούπα βυθού)

ή

Χρήση ερυθρομυκίνης για προχωρημένο στάδιο (και σκούπα βυθού)

ΥΓ.

Πρόταση

Συγκέντρωση όλων των φυτών σε μια γωνία και οι ανούμπιες να δεθούν σε ξύλο.

Η ανομοιογένεια στο χαλίκι θα σου δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ξέχασα να αναφέρω την κυκλοφορία.

Σίγουρα φταίει η αλλαγή της λάμπας γιατί τώρα εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα. Από BGA η αλήθεια είναι ότι μειώθηκε αισθητά τον τελευταίο καιρό που έφτιαξα τις παραμέτρους του νερού, μόνο αυτή η πράσινη γλίτσα είναι το θέμα μου. Που να βλέπατε πριν κανά δίμηνο πόση BGA είχα με την μωβ λάμπα.

Για κυκλοφορία έχω μόνο από το εξωτερικό φίλτρο της Hydor prime 20 που λέει ότι είναι 600 λίτρα ανά ώρα.

Μήπως είναι λίγη η κυκλοφορία μου?????

Link to comment
Share on other sites

Κανία απάντηση περί της κυκοφορίας μου?????

Link to comment
Share on other sites

To prime 20 είναι μια χαρά φίλτρο για τα λίτρα αυτά.

Όμως δεν έχει και ιδιαίτερα δυνατή ροή στην έξοδο ώστε να δημιουργεί και ικανή ανατάραξη ή κυκλοφορία.

Ένας μικρός κυκλοφορητής στα χαμηλότερα ή μεσαία στρώματα σίγουρα θα έκανε καλό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...