Jump to content

Νέα Αρχή ....


nkarvounis

Recommended Posts

Ελευθέρωσα ένα ενυδρείο διαστάσεων Μ: 60εκ * Π:30εκ * Υ:40εκ , 72 λίτρων. Στο ενυδρείο έχω τοποθετήσει μια λάμπα PC 24 watt 830 , η οποία μάλλον πρέπει να αλλαχθεί ώστε να δώσει περισσότερα Kelvin.

Στο ενυδρείο θα βάλω μόνον Βράχο και μερικά μανιτάρια.

Θα ήθελα να μου πείτε τι εξοπλισμό θα χρειασθώ, και τι κινήσεις πρέπει να κάνω.

Βασικός μου στόχος είναι να κάνω την είσοδό μου στον χώρο της θάλασσας με το ελάχιστο δυνατό κόστος, ώστε να δω αρχικά αν μπορώ να ανταπεξέλθω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ελευθέρωσα ένα ενυδρείο διαστάσεων Μ: 60εκ * Π:30εκ * Υ:40εκ  , 72 λίτρων. Στο ενυδρείο έχω τοποθετήσει μια λάμπα PC 24 watt 830 , η οποία μάλλον πρέπει να αλλαχθεί ώστε να δώσει περισσότερα Kelvin.

1250[/snapback]

Καλως τον!! Ειπα και εγω, δεν θα ερχοσουν στην παρεα μας... :D

Ας τα παρουμε με την σειρα, το βασικο προβλημα στα λιγα λιτρα που εχεις θα ειναι στο μελλον η σωστη κυκλοφορια του νερου σου. Να προτημισεις οχι 1000αντλιες, αλλα καποιες παραπανω των 600 λιτρων την ωρα για να εχεις σωστη και ομοιομορφη ροη. Να προτιμησεις αυτους που μπαινουμε με βαση απο τα ακρα η καπου στο ενυδρειο να σταθεροποιουνται μονιμα γιατι οι βεντουζες στην αλμυρα εχουν το κακο οτι σκληραινουν γρηγορα και μετα απο λιγο καιρο ολο ξεκολανε.

Ο φωτισμος σου πρεπει να αλλαξει σιγουρα, προτιμησε καποιο με πανω απο 10000κελβιν, καθοτι δινει ποιο ομορφο αποτελεσμα στο ματι και δεν ευνοει την αλγη οσο οι 6000κελβιν. Καλο θα ηταν αν πηγαινες και σε ποιο δυνατη λαμπα, καπου στα 40watt τουλαχιστον θα ηταν σαφως καλυτερη. Απο αμμο, θα πας σε απλο υποστρωμα ή καποιο DSB? Μαλλον ομως να πας σε ενα απλο υποστρωμα αραγωνιτη γιατι ειναι μικρο το ενυδρειο, ετσι και κανεις DSB καηκες, δεν θα μεινει να βλεπεις και τιποτα. Θα παρει πολυ χωρο.

Απο θερμοστατη θα εισαι οκ, αλλα εαν βαλεις ενα εξωτερικο θερμοστατη απο το βιολογικο ή χημικο φιλτρο σου προς το ενυδρειο θα ειναι ακομα καλυτερα. Θα παιξεις με την βιολιγα του live rock+live sand Για να μην υπαρχει μεσα στο ενυδρειο αφου ολο και καποιο ζωντανο οπως σαλιγκαρι κτλ μπορει να κανει καμια επισκεψη σε αυτη την περιοχη και να εχεις προβλημα. Το τελειο θα ηταν να συνδιαζες και ενα ηλεκτρονικο ελεκτη θερμοκρασιας μαζι με ενα μικρο κουλερ για τις ζεστες ημερες του καλοκαιριου. Ετσι απο θερμοκρασια θα εισαι αψογος ολο το χρονο.

Εαν σε παιρνει οικονομικα καποια στιγμη να βαλεις και ενα ηλεκτρονικο top-off για αυτοματη αναπληρωση νερου που τουλαχιστον το καλοκαιρι θα σου λυσει τα χερια ακομα και εαν λυψεις για ημερες. Για αντιστροφη οσμωση δεν σου λεω κατι αφου ξερω οτι εχεις.

Λογικα με αυτα εισαι οκ. Και παραπανω καλυμενος μαλιστα. Ισως ομως μπορω να το κανω ποιο ενδιαφερων. Μαζι με τον χρονοδιακοπτη που θα βαλεις στα φωτα, μπορεις να βαλεις και μια η δυο αντλιες μαζι του. Ετσι τα ζωντανα θα εχουν μια "περιοδο" ηρεμιας το βραδυ, κατι παρομοιο κανουν και τα ακριβα συστηματα αντλιων οπως π.χ. οι tunze turbelle αφου εχουν φωτοκυταρο για σχετικη περιοδο ηρεμιας το βραδυ.

Τωρα για καποιο σκιμμερ, λυσεις υπαρχουν αλλα παντα σε κρεμαστο και (ΙΜΟ) το χρειαζεσαι σιγουρα. Υπαρχει κατι που εχω και το εχω παροπλησει, θα σου στειλω ενα σχετικο p.m. να μου πεις εαν σε ενδιαφερει, αλλιως προχωραμε με αλλα μοντελακια. Colection Armani :) . Προχωρα με τα βασικα και οτι αλλο θες απλα ρωτα. :D

Καλη αρχη!! :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν γλυτώνει τελικά απο το γνωστό μικρόβιο "reef-reef" :)

Link to comment
Share on other sites

Από φίλτρο τι σκέφτεσαι; Κανένα εξωτερικό canister για χημικό και μηχανικό φιλτράρισμα;

Το βιολογικό φαντάζομαι θα το αναλάβει ο βράχος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...