Jump to content

Ballast-ακροφυσια-starter..


plaYgirl

Recommended Posts

Καλημερουδιαααα...

εκανα μια χοντρη βλακεια..και οταν αλλαξα φωτισμο στο καπακι του ενυδρειου μου..βγαζοντας το συστημα με το ballast κτλ. ουτε εβγαλα καμοια φωτο να θυμαμαι πως να τα ξαναενωσω..ουτε καν προσεξα πως ηταν... :thumbup:

Μηπως ξερει καποιος να μου δειξει καποιο Link που να δειχνει τον τροπο..??? plssssssssssssssss :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,ανεβασε μια φωτο με τα πραγματα που εχεις για να δω τι λαμπες και μπαλλαστ εχεις

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να βοηθησουν οι φωτο...οτι παραπανω χρειαζεται μου λες.. :thumbup::):Dpost-21087-1287741510_thumb.jpg post-21087-1287741534_thumb.jpg post-21087-1287741553_thumb.jpgpost-21087-1287741575_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κι εδω εχω κανει μια πιθανη συνδεση...

post-21087-1287741689_thumb.jpg post-21087-1287741714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το συνδεσες μαλλον δεν αναβει ,τωρα που το ειδα ξανα το καλωδιο της μπριζας που δεν το συνδεσες ,συνδεσε το στο πανω ακροφυσιο της 1ης φωτο ,δηλ. ασε του σταρτερ οπως το εχεις και το δευτερο βγαλτο απο το μπαλλαστ και συνδεσε το στου ρευματος που περισσευει

Έγινε επεξεργασία - kostas82
Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το συνδεσες μαλλον δεν αναβει ,τωρα που το ειδα ξανα το καλωδιο της μπριζας που δεν το συνδεσες ,συνδεσε το στο πανω ακροφυσιο της 1ης φωτο ,δηλ. ασε του σταρτερ οπως το εχεις και το δευτερο βγαλτο απο το μπαλλαστ και συνδεσε το στου ρευματος που περισσευει

με μπερδεψες....δεν υπαρχει κατι που δεν εχω συνδεση στις τελευταιες 2 φωτο.... :D

και μια ερωτηση..σε περιπτωση λαθος συνδεσης...ποιο ειναι το χειροτερο που μπορει να συμβει???να καει η λαμπα..η ασφαλεια..η υπαρχει και χειροτερο ???:)

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ την προτελευταία φωτογραφία.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=87289

ευχαριστω πολυ...αλλα..το χω δει..και μπορω να πω οτι το εχω διαβασει τοσες φορες που σχεδον το ξερω απ'εξω...με βαση αυτο εφτιαξα το καπακι μου...αλλα αμα δεις και τις δικες μου φωτο το μπαλαστ και το καλωδιο που ενωνεται στην πριζα δεν ειναι ιδια....και μια και δεν κατεχω και πολλα απο ηλεκτρολογικα(εκτος απο το να βαλω το βισμα στην πριζα :):D )...δεν καταλαβαινω τις διαφορες..ακριβως....

π,χ, το δικο του μπαλαστ εχει 2τρυπες...1που ενωνει το ακροφυσιο και μια το ρευμα...εμενα γιατι εχει 4 :P:thumbup: ???και το δικο του επισης το ενα ακροφυσιο ενωνεται με το ρευμα απ ευθειας...γιατι εχει 2 εξοδους απο το ρευμα...εμενα εχει μια ανοιχτη...οι αλλες ειναι κλειστες...

τεσπα..δεν ξερω αν καταλαβατε τπτ...γτ εγω ηδη μπερδευτικα που τα πα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε αυτό που είναι πάρα πολύ απλό τότε καλύτερα δώσε το σε ένα ηλεκτρολόγο να στο κάνει γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι ένα μεγάλο ΜΠΑΜ.

Το ηλεκτρικό ρεύμα είναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ. Δεν συγχωρεί λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε αυτό που είναι πάρα πολύ απλό τότε καλύτερα δώσε το σε ένα ηλεκτρολόγο να στο κάνει γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι ένα μεγάλο ΜΠΑΜ.

Το ηλεκτρικό ρεύμα είναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ. Δεν συγχωρεί λάθη.

γιατι μου κοβεις τα φτερααα...???ηθελα να χω την χαρα να το φτιαξω μονη μου.... :):D:thumbup:

μηπως μπορεις να μου εξηγησεις αυτα που δεν καταλαβαινω..???

Φανταζομαι κατι...αλλα αν δεν ειμαι σιγουρη...δεν μπορω να λειτουργησω με υποθεσεις....

αλλωστε το αντικειμενο μπαλαστ,ακροφυσια και σταρτερ πρωτη φορα τα συνανταω ....αλλα θελω να μαθωωωωωωω...κακο ειναιαιαιαι????? :thumbup:

και μπαμ...πως θα κανει...??δεν το καταλαβαινω....εννοεις να σκασει η λαμπα...η να διαρευσει ρευμα απο το κουμπι που θα το πατησω για να αναψει(λιγο δυσκολο δεν ειναι?)αν ειναι να κανει μπαμ μονο η λαμπα....θα το ρισκαρω.. :P

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να δώσω συμβουλές σε κάποιον/α που ξέρει τόσα λίγα για ηλεκτρισμό.

Το Θέμα δεν είναι αν θα σκάσει μία λάμπα αλλά η ζωή σου.

Και πάλι θα σε συμβούλευα να ζητήσεις από κάποιον που ξέρει να στο κάνει και εσύ αν θέλεις παρακολουθείς για να μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να δώσω συμβουλές σε κάποιον/α που ξέρει τόσα λίγα για ηλεκτρισμό.

Το Θέμα δεν είναι αν θα σκάσει μία λάμπα αλλά η ζωή σου.

Και πάλι θα σε συμβούλευα να ζητήσεις από κάποιον που ξέρει να στο κάνει και εσύ αν θέλεις παρακολουθείς για να μάθεις.

καλα..αλλα αν θες δωσε εσυ κανα 2 συμβουλες...και ειναι υπ'ευθυνη αν μου συμβει κατι..δεν ειμαι παιδακι...28χρονων γαιδαρα ειμαι.... :thumbup::P

Οπως και να χει θα το ψαξω να μαθω να το κανω μονη μου....ειμαι πεισματαρα σ'αυτα... :thumbdown:Παντως οπως και να χει ευχαριστω για την συμβουλη σου να με αποτρεψεις...ξερω οτι μονο για καλο το κανεις... :thumbup::) αλλα... :D

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω.... :D

Ας πουμε οτι εφ οσον το μπαλαστ του φιλου μας του viciouscircle εχει 2 εισοδους(εξοδους?)και εμενα 4 αλλα 2 με 2.....(επομενως σαν να ειναι 2 με εξτρα τρυπες-ενωσεις_)Επομενος με αυτο το 'σχεδιο'' μπορει να παει καπως ετσι...

αφου εκεινου ειναι ενωμενο το ενα καλωδιο του ακροφυσιου με το ενα καλωδιο απο το βισμα(για την πριζα)μηπως εμενα θα παει απο την μερια(στο μπαλαστ) που θα ενωσω και το αλλο καλωδιο του βισματος???

Αν ναι...το θεμα ειναι κατα ποσο παιζει ρολο σε ποια μερια(αριστερα με 2 τρυπες η δεξια με 2 τρυπες) θα το ενωσω...

Λαθοοοοςςςς...στραβωμαρααααα...απο τωρα πρεπει να βαλω γυαλιααα :thumbup::thumbup:

4 τρυπες εχει το δικο του μπαλαστ...φαινεται ξεκαθαρα σ αυτη την φωτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=11145 ...μονο που το βισμα της πριζας του εχει 2..και εμενα ενα.....

θα το βρω που θα παει.... :)

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

post-21087-1287763591_thumb.jpg post-21087-1287763644_thumb.jpg post-21087-1287763702_thumb.jpg

??????? :)

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες ο τρόπος σύνδεσης είναι τελείως λάθος.

Από τη στιγμή που υπάρχουν αμφιβολίες καλό θα ήταν να μη γίνονται πειραματισμοί.

Προέχει η ασφάλεια μας. Επίσης είναι κρίμα να καταστραφεί κάποιο μέρος του εξοπλισμού.

Όπως πρότεινε ο φίλος "dimitrig" η βοήθεια ενός ηλεκτρολόγου θα σε βοηθήσει να πετύχεις τη

σωστή συνδεσμολογία, αλλά και να κατανοήσεις τη σημασία της.Καλό είναι όταν μαθαίνουμε τον τρόπο, να γνωρίζουμε και το γιατί. :)

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες ο τρόπος σύνδεσης είναι τελείως λάθος.

Από τη στιγμή που υπάρχουν αμφιβολίες καλό θα ήταν να μη γίνονται πειραματισμοί.

Προέχει η ασφάλεια μας. Επίσης είναι κρίμα να καταστραφεί κάποιο μέρος του εξοπλισμού.

Όπως πρότεινε ο φίλος "dimitrig" η βοήθεια ενός ηλεκτρολόγου θα σε βοηθήσει να πετύχεις τη

σωστή συνδεσμολογία, αλλά και να κατανοήσεις τη σημασία της.Καλό είναι όταν μαθαίνουμε τον τρόπο, να γνωρίζουμε και το γιατί. :hysterical:

ok..ok...ok..... :blush: Με πεισατε.... :thumbdown:

θα το παω σε ηλεκτρολογο αυριο....οχι τπτ αλλο..αλλα βαρεθηκα και να ψαχνω... :thumbup: τα ματια μου βγηκαν ολη μερα... :P:thumbdown:

Παντως εχω πολυ περιεργεια να μαθω πως λειτουργει..και κυριως τι ακριβως κανει το καθε τι...και γιατι ειναι οπως ειναι η σειρα του κυκλωματος... :ninja:

Σας ευχαρστω παντως :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εκανα στα γρηγορα ενα σχεδιακι για να σε βοηθησει...syndesilampamestarter.jpg

Link to comment
Share on other sites

εκανα στα γρηγορα ενα σχεδιακι για να σε βοηθησει...syndesilampamestarter.jpg

ευχαριστω πολυ.. :):D

..αλλα νομιζω πως αυτο ειναι το κλασικο σεδιο...που υπαρχει και στα προηγουμενα ποστ που αναφερθηκαν...αν δεις το δικο μου ειναι καπως διαφορετικο... :thumbup:

απο το ρευμα μου φευγει ενα καλωδιο.... :thumbup:

Ηταν να παω χθες σε ηλεκτρολογο να μου το φτιαξει....αλλα δεν προλαβα...θα δω αν προλαβω αυριο..

εκτος αν δεν αντισταθω και το ρισκαρω σημερα... :P

Link to comment
Share on other sites

...απο το ρευμα μου φευγει ενα καλωδιο.... :)

Αυτό πω γίνεται; :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πω γίνεται; :P

βασικα δεν ξερω γιατι παει ετσι...αλλα προφανως γινεται γιατι ετσι ηταν ...νομιζω φαινεται καθαρα σ'αυτη την φωτο... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=50105 :)

αν δεν ηταν ετσι νομιζω πως θα το χα βρει...πως παει... :D

Κανενα ηλεκτρολογο δεν εχουμε στο φορουμ????? :thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

παρε όλο το σύστημα και πάνε σε έναν ηλεκτρολόγο, θα στο συνδέσει σε 2 λεπτά και θα είσαι κομπλέ!!!

μην τον καλέσεις σπίτι και πληρώνεις τσάμπα φράγκα...

και όπως προείπε το παιδί πιο πάνω με το ρεύμα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ και εγώ δεν έχω ιδέα και φέρνω φίλους όποτε χρειαστεί!!

Link to comment
Share on other sites

παρε όλο το σύστημα και πάνε σε έναν ηλεκτρολόγο, θα στο συνδέσει σε 2 λεπτά και θα είσαι κομπλέ!!!

μην τον καλέσεις σπίτι και πληρώνεις τσάμπα φράγκα...

και όπως προείπε το παιδί πιο πάνω με το ρεύμα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ και εγώ δεν έχω ιδέα και φέρνω φίλους όποτε χρειαστεί!!

στο τελος αναγκαστηκα αυτο θα κανω.... :thumbup:

αυριο αν προλαβω..ηλεκτρολογε σου ρχομαιαιαιαι :):D

(οχι τπτ αλλο..αν δεν δω πως μπαινει θα σκασω..κι απο περιεργεια... :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

To σωστο σχεδιο ειναι του ΣΑΚΗΣ83.!

Παρ ολα αυτα πρεπει να σου θυμισω οτι με το ρευμα δεν παιζουμε!

Θα σου προτεινω και εγω να ζητησεις βοηθεια απο εναν ηλεκτρολογο!

Παντα φιλικα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μαθουμε αυριο!!!!! :):D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν ξερω γιατι παει ετσι...αλλα προφανως γινεται γιατι ετσι ηταν ...νομιζω φαινεται καθαρα σ'αυτη την φωτο... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=50105 :D

αν δεν ηταν ετσι νομιζω πως θα το χα βρει...πως παει... :thumbup:

Κανενα ηλεκτρολογο δεν εχουμε στο φορουμ????? :thumbup::P

σε αυτην την φωτο εισαι λαθος.... ο ουδετερος το μπλε πρεπει να παει κατευθειαν στο ντουι οπως εχω στο σχεδιο

η φαση ειναι αυτην που κανει τον κυκλο στο συστημα///... ξαναριξε μια ματια ειναι πανευκολο! :) και προσοχη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...