Jump to content

Φροντοζα


marios.liberis

Recommended Posts

Καλημερα ,

πηρα απο σιμφορουμιτη μας ενα ELITE Vision 1800 στο οποιο ζουν

Labidochromis yellow ~ 10 διαστάσεων από 5 έως 10 cm

Melanochromis maingano ~ 8 διαστάσεων από 8 έως 12 cm

Pseudotropheus red zebra ~ 12 διαστάσεων από 3 έως 12 cm

Εχω φιλτρο fluval FX-5 , 2 θερμαντηρες των 300 watt 4 Τ8 ( 2 ροζ και 2 daylight )

Εχω μια ιδιατερη συμπαθεια στις Φροντοζες και αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν σχετικα με την συνηρξη τους με τα παραπανω.

Επισης αποτι εχω δει στο φορουμ μας υπαρχουν αρκετα ειδη φροντοζα και πανω σε αυτο θα ηθελα την συμβουλη σας σχετικα με το ποιο ειδος να προτιμησω.

Αυτη την στιγμη το ενυδρειο εχει πολλες moonstone αλλα σκοπευω να βγαλω καποιες οταν αρχιζουν να μεγαλωνουν οι νεοι μου κατοικοι !!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική :buttrock:

Τα ψάρια που ήδη έχεις στο ενυδρείο είναι από την λίμνη Malawi ενώ οι Φροντόζες είναι ενδημικό είδος της λίμνης Tanganyika.

Προκύπτουν διάφορα προβλήματα με την συνύπαρξη τους για τους οποίους θα πρότεινα να την αποφύγεις.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Sinodontis μπορει να μπει ?

Ευχαριστώ

Μπορεί να μπεί! :buttrock:

Αλλα να έχεις στο νού σου οτι τρωνε τα αυγα των ψαριών

Αν δεν σε απασχολουν τοσο πολυ οι γεννες βάλε!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπεί! :buttrock:

Αλλα να έχεις στο νού σου οτι τρωνε τα αυγα των ψαριών

Αν δεν σε απασχολουν τοσο πολυ οι γεννες βάλε!

οχι απλα τα τρωνε αλλα την ωρα της αναπαραγωγης αυτα αφηνουν εκινι τιν ωρα τα αυγα τους εκει και η μητερα τα βαζει ολα στο στομα...μεγαλονοντας στο ξενο στομα αυτα τρωνε τα νεογενιτα ψαρακια και στο τελος μενουν μονα τους..οταν τα βγαλει η μανα απο το στομα νομιζει πως ειναι δικα της και τα υπερασπιζετε.... το ειδα σε ενα ντοκιματερ...

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα τα τρωνε αλλα την ωρα της αναπαραγωγης αυτα αφηνουν εκινι τιν ωρα τα αυγα τους εκει και η μητερα τα βαζει ολα στο στομα...μεγαλονοντας στο ξενο στομα αυτα τρωνε τα νεογενιτα ψαρακια και στο τελος μενουν μονα τους..οταν τα βγαλει η μανα απο το στομα νομιζει πως ειναι δικα της και τα υπερασπιζετε.... το ειδα σε ενα ντοκιματερ...

Συμβαινει οντως αυτο που λες :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Kατα τη διαρκεια αναπαραγωγης αλλων κιχλιδων,τρωνε οσα αυγα μπορουν,και τα αντικαθιστουν με δικα τους.

Ετσι το αλλο ψαρι βαζει στο στομα και μεγαλωνει τα μικρα συνοδοντακια σαν να ειναι δικα του,χωρις να το γνωριζει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σε καποιο βιντεο που εχουμε ανεβασει στο παρελθον,αλλα δε θυμαμαι που.

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα τα τρωνε αλλα την ωρα της αναπαραγωγης αυτα αφηνουν εκινι τιν ωρα τα αυγα τους εκει και η μητερα τα βαζει ολα στο στομα...μεγαλονοντας στο ξενο στομα αυτα τρωνε τα νεογενιτα ψαρακια και στο τελος μενουν μονα τους..οταν τα βγαλει η μανα απο το στομα νομιζει πως ειναι δικα της και τα υπερασπιζετε.... το ειδα σε ενα ντοκιματερ...

:buttrock::buttrock::buttrock:

Σακη εχεις δίκιο εγω αμμελησα να το γράψω!! :buttrock:

Αυτό είναι Στράτο, δείχνει εδω απο το 5:50 και μετα.....

Και για να σας προλάβω εχει και η Malawi τον Synodontis njassae.

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου πρέπει να είναι 180 μήκος ,δώσε μας όλες τις διαστάσεις σε παρακαλώ καί λιγες φωτό.

:buttrock:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σε καποιο βιντεο που εχουμε ανεβασει στο παρελθον,αλλα δε θυμαμαι που.

video tanganyika-Η Ιστοσελίδα μου

καταπληκτικό βιντεο... μακάρι να είχαν ανεβει κι αλλα... είναι σε κάποια από αυτά δεν θυμάμαι όμως πιο... όποιος δεν τα εχει δει... αξιζει να τα δει ολα...

Έγινε επεξεργασία - mimisvas
Link to comment
Share on other sites

:buttrock::buttrock::buttrock:

Σακη εχεις δίκιο εγω αμμελησα να το γράψω!! :buttrock:

Αυτό είναι Στράτο, δείχνει εδω απο το 5:50 και μετα.....

Και για να σας προλάβω εχει και η Malawi τον Synodontis njassae.

μπραβο και απο μενα :blink::blink::ranting2:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον το Video (ευχαριστώ) .

Σημερα μετα την ληξη της εργασιας πηγα και πηρα 2 συνοδοντακια ~ 6cm ( δεν αντεξα ).

Με το που μπηκαν στο ενυδρειο αρχισαν να καθαριζουν και αυτο και καποια απο τα ψαρια μου τα οποια δεν εδειξαν να ενοχλουνται καθολου !!!

Αν ειχα δει το Video ισως δεν τα επαιρνα και λεω ισως γιατι απο την αλλη σκεφτομαι οτι ετσι ειναι η φυση !!!

Το ενυδρειο μου ειναι 180 cm μηκος , 34 min εως 53 max πλατος και 70 υψος (ολες οι μετρησεις ειναι μαζι με το γυαλι ) . Αυριο θα ανεβασω φωτογραφιες με την μηχανη της δουλειας γιατι με το κινητο που δοκιμασα βγαινουν χαλια .

ΜΦΧ

Μάριος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,

πηρα απο σιμφορουμιτη μας ενα ELITE Vision 1800 στο οποιο ζουν

Labidochromis yellow ~ 10 διαστάσεων από 5 έως 10 cm

Melanochromis maingano ~ 8 διαστάσεων από 8 έως 12 cm

Pseudotropheus red zebra ~ 12 διαστάσεων από 3 έως 12 cm

Εχω φιλτρο fluval FX-5 , 2 θερμαντηρες των 300 watt 4 Τ8 ( 2 ροζ και 2 daylight )

Εχω μια ιδιατερη συμπαθεια στις Φροντοζες και αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν σχετικα με την συνηρξη τους με τα παραπανω.

Επισης αποτι εχω δει στο φορουμ μας υπαρχουν αρκετα ειδη φροντοζα και πανω σε αυτο θα ηθελα την συμβουλη σας σχετικα με το ποιο ειδος να προτιμησω.

Αυτη την στιγμη το ενυδρειο εχει πολλες moonstone αλλα σκοπευω να βγαλω καποιες οταν αρχιζουν να μεγαλωνουν οι νεοι μου κατοικοι !!

Ευχαριστώ

Φλε Μαριε,εγω εχω περιπου τετοιο ενυδρειο και θα σου πω τι παρατηρησα.Οι φροντοζες ειναι ψαρια αρχοντες μεν αργα ψαρια δε.Ενω τα ψαρια απο malaw ειναι πολυ γρηγορα ψαρια,οποτε η συνκατοικιση τους ειναι προβληματικη.Θα σου ελεγα μην βαλεις φροντοζες.

οχι απλα τα τρωνε αλλα την ωρα της αναπαραγωγης αυτα αφηνουν εκινι τιν ωρα τα αυγα τους εκει και η μητερα τα βαζει ολα στο στομα...μεγαλονοντας στο ξενο στομα αυτα τρωνε τα νεογενιτα ψαρακια και στο τελος μενουν μονα τους..οταν τα βγαλει η μανα απο το στομα νομιζει πως ειναι δικα της και τα υπερασπιζετε.... το ειδα σε ενα ντοκιματερ...

Να εισαι καλα, με την παρατηρικοτητα σου ειδαμε αυτο το ιδιετερο φιλμακι.

:buttrock::buttrock::buttrock:

Σακη εχεις δίκιο εγω αμμελησα να το γράψω!! :buttrock:

Αυτό είναι Στράτο, δείχνει εδω απο το 5:50 και μετα.....

Και για να σας προλάβω εχει και η Malawi τον Synodontis njassae.

Και εσυ να εισαι καλα ,που μου εδηξες απο τα ποιο εντυπωσιακα βιντεο που ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Φλε Μαριε,εγω εχω περιπου τετοιο ενυδρειο και θα σου πω τι παρατηρησα.Οι φροντοζες ειναι ψαρια αρχοντες μεν αργα ψαρια δε.Ενω τα ψαρια απο malaw ειναι πολυ γρηγορα ψαρια,οποτε η συνκατοικιση τους ειναι προβληματικη.Θα σου ελεγα μην βαλεις φροντοζες.

Καλημέρα Βασίλη.

Αν οι Φροντόζες ήταν επίσης γρήγορες θα πρότεινες την συγκατοίκηση; Τι τροφή θα έδινες στα ψάρια τότε ;

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη.

Αν οι Φροντόζες ήταν επίσης γρήγορες θα πρότεινες την συγκατοίκηση; Τι τροφή θα έδινες στα ψάρια τότε ;

:buttrock:

Καλημερα Κωστη.Εγω ειπα εναν σοβαρο λογο που δεν πρεπει να βαλει φροντοζες,υπαρχουν και αλλοι πολυ λογοι.Αλλα πιστεψεμαι αυτος ο λογος που λεω εγω ειναι πολυ συμαντικος,γιατι βλεπω σε ολα τα ψαρακια μου χαρα,ερωτα,καβγαδακια,τσαμπουκαλεματα,και αυτες ειναι παντα επιφυλακτικες και φοβισμενες θα ελεγα,παρα το μεγεθος τους.Η γνωμη μου ειναι οτι οι φροντοζες πρεπει να ειναι σε μεγαλα ενυδρεια και μονες τους.

Τα μαζεψα λιγο; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οι φροντοζες ειναι ψαρια αρχοντες μεν αργα ψαρια δε.

Χμμμ... τα φαινόμενα απατούν! :buttrock:

Όταν είναι να διώξουν ή να κυνηγήσουν κάτι ... δε θα πιστεύεις το πόσο γρήγορα κολυμπάνε!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... τα φαινόμενα απατούν! :buttrock:

Όταν είναι να διώξουν ή να κυνηγήσουν κάτι ... δε θα πιστεύεις το πόσο γρήγορα κολυμπάνε!

:buttrock::buttrock:

Εγω λεω μεχρι στιγμης τι συμβενει σε μενα.Τα αλλα σαν αεροπλανα περναν απο διπλα τους και αυτα ειναι παντα μαζεμενα και επιφυλακτικα,ισως ειναι μικρα ακομα,θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από προσωπική εμπειρία μιλάω... :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από προσωπική εμπειρία μιλάω... :buttrock:

Τα δικα σου ποσο μεγεθος εχουν;και τα εχεις μονα τους;Παντος ειναι υπερωχα ψαρια.Αν τα ηξερα πριν θα τα ειχα μονα τους :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,

επισυναπτω 2 φωτογραφιες.Η πρωτη ειναι πριν την μεταφορα και η δευτερη την πρωτη μερα στησιματος στο σπιτι μου.Θα ανεβασω κι αλλες κοντινες μολις μπορεσω γιατι το setup εχει αλλαξει και εχουν προστεθει πολλες moonstone ακομα :buttrock:

Την πρωτη φωτο την βαζω κυριως γιατι οι πετρες (εκτος απο τις moonstone) ειναι διαθεσιμες για οποιον τις χρειαζεται.Το ιδιο ισχυει και για την αμμο αλλα ενημερωνω πως ειναι σακουλιαμενες απο την ημερα της μεταφορας(2 βδομαδες) οποτε θα χρειαστουν καθαρισμα.Ειναι ~30 κιλα πετρα ποταμισια και ~40 κιλα αμμος .

Λοιπον το υποστρωμα μου ειναι ψιλο μαυρο χαλικι το οποιο το μεταφερουν μια χαρα αλλα λεω να τους βαλω και καμια 20σαρια κιλα μαυρο αραγωνιτη για το μεταφερουν πιο ευκολα.

Πιστευετε οτι ειναι χρησιμο κατι τετοιο ?

Ευχαριστώ

Μάριος

post-17695-1288773268_thumb.jpg

post-17695-1288773285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι τι μεγεθος ειναι;

Και εγώ από προσωπική εμπειρία μιλάω... :buttrock:

Εχεις κανει παρουσιαση να παρουμε ματι απο φροντοζες ; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...