Jump to content

Νέο Setup (malawi)


ΝΙΚΟΣ84

Recommended Posts

Μετά από ώριμη σκέψη, αποφάσισα να αλλάξω το setup των δύο μου ενυδρείων. Ξεκινώντας ουσιαστικά από την αρχή, ξαναέστησα το αφρικάνικο τοπίο (στα 160λτ) και σκέφτομαι να βάλω labido, melanochromis και demasoni.

Θα ήθελα γνώμες για τον αριθμό των ψαριών.

Παρακάτω, μία πρώτη γεύση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο καλώς ήρθες στην Αφρική. :buttrock:

Ανέβασε φωτογραφίες για να δούμε το ενυδρείο και να πάρεις απόψεις και προτάσεις. Αν χρειάζεσαι βοήθεια κοίτα εδώ.

Πρόσεξε την σύνθεση του ενυδρείου και ειδικά με τα demasoni που δεν αστειεύονται. Σε ποια melanochromis αναφέρεσαι;

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο καλώς ήρθες στην Αφρική. :buttrock:

Ανέβασε φωτογραφίες για να δούμε το ενυδρείο και να πάρεις απόψεις και προτάσεις. Αν χρειάζεσαι βοήθεια κοίτα εδώ.

Πρόσεξε την σύνθεση του ενυδρείου και ειδικά με τα demasoni που δεν αστειεύονται. Σε ποια melanochromis αναφέρεσαι;

:buttrock:

Εαν δεις παλαιότερα posts, είχα αφρικάνες. Βάζω την φωτό στα συνημμένα αλλά δεν την ανεβάζει.

Αναφέρομαι σε melanochromis johanni.

Έγινε επεξεργασία - ΝΙΚΟΣ84
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεις παλαιότερα posts, είχα αφρικάνες. Βάζω την φωτό στα συνημμένα αλλά δεν την ανεβάζει.

Καλος ηρθες ξανα στην Αφρικη

:buttrock::buttrock:

Μικραινε της φοτο σε 800*600

Τι διασταση εεχει;

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι ακριβείς διαστάσεις του ενυδρείου;

:buttrock:

Οι "καθαρές" διαστάσεις είναι 80x40x55

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος του ενυδρείου μας περιορίζει και μας στέλνει προς τα είδη της λίμνης Τανγκανίκα. Αν το μήκος ήταν τουλάχιστον 1μ θα δοκίμαζα ένα χαρέμι labido αλλά johanni και demasoni δεν θα το συνιστούσα.

Ρίξε μια ματιά στο θεματικό μας, τρέχουν αρκετά ενυδρεία με ενδιαφέροντα είδη αυτόν τον καιρό και ίσως βρεις κάτι να σου αρέσει.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες!

Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά επειδή έχω demasoni και το είχα ψάξει πολύ το θέμα, τα συγκεκριμένα ψάρια δεν θέλουν άλλα ψάρια στο ίδιο ενυδρείο με ρίγες ή παρόμοιο χρώμα. Επιτίθενται πολύ! Ίσως είναι μικρά και δεν έχεις δει ακόμα επιθετικές συμπεριφορές αλλά έχε το στα υπόψιν σου.. με τα labido πάλι, θα είναι σαν να μην βλέπονται! Η πλήρης αδιαφορία!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες!

Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά επειδή έχω demasoni και το είχα ψάξει πολύ το θέμα, τα συγκεκριμένα ψάρια δεν θέλουν άλλα ψάρια στο ίδιο ενυδρείο με ρίγες ή παρόμοιο χρώμα. Επιτίθενται πολύ! Ίσως είναι μικρά και δεν έχεις δει ακόμα επιθετικές συμπεριφορές αλλά έχε το στα υπόψιν σου.. με τα labido πάλι, θα είναι σαν να μην βλέπονται! Η πλήρης αδιαφορία!

Τα demasoni, τα είχα ζευγάρι μαζί με labido και johanni κι ήταν μια χαρά σε 350 λίτρα, τώρα στα 160 δεν ξέρω.

Τι εννοείς πλήρης αδιαφορία;

Link to comment
Share on other sites

Τα demasoni, τα είχα ζευγάρι μαζί με labido και johanni κι ήταν μια χαρά σε 350 λίτρα, τώρα στα 160 δεν ξέρω.

Τι εννοείς πλήρης αδιαφορία;

Λεγοντας ζευγαρι φανταζομαι θα εννοεις αρσενικο-θυληκο.

Πως συμπεριφερονταν μεταξυ τους;

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα πως δεν ασχολούνται με τα λάμπιντο.. ούτε έχθρες ούτε τπτ.

Τα demasoni φαίνονται ήρεμα αλλά όταν μεγαλώσουν γίνονται πολύ επιθετικά. Έχε τα το νου σου πάντως. Εμένα το πιο μεγάλο στο ενυδρείο είναι 4,5cm κι είναι ήσυχο ακόμα. Αλλά έχω διαβάσει ιστορίες που από 8 demasoni έμειναν 2 κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...