Jump to content

κιχλιδοενυδρειο Malawi 130 X 48 X 61


idamanos

Recommended Posts

Καλημέρα σας δεν εχω καταληξει ποσες γυναικες εχει το φορουμ αλλα να μαι και εγω....

Μετά από αρκετό ψάξιμο και μελέτη του φόρουμ και διαφόρων αλλον σχετικων φόρουμ μπήκα στην διαδικασία να στήσω το δικό μου Malawi.

Έτσι λοιπόν βρήκα ένα diy ενυδρείο με διαστάσεις 130 X 48 X 61 υψος με δεκάρι τζαμί.

Εχει κοντρες 3 καθετες και 2 οριζοντιες στον πατο και τα ιδια και επανω με δεκαρι τζαμι.

Εχω ηδη μπει στην διαδικασια να ενισχυσω την βαση και τις καθετες ενωσεις με αλουμινογωνιες 2 ποντων.

Επισης εχω ενυσχυσει εσωτερικα τις ενωσεις με επιπλεον ενυδρειακη συλικονη που υπαρχει αυθονη στο σπιτι για τον συγκερκιμενο σκοπο.

DSC02278.jpg

Η βαση του ενυδρειου είναι από MDF ξυλο σε χρωμα μαυρο που εχει ηδη ξυθει και ξαναφτει γιατι το ηθελα σε ματ και αυτό ηταν ψιλογιαλιστερο και με χαλουσε στο ματι. Επειδη το ενυδρειο θα μπει σε χώρο που υπαρχει ξυλινο πατωμα και για αποφυγει πιθανων προβληματων στο μελλον, αγοραστικε ιδιο ξυλο με το υπολοιπο επιπλο με μηκος 20% παραπανω δηλαδη γυρω στο 1,60 ώστε να μπει στο κατω μερος του επιπλου και να βιδωθει ώστε να μοιραζεται το βαρος σε μεγαλυτερη επιφανεια.

Για το ενδιαμεσο γυαλα επιπλου θα μπει 3αρι dow φελιζολ και στο εσωτερικο του πατου θα μπει 2αρι λευκο φελιζολ.

Για την πλατη του ενυδρειου το background δηλαδη εχω σκεφθει να κανω ένα συνοθυλευμα ολω οσων εχω δει και διαβασει στο φορουμ.

Επειδη όμως δεν το εχω φτιαξει ακομα στην πραξη αλλα μονο στο μυαλο μου θα σας πω καπως την ιδεα μου.

Θα χρησιμοποιησω λοιπον 2αρι φελιζολ σαν βαση και πανω του θα κολλησω με ενυδρειακη σιλικονη κοματια φελιζολ μικρα και μεγαλα στρογγυλα και ορθογωνια ατακτος διασπαρμενα ώστε να κανουν πιθανες πετρες. Θα απλωθει σιγα σιγα ενυδρειακη σιλικονη πανω του και θα κολλησω χαλικι ψιλο ενυδριακο (αν μπορει να το πει κανεις χαλικι) σε φυσικο χρωματισμο και θα πατηθει οσο χρειαζεται ώστε να μην υπαρχει πιθανοτητα ξεκολληματος.

Στο ενυδρειο θα μπει αμμος χαλαζιακι χρωματος μπεζ-κρεμ και πανω της θα «καθονται» περιπου 50 κιλα πετρας οπου θα δημιουργιθουν οι αναλογες κριψωνες-διακλαδωσεις για τις κιχλιδες που θα φιλοξενιθουν.

Η πετρα θα είναι γκριζα με μερικες πρασινοπες γραμμες (αν καταφερω να βρω μεγαλα κομματια από τον πετρά όπως ηδη εχω αλλα είναι πολύ λιγα)

DSC01932.jpg

DSC01931.jpg

Οσο για τους κατοικους Labidochromis caeruleus 1+3 (ηδη υπαρχουν σε μικροτερο ενυδρειο) και άλλο ένα χαρεμακι που θα μπει μελλοντικα. Ειμαι σε δίλλημα αν θελω να βαλω Pseudotropheus sp. Acei yellow tail ή Tropheops sp. "Red Cheek" (Likoma) ή Cynotilapia afra ακομα δεν εχω κατασταλαξει.

Για φιλτο υπαρχει ηδη το eheim pro 3 (2180) γεματο που θα επαρκει 100% για τα 320 λιτρα περιπου που θα είναι το ενυδρειο.

Αυτά προς το παρον τα πληροφοριακα τα δικα μου...σε κάθε εξεληξη θα σας ενημερωνω φωτογραφικα.

Οσοι εχετε την ευγενή καλοσύνη να διαβασετε τις ιδεες μου και εχετε αντιθετες αποψεις ή άλλες ιδεες όλα είναι καλοδεχουμενα.

ευχαριστω εκ των προτερον για τα σχολια σας

Άιντα

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην αφρικανικη παρεα μας.

Σου ευχομαι καλογεμιστο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική :buttrock:

Οι διαστάσεις είναι πολύ καλές και μπορείς να βάλεις και 3ο χαρέμι mbuna ή να συνδυάσεις τα labido με aulonocara. Θα σε παρακολουθούμε με ενδιαφέρον.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς την !

Πολύ ωραία διάσταση, ειδικά το μήκος (130) κατά τη γνώμη μου είναι το ιδανικό για κάποιον που δεν μπορεί να έχει το 1.5 μέτρο. Βλέπω ότι το μελέτησες καλά το όλο στήσιμο και τη διαδικασία και αυτό είναι επίσης πάρα πολύ καλό. Για την άμμο ίσως να προτιμούσες αραγωνίτη για να βοηθήσει λιγάκι στις αυξημένες σκληρότητες που απαιτούνται (τι μετρήσεις έχεις στο νερό σου?).

Για τα ψάρια, όπως ανέφερε και ο Κωστής με τα labido μπορείς να δεις και προς αυλονοκάρα πλευρά αν σε ενδιαφέρει ως πιθανούς συγκάτοικους. Επίσης, η συγκατοίκηση labido με cynotilapia δεν είναι προβληματική και θα έχεις ωραίο συνδυασμό χρωμάτων. Τα tropheops που σκέφτεσαι είναι ακόμη μία πολύ όμορφη επιλογή.

Τι καπάκι έχει το ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

καπακι...να τι μου διεφυγε... να σας πω....

ακομα δεν εχω καταληξει στο θεμα καπακίου λογω του οτι θελω να το δω στον χωρο και μετα να καταληξω.

Για φωτιστικο στοιχειο υπαρει ενα arcadia φωτιστικο με 3 λαμπες (αγνωστου πατρος) δεν εχω ομως ασχοληθει ακομα με το θεμα λαμπες και το πως θα μπει το φωτιστικο στον χωρο.

Η μια ιδεα ειναι να κρεμαστει και το ενυδρειο να κλεινει με τζαμι οπως το χρησιμοποιουσε ο προκατοχος ή να ντυθει το φωτιστικο μεσα στο καπακι του ενυδρειου που θα φτιαχτει μελλοντικα με ξυλο.

μετρησεις εχω αρκετα σκληρες (δεν θυμαμαι ακριβως να σας πω) στο νερο βρυσης μιας και μενω στον Αγ.

Στέφανο-Αττικης και το νερο δεν ειναι το ιδιο με το κεντρο της αθηνας...

karydas η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα σκεφτει να βαλω και τριτο χαρεμι...

οσο για τις διαστασεις του ενυδρειου....νομιζω οτι το ανελυσα με τον εγκεφαλο μου ...(οτι εχει απομεινει δηλαδη) περιπου 3 μηνες.....καλα ειναι νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες και απο μένα στην Αφρική!!!!! :buttrock:

Εύχομαι καλή συνέχεια και καλογέμιστο το ενυδρείο....

Αναμένουμε τις εξελίξεις....

Link to comment
Share on other sites

Κάλο στήσιμο και απο εμένα!

:buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο και απο εμενα,να το χαρεις!!Οπως προαναφερθηκε το ενυδρειο εχει αρκετες δυνατοτητες.Αναμενουμε νεωτερα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας ...αιντε να το δουμε...νομιζω οτι μεσα στην ερχομενη εβδομαδα θα ειναι ετοιμο εξωτερικα να μπει στο χωρο του....πρεπει να ανεβει 2 οροφους....

στο θεμα μας ομως....κοιταξα λιγο τις λαμπες του φωτιστικου

οπως ηδη σας εχω πει το φωτιστικο ειναι μαρκας arcadia overtank luminaire με 3 λαμπες των 36W T8. Οι 2 ακριανες ειναι fresh water και η μεσέα tropical.

Δεν ξερω αν πρεπει να τις αλλαξω και δεν ξερω αν πρεπει να εχω αυτες τις λαμπες...

το θεμα φωτισμου ειναι κατι που αγνωω παντελως....αλλα νομιζω οτι μεσα στο φορουμ υπαρχουν πολυ πιο σχετικοι απο μενα στο θεμα αυτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tα αφρικανικα ενυδρεια δεν εχουν απαιτησεις στο φωτισμο.

Μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με αυτες τις λαμπες.Εγω προσωπικα ετσι θα εκανα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα και χρονια πολλα

η τελευταια μερα του χρονου για μενα ηταν πολυ εως παρα πολυ δημιουργικη κυριως ως προς το αποτελεσμα της και οχι απο την προετοιμασια.....

ολο αυτο τον καιρο που δεν εγραψα κανενα απο τα επομενα βηματα μου εγιναν τα παρακατω

σχεδιαστικαν οι πετρες πανω στο φελιζολ, εδω θελω να πω οτι ειχα 2 κομματια φελιζολ με διαφορετικο παχος το καθε ενα ωστε να υπαρχει ανομοιομορφια

DSC02354.jpg

κοπηκαν και κοληθηκαν πανω σε φελιζολ

DSC02358.jpg

και πηραν την μορφη που θα ειχαν μεσα στο ενυδρειο

DSC02360.jpg

εβαλα πολυ σιλικονι πανω στο φελιζολ ωστε να μπορει το χαλικι να κολλησει καλα πανω στο φελιζολ

DSC02391.jpg

DSC02395.jpg

και αφου στεγνωσε μπηκε μεσα στο ενυδρειο ( ο χαρακας ειναι για να κραταει προσορινα το background)

DSC02396.jpg

κωληθηκε το background και μπηκαν οι πετρες (50κιλα) και οι αμμος (~30κιλα) που θα αποτελεσουν το σπιτι των κιχλιδων μου.

εχω να παρατηρησω οτι δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα χρειαζονται και αλλες πετρες, τι λετε για αυτο?

DSC02410.jpg

DSC02414.jpg

DSC02415.jpg

μπηκε και το νερο στο αυλακι

DSC02418-1.jpg

και να μαστε....11.30μ.μ. 31/12/2010

DSC02419.jpg

DSC02422.jpgDSC02423.jpg

αυτα προς το παρον ειναι τα νεοτερα μου

σημερα θα φυτεψω τις vallisneries που εχω ηδη ετοιμες για αυτο τον σκοπο και συνεχιζουμε

δεχομαι προτασεις...αντιρισεις...συμβουλες....και σχολια γενικος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγάλο μπραβο για το δημιουργικό σου πνεύμα! :)

Θα μου άρεσε να είχες βάλει αμμο πανω στο backround ίσως έδειχνε ακομα πιο φυσικο!

Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις τις πέτρες σου στις γωνίες αριστερά και δεξιά και να προσθέσεις λίγες ακόμα μεγαλύτερες ωστε να σηκωθούν πιο ψηλά οι δυο στοιβες και θα γίνει ακομα πιο φυσικό το αποτέλεσμα!

Καλη συνεχεια ευχομαι...και να μας ενημερώνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγάλο μπραβο για το δημιουργικό σου πνεύμα! :)

Θα μου άρεσε να είχες βάλει αμμο πανω στο backround ίσως έδειχνε ακομα πιο φυσικο!

Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις τις πέτρες σου στις γωνίες αριστερά και δεξιά και να προσθέσεις λίγες ακόμα μεγαλύτερες ωστε να σηκωθούν πιο ψηλά οι δυο στοιβες και θα γίνει ακομα πιο φυσικό το αποτέλεσμα!

Καλη συνεχεια ευχομαι...και να μας ενημερώνεις!

Επισης να τις τοποθετησεις,οσο μπορεις πιο ατιμελητα,σαν να εχουν κατρακυλησει,ωστε να δειχνει πιο φυσικο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εντος της εβδομαδας θα εχω αλλα 25 κιλα πετρα για να συνεχισω το νταμαρι....

περιμενω και τις υπολοιπες παρατηρισεις σας για να κανω σουμα ωστε να τελειωσει το χτησιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ειναι, να το χαιρεσαι.Εγω θα προσθετα,να βαλεις κατω απο τον ογκο των πετρων να βαλεις και μερικες μεγαλες πετρες,ετσι ωστε να διμηουργουνται κανονικες σπηλιες.Τα ψαρακια σου θα τις τιμησουν πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά !

Όταν βάλεις και τις υπόλοιπες πέτρες θα δείξει ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...