Jump to content

Φωτιστικο!


aquarium_9

Recommended Posts

Καλησπερα σας!!!! :buttrock::buttrock:

Το φως του ενυδρειου μου(με τα guppies) εχει καει! Εβγαλα το καπακι το πηγα σε ηλεκτρολογο λενε δεν μπορουν να κανουν κατι!

Βρηκα ενα φωτιστικο που μου αρεσει! Αλλα δεν μπαινει πανω απο το ενυδρειο και θα το βαλω στο πλαι! Πειραζει αν ο φωτισμος ειναι απο το πλαι και οχι απο πανω?? Ευχαριστωω!!! :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!!! :buttrock::buttrock:

Το φως του ενυδρειου μου(με τα guppies) εχει καει! Εβγαλα το καπακι το πηγα σε ηλεκτρολογο λενε δεν μπορουν να κανουν κατι!

Βρηκα ενα φωτιστικο που μου αρεσει! Αλλα δεν μπαινει πανω απο το ενυδρειο και θα το βαλω στο πλαι! Πειραζει αν ο φωτισμος ειναι απο το πλαι και οχι απο πανω?? Ευχαριστωω!!! :buttrock::buttrock:

Σκέψου ότι στο ενυδρείο τα φυτά επιφάνειας παίρνουν όλο το φως (το περισσότερο δηλαδή) και από κάτω μπαίνουν τα φυτά με λιγότερες απαιτήσεις φωτισμού. Αν εσύ το βάλεις στο πλάι εκτός των άλλων τα φυτά που βρίσκονται στην άλλη πλευρά θα έχουν ανεπαρκή φωτισμό.

Και υποθέτω ότι θα παίρνουν και κλήση προς την πλευρά του φωτός και όχι τόσο προς τα επάνω.

Προσωπικά δεν θα το συνιστούσα. Υπάρχουν πολλά φωτιστικά που προσαρμόζονται σε διάφορα μεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,(ο φωτισμοσ του ενυδρειου πρεπει να ερχεται απο πανω και οχι απο τα πλαγια ,ειναι γνωστο οτι τα φυτα μαγαλωνουν προσ το φωσ και τα ψαρια κολυμπουν ενστικτωδωσ προσ το φωσ ,εαν το φωσ ερχεται απο τα πλαγια,τα ψαρια σιγα σιγα παιρνουν μια πλαγιαστη θεση.)ΚLAUS WILKERLING.αν εχεισ ορεξη για διαβασμα, στο φορουμ σιγουρα θα βρεισ την λυση με καποια πατεντα.

Link to comment
Share on other sites

ανέβασε μια φωτό από το καπάκι να το "πατενταρουμε" στα γρήγορα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...