Jump to content

πλεκο εκτος ενυδρειου!!!!!!


thanos459

Recommended Posts

λοιπον,,,,,,,,χτες πηγε το βραδυ η μητερα μου να βαλει φαγητο στο ενυδρειο και αφησε το καπακι ανοιχτο,,,και το καλοκαιρι το αφηνα συχνα λογω ζεστης,,,

γυρνωντας νωρις το πρωι κατα τις 6μιση και ενω ξημερωνε,,μπαινω στο σπιτι,,και βλεπω ενα μαυρο πραγμα στο πατωμα,,,ανοιγω το φως και διαπιστωνω οτι ηταν ο πλεκο μου,,,,,,,,τρελλαθηκα,,,,,,,γιατι το ενυδρειο απο το σημειο που τον βρηκα απεχει γυρω στα 3 μετρα,,,,,,,,,,,,αν ειναι δυνατον,,,,,,,,,,τον επιασα και ειδα τι το δερμα του ηταν εντελως ξερο,,,,,,,,,τον εβαλα στο ενυδρειο και με λυυπη μου ειδα οτι ηταν ακινητος και μαλλον δεν ανεπνεε,,,,,,,,,,

ενα θα σας πω,,,,,,,,,,

μολις πεταξα στο ενυδρειο μου ενα κομματακι γαριδα και αυτην την στιγμη την καταβροχθιζει!!!!!!!!!

φαινεται υγιεστατος και συμεριφερεται σαν να μην επαθε τιποτα,,,

οσο για τις γαριδες ξερω οτι τρελλαινεται γιατι τον ειχα μαζι με πιρανχας και τισ τσακιζε!

αυτο που αναρωτιεμαι ,,,ειναι ποσο χρονο εμεινε εκτος ενυδρειου,,,,,γιατι επαναλαμβανω οτι οταν τον επιασα ηταν ξερος,,,,,,,,,,,,,,,

αυτα τα ολιγα,,,,,,,,,,

ο πλεκο μου ειναι λοκατζης :):):bowdown::bowdown::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ο πλεκο μου ειναι λοκατζης :):):bowdown::bowdown::buttrock:

Για ποιο είδος πλέκο μιλάμε? Πάντως να ξέρεις πως όλα τα πλεκοειδή έχουν τρελές αντοχές εκτός νερού. Κάποιοι αναφέρουν και για μήνες σε περιβάλλον με υγρασία και λάσπη αλλά χωρίς νερό.

Link to comment
Share on other sites

Και πώς βγήκε; "Πηδηξε" έξω; Γιατί εγώ έχω ανοιχτό ενυδρείο και η επιφάνεια είναι περίπου 5 εκατοστά απο το χείλος του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασια το είδος...

Βεβαια καλό θα είναι να μαθουμε και τον λόγο που θελησε να αυτοκτονησει!!

Να αναφερω για την ιστορία.. ο δικός μου πλεκο... (το τερας για οσους γνωριζουν) εβγαζε αρκετες φορες για ώρες το κεφαλι του εκτος νερου.... ο λόγος ηταν γιατι το νερό ΔΕΝ ηταν καθαρο .

Link to comment
Share on other sites

O κ. Heiko Bleher, στο τελευταίο σεμινάριο, μας είχε πει ότι είχε βρει μέσα σε μια τρύπα ένα πλεκο,

την περίοδο της ξηρασίας που το ποτάμι έχει υποχωρήση,

που για μήνες ήταν εκτός νερού με μόνο την υγρασία της τρύπας που ήταν…. :)

Είναι εκπληκτικά πλάσματα με τεράστια αντοχή :)

Σήμαντικό είναι να βρούμε γιατί πηδηξε όπως είπε και ο Νίκος,

τι μετρήσεις έχεις στο ενυδρείο? τι συγκάτοικους και τι διαστάσεις, το ενυδρείο και ο πλεκο ,

καμιά φωτο για να δούμε τι είδος είναι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ,,,δεν μπορω να καταλαβω τι τον οδηγησε εκει,,,

εξεταζω το ενδεχομενο μηπως στρεσαριστικε επειδη εβγαλα τις ριζες και εβαλα πανω με πετονια moss,,

ειναι common pleco

ειναι μια χαρα τωρα οπως τον βλεπω,,,,,,,,,,μετρησεις ολες ειναι εντος οριων και ειναι και μολις 3 μερες που εκανα αλλαγη νερου,,,

το ενυδρειο μου ειναι 260 λιτρα,,,φυτεμενο ,,,,με 4 σκαλαρια,,μια εξαδα καρδιναλιους,ενα ζευγαρακι ραμιραζει,2 κορυντορας,2 sarpae tetra και τον πλεκο μου,,,,,,

ολα καλα φαινονται και μετρησεις ολα οκ,,,,και αμμωνια,,,,

μου εκανε εντυπωση,,,οχι οτι απλως πηδηξε εκτος νερου,,,αλλα οτι βρεθηκε και 3 μετρα απο το ενυδρειο μακρια,,,,,,,,,

Και πώς βγήκε; "Πηδηξε" έξω; Γιατί εγώ έχω ανοιχτό ενυδρείο και η επιφάνεια είναι περίπου 5 εκατοστά απο το χείλος του ενυδρείου.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ!!!!!!!!!!χχααχαχχααχχα

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ο pleco που μας δείχνεις στη φωτογραφία δεν ειναι ο comon. Είναι ο Pterygoplichthys gibbiceps L083 με τελικό μέγεθος 45cm σε SL.

Δωσε μας όμως τις μετρησεις σου. (να εππιβεβαιωσουμε το οκ)

Αλλο πλεκο έχεις?? Εχει καμια αψημαχια το ψαρι αυτο με καποιο άλλο??

Ρωταω για να μαθουμε τι ακριβως τον εκανε να νιωθει αβολα και να θελει να φυγει....

Link to comment
Share on other sites

Ελα τρελιαρη νικαιωτη nikoloutso,,,,,,,,,,,,,,,λοιπον,,,,,,,

βασικα πατησα common pleco στο google και εβαλα μια τυχαια φωτο!!!βρηκα ομως μια φωτο του και σας τον παραθετω,,,,,,,,,,

αλλο πλεκο δεν εχω στο ενυδρειο....

το μεσημερακι μολις γυρισω σπιτι θα ξανακανω μετρησεις και θα σας τις ποσταρω,,,,,

post-12363-1289462392_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία σου πάντως (που δεν είναι και ιδιαίτερα καθαρή), νομίζω πως δεν βλέπω gibbiceps αλλά όντως Common Pleco. Όπως και να έχει είναι θηρίο.

Στις μετρήσεις σου τώρα, είτε δεν έχεις ισχυρό βιολογικό φίλτρο, είτε για κάποιο λόγο δεν είσαι καλά στρωμένος, καθότι παρουσιάζονται ίχνη αμμωνίας. Με το pH που έχεις δεν είναι θανατηφόρο, αλλά σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο να υπάρχει στο νερό σου.

Το ότι το ψάρι προσπάθησε να δραπετεύσει, μπορεί να είναι από εντελώς τυχαίο γεγονός, έως κάποιο πραγματικό και ουσιαστικό πρόβλημα. Όπως και να έχει, συστήνω μία όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αλλαγή νερού (50% και άνω) και να παρατηρήσεις το αν το ψάρι έχει την τάση να βγάζει το στόμα του έξω από το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Νικο,,,τον εχω παρατηρησει,,,,,οχι,,,δεν βγαζει καθολου κεφαλι εξω απο το νερο,,,,ποτε δεν εχω δει αυτην την συμπεριφορα,,

να σημειωσω οτι το συγκεκριμενο ψαρακι το εχω περιπου 2 χρονια,,,το ειχα παρει πολυ μικρο,,,και εχει περασει και διαβολοεποχες με συγκατοικους red belly ,,,,,,

οσο για τα επιπεδα αμμωνιας ,,,,συμφωνως των οδηγιων του εγχειριδιου της sera ειναι εντελως ακινδυνο,,,,και μαλιστα δεν ειμαι και στα ορια,,,σαν οριο εχει για το ph μου το nh3 0,005......οσο για βιολογικο υλικο χρησιμοποιω siporax

για να δειτε το μεγεθος του ''λοκατζη μου'' σας παραθετω και αλλες 2 φωτο,,

post-12363-1289490470_thumb.jpg

post-12363-1289490476_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο πλέκο σου είναι αυτός τελικά...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323418

Αλήθεια, ποια τεστ χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω τa test της sera πλην της γενικης σκληροτητας της οποιας μου τελειωσε και χρησιμοποιησα stickακι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...