Jump to content

Diy υγρό Kh4


coffeman

Recommended Posts

Παρήγγειλα πριν από 10 μέρες αυτόν τον Drop Checker από το ebay.

Διάβασα ότι για την καλύτερη ρύθμισή του δεν πρέπει να χρησιμοποιήσω νερό από το ενυδρείο μου αλλά

νερό με kh4.

Το οποίο είτε το αγοράζω έτοιμο ή το φτιάχνω μόνος μου με απιονισμένο νερό και Baking Soda.

Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσω υγρό με 4KH από την στιγμή που το ενυδρείο μου έχει 6 KH? (Υγρό τεστ API)

Βάση της τιμής του ενυδρείου δεν πρέπει να μετράει? (Για να έχω την ένδειξη σωστής ποσότητας Co2)

Θα ήθελα να μου πείτε την αναλογία σόδας-νερού για 4KH!!! :)

Αλλά και ποιο απιονισμένο νερό πρέπει να χρησιμοποιήσω?

Το κοινό που πουλάνε για ηλεκτρικό σίδερο??? :)

Και baking soda την μαγειρική?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα πριν από 10 μέρες αυτόν τον Drop Checker από το ebay.

Διάβασα ότι για την καλύτερη ρύθμισή του δεν πρέπει να χρησιμοποιήσω νερό από το ενυδρείο μου αλλά

νερό με kh4.

Εννοείς την καλύτερη ρύθμιση του Drop Checker??

Το Drop Checker παίρνει αποκλειστικά απεσταγμένο νερό!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αποσταγμένο. Αλλά πρέπει το αποσταγμένο νερό να το φτιάξω να έχει KH4?

Αυτό δεν καταλαβαίνω... Αφού το ενυδρείο μου έχει ΚΗ6 πως θα μετρήσει σωστά?

Και πως φτιάχνω αυτό το νερό για τον Drop Checker?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αποσταγμένο. Αλλά πρέπει το αποσταγμένο νερό να το φτιάξω να έχει KH4?

Αυτό δεν καταλαβαίνω... Αφού το ενυδρείο μου έχει ΚΗ6 πως θα μετρήσει σωστά?

Και πως φτιάχνω αυτό το νερό για τον Drop Checker?

Χμμμμμ

1. Πρέπει να σου πω οτι τα drop checker δεν είναι πάντα αξιόπιστα.

2. Ο χρόνος αντίδρασης τους στο να μεταβάλετε χρωματικά δεν ειναι πάντα ακριβής!

θα σου πω δυο τρόπους για να τον ρυθμίσεις.

Στην δική σου περίπτωση απο ΚΗ=6 θα το κάνεις ΚΗ=4

Βάζεις νερό ενυδρείου το οποίο ΔΕΝ περιέχει CO2 σε ενα καθαρό βαζάκι και προσθέτεις απεσταγμένο νερό μέχρι το ΚΗ σου να πέσει στο επιθυμητό.

Στην ουσία το αραιώνεις.

Ο Δεύτερος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά απεσταγμένο νερό (ναι αυτο που ειναι για ηλεκτρικό σίδερο) και να προσθέτεις μαγειρική σόδα.

Στην ουσία το πυκνώνεις.

Ο λόγος που χρησιμοποιείς απεσταγμένο νερό ειναι γιατί το απεσταγμένο νερό δεν περιέχει CO2 ενώ το νερό του ενυδρείου.....μπορεί αν εχει.

Όταν πετύχεις το σημείο αναφοράς το ΚΗ=4 το βάζεις στον Drop Checker μετά προσθέτεις μερικές σταγόνες απο το αντιδραστήριο μέχρι να γίνει βαθύ μπλέ.

Αυτό θα είναι και το σημείο αναφοράς σου.

Λένε οτι πρέπει να εχεις γεμισμένο στα 2/3 του περίπου.

Αν έχεις όμως το εχεις στα 3/5 (δηλαδή μεγαλύτερη επιφάνεια) τότε θα ανταποκρίνεται πιο γρήγορα.

Μπορείς να αφαιρέσεις λίγο με μια σύριγγα

Τώρα, για να δεις αν ανταποκρίνεται σωστά χρωματικά θα πρέπει να εχεις ενα καθαρό δοχείο όπου βάζεις νερό του ενυδρείου και σε αυτό το δοχείο κάνεις τις μετρήσεις σου προσθέτοντας Co2 ώστε να αλλάξει το pH.

Το νερό του ενυδρείο σου εχει ΚΗ=6, αν εχεις pH απο 7-7,2 το Drop checker πρέπει να εχει βαθύ μπλέ που υποδηλώνει οτι θέλει co2.

Προσθέτεις co2 μέχρι το pH σου να πέσει στο 6,8 σε αυτήν την τιμή το Drop checker θα πρέπει να γίνει πράσινο........έπειτα απο μερικές ώρες. Είπαμε οτι εχει αργό χρόνο αντίδρασης.

Πρέπει να έχεις υπόψιν σου οτι παίζει ρόλο το φυσικό φώς οταν κάνεις τις μετρήσεις και οτι μπορείς να τοποθετήσεις κάτι λευκό πίσω απο τον Drop Checker μέχρι να πάρεις την σωστή μέτρηση.

Όταν τοποθετηθεί στο ενυδρείο τα χρώματα θα είναι λιγότερα έντονα, όμως θα το έχεις ρυθμίσει σωστά και αυτό είναι που σε ενδιαφέρει.

Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

:):):bowdown:

Επειδή στο ενυδρείο μου έχω CO2 με χρονοδιακόπτη προς το παρών (αναμένεται Ph Controller)

θα ρυθμίσω τον Drop Checker με αποσταγμένο νερό σε KH4

Κάπου διάβασα ότι καλό αποσταγμένο πουλάει το LIDL γιατί είναι από R/O

Μήπως ξέρεις και τι αναλογία σόδας - νερού να χρησιμοποιήσω για να έχω KH4?

Άμα δω τίποτα άλλο που δεν καταλαβαίνω θα ξαναρωτήσω :bowdown:

Σε ευχαριστώ για την τόσο αναλυτική βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το R/O δεν βγάζει 100% απεσταγμένο νερό

Μόνον οι "στήλες απιονισμού".

Αυτό του lidl αρκεί.

Δεν γνωρίζω αναλογία σόδας - νερού

Νάσε καλά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Παρέλαβα χθες τον Drop Checker και σήμερα έφτιαξα υγρό με KH4 πάρα πολύ εύκολα

με έναν τρόπο που βρήκα στο internet.

Λέω τον τρόπο για να τον μάθει και όποιος άλλος θέλει να φτιάξει.

1. Σε 1 λίτρο αποσταγμένο νερό ρίχνουμε 6 γραμμάρια μαγειρική σόδα.

(ανακατεύουμε και έχουμε 1 λίτρο με 200 dKH)

2. Παίρνουμε 10ml από το νερό που φτιάξαμε και το ρίχνουμε σε 490ml αποσταγμένο νερό.

(ανακατεύουμε και μετράμε)

3. Τώρα έχουμε 500ml (μικρό μπουκαλάκι νερού) με ΚΗ4

:D:thumbup::hysterical:

Για να το φτιάξουμε με ακρίβεια και πολύ εύκολα θα χρειαστούμε:

Μια ηλεκτρονική ζυγαριά

Αποσταγμένο νερό (Super Market)

2 μπουκάλια (ενός λίτρου και 0.5 λίτρου)

Μια σύριγγα των 10ml

Συνολικό κόστος 7 ευρό περίπου και έχουμε 500ml

Πολύ πιο οικονομικό από να το αγοράζαμε έτοιμο!!!

post-8853-1290200318_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ρε παιδιά έχω το εξής θέμα. Έφτιαξα νερό με ΚΗ4 με απιονισμένο νερό και σόδα. Όταν ομως ρίχνω σταγόνες PH δε γίνεται μπλε αλλα πρασινίζει. Τι παίζει. Χρησιμοποιώ τεστ της aquili

Link to comment
Share on other sites

Αν το απιονισμένο νερό που έχεις έχει μετρήσιμο ph δηλαδή σταθερή ένδειξη ph τότε το νερό είναι μάπα.

Στους drop checker μετρητές ζητούν νερό με kh 4 για να πάρετε το χρώμα και την ένδειξη που δίνει το πινακάκι του μετρητή.

Μπορεί να μπει και το υγρό που μετράμε το ph στον μετρητή και με την ένδειξη ph kh να γνωρίζουμε την ποσότητα του διοξειδίου. Αυτό προϋποθέτει να μην υπάρχει άλλη επεξεργασία του νερου, πχ με τύρφη.

Αυτό που ισχύει είναι ότι όσο περισσότερο co2 έχει το νερό, τόσο και πιο χαμηλό θα είναι το ph

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ το έφτιαξα και είναι 4. Τώρα αν το απιονισμένο που αγόρασα είναι μάπα δεν ξέρω. Όταν έβαλα στον drop checker νερό και σταγόνες PH έγινε πρασινομπλε αλλα πιο πολύ προς το πράσινο. Μια μέρα μετά αφού ήταν μέσα στο ενυδρείο έγινε πιο πράσινο. Αλλά αυτό που είπες ότι δε θα πρέπει να είναι μετρήσιμο το PH δεν το κατάλαβα. Όταν ρίχνουμε τις σταγόνες στο νερό με ΚΗ4 δε σημαίνει ότι μετράει και το ΡΗ του και παίρνει αυτό το χρώμα (μπλε)?

Link to comment
Share on other sites

Σε απιονισμένο νερό με kh κάτω από το 2 το ph δεν μετριέται, κάθε φορά θα παίρνεις και άλλη μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ΚΗ παει 4 όμως το ΡΗ πόσο πρέπει να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...