Jump to content

Το πρώτο μου αφρικάνικο


kostas100

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω και εγώ το πρώτο μου ενυδρείο που έχει αέρα από Malawi.Περιμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας. :)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120x45x65

Συνολικά Λίτρα: 300 λίτρα καθαρά

Οργανισμοί

Φυτά: Vallisneria

Ψάρια: 4 Pseudotropheus acei "White Tail" , 4 Labidochromis caeruleus ''Electric yellow"

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι

Πέτρες: Μη ασβεστολιθικές

Βυθός: Αραγωνίτης

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού: 2 x 39Watt T5

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Eheim Pro II 2026

Θέρμανση/ Ψύξη: Jager 300 Watt

Αλλαγές νερού: 30% κάθε 10 μέρες

Διατροφή: Tropical Malawi, Tropical Spirulina Granulat, Ocean Nutrition Cichlid Vegi Flakes

Παράμετροι

pH: 8

Γενική σκληρότητα (GH): 10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): <10

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25,5°C

Φωτογραφίες:

th_1.jpg

th_2.jpg

th_3.jpg

th_4.jpg

th_5.jpg

th_6.jpg

th_7.jpg

th_8.jpg

th_9.jpg

th_10.jpg

ΥΓ. Συγνώμη για τις φωτογραφίες αλλά είναι τραβηγμένες από κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! :)

Μου αρεσουν πολυ αυτες οι πέτρες!

Απλά καλό θα ήταν να έβαζες και άλλες με ίδιο ή μεγαλύτερο μεγεθος ετσι ώστε να δημιουργήσεις επιπλέον κρυψώνες για τα ψάρια σου και για τα μωρά που θα έρθουν με το καλό! :)

Το θέμα μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις περισσοτερες πετρες,και η τοποθετηση ειναι ακανονιστη,το αποτελεσμα θα ειναι ακομη καλυτερο :)

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις περισσοτερες πετρες,και η τοποθετηση ειναι ακανονιστη,το αποτελεσμα θα ειναι ακομη καλυτερο :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις περισσοτερες πετρες,και η τοποθετηση ειναι ακανονιστη,το αποτελεσμα θα ειναι ακομη καλυτερο :bowdown:

:bowdown::buttrock::buttrock:

κατα τα αλλα το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο. Άντε και καλές γέννες τώρα. :):)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θέμα με τις πέτρες το έχω στο μυαλό μου.Κάποια στιγμή θα προσθέσω περισσότερες και ίσως αλλάξω και την διάταξη.

Μετά από μια συζήτηση με τον φίλο Στράτο(Δία) σε ένα άλλο θέμα θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να ταΐζω περισσότερες από δυο φορές την μέρα.Το μέγεθος των acei είναι 5-7 εκ. και τα labidos κάπου 3-4 εκ. δηλαδή είναι αρκετά μικρά ακόμα άρα ίσως χρειάζονται περισσότερο τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη μου το πόσο φαγητό θέλουν τα ψάρια , το "λένε" μόνα τους. :)

Σωστό κι αυτό.Θα αρχίσω να ταΐζω και τρίτη φορά μέσα στην ημέρα και θα δείξει να περισσεύει τροφή. :)

Βέβαια με τα mbuna είναι λίγο περίεργο το θέμα του ταΐσματος γιατί είναι και αρκετά λαίμαργα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό.Θα αρχίσω να ταΐζω και τρίτη φορά μέσα στην ημέρα και θα δείξει να περισσεύει τροφή. :)

Βέβαια με τα mbuna είναι λίγο περίεργο το θέμα του ταΐσματος γιατί είναι και αρκετά λαίμαργα ψάρια.

Ολα τα ψαρια ειναι λαιμαργα :)

Κανε δοκιμες,και ταιζε μονο αυτη την ποσοτητα που θα καταναλωνουν.Δηλαδη να μην περισσευει τροφη στον πατο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια ειναι λαιμαργα :)

Κανε δοκιμες,και ταιζε μονο αυτη την ποσοτητα που θα καταναλωνουν.Δηλαδη να μην περισσευει τροφη στον πατο του ενυδρειου.

Αυτό θα κάνω και θα δούμε τι θέλουν τα ψαράκια μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν βλεπω αφρικανικα ενυδρεια αναπολω το δικο μου που ειχα παλαιοτερα. Οταν βλεπω και ομορφα σαν το δικο σου η σκεψη γινεται βασανιστικη :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν βλεπω αφρικανικα ενυδρεια αναπολω το δικο μου που ειχα παλαιοτερα. Οταν βλεπω και ομορφα σαν το δικο σου η σκεψη γινεται βασανιστικη :)

Τώρα είναι καλή εποχή για να ξαναξεκινήσεις....

:)

Link to comment
Share on other sites

:):):bowdown::bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Ενας καλός συνδυασμός ψαριών :) Λίγο τις πέτρες να αναπροσαρμώσεις και να προσθέσεις και είσαι καλά.

Καλές γέννες :):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους.

Χθες είδα για πρώτη φορά νεογέννητα ψαράκια να ξετρυπώνουν. :D

post-24972-1289747863_thumb.jpg post-24972-1289747903_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν! :D

Όταν προσθέσεις κι άλλες πέτρες θα εξασφαλίσεις μεγαλύτερη ασφάλεια για τα νεογέννητα σου!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν! :thumbup:

Όταν προσθέσεις κι άλλες πέτρες θα εξασφαλίσεις μεγαλύτερη ασφάλεια για τα νεογέννητα σου!

Ευχαριστώ Κωνσταντίνε.

Θα προσθέσω περισσότερες πέτρες το συντομότερο δυνατόν. :D

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιες βλεπω να το χαιρεσαι,φιλε Κωστα.Βαλε και αλλες πετρες,και σηκωσετες ψιλα.

:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Κωστα εχεις κανει πολυ καλη δουλεια

οπως ειπαν και οι παραπανω...."συναδελφοι" πετρες....πετρες...πιο πολλες πετρες αναρχα στοιβαγμενες και τα κουτσικα θα εχουν πολυ χωρο να περιπλανηθουν χωρις κινδυνους!!!

Επισης αρεσει και στους μεγαλους κατοικους πολυ να μπαινουν στους λαβυρνθους που σχιματιζονται με τις πετρες!!!!

συνεχισε ετσι δυνατα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιες βλεπω να το χαιρεσαι,φιλε Κωστα.Βαλε και αλλες πετρες,και σηκωσετες ψιλα.

:D:thumbup:

Σε ευχαριστώ πολύ Βασίλη όχι μόνο για τις ευχές αλλά και για τον κόπο σου να μου στείλεις τα ψαράκια σου.Αυτά πρέπει να λέγονται και δημόσια. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι καλή εποχή για να ξαναξεκινήσεις....

:D

Moλις αδειασει το μικρο 120 αρι μου απ το μεγαλωμα δισκων Ολα θα γινουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Moλις αδειασει το μικρο 120 αρι μου απ το μεγαλωμα δισκων Ολα θα γινουν :thumbup:

Τέτοια ν'ακούω!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...