Jump to content

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΣΤΥΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


ΛΑΖΑΡΟΣ

Recommended Posts

Καλησπερα σας

Μέτα από μεγάλο κόπο μπορώ να πω οτι επιτελούς επαναλειτουργώ το νέο μου ενυδρείο.

να θυμίσω ότι έπαθα σοκ το περασμένο καλοκαίρι όταν γυρνώντας από διακοπές αντίκρισα να εχει ανοιξει το μπροστινό τζαμι του ενυδρείου και να πετάγεται το νερό δεξιά αριστερά.

Έστησα από την αρχή λοιπόν το ενυδρείο με καινούργια τζάμια και κάποιες μικρές διορθώσεις

ελπίζω να αρέσει στους περισσότερους από εσάς

Να θυμίσω ότι το ενυδρείο είναι 2,500 λίτρων 3 μέτρα στο μήκος πλάτος 80 εκατοστά και ύψος 1 μέτρο

είναι στην είσοδο της κατοικίας και χωρίζει την είσοδο με την κουζίνα.

Φυσικά κάποιος μπορεί να το δει και απο τις δυο πλευρές (κουζίνα,σαλόνι,είσοδος)

εχει 4 θερμοστάτες και απο φίλτρα χωρίζεται σε δυο ζώνες απο 6 μπομπίνες η κάθε ζώνη στις οποίες 6 πρώτες είναι το βιολογικό και στις υπόλοιπες 6 το

περιμένω με χαρά της τυχόν κρίσεις και παρατηρήσεις σας ώστε να βελτιώσω όσο μπορώ το ενυδρείο μου

Λαζαρος

post-1598-1289687263_thumb.jpg

post-1598-1289687302_thumb.jpg

post-1598-1289687330_thumb.jpg

post-1598-1289687378_thumb.jpg

post-1598-1289687410_thumb.jpg

post-1598-1289687490_thumb.jpg

post-1598-1289687531_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Λάζαρε όπως σου είπα και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=468573 περιμένουμε μια πιο αναλυτική παρουσιάση για να τα πούμε και καλύτερα και πιο σωστά.Για παράδειγμα έχεις κάνει κάποιες αλλαγές στην σύνθεση των ψαριών ή κάτι άλλο;

Θα περιμένω με ενδιαφέρον την πιο αναλυτική παρουσίαση σου αυτού του πραγματικά φοβερού συστήματος :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Λάζαρε όπως σου είπα και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=468573 περιμένουμε μια πιο αναλυτική παρουσιάση για να τα πούμε και καλύτερα και πιο σωστά.Για παράδειγμα έχεις κάνει κάποιες αλλαγές στην σύνθεση των ψαριών ή κάτι άλλο;

Θα περιμένω με ενδιαφέρον την πιο αναλυτική παρουσίαση σου αυτού του πραγματικά φοβερού συστήματος :)

Σωκρατη καλησπερα

σε ευχαριστώ για την υπόδειξη θα προσπαθήσω να το κάνω .

μια σύντομη απάντηση όσο αφορά την σύνθεση των ψαριων, δεν εκανα αλλαγες ειμαι κολλημενος μπορω να πω με τις αφρικανες έχω κάνει μόνο μια παρατυπία έχω βάλει 1 είδος απο αμερικανες και μερικές φορτοζες

Link to comment
Share on other sites

φίλε σαν εικόνα είναι μαγικό. Θα μου άρεσε πολύ να δω αναλυτική παρουσίαση όπως και τι μέτρα έχεις λάβει υπόψιν για τη στήριξή του, φίλτρανση, αλλαγές νερού, καθαρισμός κλπ.

Μπορεί να είναι βαρετά αυτά για κάποιους, αλλά για φίλους που σκέφτονται να επιχειρήσουν κάτι παρόμοιο οι εμπειρίες σου είναι πολύτιμες.

Μια σκέψη μόνο, επειδή δεν φαίνονται από κοντά οι βράχοι, υπάρχει χώρος για όλα τα ψάρια;

Κατά τα άλλα, είναι πραγματικά πολύ όμορφο αισθητικά, αλλά στέκομαι εκεί γιατί δεν έχω ακόμη εμπειρία στην Αφρική :)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

για μετρήσεις νερού να σου πω την αλήθεια σπάνια κάνω και άπο το προηγούμενο ενυδρείο μου μπορω να σου πω άλλα και από αυτό ίσως επειδή πολλα τα λίτρα δεν έχω κανένα προβλημα .οπως επισης δεν ειχα και δεν έχω καμία απώλεια από ψάρια

Αλλαγή νερού κάνω κάθε 15 μέρες σχεδόν και πολλές φορές μπορεί να αδειασω και το μισό ενυδρείο ,και ποτέ δεν έχω ρίξει αντιχλωριο

Κάποιοι χομπιστες οι οποίοι είναι σαφώς πιο έμπειροι και κατέχουν πολύ περισσότερα από μένα ,γνωρίζω οτι το κάνουν ,εγώ επειδή δεν είχα πότε όπως σου είπα πρόβλημα δεν το έκανα .

Τωρα οσο για τα βράχια το έχω κτίσει έτσι που έχω δημιουργηθεί πολλές κρυψώνες .

Αυτα προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λάζαρε χαίρομαι που το ενυδρείο σου λειτουργεί και πάλι γιατί δεν είναι εύκολο να νικήσεις την απογοήτευση και την στεναχώρια μετά από μια τέτοια καταστροφή.

Τα λίτρα και το συνολικό project δεν είναι κάτι που βλέπουμε συχνά στην Ελλάδα γι'αυτό κάνε μας το χατήρι να μας το παρουσιάσεις όσο πιο αναλυτικά γίνεται, μαζί με φωτογραφίες ίσως και κανένα βίντεο.

Εύχομαι όλο να πάνε καλά από εδώ και πέρα και να σε γνωρίσουμε κι από κοντά σε μια από τις επόμενες μηνιαίες ή εβδομαδιαίες συναντήσεις μας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Mε τετοιο διαμαντι :) θελουμε πληρη παρουσιαση :) . Αληθεια τι κανεις με την φιλτρανση του θηριου. Δωσε μου μια πληροφορια, επειδη συντομα θα προβω σε αναλογη κατασκευη τι παχος τζαμιου εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι πρέπει να είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος

:):):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Mε τετοιο διαμαντι :) θελουμε πληρη παρουσιαση :) . Αληθεια τι κανεις με την φιλτρανση του θηριου. Δωσε μου μια πληροφορια, επειδη συντομα θα προβω σε αναλογη κατασκευη τι παχος τζαμιου εβαλες?

Σε ευχαριστώ για τα καλά σχόλια σου σύντομα θα σας αναφέρω πλήρη παρουσίαση .

και σύντομα θα στείλω και video

Μια σύντομη απάντηση στην ερώτηση σου για το πάχος του τζαμιού ειναι 20 χιλιοστά

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παύλο αν και σίγουρα θα γνωρίζεις ότι το να είσαι ευτυχισμένος δεν εξαρτάται μόνο από ένα ενυδρείο,άλλα συμφωνώ ότι το να έχω καταφέρει να έχω στο σπίτι μου ,ένα τέτοιο ενυδρείο ,σίγουρα με κάνει ευτυχισμένο σε αυτό το κομμάτι της ζωής μου

Link to comment
Share on other sites

μόλις βρω χρόνο θα το κάνω το έχω υπόψη μου και όπως έχω ενημερώσει και τούς υπολοίπους φίλους θα στείλω και video

το κακό με έμενα είναι οτι δεν είμαι πολύ καλός με τα ηλεκτρονικά και δεν γνωρίζω για να σας στείλω video άλλα θα το προσπαθήσω μόλις βρω λίγο χρόνο και θα σας στείλω της επόμενες ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Λάζαρε χαίρομαι πολύ που έστησες ξανά το θηρίο σου!

Θα περιμένουμε για τις λεπτομέρειες όποτε έχεις χρόνο! :)

Link to comment
Share on other sites

καλα τι να πουμε τωρα φανταστικο! δεν εχω λογια πραγματικα! θα μας βοηθουσες παρα πολυ αν ανεβαζες φωτογραφιες απο το φιλτραρισμα - φωτισμο - κατασκευη ( αν εχεις ) παχος τζαμιων και ολα τα σχετικα! οτι φωτο εχεις πανω στην κατασκευη μπορει να βοηθησει παρα πολους! ειχα δει τοτε που σου ειχε ανοιξει και ειχα ξενερωσει πολυ... γιαυτο ηθελα να δω φωτο απο την κατασκευη γιατι ειμαι συγουρος πως κατι εγινε λαθος τοτε με τις κοντρες του... φωτισε μας!

Link to comment
Share on other sites

Σάκη σε ευχαριστώ

όπως έχω πει και στους υπολοίπους φίλους σύντομα θα επανελθω με περισσότερες φώτο και περισσότερα στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

Οτι καλύτερο έχουν δει τα μάτια μου ever... παγκοσμίως... :D

Εκπληκτικό το ενυδρείο (και το σπίτι σου).

Για μένα η παρουσίαση έχει ήδη γίνει από τις φωτό...

Πραγματικά να 'σαι καλά, και συ κι αυτό, να το χαίρεσαι...!

Πολύ ευχάριστη έκπληξη... :thumbup:

Σ΄ευχαριστώ,

Αλέξης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Μέτα από μεγάλο κόπο μπορώ να πω οτι επιτελούς επαναλειτουργώ το νέο μου ενυδρείο.

να θυμίσω ότι έπαθα σοκ το περασμένο καλοκαίρι όταν γυρνώντας από διακοπές αντίκρισα να εχει ανοιξει το μπροστινό τζαμι του ενυδρείου και να πετάγεται το νερό δεξιά αριστερά.

Έστησα από την αρχή λοιπόν το ενυδρείο με καινούργια τζάμια και κάποιες μικρές διορθώσεις

ελπίζω να αρέσει στους περισσότερους από εσάς

Να θυμίσω ότι το ενυδρείο είναι 2,500 λίτρων 3 μέτρα στο μήκος πλάτος 80 εκατοστά και ύψος 1 μέτρο

είναι στην είσοδο της κατοικίας και χωρίζει την είσοδο με την κουζίνα.

Φυσικά κάποιος μπορεί να το δει και απο τις δυο πλευρές (κουζίνα,σαλόνι,είσοδος)

εχει 4 θερμοστάτες και απο φίλτρα χωρίζεται σε δυο ζώνες απο 6 μπομπίνες η κάθε ζώνη στις οποίες 6 πρώτες είναι το βιολογικό και στις υπόλοιπες 6 το

περιμένω με χαρά της τυχόν κρίσεις και παρατηρήσεις σας ώστε να βελτιώσω όσο μπορώ το ενυδρείο μου

Λαζαρος

τελειο οτι πιο ομορφο εχουν δει τα ματια μου τι παρατηρησεις περιμενεις τοχεις φτειαξει με ειδικους μεχρει και το φεκγ σουι εχεις σκεφτει το δικο μου ειναι απλη οδοντοκρεμα μπροστα του να το χαιρεσε εγω ολο στην κουζινα θα καθομουνα νασαι καλα

Link to comment
Share on other sites

τι να πω κι εγω :hysterical::blush: ......?! απλα.υποκλινομαι :D:thumbup::hysterical::hysterical::blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο ενυδρειο. Οπως καταλαβαινεις το ζηλευουμε ολοι. Ελπιζω καποια στιγμη να καταφερω να κανω κατι παρομοιο. :D Μηπως με θες βοηθο για τις αλλαγες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...