Jump to content

κατασκευή ενυδρείου


Heli-division

Recommended Posts

παραθέτω φωτό από το ενυδρείο που έφτιαξα,

το έχεις ένας φίλος και τρέχει αρκετά χρονια το ίδιο μέγεθος το ίδιο πάχος τζαμιού........

εγώ του έδωσα λίγο ύψος παραπάνω χωρίς να υπολογίσω το ποσο παραπάνω νερό πήρε μέσα και ιδού το αποτέλεσμα...

αυτό που τρέχει καιρό 130-40-40 πάχος τζαμιού 5

αυτό που έφτιαξα 130-40-50 πάχος τζαμιού 5

μετά βρήκα την μηχανή που σου βγάζει τιμές σε λίτρα

βάρος τζαμιών

βάρος ενυδρείου

και πάχος τζαμιών

θα προσπαθήσω να το ξεκολλήσω και να σώσω ότι τζαμια μπορώ για την κατασκευή νέου,,θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα!!. το post αυτό το έκανα για να δουν, και αλλα παιδιά που έχουν σκοπό να φτιάξουν ενυδρείο, μιας και εγώ αψήφησα τους λίγους πόντους διαφορα, και ευτυχώς δεν το γέμισα μέσα στο σπίτ.ι

post-15702-1289825886_thumb.jpg

post-15702-1289825899_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γιαφτο" έκανα το post φιλε μου..

το συγκεκριμένο ενυδρείο ήθελε 7mm τζαμι και έβαλα 5 αυτό γράφω πιο πάνω.. και έσπασε

Link to comment
Share on other sites

γιαφτο" έκανα το post φιλε μου..

το συγκεκριμένο ενυδρείο ήθελε 7mm τζαμι και έβαλα 5 αυτό γράφω πιο πάνω.. και έσπασε

Ακομα και για το 7 εχω καποιες ενστασεις εγω...

Link to comment
Share on other sites

9 mm για να έχουμε και συντελεστή ασφαλείας 3,8 που είναι και το ποιό σωστό.

Link to comment
Share on other sites

7άρι και 9άρι δεν πολυκυκλοφορούν στο εμπόριο οπότε πας σε 8άρι και είσαι και πολύ άνετος με τις κοντρίτσες σου. :D

Link to comment
Share on other sites

ναι καλά όλα αυτά αλλα εδώ στην σύρο μέχρι 5ari έχουν και κόβουν για παραπάνω μονο με παραγγελια..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, δεν υ,παρχει τζαμι 7αρι και 9αρι....,

Υπαρχουν 3,4,5,6,8,10,12,15,18,20 χιλιοστων

:D

Link to comment
Share on other sites

γιαφτο" έκανα το post φιλε μου..

το συγκεκριμένο ενυδρείο ήθελε 7mm τζαμι και έβαλα 5 αυτό γράφω πιο πάνω.. και έσπασε

Με το εργαλειο Αυτο βγαζει οτι θες 8mm τζαμι. :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τα θέματα που έχω διαβάσει για DIY, το 5άρι είναι πολύ λίγο για μικρομεσαίο ενυδρείο...

μόνο στα πολύ μικρά τετράγωνα 50άρια το έχω δεί να χρησιμοποιείται, άντε και σε sump με πολλά διαμερίσματα που παίζουν και το ρόλο κόντρας, με τίποτα για κάτι μεγαλύτερο.. ευτυχώς που δοκιμάστηκε πρώτα έξω!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τα θέματα που έχω διαβάσει για DIY, το 5άρι είναι πολύ λίγο για μικρομεσαίο ενυδρείο...

μόνο στα πολύ μικρά τετράγωνα 50άρια το έχω δεί να χρησιμοποιείται, άντε και σε sump με πολλά διαμερίσματα που παίζουν και το ρόλο κόντρας, με τίποτα για κάτι μεγαλύτερο.. ευτυχώς που δοκιμάστηκε πρώτα έξω!

Μέχρι 70 μήκος, 40 ύψος και μια πάνω κεντρική κόντρα με νευράκια είναι σταθερό το 5άρι, μετά αρχίζουν τα ρίσκα, έχω πάρει τα ρίσκα και πλέον ξέρω τι μέτρα να πάρω για να είμαι υπερκαλυμμένος.

Θυμηθείτε η μηχανική καταπόνηση είναι ανάλογη του ύψους και του μήκους και όχι των λίτρων, τα λίτρα βέβαια είναι αυτά που θα καθορίσουν τον χρόνο σφουγγαρίσματος... :D

Link to comment
Share on other sites

Με το εργαλειο Αυτο βγαζει οτι θες 8mm τζαμι. :D

ναι αυτήν βρήκα μετά από λίγο, και μου έβγαζε safe 7mm

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτήν βρήκα μετά από λίγο, και μου έβγαζε safe 7mm

Δε μπορει τοτε δε θα εβαλες σωστα τα νουμερα σου......:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα anubias 300 το οποίο έχει διαστάσεις 120 45 65. Με βάση αυτό το site και το 3.8 θα έπρεπε να έχω τζάμι 13 ενώ εμένα έχει 10. Παρόμοιο στη jewel που είναι 121 50 63 κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς είχα δει στο μαγαζί και είχε 8άρι. Τα jewel και τα anubias δηλαδή έχουν κίνδυνο να ανοίξουν; :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα anubias 300 το οποίο έχει διαστάσεις 120 45 65. Με βάση αυτό το site και το 3.8 θα έπρεπε να έχω τζάμι 13 ενώ εμένα έχει 10. Παρόμοιο στη jewel που είναι 121 50 63 κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς είχα δει στο μαγαζί και είχε 8άρι. Τα jewel και τα anubias δηλαδή έχουν κίνδυνο να ανοίξουν; :thumbup::D

Υπάρχει και ένας άλλο παράγων που παίζει σημαντικότατο ρόλο. Η ποιότητα του τζαμιού. Αυτά που παίρνουμε από τους τζαμάδες τι ποιότητα είναι; Σας είπε ποτέ κανένας τζαμάς τι συντελεστή αντοχής έχει το τζάμι που σας πουλάει.

Για αυτό τον λόγο χρησιμοποιούμε πάντα μεγάλο συντελεστή ασφαλείας (3.8).

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο ολα ειναι η ποιοτητα του τζαμιου.

Αν ειναι μαλακο το τζαμι εχει αντοχες το τζαμι και δουλευετε απο τον τζαμα ευκολα.

Εαν ειναι σκληρο το τζαμι δεν εχει αντοχες και στην πρωτη πιεση που θα δεχθει, θα σπασει.

Απλα πληροφοριακα.

Θα σας ελεγα και τις χωρες με την καθε ποιοτητα που παραγει, αλλα μαλλον δεν θα χρησιμευσει πολυ στο forum, αφου η τοπικη τζαμαδες μαλλον δεν γνωριζουν την προελευση τους 100%. Εκτος και αν αγοραζουν ολοκληρη κασα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...