Jump to content

Ψαροκαμμενοι νομιζω οτι ξεφευγουμε απο το Χομπι μας ?


Recommended Posts

καλησπερα!

εγω ας το πουμε λεω οτι θελω να βαλω δισκους αγριους ;)

αλλα λεω τι?θα τους παρω απο τη φυση και θα τους αιχμαλοτεισω?απαπαπα!!

οποτε λεω θα βαλω εκτροφης.....βεβεα γιατι αυτους τους γενησε η φυση μεσα σε καπιο ενυδρειο......

οποτε πανε οι τυψεις.....!κοροϊδευουμε τους εαυτους μας??????

εδω εμεις οι ιδιοι φυλακιζουμε τους εαυτους μας σε πολεις,δουλειες και ενα καρο αλλα.........

Δηλαδή απ'όλα όσα έχουν γραφτεί, αυτό κατάλαβες? Το ότι θα στερηθεί η φύση γόνιμα άτομα τα οποία θα προσφέρουν μερικές εκατοντάδες νέα άτομα στο ήδη επιβαρυμένο περιβάλλον δεν το διάβασες πουθενά? Και μη μου πει κανείς πως αυτές οι εκατοντάδες δεν θα επιζήσουν στη φύση... Ναι! Δεν θα επιζήσουν, γιατί θα γίνουν τροφή άλλων ψαριών. Και αυτό ανήκει στην αλυσίδα που εμείς παρεμβαίνουμε.

Το ενυδρείο είναι βίτσιο έτσι κι αλλιώς και το εξήγησα στα πρώτα μου ποστ. Κανείς από εμάς δεν είναι ζωόφιλος και φυσιολάτρης. Όλοι μας, εγωιστικά, σκεφτόμαστε πως θα ικανοποιήσουμε τις ορέξεις μας. Από κει και πέρα, ξαναλέω είναι θέμα προσωπικών επιλογών κι ενημέρωσης!

ΥΓ: Το θέμα έχει γενικό χαρακτήρα και όχι ειδικό στους δίσκους. Οι δίσκοι είναι ένα παράδειγμα που το αναλύουμε σε βάθος και έχει προέκταση στο κάθε άγριο είδος. Από κει και πέρα βλέπω μία συσσώρευση δισκάδων.... Πολύ ευαίσθητοι μου είσαστε :rasp: Όλα ψάρια είναι :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή απ'όλα όσα έχουν γραφτεί, αυτό κατάλαβες? Το ότι θα στερηθεί η φύση γόνιμα άτομα τα οποία θα προσφέρουν μερικές εκατοντάδες νέα άτομα στο ήδη επιβαρυμένο περιβάλλον δεν το διάβασες πουθενά? Και μη μου πει κανείς πως αυτές οι εκατοντάδες δεν θα επιζήσουν στη φύση... Ναι! Δεν θα επιζήσουν, γιατί θα γίνουν τροφή άλλων ψαριών. Και αυτό ανήκει στην αλυσίδα που εμείς παρεμβαίνουμε.

δεν παρεμβενεις σε καμια τροφικη αλυσιδα.........εισαι μερος....αυτης.

απλα εχεις πιο υψηλο δεικτη νοϊμοσυνης και αυτο σε κανει να ξεχωριζεις και να επιλεγεις

Link to comment
Share on other sites

Το τόπικ καθαρίστηκε από άσχετες δημοσιεύσεις και επεξεργάστηκε μία δημοσίευση με σχετικό μεν θέμα αλλά με απαράδεχτο περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα καθαρίστηκε με τα κριτήρια του οτι έχει ξεφύγει απο την ουσία του.

Geosid εγω σου σβήνω και τη τελευταία δημοσίευσή σου σαν άσχετη και πάλι .

Το θέμα το κλείδωσα για λίγο γιατί δεν σας προλαβαίνω και προχωράτε πολύ γρήγορα .

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στο θέμα, προσωπικά θα με ευχαριστούμε να έχω στο ενυδρείο μου ένα κοπάδι από άγρια tropheus. Θα έκανα κακό στην οικολογία της λίμνης; Πιθανότατα σε ένα βαθμό έστω και μικρό. Αν σκεφτώ όμως ότι την ίδια ευχαρίστηση μπορεί να μου προσφέρει κι ένα κοπάδι εκτροφής, ίσως είναι αρκετοί αυτοί οι λόγοι για να μην το δοκιμάσω ποτέ.

;)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα αγοραζα παντως πιασμενα στη φυση ψαρια.

1ον ειναι πανακριβα

2ον ενα ψαρακι εκτροφης οπως κ να το κανουμε εχει μεγαλωσει στην αιχμαλωσια κ δεν ξερει κ πολλα πραγματα για το αληθινο βιοτοπο του.(υπαρχουν βεβαια καποια ενστικτα) αλλα το να παρω ενα ψαρι το οποιο μεχρι πριν 1 μηνα κολυμπουσε ελευθερο στον Αμαζονιο ή στην Αφρικη κ τωρα εγω να προσπαθω με κοπο-χρονο-χρημα να αναπαραστησω το ουτε 5% του βιοτοπου του,το θεωρω αδικο.

μια χαρα ειναι κ τα εκτροφης,ειδικα οι δισκοι εχουν πολυ ομορφα χρωματα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να κλείσω και εγώ το θέμα γιατί δεν υπάρχει λόγος να το κουβεντιάζω άλλο.

Αυτός ο μύθος τουλάχιστον για τους δίσκους για το θέμα χρημάτων δεν υπάρχει.

inanu wild discus 12-14cm 180,00 € και εκτροφής piwowarski 14cm 220 €.

Το παραμύθι νούμερο 2 είναι είναι το κυρίως θέμα.

Το ψάρια που έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία από άγριους γονείς κανονικά που έπρεπε να είχαν γεννηθεί;;;

Θα σας πω εγώ. Στην φύση ελεύθερα και ωραία κύριοι.

Αλλά ότι βολεύει τον καθένα. Πόσα ψάρια εκτροφής έχουμε σε ενυδρεία;

Εκατομμύρια τα όποια έπρεπε να είναι εκεί έξω. Όλες οι γέννες ανήκουν στην φύση και μόνο σε αυτή και φύση δεν είναι αυτό που κάνουμε στα ψάρια μας για να γεννήσουν με το ζόρι ανέβασε κατέβασε θερμοκρασίες βαλε βγάλε πέρα δωθε. Ούτε τα υβρίδια που δεν υπάρχουν παρά μόνο στα ενυδρεία. Αυτό είναι παράφυση.

Να είστε όλοι καλά και υγεία στα ψαράκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να κλείσω και εγώ το θέμα γιατί δεν υπάρχει λόγος να το κουβεντιάζω άλλο.

Αυτός ο μύθος τουλάχιστον για τους δίσκους για το θέμα χρημάτων δεν υπάρχει.

inanu wild discus 12-14cm 180,00 € και εκτροφής piwowarski 14cm 220 €.

Το παραμύθι νούμερο 2 είναι είναι το κυρίως θέμα.

Το ψάρια που έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία από άγριους γονείς κανονικά που έπρεπε να είχαν γεννηθεί;;;

Θα σας πω εγώ. Στην φύση ελεύθερα και ωραία κύριοι.

Αλλά ότι βολεύει τον καθένα. Πόσα ψάρια εκτροφής έχουμε σε ενυδρεία;

Εκατομμύρια τα όποια έπρεπε να είναι εκεί έξω. Όλες οι γέννες ανήκουν στην φύση και μόνο σε αυτή και φύση δεν είναι αυτό που κάνουμε στα ψάρια μας για να γεννήσουν με το ζόρι ανέβασε κατέβασε θερμοκρασίες βαλε βγάλε πέρα δωθε. Ούτε τα υβρίδια που δεν υπάρχουν παρά μόνο στα ενυδρεία. Αυτό είναι παράφυση.

Να είστε όλοι καλά και υγεία στα ψαράκια μας.

Εδω λοιπον ισχυει το τι μας βολευει για να μαλακωσει η "οικολογικη" μας συνειδηση.........

Σε ολα αυτα που λεει ο Καταστροφεας της Φυσης - Περικλης, να προσθεσω οτι ολοι οι εκτροφεις παγκοσμιως ανα 3-4 γεννιες, ζευγαρωνουν τα ψαρια τους με αγρια με σκοπο να καθαρισουν τα "αιματα"........

Αυτα απο ενα κατοχο ενυδρειου με αγριους δισκους, του μοναδικου που ειχε την τυχη να επισκεφθει περιοχες της Αμαζονιας και να διαπιστωσει ο ιδιος οτι η κινδυνολογια ειναι μεσω εισπραξης χρηματων της Βραζιλιας......

Να ειστε καλα ;)

Link to comment
Share on other sites

ελατε ρε παιδια...........το ποστ φτιαχνετε οπος θελουν απο εκηνους που γραφουν και σβηνουν οτι θελουν......

το χομπι αυτο ειναι τωρα ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε.................................δηλαηδη.....ξαναρωταω!!!!!!!!!

πως βρεθηκαν τα ψαρια ολων των ενυδρειοφυλων?????????????????ασε!!!!!!!!!!

απανταω εγω γενιθικαν απο τη φυση σε 5!τζαμια!!!!για σαςςςςς

Έγινε επεξεργασία - μηνας
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά ρε παιδιά, κουβέντα κάνουμε και το θέμα δεν είναι οι Δίσκοι, κακώς επικεντρώθηκε η κουβέντα εκεί. Φιλοσοφική είναι η συζήτηση, δεν κατηγορείται κανείς.

;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ Karydas από τους δίσκους ξεκίνησε το θέμα.

Δίσκους έχω όμως και για αυτούς μιλώ αν και είπα και για όλα τα ψάρια και τα εκτροφής.

Στο παρελθόν εδώ και 15 χρόνια είχα και αφρικανες 5χρονια και reef άλλα 5 χρόνια.

Όλα αυτά και εκτροφής και άγρια και κοράλλια και βράχος και ρίζες και αραγονιτης πρέπει να είναι στην φύση και όχι στο σαλόνι μου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όπως το βλέπω εγώ είναι πιο γενικό. Σαν χομπίστες κάνουμε καλά να κρατάμε άγρια ψάρια ή όχι; Προφανώς επιχειρήματα υπάρχουν κι από τις δύο πλευρές. Στην Αμερική οι Αφρικάνικες κιχλίδες εκτροφής ίσως είναι και μειοψηφία και χομπίστες ανταλάσσουν F1 με 5 και 8 δολάρια. Γιάυτό λέω ότι το θέμα είναι γενικότερο.

;)

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά ρε παιδιά, κουβέντα κάνουμε και το θέμα δεν είναι οι Δίσκοι, κακώς επικεντρώθηκε η κουβέντα εκεί. Φιλοσοφική είναι η συζήτηση, δεν κατηγορείται κανείς.

;)

Αυτο ειναι το προβλημα Κωστη!!!!

Οτι εγινε πολλη φιλοσοφικη και δεν μπορουμε εμεις οι δολοφονοι που θελουμε να λεμε οτι εχουμε ψαρια στο ενυδρειο μας επειδη ειμαστε φιλοζωοι να ποιασουμε το νοημα και τις σκεψεις του καθε φιλοσοφου .

Καλη συνεχεια ο ''ρατσιστης-προβληματικος'' :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι το θέμα μας άλλα δυστυχώς όταν λέει κάποιος την γνώμη του δεν μετραει.

Πρέπει να ακούσεις αυτό που θες και δεν το λέω για σένα.

Τα βάλαμε με ψαράδες κυβερνήσεις ανθρώπους επιστήμονες άλλους που έχουν πάει από κοντά σε βιοτόπους γιατί δεν μας αρέσει αυτό που λένε.

Και στο τέλος σβήνονται ποστ ενώ οι απαντήσεις πρόκληση παραμένουν στην θέση τους.

Κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα για μενα ειναι οτι αν θελουμε να λεγομαστε οικολογοι και προστατες της φυσης, δεν πρεπει να εχουμε ενυδρεια αλλα και κατοικιδια γενικοτερα, αλλα να ειμαστε κοντα βστο φυσικο περιβαλλον οσο περισσοτερο μπορουμε και εκει να παρατηρουμε τα ζωα απο κοντα........

Αυτα ειχα να πω και λυπαμαι που δεν το "παιζω"....

Link to comment
Share on other sites

Τα βάλαμε με ψαράδες κυβερνήσεις ανθρώπους επιστήμονες άλλους που έχουν πάει από κοντά σε βιοτόπους γιατί δεν μας αρέσει αυτό που λένε.

Και στο τέλος σβήνονται ποστ ενώ οι απαντήσεις πρόκληση παραμένουν στην θέση τους.

Κάνω λάθος.

Εγώ που διαβάζω το θέμα και δεν συμμετέχω, πρέπει να βλέπω τις προσωπικές διαμάχες?

Άμα έχεις πρόβλημα με αυτό, μην γράψεις εδώ και έλα την τετάρτη να τα πούμε όλοι μαζί από κοντά ;)

Αυτό πάει σε όλους που νομίζουν ότι κόβουν και ράβουν στα μετρά τους οι συντονιστές.

Όλα τα προβλήματα μας τα βγάζουμε στο φόρουμ.

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ λες και δεν μπορεί να γίνει πολιτισμένη συζήτηση. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Panos σε πληροφορώ ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν.

Όχι μόνο μακάρι να μπορέσω να έρθω άλλα και το σπίτι μου ανοικτό για όλο το forum.

Το πρόβλημα όμως δείχνεις να το έχεις εσύ άρα κακός έγραψες στο ποστ σύμφωνα με τα λεγόμενα σου.

Και αυτό που λες για τους συντονιστές τι είναι πάλι;

Ξέρεις τι έσβησαν και τι άφησαν;

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,Geosid,η τελευταια σου δημοσιευση σβηστηκε.

Θεωρω πως πολυ το τραβας,και η φωτο ηταν ακρως ειρωνικη και πολυ στοχευμενη.

Παρακαλω συνεχιστε την κουβεντα ηρεμα,αλλιως εκ των πραγματων το θεμα παει για κλειδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Panos σε πληροφορώ ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν.

Όχι μόνο μακάρι να μπορέσω να έρθω άλλα και το σπίτι μου ανοικτό για όλο το forum.

Το πρόβλημα όμως δείχνεις να το έχεις εσύ άρα κακός έγραψες στο ποστ σύμφωνα με τα λεγόμενα σου.

Και αυτό που λες για τους συντονιστές τι είναι πάλι;

Ξέρεις τι έσβησαν και τι άφησαν;

Aν αυτό κατάλαβες και νομίζεις ότι έχω εγώ το πρόβλημα σε αγνοώ.

Ευχαριστώ και καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα προβλήματα μας τα βγάζουμε στο φόρουμ.

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ λες και δεν μπορεί να γίνει πολιτισμένη συζήτηση. :rasp:

Μεγαλη συζητηση Πανο...........

Ο πολιτισμος χαθηκε οταν εμφανιστηκε ο αντιλογος........... ;)

Link to comment
Share on other sites

Aν αυτό κατάλαβες και νομίζεις ότι έχω εγώ το πρόβλημα σε αγνοώ.

Ευχαριστώ και καληνύχτα.

Πανο κατι εγραψα πιο πανω.........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ζωόφιλοι???Ποιοι εμείς??Απλά δεν υπάρχει φίλε μου αυτή η λέξη.Το κάθε ζώο το παίρνουμε από την φύση το βάζουμε στον κήπο μας στο σπίτι μας στο ενυδρείο μας ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΔΙΚΙΆ ΜΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΊΗΣΗ.

αυτο για εμενα ειναι η πιο καλη απαντηση.... κατα βαθος ειμαστε πολυ εγωιστες εμεις οι ανθροποι που νομιζουμε πως ολα μας ανοικουν... ενας σωστος ζωοφιλος δεν θα ειχε ποτε ενα ζωο σε αιχμαλωσια.. το να λεμε εδω καποιοι πως κραταμε τα ψαρια μας σε ιδανικες συνθηκες και λιτρα δεν συγκρινεται με την ελευθερια των ζωντανων... και δεν υπαρχει φιλοζωος που τρωει κρεας.....

Link to comment
Share on other sites

σε ολα χρειαζεται μετρο.

εαν κρινουμε εναν ζωοφιλο απο την τροφη που τρωει και μονο, το χασαμε το θεμα.αρα εμεις που ειμαστε ενυδρειακοι ζωοφιλοι δεν πρεπει να τρωμε ψαρια....?

δεν παει ετσι.

ολοκληρη η αληθεια υπαρχει καπου στη μεση.

Link to comment
Share on other sites

αυτο για εμενα ειναι η πιο καλη απαντηση.... κατα βαθος ειμαστε πολυ εγωιστες εμεις οι ανθροποι που νομιζουμε πως ολα μας ανοικουν... ενας σωστος ζωοφιλος δεν θα ειχε ποτε ενα ζωο σε αιχμαλωσια.. το να λεμε εδω καποιοι πως κραταμε τα ψαρια μας σε ιδανικες συνθηκες και λιτρα δεν συγκρινεται με την ελευθερια των ζωντανων... και δεν υπαρχει φιλοζωος που τρωει κρεας.....

Συμφωνώ και εγώ,αλλά μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και ψάρια αναπαραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι ψάρια; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...