Jump to content

Labidochromis Sp. "mbamba"


Crazy_Beaver

Recommended Posts

Αυτά μπορείς να τα συνδιάσεις με electric yelow η θα υβριδίσουν;Είναι πολύ όμορφα και τα σκέφτομαι για το καινούργιο που στήν αλλά σε καιμαι 10 -15 μ΄ρες θα είναι έτοιμο!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ τα είχα με Pseudotropheus Saulosi πριν τα αφήσω μόνα τους και το έψαξα το θέμα γιατι φοβόμουν για υβριδισμό.

Σε κανένα άρθρο μέχρι στιγμής δεν βρήκα αναφορά στην περίπτωση υβριδισμου.

Παρακολόθησα όμως αναφορές πολλών χομπιστών οι οποίοι αναφέρουν πως ουδέποτε είδαν σεξουαλική συμπεριφορά ανάμεσα στα 2 είδη. Βέβαια το συγκεκριμένο είδος δεν είναι και τόσο κοινό οπότε οι αναφορές είναι μετρημένες στα δάχτυλα αλλα τουλάχιστον είναι κάτι.

Το μόνο πρόβλημα που είχα παρατηρήσει εγώ καθώς και άλλοι είναι πως τα Mbamba είναι πολυ πιο επιθετικά απο τα υπόλοιπα είδη Labidos με αποτέλεσμα να έχουν πολλες μονομαχίες.

Βέβαια σε αυτό παίζει ρόλο ο διάκοσμος, τα λίτρα και η ιχθυοφόρτιση.

Μπορείς να κάνεις και την δική σου έρευνα αν θές κι οτιήποτε θές με ρωτάς ενοείτε.

Απο εκεί και πέρα είναι δικία σου απόφαση

:D

/Stef

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας και ακολουθώντας την βιβλιογραφία, αποφεύγουμε να βάζουμε μαζί είδη του ίδιου γένους (πχ labidochromis) και είδη με παρόμοια χρωματικά χαρακτηριστικά. Βέβαια όπως είπε και ο φίλος emp, έχει διαπιστωθεί ότι αν υπάρχουν αρκετά λίτρα και ο αρσενικό έχει τις θηλυκές του για να παίζει, δεν θα ασχοληθεί με το άλλο είδος.

Συγνώμη από τον φίλο emp αν χαλάω την αγγελία του.

:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτά μπορείς να τα συνδιάσεις με electric yelow η θα υβριδίσουν;Είναι πολύ όμορφα και τα σκέφτομαι για το καινούργιο που στήν αλλά σε καιμαι 10 -15 μ΄ρες θα είναι έτοιμο!

Θα υβριδισουν

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας και ακολουθώντας την βιβλιογραφία, αποφεύγουμε να βάζουμε μαζί είδη του ίδιου γένους (πχ labidochromis) και είδη με παρόμοια χρωματικά χαρακτηριστικά. Βέβαια όπως είπε και ο φίλος emp, έχει διαπιστωθεί ότι αν υπάρχουν αρκετά λίτρα και ο αρσενικό έχει τις θηλυκές του για να παίζει, δεν θα ασχοληθεί με το άλλο είδος.

Συγνώμη από τον φίλο emp αν χαλάω την αγγελία του.

:D

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας και ακολουθώντας την βιβλιογραφία, αποφεύγουμε να βάζουμε μαζί είδη του ίδιου γένους (πχ labidochromis) και είδη με παρόμοια χρωματικά χαρακτηριστικά. Βέβαια όπως είπε και ο φίλος emp, έχει διαπιστωθεί ότι αν υπάρχουν αρκετά λίτρα και ο αρσενικό έχει τις θηλυκές του για να παίζει, δεν θα ασχοληθεί με το άλλο είδος.

Συγνώμη από τον φίλο emp αν χαλάω την αγγελία του.

:D

Προς θεού δεν μου χαλάτε την αγγελία. Πρέπει να γίνετε κουβέντα.

Κι εγώ είμαι υπέρ της άποψης να μην τα βάλεις μαζί. Γιαυτό διάβασα από εδώ, διάβασα από εκεί και τελικά επειδή είχα μόνο τα saulosi μέσα στο ενυδρείο αλλά με το που βρήκα τα mbamba ta πήρα, δεν ήθελα να χάσω την ευκαιρία καθώς έψαχνα πολύ καιρό να τα βρώ κάπου. Τα έβαλα λοιπόν στο ενυδρείο και έβαλα αμέσως αγγελία για να φύγουν τα saulosi. Στα 200 λίτρα(100 κιλά πέτρες) μείνανε μαζί περίπου ένα μήνα 4 saulosi(1m+3f) και 2 mbamba (1m+1f τα μόνα που βρήκα). Ήμουν σχεδόν αναγκασμένος λοιπόν να τα έχω όλα μαζί τα ψάρια. τώρα εδώ και 2-3 μήνες περίπου τα Mbamba είναι μόνα τους στο ενυδρείο και μου έχουν δώσει 2 γέννες.

Το παραπάνω μου post αναφέρετε καθαρά σε δικία μου παρατήρηση καθώς και άλλως συνχωμπιστών.

Παρ'όλα αυτά είμαι φανατικός υπέρμαχος το spieces ενυδρείων και κατ'επέκταση δεν συνιστώ τα 2 είδη μαζί. Κι όπως μας ενημέρωσε κι ο φίλος ο Δίας θα υβριδίσουν.

Ελπίζω να έχω απαντήσει και στην ερώτηση του φίλου Crazy_Beaver.

Αν η κουβέντα θέλετε να συνεχιστεί κάπου αλλού είναι στο χέρι των admins :thumbup:

/stef

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας και ακολουθώντας την βιβλιογραφία, αποφεύγουμε να βάζουμε μαζί είδη του ίδιου γένους (πχ labidochromis) και είδη με παρόμοια χρωματικά χαρακτηριστικά. Βέβαια όπως είπε και ο φίλος emp, έχει διαπιστωθεί ότι αν υπάρχουν αρκετά λίτρα και ο αρσενικό έχει τις θηλυκές του για να παίζει, δεν θα ασχοληθεί με το άλλο είδος.

Συγνώμη από τον φίλο emp αν χαλάω την αγγελία του.

:D

Προσωπικά ούτε κι εγώ θα τα έβαζα μαζί αλλά γενικότερα θα συμφωνήσω απολύτως με την παραπάνω άποψη του karydas.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...