Jump to content

Πιθανή βάση ενυδρείου


tsoum

Recommended Posts

Λοιπόν έχω ενα ντουλάπι το οποίο ΔΕΝ είναι για ενυδρείο. Είναι 91 εκατοστά μήκος και εγώ θέλω 101 (για το ριο 180). Είναι απο νοβοπαν 2 εκατοστών τα πλαϊνα και η πλάτη.

Αμα βάλω μία τάβλα απο πάνω μήκους 105 εκατοστα π.χ. και ενισχύσω εσωτερικά με ενα ακόμα κομμάτι νοβοπάν 2 εκ. πόσο ασφαλής θα είμαι;

Μια "αναλυτική" του βάρους του ενυδρείου:

50-60 τα τζαμια + καπακι

20 κιλά αμμος

πετρες δεν είμαι σίγουρος, εδώ θα πρέπει να βοηθήσουν οι αφρικανοί! Καμια 30αρια κιλα φανταζομαι

160-170 λίτρα νερό -> 160-170 κιλα

Συνολικά: 270-300 κιλα.

Σε μία πηγή βρήκα πως το νοβοπάν αντέχει "Η αντοχή σε κάμψη είναι μεγαλύτερη από 220 Kgr/cm2 "

Οι ακριβείς διαστάσεις είναι 90 μήκος x 70 υψος x 44 πλάτος. Να το χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

;)
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν θα εχεις κανενα προβλημα...το ιδιο ειχα κανει και εγω στο παλιο μου ενυδριο

Link to comment
Share on other sites

για να σου απαντήσω με σιγουριά στείλε μια φώτο από το έπιπλο....

θα σας πω το εξής όμως για να ξέρετε γενικά και όχι μόνο στα ενυδρεία...

σε κατασκευές προϊόντων του ξύλου (MDF, μοριοσανίδες, OSB κτλ κτλ) που θα φέρουν βάρος, σαν πολύ γενικό κανόνα (όχι κανόνα πείτε το μπούσουλα καλύτερα) δε θα αφήνεται ποτέ εκτεθειμένο πάνω από 50-60 εκατοστά υλικού χωρίς κάποια κόντρα (υποστύλωμα) από κάτω ανεξαρτήτου πάχους του προϊόντος.

tsoum με αυτό που βρήκες "220 Kgr/cm2" δε βγάζω άκρη ούτε εγώ που είμαι τεχνολόγος ξύλου (με κάμποσα χρόνια στον ποιοτικό έλεγχο). Θα σου πω μόνο ότι είναι πολύ μικρό αυτό το νούμερο :rasp:

Περιμένω φώτο... μην ακουμπήσεις τίποτα πάνω στο έπιπλο ακόμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα και δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες μέσω του υπολογιστή μου... Θα δοκιμάσω σε κανεναν υπολογιστή στο Πανεπιστήμιο μπας κ περνανε. Θες να μου πείς τι ακριβώς περιμένεις να δείς απο τις φωτογραφίες ωστε να βγάλω τις καλύτερες δυνατές.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα και δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες μέσω του υπολογιστή μου... Θα δοκιμάσω σε κανεναν υπολογιστή στο Πανεπιστήμιο μπας κ περνανε. Θες να μου πείς τι ακριβώς περιμένεις να δείς απο τις φωτογραφίες ωστε να βγάλω τις καλύτερες δυνατές.

απλά βγάλτο μια φώτο με ανοικτό το ντουλάπι του από μπροστά... θέλω να δω εάν έχει κάτι να κρατάει το πάνω κομμάτι που είναι 90 εκατοστά.

επίσης εάν "τρέχει" το καπάκι ή τα πλαϊνά ;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχει τίποτα στην μέση. Ειναι κανονικό ντουλάπι, οχι για ενυδρείο. Τελοσπάντων θα το βγάλω φωτογραφίες και θα δώ αν μπορώ να τις περάσω αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Τους έχουν κλειδωμένους τους υπολογιστές και δεν περνάει τίποτα μέσα... ;) Θα δω αν μπορώ να το κάνω μέσω καποιου ιντερνετ καφε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό. Δεν μπορώ να συνδέσω το κινητό μου στον υπολογιστή και στο πανεπιστήμιο ήταν κλειδωμένοι για να μην εγκαθιστά ο καθένας οτι γουστάρει.

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να στείλεις από κάπου τις φώτο και να ξέρεις πάντως σίγουρα πως όπως είναι (χωρίς κόντρα στη μέση δε μπορείς να ακουμπήσεις ούτε 100 κιλά πάνω του όχι 300 ;)

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να στείλεις από κάπου τις φώτο και να ξέρεις πάντως σίγουρα πως όπως είναι (χωρίς κόντρα στη μέση δε μπορείς να ακουμπήσεις ούτε 100 κιλά πάνω του όχι 300 ;)

Τωρα έχω ενα 70αρι (καθαρα πρπ 65) με καμια 10αρια κιλα χαλίκι, 1-1,5 κιλο πετρες ενα μεγάλο ξύλο, (δεν ξέρω ποσο ζυγίζει) + το 2213 μαζι με τα υλικά κτλπ (συνολικά ζυγίζει καμια 7-8 κιλά) και δεν έχει κανενα πρόβλημα εδω και εναμιση μήνα. Μονο οταν είχαν βγεί κάτι νερά φούσκοσε ένα επιπλέον κομμάτι που έχει επάνω στην γωνία.

Link to comment
Share on other sites

όσο περίεργο και να σου φανεί επειδή δεν είναι "σωστή" η βάση σου αυτή τη στιγμή το ζόρι δε το τραβάει η βάση αλλά το ενυδρείο σου που καταπονείτε παραπάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σε λίγο θα ανεβάσω φωτογραφίες. Τελικά το κινητό συνδέεται στα πίσω USB ενώ τα μπροστά δεν το αναγνωρίζουν (ενώ λειτουργούν κανονικά). Δεν το είχα σκεφτεί αλλα είπα για να δοκιμάσω. Τελικά αυτό ήταν!

Link to comment
Share on other sites

Οριστε το έπιπλο. Δεν είναι αυτό το οποίο έχω το ενυδρείο προφανώς, αλλα είναι ακριβώς το ιδιο. Είχα 2!

post-15189-1290852777_thumb.jpg

post-15189-1290852789_thumb.jpg

post-15189-1290852801_thumb.jpg

post-15189-1290852812_thumb.jpg

post-15189-1290852821_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία λοιπόν....

εύκολη η μετατροπή! Θα βάλεις μόνο ένα κομμάτι κάθετο το οποίο θα είναι ακριβώς όσο είναι το κουτί σου εσωτερικά, θα το βιδώσεις από πάνω και από κάτω και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα ;)

post-18281-1290866201_thumb.jpg

εάν το αφήσεις έτσι δε πρόκειται να σπάσει η βάση σου αλλά θα σπάσει το ενυδρείο σου καθώς θα κάνει κοιλιά το ξύλο στη μέση και το ενυδρείο θα πατάει μόνο στις άκρες, θα τραβήξει μεγάλο ζόρι ο πάτος με τόσα κιλά μέσα με καταστροφικά αποτελέσματα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

για να μην εχεις κανενα προβλημα και με υγρασιες, βαζεις ενα μαρμαρο οσο το ενυδρειο σου επανω στην βαση και εισαι Ο.Κ. Αν θελεις βαζεις και την κοντρα που ειπε ο warhawk Η εναλλακτικα βαζεις δυο τραβερσες οριζοντιες μια εμπρος και μια πισω απο ξυλο 5*5 επι το μηκος του ντουλαπιου και τις βιδωνεις απο επανω ;):rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τι πάχος πρέπει να έχει το ξύλο που θα μπεί για κόντρα; Οταν ειχαμε φωνάξει εναν ξυλουργο να ενισχύσει το άλλο έπιπλο που το είχα παλίοτερα (μια ραφίερα) αυτός εβαλε κόντρες ανάμεσα απο τα ραφια και τις βίδωσε με 2 γωνίες πανω στην κόντρα και την βάση. Να το κανω έτσι ή κατευθείαν ξύλο με ξύλο;

Αυτό που λέγαμε οτι είναι 10 πόντους παραπάνω το μήκος του ενυδρείου; Τι υλικό βάζω; Επειδή το μάρμαρο θα είναι πολύ ακριβό τί αλλο μπορώ να βάλω;

Θα μπορουσα να κάνω κάτι τέτοιο ωστε να έχω και λίγο χώρο απο δίπλα αμα θέλω καποιο βοηθητικό ενυδρειάκι για καραντίνα ή γεννήστρα ή να έχω λίγο χώρο για να ακουμπάω δυο πράγματα; Αυτό εννοώ:

post-15189-1290899167_thumb.jpg

Αμα κάνω μια τρύπα με ποτηροτρύπανο για να περάσουν σωλήνες απο το εξωτερικό φίλτρο θα χάσει καθόλου η βαση απο αντοχή;

Φιλε Warhawk με έχεις σώσει, δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω!

Link to comment
Share on other sites

Τι πάχος πρέπει να έχει το ξύλο που θα μπεί για κόντρα; Οταν ειχαμε φωνάξει εναν ξυλουργο να ενισχύσει το άλλο έπιπλο που το είχα παλίοτερα (μια ραφίερα) αυτός εβαλε κόντρες ανάμεσα απο τα ραφια και τις βίδωσε με 2 γωνίες πανω στην κόντρα και την βάση. Να το κανω έτσι ή κατευθείαν ξύλο με ξύλο;

Δε σε πειράζει το πάχος, ακόμα και 16 χιλιοστά που είναι το κλασσικό πάχος μελαμίνης είναι μια χαρά. Μπορείς να τις βάλεις και ανάμεσα από τα ράφια τις κόντρες, θα κρατήσει και έτσι, απλά το πιο σωστό (και εύκολο) είναι να μπει ολόκληρη η κόντρα στη μέση και να κοπούν τα ράφια. Επίσης μπορείς να το βάλεις και με γωνιές αλλά πάλι καλύτερα θα είναι εάν βιδωθούν όπως σου είπα :rasp:

Αυτό που λέγαμε οτι είναι 10 πόντους παραπάνω το μήκος του ενυδρείου; Τι υλικό βάζω; Επειδή το μάρμαρο θα είναι πολύ ακριβό τί αλλο μπορώ να βάλω;

Εάν εξέχει μόνο 5 πόντους από κάθε μεριά μπορείς να μη βάλεις και τίποτα, δεν έχει στατικό πρόβλημα :rasp:

Θα μπορουσα να κάνω κάτι τέτοιο ωστε να έχω και λίγο χώρο απο δίπλα αμα θέλω καποιο βοηθητικό ενυδρειάκι για καραντίνα ή γεννήστρα ή να έχω λίγο χώρο για να ακουμπάω δυο πράγματα; Αυτό εννοώ:

post-15189-1290899167_thumb.jpg

Ναι θα μπορούσες να το κάνεις αυτό άνετα. Απλά θα πας σε ένα "φτιάχτο μόνος σου" και θα πάρεις μια μελαμίνη 25 χιλιοστά και θα τη βάλεις όπως στο σχέδιο σου και θα τη βιδώσεις από την κάτω μεριά του επίπλου. Θα πας και σε ένα μαγαζί με είδη επιπλοποιίας και ζητήσεις ένα πόδι τραπεζιού ρυθμιζόμενο κατ' ύψος (η συσκευασία έχει μέσα 4 αλλά στα περισσότερα μαγαζιά θα σου δώσουν και σκέτο ένα) και θα το βάλεις στην άκρη από το καπάκι που θα εξέχει στο κέντρο.

Αμα κάνω μια τρύπα με ποτηροτρύπανο για να περάσουν σωλήνες απο το εξωτερικό φίλτρο θα χάσει καθόλου η βαση απο αντοχή;

Κανένα πρόβλημα κάνε όσες τρύπες θες (σε λογικά πλαίσια πάντα ε;! ;) )

Φιλε Warhawk με έχεις σώσει, δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω!

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μελαμίνη εννοείς το νοβοπάν; Ή είναι κάτι άλλο;

Για το πόδι βάζω και δύο για ασφάλεια. Επισης αμα τα δίνουν σε τετράδες βαζω και δυο απο εκει που θα εξέχει και το ενυδρείο και είμαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Μελαμίνη εννοείς το νοβοπάν; Ή είναι κάτι άλλο;

Για το πόδι βάζω και δύο για ασφάλεια. Επισης αμα τα δίνουν σε τετράδες βαζω και δυο απο εκει που θα εξέχει και το ενυδρείο και είμαι κομπλε.

βασικά δε θέλω να σε μπερδέψω αλλά αφού ρώτησες... νοβοπάν είναι μάρκα και μελαμίνη λέγεται η επικάλυψη οπότε και οι δύο ονομασίες είναι λάθος :thumbup:

Αυτό που λες νοβοπάν κανονικά λέγεται μοριοσανίδα η οποία βγαίνει σκέτη αλλά βγαίνει και με επικαλύψεις φιλμ από απομιμήσεις ξύλου (αυτό που λένε μελαμίνη). Ελπίζω να κατάλαβες :thumbup:

Πόδια δε χρειάζεται να πάρεις τόσα πολλά είναι υπερβολή. Ένα μόνο χρειάζεσαι!

Αυτό που θα φτιάξεις θες να μοιάζει με αυτό που σου σχεδίασα παρακάτω...

post-18281-1291128874_thumb.jpg post-18281-1291128883_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ τι θέλω; Μελαμίνη, νοβοπαν ή μοριοσανίδα; :thumbup: Θελω το "επικάλυψη με φίλμ, που μοιάζει με ξύλο". Μελαμίνη δεν ειναι αυτό;

Σε τι πάχος; 2 ή 2,5;

Δεν θα είναι ακριβώς έτσι, στην μέση θα έχει μόνο ένα ραφι, αλλα δεν έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

μελαμίνη ζήτα γιατί θα σε κοιτάνε σαν εξωγήινο :thumbup:

25 χιλιοστά για το καπάκι και 16 χιλιοστά για την κόντρα και είσαι μια χαρά :thumbup:

ΥΓ. Η μέτρηση του ύψους της κόντρας πρέπει να γίνει "άψογα" ώστε να μην "πάρει" μαζί της το καπάκι και τον πάτο!

Link to comment
Share on other sites

Οσο ποιο άψογα μπορώ! 2-3 χιλιοστά δεν πιστευω να πειράζει ε; :thumbup:

Αμα δεν έχει μεγάλη διαφορά πάντως στην τιμή θα πάρω 25αρι και για την κόντρα. Για να κάνω τρύπουλες για συρταράκια δεν υπάρχει πρόβλημα ετσι; Ή να τα κολλήσω με ξυλόκολλα καλύτερα; (εσωτερικά συρταράκια θέλω για της τροφές και τα άλλα καθημερινής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Οσο ποιο άψογα μπορώ! 2-3 χιλιοστά δεν πιστευω να πειράζει ε; :thumbup:

δυστυχώς πειράζει :bigemo_harabe_net-117: Μη σου φύγει πάνω από χιλιοστό!

Αμα δεν έχει μεγάλη διαφορά πάντως στην τιμή θα πάρω 25αρι και για την κόντρα. Για να κάνω τρύπουλες για συρταράκια δεν υπάρχει πρόβλημα ετσι; Ή να τα κολλήσω με ξυλόκολλα καλύτερα; (εσωτερικά συρταράκια θέλω για της τροφές και τα άλλα καθημερινής χρήσης.

μικρή διαφορά θα έχει στην τιμή απλά δεν υπάρχει λόγος... εάν αισθητικά σου αρέσει πιο πολύ το 25ρι βάλτο :thumbup:

Δεν κατάλαβα πως ακριβώς θες να τα βάλεις τα συρταράκια αλλά τρύπα και βίδωσε ότι θες δεν έχει κανένα πρόβλημα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...