Jump to content

Παρουσιαση ενυδρειου Malawi-mbuna


Africanos

Recommended Posts

"Σε πεισμα πολλων......το ενυδρειο 9 μηνες μετα ακομα υπαρχει... "

Αυτο με προβληματιζει.Πες μου ποιος σε πειραξε.............................!!!!

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο και να το χαιρεσαι.

Να χαιρεσαι και την κορουλα σου,και κοιτα να της μαθεις απο νωρις πως γινονται οι αλλαγες νερου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ Αφρικάνε να σου ζήσει και νάναι καλότυχη.Το ενυδρείο όμορφο :buttrock: ,οσον αφορά το πείσμα :thumbup: γνώμες λέγονται, εξάλλου λέγεται και φόρουμ ,η απόφασεις όμως δικές σου.

Μας ενδιαφέρει να μας ενημερώνεις :):)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

"Σε πεισμα πολλων......το ενυδρειο 9 μηνες μετα ακομα υπαρχει... "

Αυτο με προβληματιζει.Πες μου ποιος σε πειραξε.............................!!!!

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο και να το χαιρεσαι.

Να χαιρεσαι και την κορουλα σου,και κοιτα να της μαθεις απο νωρις πως γινονται οι αλλαγες νερου :thumbup:

:buttrock::buttrock::):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ευχαριστω πολυ για τις ευχες ... να ειστε ολοι καλα... ειλικρινα οι κορες ειναι το κατι αλλο...

οσο για το "κοιτα να της μαθεις απο νωρις πως γινονται οι αλλαγες νερου " ... ακομα γελαω..μπραβο πολυ πετυχημενο.. δια εισαι ωραιος..

κανεις δεν με πειραξε..ηθελα να δειξω μονο την επιμονή μου τα ψαρακια μου να ζησουν και να μεγαλωσουν... και μεχρι στγμης νομιζω ζουν αριστα...

θα σας λεω νεα μου και θα ενημερωνω οταν βρισκω χρονο... (ΣΩΚΡΑΤΗ)

see u soon....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ευχαριστω πολυ για τις ευχες ... να ειστε ολοι καλα... ειλικρινα οι κορες ειναι το κατι αλλο...

οσο για το "κοιτα να της μαθεις απο νωρις πως γινονται οι αλλαγες νερου " ... ακομα γελαω..μπραβο πολυ πετυχημενο.. δια εισαι ωραιος..

κανεις δεν με πειραξε..ηθελα να δειξω μονο την επιμονή μου τα ψαρακια μου να ζησουν και να μεγαλωσουν... και μεχρι στγμης νομιζω ζουν αριστα...

θα σας λεω νεα μου και θα ενημερωνω οταν βρισκω χρονο... (ΣΩΚΡΑΤΗ)

see u soon....

Keep walking................. :):)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία χρώματα!

Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διακοσμητικά υλικά: 36 κιλα αραγωνιτης +16 κιλα χαλαζιακη άμμο, πέτρες, 60 κιλά λαβα, 1κιλο κοραλι τριμμενο μεσα στο εσωτερικό φιλτρο.

Να κάνω χαζή ερώτηση... Ο αραγωνίτης τι ειναι και γιατι μπαινει? δε μαρμαρώνει? η λάβα δεν ειναι κακή για τα ψαράκια? Και ΓΙΑΤΙ το κοραλι τριμμένο μέσα στο φίλτρο??

Μερσι! :)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω χαζή ερώτηση... Ο αραγωνίτης τι ειναι και γιατι μπαινει? δε μαρμαρώνει? η λάβα δεν ειναι κακή για τα ψαράκια? Και ΓΙΑΤΙ το κοραλι τριμμένο μέσα στο φίλτρο??

Μερσι! :)

Ο αραγωνιτης ειναι τριμενο κοραλι και κρατα υψηλα τις σκληροτητες νερου που θελουμε για τις αφρικανες.

Δεν μαραρωνει,και δεν μπαινει στο φιλτρο,αλλα ειναι το υποστρωμα.

Η λαβες γενικα ειναι πολυ αιχμηρες ,αλλα υπαρχουν και λαβα που δεν ειναι.Αν δεις και το δικο μου ενυδρειο ειναι σκετο λαβα.Εχπουν ενα μειονεκτημα ομως,ειναι ουδετρες,που σημαινει οτι δεν ανεβαζουν ΡΗ και σκληροτητες.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο ωραία αφρικάνικα!!! Και χρωμα..και ζωη !! και Φυτα :) xexexe

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο τα πιο ωραία αφρικάνικα!!! Και χρωμα..και ζωη !! και Φυτα :( xexexe

Να σαι καλα χρηστο.... :blush::rasp::(

περασα απλα να πω οτι παω απο γεννα σε γεννα και το Σεπτεμβριο θα βγαλω αγγελια οποιος θελει να ερθει να παρει κανα μικρο... καλο καλοκαιρι σε ολους.... :):lmao::)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ !!! Στις 15 μερες των διακοπων μας η τρισκαταρατη ΔΕΗ εκανε παλι το θαυμα της... διακοπη ρευματος για 4,5 ωρες και αυξομειωσεις τασης που τελικα εριξαν την ασφαλεια που ειχα το ενυδρειο επανω με αποτελεσμα να κλεισουν τα παντα για 2 μερες μεχρι να το δει η μανα μου που περναγε καθε 2 μερες να ελεγχει....

το αποτελεσμα ηταν να χασω ολα τα ψαρι εκτος απο

2 Iodotropheus sprengerae

1 Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara)

2 Labido

και μερικά μωρα δλδ εζησαν 4-5 μωρα Labido και 2 Pseudotropheus socolofi

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΦΥΛΟ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΩ ΤΑ ΧΑΡΕΜΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Metriaclima estherae

Pseudotropheus socolofi

Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara)

Iodotropheus sprengerae

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ Διονυση.παντα οταν συμβαινει το κακο σε τετοιες μερες γινετε χοντρο.Αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα τα ξανακαταφερεις να στησεις ενα απο τα καλυτερα ,οπως ηταν και το προηγουμενο :(

Link to comment
Share on other sites

αυτη η δεη!!!!!!!!!!!τ ιδιο επαθε ενας φιλος ο οποιος εφυγε 15 μερες και γυρισε και βρηκε τα παντα ανασκελα!!!!να μην τους πληρωνες κιολας???καθε διμηνο τους τα σκας,,,

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι και γω Διονυση...καλη συνεχεια σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ !!! Στις 15 μερες των διακοπων μας η τρισκαταρατη ΔΕΗ εκανε παλι το θαυμα της... διακοπη ρευματος για 4,5 ωρες και αυξομειωσεις τασης που τελικα εριξαν την ασφαλεια που ειχα το ενυδρειο επανω με αποτελεσμα να κλεισουν τα παντα για 2 μερες μεχρι να το δει η μανα μου που περναγε καθε 2 μερες να ελεγχει....

το αποτελεσμα ηταν να χασω ολα τα ψαρι εκτος απο

2 Iodotropheus sprengerae

1 Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara)

2 Labido

και μερικά μωρα δλδ εζησαν 4-5 μωρα Labido και 2 Pseudotropheus socolofi

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΦΥΛΟ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΩ ΤΑ ΧΑΡΕΜΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Metriaclima estherae

Pseudotropheus socolofi

Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara)

Iodotropheus sprengerae

Φιλε Αφρικανε λυπαμαι για οτι εγινε .

Απο τα ψαρια που ζητας εχω τα πρωτα (Metriaclima estherae) και τα τριτα (Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara)) .Ειναι μικρα 3-4 ποντους οποτε θες οσα θες δικασου , για να ξαναδουμε αυτο το ενυδρειο οπως ηταν γεματο χρωμα και κινηση .

Έγινε επεξεργασία - johnm62
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αφρικανε λυπαμαι για οτι εγινε .

Απο τα ψαρια που ζητας εχω τα πρωτα (Metriaclima estherae) και τα τριτα (Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara)) .Ειναι μικρα 3-4 ποντους οποτε θες οσα θες δικασου , για να ξαναδουμε αυτο το ενυδρειο οπως ηταν γεματο χρωμα και κινηση .

Φιλε johnm62 μετα απο αρκετες μερες επιτελους μια ελπιδα εκανε το χειλακι μου να χαμογελασει.. ειλικρινα ευχαριστω για την ενημερωση και την προσφορα σου... Εισαι πραγματικος χομπιστας και συναγωνιστης!!!

Σου στελνω εσωτερικα μηνυμα για να τα πουμε απο κοντα...

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να καταφερεις να ξαναδημιουργησης αυτη την υπεροχη εικονα ψαριων που μας ειχες παραθεσει παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να καταφερεις να ξαναδημιουργησης αυτη την υπεροχη εικονα ψαριων που μας ειχες παραθεσει παραπανω

Με λιγη τυχη και αρκετη υπομονη θα προσπαθησω να την ξαναδημιουργησω..αυτην την φορα μονο με 4 ειδη... ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα....

Link to comment
Share on other sites

Με λιγη τυχη και αρκετη υπομονη θα προσπαθησω να την ξαναδημιουργησω..αυτην την φορα μονο με 4 ειδη... ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα....

Πια ειδη θα βαλεις μεσα Africane ;Πια χρωματα θα χασουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Με λιγη τυχη και αρκετη υπομονη θα προσπαθησω να την ξαναδημιουργησω..αυτην την φορα μονο με 4 ειδη... ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα....

Πια ειδη θα βαλεις μεσα Africane ;Πια χρωματα θα χασουμε ;

Χρωματα ουσιαστικα δεν θα χασουμε...

Σκεφτομαι να βαλω το παρακατω συνδιασμο....

Labidochromis Caeruleus Yellow 1-4

Metriaclima estherae 1-4

Pseudotropheus socolofi 1-4

Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) 1-4

σκεφτομουν ως εναλλακτικο σεναριο και τα Iodotropheus sprengerae μαζι με τα Pseudotropheus Acei yellow tail και να βγαλω Pseudotropheus socolofi και Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara)

αλλα yellow tail δεν βρισκεις ποτε και ιδιαιτερα μεγαλα ή εστω μεσαιο μεγεθος.... συν το οτι τα white tail ειναι ηρεμα και δεν προκαλουν καβγαδες σε αντιθεση με τα yellow ...

Σιγουρα δεν θα βαλω ...

Gephyrochromis moorii "Yellow-Tailed Violet Cichlid

Metriaclima greshakei Red Top Ice Blue alpino

Labidochromis "Hongi Red Top Kimpuma'

Βεβαια ολα αυτα ειναι ασκησεις επι χαρτου ολα εξαρτονται απο το τι μπορω να βρω ωστε να γινον σωστα τα χαρεμια...

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν ως εναλλακτικο σεναριο και τα Iodotropheus sprengerae μαζι με τα Pseudotropheus Acei yellow tail και να βγαλω Pseudotropheus socolofi και Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara)

αλλα yellow tail δεν βρισκεις ποτε και ιδιαιτερα μεγαλα ή εστω μεσαιο μεγεθος.... συν το οτι τα white tail ειναι ηρεμα και δεν προκαλουν καβγαδες σε αντιθεση με τα yellow ...

Κοιτα εδω :

http://www.tonysafricancichlids.co.uk/4_x_...95_4091120.aspx

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν ως εναλλακτικο σεναριο και τα Iodotropheus sprengerae μαζι με τα Pseudotropheus Acei yellow tail και να βγαλω Pseudotropheus socolofi και Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara)

αλλα yellow tail δεν βρισκεις ποτε και ιδιαιτερα μεγαλα ή εστω μεσαιο μεγεθος.... συν το οτι τα white tail ειναι ηρεμα και δεν προκαλουν καβγαδες σε αντιθεση με τα yellow ...

Κοιτα εδω :

http://www.tonysafricancichlids.co.uk/4_x_...95_4091120.aspx

ειδα αυτο που μου εστειλες αλλα εχω επιπλεον ενδοιασμους α) πολυ μακρινο ταξιδι και β) τα yellow tail εχουν το μαυρο χρωμα που εχουν τα acei και οχι το γαλαζιο που εχει η φωτο.. γαλαζιο με κιτρινη ουρα ειναι τα aurora που ειναι ειδος προς εξαφανιση στην λιμνη και αρκετα σπανιο για να βρεθει... ασχετο αν εδω στην ελλαδα πουλανε με το κιλο .... τωρα τι ειναι και που τα βρισκουν ενας θεος ξερει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Africane εγω βρησκω αυτα τα white : http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=835

και αυτα τα yellow : http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1460

που κανω λαθος και δεν βρησκω αυτα που ειναι σαν τα white tail και εχουν κιτρινα πτερυγια και λεγονται yellow tail ; :(:blink::)

Γιατι εγω ψαχνω yellow tail σαν τα πιο πανω . Μικρα οχι μεγαλα και δεν βρησκω .

Έγινε επεξεργασία - johnm62
Link to comment
Share on other sites

Africane εγω βρησκω αυτα τα white : http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=835

και αυτα τα yellow : http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1460

που κανω λαθος και δεν βρησκω αυτα που ειναι σαν τα white tail και εχουν κιτρινα πτερυγια και λεγονται yellow tail ; :(:blink::)

Γιατι εγω ψαχνω yellow tail σαν τα πιο πανω . Μικρα οχι μεγαλα και δεν βρησκω .

τα link αυτα ειναι σωστα και οπως λες τα μεν πρωτα ειναι μαυρα με ασπρες ουρες ενω τα δευτερα σκουρα μπλε με κιτρινες... δεν ειναι γαλαζια με κιτρινες ουρες...οπως τα Link στην Αγγλια... αυτο δεν βλεπουμε και οι 2 ή οχι ?

κατ εμε τα γαλαζια με κιτρινες ουρες ειναι υβριδια που δεν εχουν τα κιτρινα μαγουλα για να τα πουλησουν ως aurora οποτε τα πουλανε ως yellow tail ...μπορει να κανω και λαθος... αν ξερει κανεις ας μας βοηθησει ρε παιδια....

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα στον google '' Pseudotropheus Acei yellow tail '' και ολες οι φωτο μοιαζουν με αυτην του εγγλεζου .

Και κατι αλλο στο στοκ του γραφει 100 τεμαχια , τοσα πολλα υβριδια ; Γιατι να μην βγαζει κανονικα ; Δεν ξερω τι να πω ; ας μας πει οποιος ξερει .

:(:blink::):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...