Jump to content

Παρουσιαση ενυδρειου Malawi-mbuna


Africanos

Recommended Posts

Εγω εβαλα στον google '' Pseudotropheus Acei yellow tail '' και ολες οι φωτο μοιαζουν με αυτην του εγγλεζου .

Και κατι αλλο στο στοκ του γραφει 100 τεμαχια , τοσα πολλα υβριδια ; Γιατι να μην βγαζει κανονικα ; Δεν ξερω τι να πω ; ας μας πει οποιος ξερει .

:(:blink::):D

Γιαννη εβαλα και γω στον google '' Pseudotropheus Acei yellow tail '' και βλεπω και τα 2 και σκουρα μπλε με κιτρινες ουρες και γαλαζια ... τωρα τι να πω δεν ειμαι και ιχθυολογος ...

Παντως σε αυτο το Link http://www.sydneycichlid.com/rare-cichlids.htm αναφερει τα ειδη της λιμνης που ειναι δυσευρετα ή σπανια ή ετοιμα να εκλειψουν... τα συμπερασματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευτυχως ηδη βρεθηκαν μερικα ψαρακια απο χομπιστες που προσφερουν...στο ενυδρειο μπηκαν ηδη μερικα μικρα Pseudotropheus Acei white tail και 1 ενηλικο Metriaclima estherae και αναμενω απο εβδομαδα 1 ενηλικο socolofi .. συνεχιζω να ελπιζω στην προσφορα σας ... γιατι στην αγορα μονο μικρα βρισκω ... και τα λιγα ενηλικα που υπαρχουν ειναι εμφανως ταλαιπωρημενα... ή ακαταλληλα... βεβαια και τα χρηματα ειναι εινα θεμα ιδιαιτερα αυτην την εποχη.. οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως ηδη βρεθηκαν μερικα ψαρακια απο χομπιστες που προσφερουν...στο ενυδρειο μπηκαν ηδη μερικα μικρα Pseudotropheus Acei white tail και 1 ενηλικο Metriaclima estherae και αναμενω απο εβδομαδα 1 ενηλικο socolofi .. συνεχιζω να ελπιζω στην προσφορα σας ... γιατι στην αγορα μονο μικρα βρισκω ... και τα λιγα ενηλικα που υπαρχουν ειναι εμφανως ταλαιπωρημενα... ή ακαταλληλα... βεβαια και τα χρηματα ειναι εινα θεμα ιδιαιτερα αυτην την εποχη.. οποτε...

Ενα http://www.cichlid-forum.com/articles/l_hongi.php το πεταξες ή το ξεχασες ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ .

:):(:D:blink::)

Link to comment
Share on other sites

Ενα http://www.cichlid-forum.com/articles/l_hongi.php το πεταξες ή το ξεχασες ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ .

:):(:D:blink::)

Ουτε το πεταξα ουτε το ξεχασα απλα δεν ανελυσα ακομη την σκεψη μου .....

Λοιπον ..εως τωρα εχω τα ψαρια που επεζησαν και τα ψαρια που πηρα (και σε ευχαριστω γι αυτο) απο σενα. Οποτε η σκεψη ηταν για 4 χαρεμια με ελπιδα να φτιαξω τα ακολουθα

Labidochromis Caeruleus Yellow που εχω παλι (1 ενηλικο αρσενικο 1 σχεδον ενηλικο θυληκο και 4 μικρά)

Metriaclima estherae (1 δικο μου ενηλικο θυληκο 1 δικο σου ενηλικο αρσενικο και τα 4 μικρα δικα σου)

Pseudotropheus Acei (1 δικο μου ενηλικο και τα 4 δικα σου)

Pseudotropheus socolofi (εχω μονο 2 μωρα δικά μου και εχω βρει και ενα αρσενικο ενηλικο).

Και βεβαια περισσεψαν τα Iodotropheus sprengerae ( 2 δικά μου ενηλικα θυληκα) που σκεφτομουνα να κανω species το αλλο 110 κοινωνικο που εχω και τρεχει σχεδον αδειο..

Μετα ομως ειδα το ενηλικο Labidochromis "Hongi Red Top Kimpuma' Ειναι ΑΠΙΘΑΝΟ οπως το ηθελα !!! μου το εδωσες και βεβαια το επελεξα ...ευκολα !!! Αν και δυσκολο να βρω 3-4 ενηλικες θυληκες μπορει και να λειτουργησει ως Back Up σε περιπτωση που ειτε δεν μπορεσω να κανω ενα καλο χαρεμι απο τα παραπανω... ειτε τελικα δεν βρει και επιλεξω να δωσω τα ιωδια !!

Καπως ετσι το εχω σκεφτει αν και προσπαθω να επιλησω και πρακτικα ζητηματα οπως προσαρμογη - ιεραρχια σε σχεση με το παλιο - νεο ψαρι, ομβς εχω μονο ως βοηθεια ενα ακομα ενυδρειο (το οποιο αδειασα) ..πραγμα που με αναγκαζει να βαζω ακανονιστα τα ψαρια κατευθεια μεσα στο μεγαλο...!! Για να στρωσει το ενυδρειο ιεραρχικα θα παρει το διπλασιο διαστημα απο οσο παρει για να τα συγκεντρωσω σε χαρεμια ...

Αρα ολη η διαδικασια πρεπει να διαρκεσει σχετικο λιγο διαστημα...

και διαφορα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω να ψαχνω για ψαρακια ενηλικα... και επειδη δεν βλεπω να υπαρχουν τα ειδη που αναζητω ωστε να ολοκληρωθουν χαρεμια παρακαλω οποιος εχει καποια αλλη προταση να την καταθεσει...

ισως καποιος να θελει να αλλαξει setup, ισως καποιος να θελει να πουλησει ενα χαρεμι, ισως παλι να ειδε σε καποιο μαγαζι...

σε καθε περιπτωση αναζητω χαρεμια .... παρακαλω οποια πληροφορια βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη....

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πως παει η αναζητηση;

ΜΕΤΡΙΑ

Μεχρι τωρα εχω .....

Metriaclima estherae(1m τελικο μεγεθος + 1f 9εκ + 6 μωρά γυρω στα 4εκ)

Labidochromis "Hongi Red Top Kimpuma''(1m+3f)

Pseudotropheus socolofi(1m +5 μωρά 4εκ)--->στοχος ειναι 1m-4f

Labidochromis Caeruleus Yellow(1m+4f)(συν 4 μωρά)

Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara)(2m+4f + 3 μωρα),---> στοχος ειναι 1m-3f

Iodotropheus sprengerae(2f)( 6 εκ.+)--->στοχος ειναι 1m-3f

οποτε χρειαζομαι ακομα οποσδηποτε ενα ενηλικο Iodotropheus αρσενικο, 2-3 ενηλικα θυληκα estherae και 2-3 ενηλικα θυληκα socolofi....

Αν βρεθουν θα χαρισω βεβαιως τα μικρα ωστε να ειναι ανετα στα 400 λιτρα τους....

Link to comment
Share on other sites

UPDATE : Μεχρι τωρα εχω καταφερει να συγκεντρωσω.....

Metriaclima estherae(1m+1f τελικο μεγεθος + 1f 9εκ + 6 μωρά γυρω στα 4εκ)--->στοχος ειναι 1m-4f

Labidochromis "Hongi Red Top Kimpuma''(2m+3f)

Pseudotropheus socolofi (2m +5 μωρά 4εκ)--->στοχος ειναι 1m-4f

Labidochromis Caeruleus Yellow (2m+4f)(συν 4 μωρά)στοχος ειναι 1m-3f

Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara)(2m+4f + 3 μωρα),---> στοχος ειναι 1m-3f

Iodotropheus sprengerae(1m+2f)( 6 εκ.+)--->στοχος ειναι 1m-3f

Cynotilapia Afra "Hai Reef" (1m+1f τελικο μεγεθος) στοχος ειναι 1m-3f

οποτε χρειαζομαι ακομα οποσδηποτε 2-3 ενηλικα θυληκα Cynotilapia Afra "Hai Reef" και 2-3 ενηλικα θυληκα socolofi.... (τα τελευταια τα περιμενω τις επομενες μερες)

Αν βρεθουν θα κλεισω ... καποια ολοκληρη οικογενεια θα φυγει και βεβαια οσα αρσενικα περισσευουν και τα υπολοιπα θα γινουν παρουσιαση .... :hysterical::wootwoot:

Ενα μεγαλο ευχαριστω στα παιδια που προσφεραν .... (johnm62, tdinosauros, grg_argy)

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα αυτην την παρουσιαση για να δειξω τους νεους κατοικους και πως αρχιζει να ισορροπει το ενυδρειο λιγο πριν παρει την τελικη του μορφη... :D:hysterical::hysterical:

Τελος να αναφερω οτι υπαρχουν κυνηγητα που ομως περιοριζονται σε συντομες επιθεσεις απο το ενα μεγαλο socolofi (σαν σε φαση αναπαραγωγης .....στη περιοχη του....) ελπιζω να ηρεμησει με 2 νεες γυναικες :hysterical::hysterical:

Πληροφορίες ενυδρείου

Juwel Rio 400

Διαστάσεις: 151 x 51 x 66 cm

Όγκος: περιπου 400 lt καθαρά

Κατηγορία: βιοτοπικό Λιμνη Malawi

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Juwel 15oolt/h & eheim professinal3 600 (2075) 1250lt/h

(2750lt/h : 400lt καθαρά= 7 φορες ο Ογκος/ωρα )

Κυκλοφορητης : Bioflow 4oolt/h (ανενεργος)

Ψάρια:

Metriaclima estherae(1m+4f)

Labidochromis "Hongi Red Top Kimpuma''(1m+3f)

Pseudotropheus socolofi (1m+3f +4 μωρά)

Iodotropheus sprengerae 1m-3f

Labidochromis Caeruleus Yellow(1m+4f συν 3 μωρά) θα γινουν 1-3

Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) (2m+5f) θα γινουν 1-3

Cynotilapia Afra "Hai Reef"

ή Labidochromis Sp. "mbamba" ενα ζευγαρι σε τελικο μεγεθος...

δειτε το και πειτε μου τι ειναι απο τα δυο...

img9785b.jpg

αααα εχω και ενα pleco ΤΕΡΑΣ 20+ εκ

ΔΕΙΤΕ

img9778b.jpg

img9731b.jpg

Διακοσμητικά υλικά: 36 κιλα αραγωνιτης +16 κιλα χαλαζιακη άμμο, πέτρες, 60 κιλά λαβα, 1κιλο κοραλι τριμμενο μεσα στο εσωτερικό φιλτρο.

Φυτά: Vallisneria (15) crinum (1) Echinodorus (2) Alternanthera reineckii Pink (1)

Λιπασμα : Seachem Flourish + excel

Φωτισμός: 2x High-Lite (1 day +1 color Pink)για 10 ωρες και 2x (1 day + 1Nature) για 3 ωρες

Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες

Θέρμανση :

Θερμοστάτης: Juwel 300 w

Ψηξη: ενα μεγάλο εξωτερικό αναμιστηρακι

Τροφή :

JBL novo malawi flakes

Ocean Nutrition Cichlid Vegi Pellets

Tropical Super Spirulina Forte 36% GRANULAT

Tropical Spirulina GRANULAT

/απο μια φορα την εβδομαδα

και μια φορα την εβδομαδα ΠΕΙΝΑ !!!

+Seachem. Cichlid Trace

Παράμετροι: (Συνεχομενα τους τελευταιους 12 μηνες)

pH:8.3

Γενική σκληρότητα (GH):17

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10

Αμμωνία (ΝΗ4):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10-20

Αλλαγές νερού:40 % / 10 μέρες

Θερμοκρασία: 27

img9769b.jpg

img9720b.jpg

img9740b.jpg

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς αν δεν την κάνεις την παραφωνία σου πάντως έτσι;

Και μυαλό δεν βάζεις, θές να τρέχεις συνέχεια!

Ο πλέκο που κολλάει εκεί μου λές;Την έπαθες μία φορά με το overstocking και μυαλό δεν έβαλες;Στην επόμενη διακοπή ρεύματος πάλι θες να έχεις τα ίδια.

Εν πάση περίπτωση καλή επιτυχία στο εγχείρημα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς αν δεν την κάνεις την παραφωνία σου πάντως έτσι;

Και μυαλό δεν βάζεις, θές να τρέχεις συνέχεια!

Ο πλέκο που κολλάει εκεί μου λές;Την έπαθες μία φορά με το overstocking και μυαλό δεν έβαλες;Στην επόμενη διακοπή ρεύματος πάλι θες να έχεις τα ίδια.

Εν πάση περίπτωση καλή επιτυχία στο εγχείρημα....

Φιλε Crazy_Beaver εχεις μια αποψη και απο μενα ειναι σεβαστη... σεβασου και συ μια αποψη που σημεριζονται ενυδροφιλοι σε 300 χωρες εκτος Ελλαδος!!! Δεν θα πω πολλα μονο 2 πραγματακια 1) κοιτα Video απο εκτροφεια με malawi δες ποσα εχουν σε καθε πλαστικό η γυαλινο κουτι και με τι ελαχιστη ροη τρεχει το νερο (κυριολεκτικα σταγονα σταγονα) και μετα τα ξαναλεμε ... Σημειωνω οτι εχω φιλτρανση στο ενυδρειο μου 7 φορες τα λιτρα του την ωρα!!!! Τωρα αν το ενυδρειο δεν εχει ρευμα (βλεπε ΔΕΗ) δυστηχως τα ψαρια δεν ζουν χωρις οξυγονο ειτε ειναι 1 ειτε 30.... ps ηδη δρομολογώ UPS ...

2) στη φυση αυτα τα ψαρια ζουνε κατα χιλιαδες δες video απο καταδυσεις στην λιμνη...αληθεια γιατι θεωρεις οτι σε ενα ενυδρειο εχουν φυσιιολογικες αντιδρασεις οταν βαζεις 6 ψαρια σε 300 λιτρα με αποτελεσμα για να δει ενα ψαρι ενα αλλο να χρειαζεται ενα 10λεπτο???? Μηπως λεω μηπως ετσι γινονται πιο επιθετικα? μηπως γι αυτο ολοι λενε στο εξωτερικο να βαζουμε ΑΡΚΕΤΑ ΨΑΡΙΑ σε καθε ενυδρειο για να μην υπαρχουν εντασεις???

Τεσπα δικαιωμα σου να βαζει 5 ψαρια σε 500 λιτρα ομως σε παρακαλω σεβασου και το δικο μου να βαζω 30 σε 400 !! Μιας και η εμπειρια μου σε αυτα τα χρονια εχει δειξει οτι η επιθετικοτητα των mbuna ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ.... Ας κλεισει αυτο το θεμα εδω ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ.... εχει συζητηθει πολλακις...

Οσο για το Pleco απλα θα σε στειλω στη σελιδα ενος ενυδροφιλου που παραδεχονται οι περισσοτεροι εδω μεσα αλλα και γενικοτερα http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Gibbiceps.htm

(που βεβαια τον ειχε μεσα σε ενυδρειο με malawi και μαλιστα με ps socolofi....)οπως βεβαια και απειροι αλλοι ενυδροφιλοι.....

Για να συνεχισουμε ομαλα....

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΣΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕ ΠΟΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ???

Cynotilapia Afra "Hai Reef" ή Labidochromis Sp. "mbamba" ??????

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Αφρικάνε

Καταρχήν να σου πω ότι σέβομαι τις επιλογές σου και ότι γράφω το γράφω με καθαρά διάθεση συζήτησης. :D

Το overstocking όντως φαίνεται δια της παρατήρησης να μειώνει την επιθετικότητα αλλά το σχόλιο μου δεν αναφερόταν στην επιθετικότητα και εξηγούμε παρακάτω. Όσο για το πώς κρατάνε οι εκτροφείς τα ψάρια δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση αφού το μόνο που κάνουν είναι να τα κρατάνε εκεί μέχρι να μεγαλώσουν λίγο και μετά να τα πουλάνε για κέρδος.Είναι το εμπόρευμά τους και όχι το pet τους.

Συνεχίζοντας για να καταλάβεις το σχόλιο μου

Όπως είπες όλα τα ψάρια καταναλώνουν οξυγόνο άρα όσο περισσότερα έχουμε τόσο ποιο γρήγορα καταναλώνεται αυτό σε περίπτωση διακοπής. Άρα θα μπορούσες να κρατήσεις λίγο χαμηλότερα τον αριθμό σου για να είσαι ποιο θωρακισμένος σε αυτή την περίπτωση από την στιγμή μάλιστα που την έπαθες ήδη μία φορά.Το δικό μου ενυδρείο να φανταστείς έχει μείνει 30 ώρες χωρίς ρεύμα και δεν πέθανε τίποτα.

Όσο για τον πλέκο σου, κατά την γνώμη μου αποτελεί την μόνη σίγουρη παραφωνία του ενυδρείου σου! Οι συνθήκες που ζεί δεν έχουν καμία σχέση με τις συνθήκες (φωτισμού, νερού, διάκοσμου)που ζουν τα υπόλοιπα ψάρια σου. Τα mbuna είναι τα καλύτερα αλγοφάγα και ο πλέκο για να φάει αποτελεσματικά άλγη από τα τζάμια πρέπει να λιμοκτονεί. Και τέλος πάντων πές μου τι σου προσφέρει και τον θές μέσα

Όσο για την σελίδα που μου έβαλες έχω να σου πώ ότι κάθε πηγή έχει σωστές και λάθος πληροφορίες και αυτές που δίνει στο συγκεκριμένο άρθρο imo είναι λάθος! Aκόμα έχω να πω πως άμα οι φώτο του άρθρου είναι από το ενυδρείο που υπάρχουν και τα mbuna μέσα τότε είναι 2 φορές λάθος αφού έχει χαλίκι κάτω

Τέλος όσο για τον ψαρή σου για τίποτα από τα 2 δεν μου κάνει αλλά ούτε έχω να προτείνω κάτι άλλο με τις λιγοστές μου γνώσεις.Εν αναμονή κάποιου ποιο έμπειρου.

Καλή συνέχεια :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ψαρι εχει πλεον περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι Labidochromis Sp. "mbamba" διοτι απο οτι λενε μονο αυτα εχουν αυτα τα χρωματα με κιτρινο τελειωμα στα πτερυγια ενω τα Cynotilapia Afra "Hai Reef" δεν εχουν...κιτρινο τελειωμα στα πτερυγια

Παραυτα θα ηθελα και την γνωμη ενος αλλου εμπειρου αφρικανου ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ψαρι εχει πλεον περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι Labidochromis Sp. "mbamba" διοτι απο οτι λενε μονο αυτα εχουν αυτα τα χρωματα με κιτρινο τελειωμα στα πτερυγια ενω τα Cynotilapia Afra "Hai Reef" δεν εχουν...κιτρινο τελειωμα στα πτερυγια

Παραυτα θα ηθελα και την γνωμη ενος αλλου εμπειρου αφρικανου ...

http://www.aquatic-photography.com/gallery...=85&userid=

Link to comment
Share on other sites

Αρα Στρατο να υποθεσω οτι η γνωμη σου ειναι οτι ειναι Cynotilapia Afra "Hai Reef" ?

Αυτο λεω και γω αλλα σε ξενα site αναφερεται αυτο που εγραψα πιο πανω για το τελειωμα των πτερυγιων... και εχω μπερδευτει...

καμια αλλη γνωμη ??? ή καποιο site που να αναφερει καποιο διαχωρισμο????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...