Jump to content

Καθαρισμός φίλτρου


ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ

Recommended Posts

Καλησπέρα!!

Χθες διαπίστωσα ότι το φίλτρο μου δεν απέδιδε και πολύ καλά. Να υπενθυμίσω ότι τρέχει σχεδόν δύο εβδομάδες. Είναι το μαμίσιο της juwel. Απλά εγώ έκοψα το μπλε σφουγγάρι και πρόσθεσα το substrat pro της eheim. Πάνω πάνω υαλοβάμβακα της sera.

Βγάζοντας χθες το φίλτρο να δω τι γίνεται διαπίστωσα ότι ο υαλοβάμβακας έιχε μαυρίσει. Κάθαρισα όλα τα υλικά με νερό του ενυδρείου μου, και πρόσθεσα καινούργιο υαλοβάμβακα. Καλά έκανα??? :thumbup:

Επίσης άλλαξα και το 30 % του νερού προσθέτοντας και αντιχλωρικό. Το φίλτρο πήρε πάλι τα πάνω του. Εύχομαι να μην έκανα καμια χαζομαρα... :thumbup:

Κάθε πότε καθαρίζουμε φίλτρο?? Το παρακολουθούμε και πράττουμε ανάλογα, ή υπάρχει προκαθορισμένο timing?

Link to comment
Share on other sites

εαν τα υλικα σου τα καθαρισεις με νερο απο τη βρυση τοτε ΔΕΝ εκανες καλα .

Το φιλτρο το καθαριζουμε οταν βλεπουμε οτι πεφτει αρκετα η αποδοση του - ροη του .

Link to comment
Share on other sites

εαν τα υλικα σου τα καθαρισεις με νερο απο τη βρυση τοτε ΔΕΝ εκανες καλα .

Το φιλτρο το καθαριζουμε οταν βλεπουμε οτι πεφτει αρκετα η αποδοση του - ροη του .

Mε νερό από το ενυδρείο μου....Ευτυχώς!!

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι οταν κανεις αλλαγη νερου μετα απο καθαρισμο Η και γενικοτερα στις αλλαγες σου να προσθετεις και λιγα βακτηρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι οταν κανεις αλλαγη νερου μετα απο καθαρισμο Η και γενικοτερα στις αλλαγες σου να προσθετεις και λιγα βακτηρια :thumbup:

Γιατι να το κανει αυτο εαν το φιλτρο ειναι στρωμενο για να την στησουν αγαλμα οι

πετσοπαδες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...