Jump to content

Ζωντανός Βράχος


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Παιδιά επειδή έχω ακούσει πολλά περί live rock, θα μπορούσατε να μου πείτε τι ακριβώς συμβαίνει; Πια είναι η διαβάθμισή τους ποιοτικά; Από Ινδονησία είναι καλός;

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν απαντά πλήρως στην ερώτησή σου, μπορείς να δεις αυτό το άρθρο εδώ ώστε να πάρεις μια πρώτη εικόνα. Από το βράχο θέλουμε να έχει όσο το δυνατόν μικρότερη πυκνότητα, άρα να είναι πορώδης, ώστε να έχει μεγάλη αποικισημότητα από βακτηρίδια. Οι περισσότεροι χομπίστες έχουν βράχο Ινδονησίας γιατί: α)αυτός έρχεται πιο συχνά στις εισαγωγές & β) είναι εξαιρετικά πιο φτηνός σε σχ'εση με fiji πχ. Ίσως το ένα να είναι και συνέπεια του άλλου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει ήδη 10 κιλά Σιγκαπούρης. Νομίζω ότι με 10 κιλά ακόμα Ινδονησίας θα είμαι οκ. Το βρήκα 8 ευρώ το κιλό, είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι κάποτε πληρώναμε 25€/κιλό, είναι πολύ καλά! ;) Για να μην αδικώ κάποιο μαγαζί με αυτό που λέω για τις τιμές, να προσθέσω ότι είναι λογικό τώρα που ανοίγει η αγορά να πέφτουν. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι μου είναι απαραίτητος ο βράχος για την λειτουργία του ενυδρείου; Θα μπορέσω να το δουλέψω με το βράχο που έχω;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Νίκο, πολλοί χομπίστες η μόνη βιολογική υποστήριξη που παρέχουν στα ενυδρεία τους είναι αυτή του ζωντανού βράχου. Η λειτουργία-φιλοσοφία του βράχου απέχει από αυτή ενός φίλτρου. Στα 180 λίτρα που έχεις, μια ποσότητα 20+ κιλών και με καλή κυκλοφορία θεωρώ ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Βέβαια, από την άλλη δεν καταλαβαίνω, αφού έχεις fish only, το βράχο τι το θες? ;) Δεν ξέρω προς τι όλα αυτά για να σου πω και σίγουρα τα επόμενα βήματα.... Αν σκοπεύεις να μείνει το ενυδρείο ως έχει, (fish only) μη βάζεις άλλο βράχο και περιορίζεις το χώρο για τα ψάρια και άσε και τα φίλτρα σου ως έχουν.

Και για να απαντήσω μονολεκτικά στο αν θεωρώ απαραίτητο το βράχο σε fish only ενυδρείο, η απάντηση είναι όχι και έχω πολλά παραδείγματα φίλων που έχουν ενυδρείο χωρίς LR. (live rock)

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν κατατοπιστικότατος. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου και δεδομένου ότι το δουλεύω με δύο εξωτερικά EHEIM 2215, ένα sump 40l, 2 κυκλοφορητές MAREA 2400 (ΤΟΥΡΜΠΕΛΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΕΙ 2400 ΛΙΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ), ένα UV και ένα skimmer με κυκλοφορητή για 40OL ενυδρείο πιστεύω ότι θα πάω καλά. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου τα Fish only ενυδρεια με ζωντανο βραχο (FOWLR) ειναι τα ομορφοτερα και τα καλυτερα απο τα fish only...φυσικα και υπαρχουν εξαιρετικα FO χωρις ζωντανο βραχο και εχει δικιο ο Γιωργος παραπανω οτι δεν ειναι απαραιτητος... Απο εκει και περα ομως ενα ενυδρειο με ζωντανο βραχο εστω και χωρις κοραλλια ειναι εξαιρετικα ομορφο, ο βραχος "παραγει" φαγητο για τα ψαρια (αλγες και αλλα ζωντανα) και συγχρονως βοηθαει τη βιολογια του συστηματος σου. Απο εκει και περα υπαρχουν και μειονεκτηματα με βασικοτερο το οτι δεν μπορεις να κανεις πολλες απο τις θεραπειες για τα ψαρια σου σε ενα ενυδρειο με ζωντανο βραχο. Για παραδειγμα ξεχνας τις θεραπειες με χαλκο αφου θα σκοτωσει τα παντα στο βραχο σου.

Η αποφαση ειναι δικη σου...δεν υπαρχει σωστο και λαθος εδω...μιλαμε για 2 κατηγοριες Fish Only με διαφορετικες απαιτησεις...Φυσικα απο τη στιγμη που ηδη εχεις καποιο βραχο εχεις και FOWLR οποτε εχεις καποια απο τα παραπανω υπερ και κατα...αν θα βαλεις και αλλον πρεπει να το αποφασισεις εσυ χωρις να ξεχνας και το οτι πρεπει να εχεις αρκετο χωρο για τα ψαρια σου!! Δεν μας βαζεις και καμια Photo ?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το προς το παρόν άδειο Fish Only. Δουλεύει απο Ιούνιο και ο βράχος και το sump προσθέθηκαν πριν κανενα μήνα περίπου

post-1703-1158165565_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο aquascaping....πολυ καλη τοποθετηση βραχου με αρκετες σπηλιες αλλα σιγουρα χρειαζεσε και αλλο βραχο...να εχεις στο μυαλο σου οτι πρεπει να δημιουργησεις κρυψωνες ωστε να μπορουν να χαλαρωνουν τα ψαρια σου αν θελουν να κρυφτουν...οπως ειναι τωρα δεν βλεπω αρκετες κρυψωνες αλλα οταν παρεις και τον υπολοιπο βραχο θα τα πουμε αυτα!

Ειμαι σιγουρος οτι ολοι μπορουν να δουν την ομορφια του ζωντανου βραχου...απλα δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα αλλο και κατι που ξεχασα πριν...εχοντας τον ζωντανο βραχο μπορεις να πας σε reef αρκετα πιο ευκολα αν θελεις αργοτερα :thumbup:

;) Οι αεραντλιες δεν χρειαζονται! Μονο κακο μπορουν να κανουν και πρεπει να αφαιρεθουν...οξυγονωση μονο με αναταραξη της επιφανειας, πτωση στο sump και skimmer...βγαλτες αμεσα !! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

;) Οι αεραντλιες δεν χρειαζονται! Μονο κακο μπορουν να κανουν και πρεπει να αφαιρεθουν...οξυγονωση μονο με αναταραξη της επιφανειας, πτωση στο sump και skimmer...βγαλτες αμεσα !! :thumbup:

Έλα ρε φίλε, είναι κάτι για το οποίο δεν είχα την παραμικρή ιδέα! Αρχικά σκέφτομαι να αφήσω το βράχο αυτό και αργότερα να προσθέσω κάποια κομμάτια Fiji . Από βδομάδα θα τσεκάρω λίγο με ένα δύο Moly και από Οκτώβριο βλέπουμε για ψάρια. Να σε ρωτήσω, παίζει να βάλω ανεμώνη στο fish only ή δεν είναι εφικτό; Τι ψάρια προτείνεις για αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε φίλε, είναι κάτι για το οποίο δεν είχα την παραμικρή ιδέα! Αρχικά σκέφτομαι να αφήσω το βράχο αυτό και αργότερα να προσθέσω κάποια κομμάτια Fiji . Από βδομάδα θα τσεκάρω λίγο με ένα δύο Moly και από Οκτώβριο βλέπουμε για ψάρια. Να σε ρωτήσω, παίζει να βάλω ανεμώνη στο fish only ή δεν είναι εφικτό; Τι ψάρια προτείνεις για αρχή;

Λοιπον...οι αεραντλιες πρεπει να βγουν...αντε τωρα βγαλτες ;):thumbup: :thumbup:

Γιατι Moly ?? Αυτα αστα στα γλυκα ενυδρεια (μαζι με τις αεραντλιες :wacko: ) και αν θελεις ανθεκτικο ψαρι δοκιμασε με Damsels (ισως επιθετικα αργοτερα οποτε προσεξε)...Η ανεμωνη αυτοματα σε οδηγει σε κατι αλλο απο σκετο Fish Only οποτε θα το συζητησουμε με τον καιρο αφου αποκτησεις καποιες εμπειριες στο θαλασσινο...αυτο που μπορω να σου πω τωρα ειναι οτι εξαρταται αμεσα απο τα φωτα σου, αφου η ανεμωνη, οπως και τα περισσοτερα κοραλλια, εξαρταται απο τη συμβιωτικη της αλγη! Τι φωτισμο εχεις?

Οσο αφορα τα ψαρια μπορεις να ανοιξεις ενα αλλο θεμα (για να μη τα μπερδευουμε ολα εδω) και να μας πεις τι εχεις σκεφτει και τι εχεις ονειρευτει !!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός περιλαμβάνει δύο λάμπες (Arcadia marine white, 90εκ. περίπου). Δεδομένου ότι το ενυδρείο δεν είναι ιδιαιτέρα ψηλό και η θολερότητα είναι σε μηδενικά θα έλεγα επίπεδα ο φωτισμός νομίζω είναι αρκετός αλλά δεν ξέρω αν είναι ο κατάλληλος

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τη σειρά σε όλα όσα προαναφέρθηκαν. Σίγουρα ένα fish only ενυδρείο με ζωντανό βράχο είναι πολύ πιο όμορφο, αφού αναπαριστά το φυσικό περιβάλλον και ταυτόχρονα βοηθάει αρκετά στη βιολογική ισορροπία του συστήματος.

Να μη ξεχάσεις ποτέ, ότι η χρήση φαρμάκων για τη θεραπεία κάποιας ασθένειας των ψαριών, είναι απαγορευτική, γιατί αμέσως θα μετατρέψει το ζωντανό βράχο σου σε νεκρό ντεκόρ. Θεωρώ λοιπόν ότι απαιτείται χρήση καραντίνας και αν παρ' όλα αυτά, κάτι δεν πάει καλά σε κάποιο ψάρι, θα πρέπει να απομονωθεί στην καραντίνα-νοσοκομείο, ώστε να γίνει η κατάλληλη θεραπεία.

Κατά τη γνώμη μου, εφόσον το ενυδρείο σου λειτουργεί από τον Ιούνιο, είναι σε θέση να δεχτεί κάποιο θαλασσινό ψάρι, όπως κάποιο είδος damsel, το οποίο αργότερα μπορεί να παραμείνει μόνιμα. Η χρησιμοποίηση του moly δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητη.

Κατόπιν μπορείς, με αργούς ρυθμούς και παρατηρώντας την βιολογική ισορροπία, να προσθέτεις ψάρια. Ο υπέρμετρος ενθουσιασμός, που μπορεί να οδηγήσει σε βιαστικές κινήσεις, καλό είναι να αποφεύγεται.

Όσον αφορά την ανεμώνη , που ανέφερες, κατά την γνώμη μου μην την βάλεις. Ένας λόγος είναι, ότι ο οργανισμός αυτός έχει την τάση να κινείται μέσα στο ενυδρείο και πολλές φορές βολεύεται σε ακατάλληλες περιοχές, που μπορεί να μην σου αρέσουν. Όπως για παράδειγμα στο μπροστινό τζάμι ή στην είσοδο της υπερχείλισης, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Ένας άλλος λόγος είναι ότι οι ανεμώνες είναι αρκετά ευαίσθητοι οργανισμοί. Χρειάζονται συχνό τάισμα και η αύξηση των νιτρικών είναι κάτι που δεν τις ευχαριστεί καθόλου.

Ο θάνατος μιας ανεμώνης, μπορεί να καταστρέψει σε σύντομο χρόνο την βιολογική ισορροπία ενός συστήματος, η οποία δημιουργήθηκε με την πάροδο αρκετών μηνών.

Αντί για ανεμώνη θα πρότεινα να βάλεις κάποια sinularia, που είναι εξίσου όμορφη, δεν κινείται, τις αρέσουν τα νιτρικά, δεν χρειάζεται τάισμα, δεν την ενοχλούν τα περισσότερα ψάρια, αρέσει στους clown και δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις φωτισμού, παρ' όλο που είναι αυτότροφος-φωτοσυνθετικός οργανισμός.

Το ενυδρείο σου πιστεύω ότι έχει πολύ καλές προδιαγραφές για να εξελιχθεί σε πολύ καλό.

Οι κυκλοφορητές που διακρίνω στη φωτογραφία πρέπει να κάνουν αρκετά καλή δουλειά. Τους έχεις σε κάποιο χρονοδιακόπτη, wave maker ή μόνιμα?

Καλή συνέχεια

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Κατ` αρχήν ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, το χρόνο και το ενδιαφέρον σας!

Οι κυκλοφορητές λειτουργούν μόνιμα και τους αγόρασα από Ηράκλειο (ήμουν δύο μήνες για πρακτική στο ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε.). Τους αγόρασα ενώ είχα κυκλοφορητές γιατί δεν στέλνουν το νερό με πίεση προς μία κατεύθυνση αλλά το στροβιλίζουν με αποτέλεσμα να δημιουργείται μία συνεχόμενη, ήρεμη ροή. Όσο αφορά την sinularia μόλις είδα foto στο internet και ομολογώ ότι μου άρεσε. Δεν χρίζει κάποιας ιδιαίτερης φροντίδας; Πως εγκαθίσταται στο ενυδρείο; Επειδή κάποια από αυτά που θα βάλω θα είναι clown, έχουμε τα ανάλογα παιχνίδια με την ανεμώνη; Υπάρχει καμιά ιδέα για την τιμή της;

Ακόμα λίγες foto

foto

foto

post-1703-1158174997.jpg

post-1703-1158175453_thumb.jpg

post-1703-1158175656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να σιγουρευτείς πρώτα για το στρώσιμο του ενυδρείου σου και κατόπιν να αναζητήσεις τους πιο ευαίσθητους οργανισμούς.

Η sinularia δεν θεωρείται ακριβό κοράλλι.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε βάζω για αρχή δύο damsel και βλέπω την αντίδραση του ενυδρείου. Από μέσα Οκτωβρίου βλέπω ξανά για το οτιδήποτε, είτε ψάρια είτε κοράλλια. Θα ανοίξω θέμα για προτάσεις για ψάρια για Fish only. Θα χαρώ να πάρω τη γνώμη σου. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

;)

Προσοχή στο τάισμα. Λίγα φυλαράκια τροφής είναι αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα σου πρότεινα να κάνεις ένα έλεγχο ζωτικότητας του βράχου σου για να δεις αν είναι αρκετά ζωτικός και υγιής.

Μπορείς, το βράδυ, δύο με τρεις ώρες, αφου έχουν κλείσει τα φώτα, με τη βοήθεια ενός φακού, να ψάξεις προσεκτικά τις επιφάνειες του βράχου. Θα αναζητήσεις μικρούς οργανισμούς να περιφέρονται στις επιφάνειές του. Κυρίως μικρά καρκινοειδή και μικρά σκουλήκια, με κορώνα ή χωρίς, σε τρύπες.

Επίσης μόλις ανάψουν τα φώτα το πρωί, αναζήτησε στο μπροστινό τζάμι του ενυδρείου σου, με τη βοήθεια μεγενθυτικού φακού, διάφορα κωππίποδα.

Οι παραπάνω οργανισμοί δηλώνουν την ζωτικότητα του βράχου σου ειδικά τώρα, που δεν υπάρχουν οι φυσικοί τους εχθροί. Αν δεν ανακαλύψεις τίποτα από τα παραπάνω, καλό είναι να αναζωογοννήσεις τον βράχο σου με την προσθήκη μερικών κιλών ακόμα.

Θα πρέπει να προσέξεις ο νέος βράχος, που θα αγοράσεις να είναι ερκετά ζωντανός και θα σε συμβούλευα να πληρώσεις κάτι παραπάνω στην τιμή του κιλού. Δεν είναι απαραίτητο να καταφύγεις σε ακριβή ποιότητα βράχου, αρκεί να σιγουρευτείς ότι είναι υγιής, θεραπευμένος και πλούσιος σε οργανισμούς.

Αυτή τη στιγμή σε αρκετά μαγαζιά της Αθήνας υπάρχει άφθονος, θεραπευμένος και σε άριστη κατάσταση βράχος, που αν αναζητήσεις την αγορά σίγουρα θα βρεις αυτό, που σε ενδιαφέρει.

Και τέλος θάλω να σου επισημάνω, ότι η ταυτόχρονη χρήση εξωτερικής βιολογικής υποστήριξης, δεν θα επιτρέψει ποτέ στον βράχο σου να φτάσει στο μέγιστο των βιολογικών δυνατοτήτων του.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τις αερόπετρες δεν το έχω διαβάσει πουθενά, πείτε μας παιδιά τί κακό μπορεί να προκαλέσουν γιατί έχω καί εγώ, τίς έβαλα γιά να αναταράζουν τήν επιφάνεια!!

Link to comment
Share on other sites

Η αεροπετρες απο μονες τους δεν θα προκαλεσουν κανενα κακο και σε μερικες περιπτωσεις ισως χρειαζονται...αλλα οι υπερβολικες μικροφυσαλιδες στο νερο του κυριως ενυδρειου σε καποιες περιπτωσεις ειναι επικυνδηνες για τα ψαρια σου! Καλυτερα η αναταραξη να γινεται με τους κυκλοφορητες που εχεις... αν δεις γενικοτερα ελαχιστα ενυδρεια παγκοσμιως εχουν αεροπετρες ή αεραντλιες...

Link to comment
Share on other sites

Η αεροπετρες απο μονες τους δεν θα προκαλεσουν κανενα κακο και σε μερικες περιπτωσεις ισως χρειαζονται...αλλα οι υπερβολικες μικροφυσαλιδες στο νερο του κυριως ενυδρειου σε καποιες περιπτωσεις ειναι επικυνδηνες για τα ψαρια σου! Καλυτερα η αναταραξη να γινεται με τους κυκλοφορητες που εχεις... αν δεις γενικοτερα ελαχιστα ενυδρεια παγκοσμιως εχουν αεροπετρες ή αεραντλιες...

Και επιπλέον είναι και θέμα αισθητικής.

Άλλο είναι ένα κρύσταλλο νερό και άλλο γεμάτο μικροσκοπικές φυσαλίδες.

Ειδικά στους σχεδιασμούς των sump, το τελευταίο διαμέρισμα, με κάτω επικοινωνία, χρησιμεύει αποκλειστικά για να σπάει, δηλαδή να διαλύει, τις μικροσκοπικές φυσαλλίδες του αέρα που δημιουργούνται κατά την επεξεργασία του νερού, ώστε αυτές να μην μπαίνουν στο κυρίως ενυδρείο.

Οι φυσαλίδες αέρα επίσης έχουν κάποιες δυσμενείς επιδράσεις σε ορισμένα ευαίσθητα κοράλλια στα οποία μπορούν να δημιουργηθούν βακτηριακές αποικίες, στα σημεία συσσώρευσης αέρα.

Πιθανά για κάποιες χρονικές περιόδους, να μπορούμε να θέτουμε σε λειτουργία τις αερόπετρες, μόνο και μόνο σαν προσομοίωση των συνθηκών έντονου κυμματισμού στις αβαθής περιοχές των υφάλων και αφορά βέβαια τα είδη των κοραλλιών που ζουν εκεί.

Αλλά μήπως γινόμαστε υπερβολικοί?

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...