Jump to content

Δίλλημα : Καινούριο Anubias ή 4ετιας Juel Rio. 150cm


Recommended Posts

Καινουργιο για :

1) να μην εχει ουτε 1 γρατζουνια

2)να ειναι στο χρωμα - σχεδιο που το θες

3)να εχει εγγυηση

4) και πανω απο ολα να εχεις εσυ την χαρα του καινουργιου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιο για :

1) να μην εχει ουτε 1 γρατζουνια

2)να ειναι στο χρωμα - σχεδιο που το θες

3)να εχει εγγυηση

4) και πανω απο ολα να εχεις εσυ την χαρα του καινουργιου :thumbup:

+10000000000000000000

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιο για :

1) να μην εχει ουτε 1 γρατζουνια

2)να ειναι στο χρωμα - σχεδιο που το θες

3)να εχει εγγυηση Δυστυχώς η εγγύηση δεν είναι μεγάλη…. και αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η στεγανότητα του ενυδρείου στο πέρασμα των χρονών, ειδικά για τα μεγάλα (450-600λ) που μετακινούνται δύσκολα και περιέχουν ½ τόνου νερού (καταστροφικό για το σπίτι σε περίπτωση ατυχήματος).

4) και πανω απο ολα να εχεις εσυ την χαρα του καινουργιου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εαν σε περνει οικονομικα κανε κατασκευη καινουργιου ενυδρειου , οπου θα μπουν και οι κοντρες σου πανω κατω και θα εχεις για καιρο το κεφαλι σου ησυχο , αρκει να το κολλησει καποιος που εχει γνωσεις .Οπως ειπες και εσυ ειναι πολλα τα λιτρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλια σας παρακαλώ…

juwel σε καλη κατασταση χωρις γρατζουνιες και στο χρωμα που θες .εχει δοκιμαστει και 4 χρονια.μακρια απο τα κινεζικα.οι κινεζοι δεν σεβονται ουτε την ανθρωπινη ζωη.η ποιοτητα ειναι πολυυυ χαμηλη.το κινεζικο θα βγαλει προβληματα.πολλα περισσοτερα απο το γερμανικο. ακομα και το παιδικο γαλα τους ηταν μολυσμενο.αμαρτια τα παιδακια.................

Link to comment
Share on other sites

juwel σε καλη κατασταση χωρις γρατζουνιες και στο χρωμα που θες .εχει δοκιμαστει και 4 χρονια.μακρια απο τα κινεζικα.οι κινεζοι δεν σεβονται ουτε την ανθρωπινη ζωη.η ποιοτητα ειναι πολυυυ χαμηλη.το κινεζικο θα βγαλει προβληματα.πολλα περισσοτερα απο το γερμανικο. ακομα και το παιδικο γαλα τους ηταν μολυσμενο.αμαρτια τα παιδακια.................

και καθε φορα που θα αλλαζεις το landscape θα ειναι σαν να εχεις καινουργιο ενυδρειο........

Link to comment
Share on other sites

juwel σε καλη κατασταση χωρις γρατζουνιες και στο χρωμα που θες .εχει δοκιμαστει και 4 χρονια.μακρια απο τα κινεζικα...........................................................η ποιοτητα ειναι πολυυυ χαμηλη.το κινεζικο θα βγαλει προβληματα.πολλα περισσοτερα απο το γερμανικο. ..................................................................................................

Θα παρακαλεσω παρα πολυ να μεινουμε στο θεμα,γιατι βλεπω να εκτροχιαζεται η κουβεντα.

Ευχαριστω για την κατανοηση σας.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Εαν σε περνει οικονομικα κανε κατασκευη καινουργιου ενυδρειου , οπου θα μπουν και οι κοντρες σου πανω κατω και θα εχεις για καιρο το κεφαλι σου ησυχο , αρκει να το κολλησει καποιος που εχει γνωσεις .Οπως ειπες και εσυ ειναι πολλα τα λιτραπολλα και τα λευτα Αρη :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οπως και σε πολλα ειδη ετσι και στα ενυδρειακα οτι πληρωνεις περνεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

juwel σε καλη κατασταση χωρις γρατζουνιες και στο χρωμα που θες .εχει δοκιμαστει και 4 χρονια.μακρια απο τα κινεζικα.οι κινεζοι δεν σεβονται ουτε την ανθρωπινη ζωη.η ποιοτητα ειναι πολυυυ χαμηλη.το κινεζικο θα βγαλει προβληματα.πολλα περισσοτερα απο το γερμανικο. ακομα και το παιδικο γαλα τους ηταν μολυσμενο.αμαρτια τα παιδακια.................

Δλδ δεν έχει καλής ποιότητας τζάμια;Πάντως πρόσφατα αγόρασε φίλος μου το anubias το 500 και ποιοτηκ΄πα με μια ματιά που του έριξα είνια μία χαρά.Το έπιπλο δε μην σου πώ οτι είναι κα καλύτερο εν συγκρίση με το έπιπλο του trigon μου!Μην πετάτε τα λεφτά σας δεξια και αριστερά!!!!!!!!Οι γερμανοί βάζουν καπέλο στα προοιόντα τους.Οσο για αυτό που έχεις βρεί μεταχ/μενο αν ειναι όπως το θές και σε καλή κατάσταση πάσο απλά το anubiaς είναι και παραπάνω λίτρα έχω την εντύπωση.Γύρω στα 100 κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ δεν έχει καλής ποιότητας τζάμια;Πάντως πρόσφατα αγόρασε φίλος μου το anubias το 500 και ποιοτηκ΄πα με μια ματιά που του έριξα είνια μία χαρά.Το έπιπλο δε μην σου πώ οτι είναι κα καλύτερο εν συγκρίση με το έπιπλο του trigon μου!Μην πετάτε τα λεφτά σας δεξια και αριστερά!!!!!!!!Οι γερμανοί βάζουν καπέλο στα προοιόντα τους.Οσο για αυτό που έχεις βρεί μεταχ/μενο αν ειναι όπως το θές και σε καλή κατάσταση πάσο απλά το anubiaς είναι και παραπάνω λίτρα έχω την εντύπωση.Γύρω στα 100 κιόλας!

περιμενε λιγο να σταξουν μερικες σταγονες στο επιπλο να δεις που θα ανοιξει σαν καρπουζι.

Link to comment
Share on other sites

περιμενε λιγο να σταξουν μερικες σταγονες στο επιπλο να δεις που θα ανοιξει σαν καρπουζι.

Mην εισαι απολυτη :thumbup: ( εντελως φιλικα )

Ειπε κανεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη να σταξουν σταγονες απο Ριο Η απο καποια αλλη μαρκα ?

Αν ειναι να σου κατσει θα σου κατσει και ας εχεις δωσει ενα καρο λεφτα .

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν το ενυδρειο ειναι αγρατζουνιστο ειδικα στα τζαμια κ ειναι σε καλη κατασταση το επιπλο-βαση παιρνεις ανετα το μετ/νο.

για ενυδρεια μιλαμε οχι αυτοκινητα,δηλ τι μπορει να του εχει κανει ο αλλος? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν το ενυδρειο ειναι αγρατζουνιστο ειδικα στα τζαμια κ ειναι σε καλη κατασταση το επιπλο-βαση παιρνεις ανετα το μετ/νο.

για ενυδρεια μιλαμε οχι αυτοκινητα,δηλ τι μπορει να του εχει κανει ο αλλος? :P

να ειχε φτιαξει reef και με ενα τσουναμι να επεσε ο βραχος στα τζαμια :P:P

να ειχε βαλει ξιφοφορους και να γρατζουνησαν το τζαμι με το ξιφος τους :thumbup::thumbup::bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα πεί από την δική μου παρουσίαση ότι το έπιπλο αν το είχα δει από κοντά πριν το πάρω δεν θα τα έσκαγα τα λεφτα.Βέβαια μου είπανε πολλοί ότι είναι δοκιμασμένα και δεν έχει κάτσει τίποτα.Από την άλλη υπα΄ρχουν και αρκετά anubias τα οποία δεν έχουν βγάλει πρόβλημα και κάποια από αυτά ειναι τουλάχιστον 2-3 ετών!!!!!!!!!!Επικρατεί μία γενική άποψη ότι οι γερμαναράδες της juwel της eheim έχουν ξαναανακαλύψει τον τροχό και αυτό κάνει κακό στην τσέπη και στο παρόν αλλά και στο μέλλον!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα πεί από την δική μου παρουσίαση ότι το έπιπλο αν το είχα δει από κοντά πριν το πάρω δεν θα τα έσκαγα τα λεφτα.Βέβαια μου είπανε πολλοί ότι είναι δοκιμασμένα και δεν έχει κάτσει τίποτα.Από την άλλη υπα΄ρχουν και αρκετά anubias τα οποία δεν έχουν βγάλει πρόβλημα και κάποια από αυτά ειναι τουλάχιστον 2-3 ετών!!!!!!!!!!Επικρατεί μία γενική άποψη ότι οι γερμαναράδες της juwel της eheim έχουν ξαναανακαλύψει τον τροχό και αυτό κάνει κακό στην τσέπη και στο παρόν αλλά και στο μέλλον!

ψαχνω κατι κινεζικο που να ειναι φτιαγμενο... καλο.........(χωρις καθοδηγηση κατασκευης απο αλλη χωρα) .

Έγινε επεξεργασία - katerina
Link to comment
Share on other sites

να ειχε φτιαξει reef και με ενα τσουναμι να επεσε ο βραχος στα τζαμια :P:P

να ειχε βαλει ξιφοφορους και να γρατζουνησαν το τζαμι με το ξιφος τους :thumbup::thumbup::bigemo_harabe_net-117:

επισης μπορει να εκανε ψαροτουφεκο μεσα στο ενυδρειο κ με καμια δελφινιερα να εγδαρε καμια κοντρα...

τελος off...

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω κατι κινεζικο που να ειναι φτιαγμενο... καλο.........(χωρις καθοδηγηση κατασκευης απο αλλη χωρα) .

Οι κινέζοι δεν πέρνουν βραβείο σχεδίασης αλλά πέρνουν βραβείο αντιγραφής!Εγώ αυτό που λέω είναι ότι σε ένα ενυδρείο ακόμα και μόνος σου να το κολήσεις πάλι διατρέχεις κινδύνους.Το κινέζικο το είδα από κοντά και η ποιότητα μου φάνηκε μια χαρα!!!Ο καθένας από εκεί και πέρα αποφασίζει σύμφωνα με την γνώμη του και την τσέπη του!!!!!Απλά το να φοβίζουμε τον οποιοδήποτε σκέφτεται να δώσει 10 δραχμές από το υστέρημά του και να του λέμε δώσε 30 για αν έχεις το κεφάλι σου ύσηχο δεν νομίζω οτι είναι σωστό, ποσο μάλον όταν δεν έχουμε στοιχεία για αυτό που λέμε.Αν όσοι είχαν πάρει anubias στους μισούν είχε ανοίξει να έλεγα ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο anubias δαγκωτό! Οι σιλικόνες έχουν χρόνια ζωής. Εσύ γιατί να ξεκινήσεις με -4 + άλλα πόσα ήτανε στο ράφι; Έχουν περάσει από τα χέρια μου και τα δύο και στο λέω. Απλά το "Γερμανικό" είναι λίγο πιο προσεγμένο...

περιμενε λιγο να σταξουν μερικες σταγονες στο επιπλο να δεις που θα ανοιξει σαν καρπουζι.

οποιοδήποτε προϊόν συνθετικής ξυλείας και εάν βραχεί το οποίο φέρει βάρος θα ανοίξει σαν "καρπούζι". Δε φταίνε οι Κινέζοι και γιαυτό :thumbup:

@katerina

θα σου πω κάτι αλλά μεταξύ μας.... Εγώ είμαι μαζί σου τα juwel είναι "ελαφρώς" καλύτερα αλλά δεν είναι ακριβώς Γερμανικά... είναι "Γερμανικά". Ελπίζω να κατάλαβες.

ΥΓ. Για αυτούς που δεν κατάλαβαν περιμένω κάποιον να μου δείξει που γράφει η juwel ότι τα ενυδρεία της κατασκευάζονται στη Γερμανία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο anubias δαγκωτό! Οι σιλικόνες έχουν χρόνια ζωής. Εσύ γιατί να ξεκινήσεις με -4 + άλλα πόσα ήτανε στο ράφι; Έχουν περάσει από τα χέρια μου και τα δύο και στο λέω. Απλά το "Γερμανικό" είναι λίγο πιο προσεγμένο...

οποιοδήποτε προϊόν συνθετικής ξυλείας και εάν βραχεί το οποίο φέρει βάρος θα ανοίξει σαν "καρπούζι". Δε φταίνε οι Κινέζοι και γιαυτό :thumbup:

@katerina

θα σου πω κάτι αλλά μεταξύ μας.... Εγώ είμαι μαζί σου τα juwel είναι "ελαφρώς" καλύτερα αλλά δεν είναι ακριβώς Γερμανικά... είναι "Γερμανικά". Ελπίζω να κατάλαβες.

ΥΓ. Για αυτούς που δεν κατάλαβαν περιμένω κάποιον να μου δείξει που γράφει η juwel ότι τα ενυδρεία της κατασκευάζονται στη Γερμανία :thumbup:

στο αμβουργο τα φτιαχνουν..

Link to comment
Share on other sites

Exω 2 anubias και είμαι υπέρ ευχαριστημένος ειδικά από το γυαλί και τις κολλήσεις.Στα συν οι γυαλινες και όχι πλαστικές κόντρες που δεν κόβουν το φως ειδικά σε θαλασσινό ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

στο αμβουργο τα φτιαχνουν..

μίλησες μαζί τους ή το διάβασες κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιο anubia ειναι μια χαρα.Δεν θα εμπαινα στη διαδικασια για μεταχειρισμενο,εστω και γερμανικο.

Εχω δει αρκετα μοντελα στημενα και απλα εντυπωσιαστηκα ειδικα με το 1,80Χ0,60Χ0,60 φτιαγμενο reef.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο καιρό είχα μπεί σε ένα παρόμοιο δίλημα. Να αγοράσω ένα καλομεταχειρισμένο Juel η ένα καινούργιο Anubias 180. Τελικά αγόρασα το καινούργιο Anubias σκεπτόμενος και ζυγίζοντας όλα όσα αναφέρουν οι πιο πάνω φίλοι και προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος (τα τζάμια και οι κολήσεις δείχνουν καλής ποιότητας όπως και τα πλαστικά, διατηρώ μια επιφύλαξη για τη βάση του που στο κάτω -κατω δίνετε σαν δώρο ή τέλος πάντων ετσι λέγετε).

Και λέω πρός το παρών γιατί όλοι ξέρουμε ότι ένα ενυδρείο δεν το αγοράζει κάποιος για 3-4 χρόνια. Αρα όλα τα παραπάνω είναι εντελώς υποθετικά και κανείς δεν μπορεί να σου δώσει μία απάντηση σίγουρη (κάνε αυτό η το άλλο), που να μην περιέχει και το ανάλογο ρίσκο αφού είναι κάτι που το μέλλον θα δείξει.

Η προσωπική μου γνώμη είναι να πάρεις το καινούριο, καθώς 4-5 χρόνια διαφοράς στην διάρκεια ζωης της σιλικόνης είναι κάτι που για εμένα έγειρε πολύ την επιλογή μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...