Jump to content

Αλλαγή φίλτρου


kostas100

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το eheim 2026 που έχω και να πάω σε ένα αρκετά μεγαλύτερο όπως το fluval fx5 ή eheim 2080.

Για να κρατήσω την βιολογία του ενυδρείου τι πρέπει να κάνω;

Εγώ λέω να στύψω τα σφουγγάρια του παλιού στο καινούργιο και να τα αφήσω την πρώτη εβδομάδα να τρέχουν παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο παλιό έχεις μόνο σφουγγάρια, κανε αυτό που λες.

Αν έχεις και βιολογικό υλικό, substrat π.χ, μετέφερε την μίση ποσότητα στο καινούριο ώστε να μπολιαστεί πιο γρήγορα.

Και στις 2 περιπτώσεις, άστα να τρέξουν και τα δυο μαζί για κάποιο διάστημα και αν μπορείς να βοηθήσεις το νέο φίλτρο και με έτοιμα βακτήρια θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Από προσωπική εμπειρία, σε αλλαγή φίλτρου, απλά μετέφερα τα παλιά υλικά στο νέο φίλτρο, τα ανακάτεψα με τα νέα, έριξα όλη την μούργα από το παλιό στο νέο και αποσύνδεσα κατευθείαν το παλιό.

Έκανα μετρήσεις καθημερινά για 10 μέρες και όλα ήταν κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο παλιό έχεις μόνο σφουγγάρια, κανε αυτό που λες.

Αν έχεις και βιολογικό υλικό, substrat π.χ, μετέφερε την μίση ποσότητα στο καινούριο ώστε να μπολιαστεί πιο γρήγορα.

Και στις 2 περιπτώσεις, άστα να τρέξουν και τα δυο μαζί για κάποιο διάστημα και αν μπορείς να βοηθήσεις το νέο φίλτρο και με έτοιμα βακτήρια θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Από προσωπική εμπειρία, σε αλλαγή φίλτρου, απλά μετέφερα τα παλιά υλικά στο νέο φίλτρο, τα ανακάτεψα με τα νέα, έριξα όλη την μούργα από το παλιό στο νέο και αποσύνδεσα κατευθείαν το παλιό.

Έκανα μετρήσεις καθημερινά για 10 μέρες και όλα ήταν κομπλέ.

Και εγώ έτσι θα το έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Αν στο παλιό έχεις μόνο σφουγγάρια, κανε αυτό που λες.

Αν έχεις και βιολογικό υλικό, substrat π.χ, μετέφερε την μίση ποσότητα στο καινούριο ώστε να μπολιαστεί πιο γρήγορα.

Και στις 2 περιπτώσεις, άστα να τρέξουν και τα δυο μαζί για κάποιο διάστημα και αν μπορείς να βοηθήσεις το νέο φίλτρο και με έτοιμα βακτήρια θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Από προσωπική εμπειρία, σε αλλαγή φίλτρου, απλά μετέφερα τα παλιά υλικά στο νέο φίλτρο, τα ανακάτεψα με τα νέα, έριξα όλη την μούργα από το παλιό στο νέο και αποσύνδεσα κατευθείαν το παλιό.

Έκανα μετρήσεις καθημερινά για 10 μέρες και όλα ήταν κομπλέ.

Βιολογικό υλικό έχω και 1 σφουγγάρι + το filterwool.

Τότε θα μεταφέρω λίγα υλικά στο καινούργιο και θα ρίξω και την μούργα από το στρωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...