Jump to content

Καλησπερα


gvergyris

Recommended Posts

Το ενυδρειο μου τρεχει εδω και 1 1/2 χρόνο περιπου, ειναι 120λτ και η αληθεια ειναι πως περασα αρκετες στιγμες αγωνιας ως τωρα, κυριως απο λαθη λογω απειριας. Δυστυχως δεν μπορω να ανεβασω φωτο οποτε η παρουσιαση θα ειναι μονο περιγραφικη. Αυτη τη στιγμη η κατασταση εχει ως εξης:

Ψαρια:

1 νταμσελ

2 οσελαρις

1 σαλαρια

Ασπολδυλα:

2 τουρμπο

3 αστρεα

4 νασαριους

2 cleaner shrimps

Κοραλια

4 ειδη ζωανθους

1 εφυλια

2 σαρκοφυτα

1 αλβεοπορα

1 κλαβουλαρια

1 γοργονια

1 κονιοπορα

1 μανιταρι

Βραχος 25 κιλα, αραγωνιτης 15 κιλα.

Η κυκλοφορια γινεται με 2 κοραλια 2 διαγωνια απεναντι.

Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω το εσωτερικο φιλτρο της μανας του γιατι επικειται μετακομιση και σκοπευω να το αντικαταστησω με σαμπ οταν μεταφερθει. Μεσα εχω υαλοβαμβακα, μακαρονια και μπαλακια. Αυτο μου εχει δημιουργησει προβληματα κυριως με τα υψηλα ΝΟ3 (παροτι εχω βγαλει τα σφουγγαρια απο μεσα και τα εχω αντικαταστησει με υαλοβαμβακα που αλλαζω καθε βδομαδα) που προσπαθω να τα περιορισω με καποια σκευασματα που μου εχουν προτεινει στο καταστημα. Σκιμερ εσωτερικο της Tunze (δεν θυμαμαι μοντελο, μου ειπαν πως επαρκει για 200 λτ), οπου μεσα εχω βαλει τον ανθρακα και τον αντιφωσφορο.

Αυτη τη στιγμη οι μετρησεις ειναι:

ΝΗ4 0

ΝΟ2 0

ΝΟ3 15ppm

ΚΗ 8

ph 8.1

T 26

salinity 1025

iodine 0.03

PO4 0

Απο φωτισμο χρησιμοποιω 6 x24=144W 3 λευκες, 3 ακτινικες μπλε.

Αυτα εν ολιγοις.

Συγνωμη για την καθυστερημενη παρουσιαση αλλα λογω της μη δυνατοτητας να ανεβαζω φωτο την εβρισκα λειψη (που ειναι...).

Link to comment
Share on other sites

Μου ακούγεται πολυ σωστό!

Μόνο μια παρατήρηση εχω να κάνω...

Εγω θα αφαιρούσα το μακαρόνι γιατί κάνει την ίδια δουλειά με τον βραχο,οπου 25 κιλα ειναι υπεραρκετα!

Link to comment
Share on other sites

"Μέσα εχω υαλοβαμβακα, μακαρονια και μπαλακια. Αυτο μου εχει δημιουργησει προβληματα κυριως με τα υψηλα ΝΟ3......."

Η ποσότητα του βράχου υπερκαλύπτει τις ανάγκες του ενυδρείου σου κατά το διπλάσιο μάλιστα !!!

....άρα όλα τα παραπάνω σου είναι παντελώς άχρηστα... και δεν είναι μόνο άχρηστα, αλλά και νιτρογόνα.

(Πέρα απ αυτό, η τιμή στα νιτρικά σου δεν είναι και κάτι το τραγικό)

Αφαιρείς άμεσα βαμβάκι και σφουγγάρια, και μετά λίγο-λίγο αφαιρείς και όλα τα βιολογικά υλικά.

(πιθανών μπορείς να τα αφαιρέσεις και όλα μαζί λόγω της ποσότητας βράχου που έχεις)

Θα στο πούνε οι πιο έμπειροι αυτό

Τα διάφορα σκεύασμα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους... αλλά δεν σου λύνουν το πρόβλημα...., τι στιγμή που το πρόβλημα βρίσκεται μόνιμα μέσα στο ενυδρείο σου !!!!

Ιώδιο με τι τεστ μετράς?

(αν είναι της Salifert μετράς και τις δύο κλίμακες?) Τι τιμή σου λέει η μια και τι άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα η αφαιρεση του βιολογικου υλικου να γινει σιγα σιγα.Οχι οτι θα εχει προβλημα,αλλα ας προσεχουμε για να εχουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα η αφαιρεση του βιολογικου υλικου να γινει σιγα σιγα.Οχι οτι θα εχει προβλημα,αλλα ας προσεχουμε για να εχουμε. ;)

+10 Συμφωνω να βγουν σιγα-σιγα.Στο παλιο μου ενυδρειο οταν το μετετρεψα απο fish only σε reef τα υλικα απο το φιλτρο τα εβγαλα σιγα-σιγα και σταδιακα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...