Jump to content

Φυτεμένο 30 λιτρα


hms

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες

Συνολικά Λίτρα:30

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:caboba caroliana (by psarouklas),valisneria spiralis,και αλλα...

Ψάρια:6 barb cherry

Άλλα είδη:2 helena snails

Διακοσμητικά υλικά

Βυθός:χαλικι σκουρο καφε

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 λαμπα φθοριου 15 watt

Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:hailea

Θέρμανση/ Ψύξη:θερμοστατης 100w

Λίπανση:flourish,plantmin.

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:ποικιλες τροφες : spiroulina,bloodworms,flakes...κτλπ

Παράμετροι

pH: 7,8

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:καθε 15 μερες

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο,nitrivec,βακτηρια

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:προσθηκη Co2 (flourish excel).

Φωτογραφίες:

DSC01391.jpg

DSC01392.jpg

DSC01405.jpg

DSC01410.jpg

DSC01409.jpg

DSC01401.jpg

DSC01416.jpg

DSC01394.jpg

DSC01408.jpg

DSC01411.jpg

;)

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος mini κήπος ! Ωραία πρασινάδα όλο υγεία.

Πόσο καιρό τρέχει ?

Η μόνη μου παρατήρηση είναι ότι χρειάζεται επειγόντως ένα ξύλο ή μερικές πέτρες ώστε να έχεις κάποιο σημείο αναφοράς στα 1/3 - 2/3. Μοιάζει λίγο με φυτώριο έτσι όπως μπήκαν στη σειρά ;) και παρακαλώ ας μην θεωρηθεί το σχόλιό μου ειρωνικό !

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο B)

σε προσφατη παρουσιαση δεν κατοικουσε ενας μονομαχος σε αυτο το ενυδρειο ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο !! απιστευτα ομορφα τα φυτα,ναι εχουν δικιο μια ριζα θα ταιριαζε τελεια με το ολο σκηνικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος mini κήπος ! Ωραία πρασινάδα όλο υγεία.

Πόσο καιρό τρέχει ?

Η μόνη μου παρατήρηση είναι ότι χρειάζεται επειγόντως ένα ξύλο ή μερικές πέτρες ώστε να έχεις κάποιο σημείο αναφοράς στα 1/3 - 2/3. Μοιάζει λίγο με φυτώριο έτσι όπως μπήκαν στη σειρά B) και παρακαλώ ας μην θεωρηθεί το σχόλιό μου ειρωνικό !

Φυσικα και δεν θεωρηται ειρωνικο το σχολιο σου ;) ναι ενα ξυλο θα ''εσπαζε'' την μονοτονια,αλλα να σου πω την αληθεια μου αρεσει ετσι ! :thumbup: παντως θα κοιταξω τι μπορω να κανω.

Το φιλτρο του ενυδρειου τρεχει 1 χρονο,σαν νερο μαζι με το φιλτρο 5-6 μηνες και σαν νεο στησιμο (νεα φυτα-ψαρια) 2 βδομαδες. B)

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλαρακι...!!!

λες και εκαναν το ενυδρειο σου "οι κηπουροι του mega"... ;)B)B)

θα συμφωνησω με τα παιδια οτι μια ριζα θα ηταν υπεροχη...

Έγινε επεξεργασία - prodromos100
Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλαρακι...!!!

λες και εκαναν το ενυδρειο σου "οι κηπουροι του mega"... ;)B)B)

θα συμφωνησω με τα παιδια οτι μια ριζα θα ηταν υπεροχη...

:thumbup::thumbup:

σας ευχαριστω ολους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον με την αφορμη αλλαγης φωτιστικου καθως η προηγουμενη εσπασε (η προηγουμενη λαμπα ηταν 11w) η καινουργια πλεον ειναι 18w.και την αλλαγη εσωτερικου φιλτρου απο το hailea σε ehiem pick up 45.

Αποφασησα να αλλαξω λιγακι :( την εικονα του ενυδρειου καθως με πρηξατε τοσο καιρο να βαλω ξυλα ή πετρες και οτι εμοιαζε με μποστανι :thumbup: .....η αληθεια ειναι πως ειχατε δικιο !

ιδου το αποτελεσμα ! :)

DSC01534.jpg

DSC01541.jpg

DSC01533.jpg

DSC01532.jpg

DSC01531.jpg

DSC01530.jpg

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το αποτέλεσμα! :thumbup:

Λείπει ένα ψηλούτσικο φυτάκι πίσω, για να συμπληρώσει αυτόν τον όμορφο, μικρό και περιποιημένο βιότοπο. :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και καταπράσινο το ενυδρειάκι σου! Ακόμα και οι πετρούλες που έχεις, αν και είναι διαφορετικές μου αρέσουν πολύ!

Το μόνο που δε μου κάθεται καλά, είναι πως βλέπω μεγάλη ομοιομορφία στα φυτά σου. Μοιάζουν όλα πάρα πολύ στον τρόπο που αναπτύσσονται. Κάποιο διαφορετικό ή πλατύφυλλο φυτό θα βελτίωνε (κατά την γνώμη μου) τα πράγματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και καταπράσινο το ενυδρειάκι σου! Ακόμα και οι πετρούλες που έχεις, αν και είναι διαφορετικές μου αρέσουν πολύ!

Το μόνο που δε μου κάθεται καλά, είναι πως βλέπω μεγάλη ομοιομορφία στα φυτά σου. Μοιάζουν όλα πάρα πολύ στον τρόπο που αναπτύσσονται. Κάποιο διαφορετικό ή πλατύφυλλο φυτό θα βελτίωνε (κατά την γνώμη μου) τα πράγματα. :)

Συμφωνο,θελει 1-2 διαφορετικα φυτα για να σπασει την μονοτονια

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το ενυδρειακι σου... εγω θα σου ελεγα να εβαζες ενα φυτο με εντονο κοκκινο χρωμα στο πισω μερος που μενει ακαλυπτο

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κατι τετοιο σκεφτομαι...Συγκεκριμενα κανεναν εχινοδορο rubin για πισω..

Εσεις τι προτεινεται ?

Επισης θα βαλω και γαριδες red-cherry ή red fire :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το αποτέλεσμα! :thumbup:

Λείπει ένα ψηλούτσικο φυτάκι πίσω, για να συμπληρώσει αυτόν τον όμορφο, μικρό και περιποιημένο βιότοπο. :)

ψηλούστικό?

αφου όλα ψηλά δεν είναι?

Βάλε κανένα ποιο μικρό

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κατι τετοιο σκεφτομαι...Συγκεκριμενα κανεναν εχινοδορο rubin για πισω..

Εσεις τι προτεινεται ?

Επισης θα βαλω και γαριδες red-cherry ή red fire :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και καταπράσινο το ενυδρειάκι σου! Ακόμα και οι πετρούλες που έχεις, αν και είναι διαφορετικές μου αρέσουν πολύ!

Το μόνο που δε μου κάθεται καλά, είναι πως βλέπω μεγάλη ομοιομορφία στα φυτά σου. Μοιάζουν όλα πάρα πολύ στον τρόπο που αναπτύσσονται. Κάποιο διαφορετικό ή πλατύφυλλο φυτό θα βελτίωνε (κατά την γνώμη μου) τα πράγματα. :)

Ως πλατυφυλλο ποιο προτεινεις ? εχινοδορο rubin ? :thumbup:

Eπισης red cherry ή red fire και ποσες καμια 10αρια ? (ειδικα οι τιμες των red fire ειναι αρκετα υψηλες :( )

Link to comment
Share on other sites

Ως πλατυφυλλο ποιο προτεινεις ? εχινοδορο rubin ? :)

Eπισης red cherry ή red fire και ποσες καμια 10αρια ? (ειδικα οι τιμες των red fire ειναι αρκετα υψηλες :thumbup: )

Τελικά είναι λίγο δύσκολο να βάλεις κάποιο πλατύφυλλο φυτό σε ένα μικρό ενυδρείο χωρίς να το μπουκώσεις...

Οι εχινόδοροι είναι γενικά πολύ μεγάλοι για τέτοια ενυδρεία. Αυτά που έρχονται στο μυαλό μου είναι :

ECHINODORUS PARVIFLORUS 'TROPICA' έχω αρκετά τέτοια φυτά στο ενυδρείο μου, δεν αναπτύσσονται σε ύψος και έχουν πυκνό και ανθεκτικό φύλλωμα.

LOBELIA CARDINALIS έτυχε να το έχω παλιότερα, αλλά επειδή δεν ήξερα πως να το φροντίσω, δεν άντεξε πολύ. Όμορφο φυτό αλλά δε ξέρω πόσο εύκολα μπορεί να βρεθεί.

Μπορείς όμως να βάλεις και κάτι διαφορετικό. Όχι πλατύφυλλο, αλλά με λογχοειδή φύλλα

BLYXA JAPONICA όμορφο, αλλά θα μπορούσε να πει κάνεις ιδιαίτερο και ίσως ιδιότροπο φυτό. Για άλλους εύκολο, για άλλους απλά δεν...

ΕCHINODORUS QUADRICOSTATUS αναπαράγεται με δρομείς, είναι αρκετά εύκολο και έχει όμορφο ανοιχτό πράσινο χρώμα

Ίσως θα μπορούσες να προσθέσεις και κανένα κλαδεματάκι από ALTERNANTHERA REINECKII

Μια άλλη αλλαγή που θα έκανα ( θέμα καθαρά προσωπικού γούστου ) είναι να μάζευα όλες τις CABOMBA σε ένα σημείο και θα προσπαθούσα να δημιουργήσω ένα φουντωτό θαμνάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εχθες προσθεσα 10 γαριδες red fire.Mε το που μπηκαν στο νερο τα barb cherry τις υποδεχτηκαν με ''αγριες'' διαθεσεις περισσοτερο τις κυνηγουσαν οταν τις εβλεπαν οι αρσενικοι.Φαγανε μια αν και πιστευω πως ηταν ειδη τραυματισμενη και γι αυτο δεν μπορεσε να ξεφυγει.Παρολαυτα υπαρχουν πολλες κρυψωνες στο ενυδρειο ειδικα τωρα με τις πετρες. :wub:

Θελω να ρωτησω ως προς την αναπαραγωγη τους ειναι το ιδιο με τις red cherry ? o γονος αν υπαρξει θα επιζησει απο τα barb ?

Mπορει να ανεβασω και ενα βιντεακι προσεχως. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να τις κυνηγούν συνέχεια τα ψαράκια σου, να κρύβονται και να κυκλοφορούν το βράδυ, να μην τις βλέπεις στο ενυδρείο και να είναι συνέχεια στρεσαρισμένες, γιατί να τις έχεις στο ενυδρείο σου;;;

Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση θα πρότεινα ή να τις δώσεις ή να τις βάλεις σε πιο κατάλληλο ενυδρείο. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να τις κυνηγούν συνέχεια τα ψαράκια σου, να κρύβονται και να κυκλοφορούν το βράδυ, να μην τις βλέπεις στο ενυδρείο και να είναι συνέχεια στρεσαρισμένες, γιατί να τις έχεις στο ενυδρείο σου;;;

Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση θα πρότεινα ή να τις δώσεις ή να τις βάλεις σε πιο κατάλληλο ενυδρείο. :wub:

Ναι συμφωνοι..ειναι ακομα 1 πρωτη μερα πιστευω πως θα πανε καλυτερα οταν τις μαθουν και αυτες συνειδητοποιησουν το χωρο τους. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...