Jump to content

Προβλημα με φυτα!


Recommended Posts

καλησπερα

το ενυδρειο ειναι 75λ και τρεχει ουσιαστικα απο αρχες

νοεμβριου αφου 1,5μηνα πριν το εστρωνα με λιγα φυτα

και χωρις ψαρια μεσα.οσα φυτα ομως εχω προσθεσει μεσα

δεν ευδοκιμουν και αλλα καταστρεφονται τελειως εκτος απο

καποιες εξαιρεσεις

ενα παραδειγμα με ενα σχετικα ευκολο φυτο την hydrocotyle leucocephala :

την ημερα που το εβαλα στο ενυδρειο

IMG_2853.jpg

και σημερα :

IMG_2960.jpg

IMG_2946.jpg

το ιδιο συμβαινει και με echinodorus bleheri και αναγκαζομαι να κλαδεψω μερικα φυλλα

που εχουν πανω κατι σαν καφε αλγη...η οποια μαζευεται και στα τζαμια αρκετα αλλα την καθαρισαμε.

το ιδιο φαινομενο ισχυει και για ludwigia repens rubin,java moss,xmas moss,valisneria nana,

valisneria americana,cabomba caroliniana ακομα και για την anubia

επισης η eggeria densa καηκε και καταστραφηκε απο τις πρωτες κιολας μερες χωρις να εχω βαλει flourish,excel...

εχω 2Χ15W λαμπες Τ8 μια κανονικη και μια που ροζιζει και ανακλαστηρες

σταματησα την χρηση seachem flourish και excel και πριν απο περιπου 10μερες εβαλα μερικες

ταμπλετες της dennerle nutriballs στις ριζες κοντα .

φωτοπεριοδος 8ωρες την ημερα

CO2 δεν υπαρχει .

τι μπορει να μην πηγαινει καλα με την αναπτυξη των φυτων ???

μηπως επειδη εχω πολυ καλη φιλτρανση και 0 ΝΟ3 δεν προλαβαινουν τα φυτα να απορροφησουν

ΝΟ3?και παλι ομως εχω βαλει και ταμπλετες

ελπιζω να εδωσα αρκετες πληροφοριες ;)

Χαραλαμπος

Link to comment
Share on other sites

Μπλέχτηκα λίγο, αλλά πάμε να δούμε τι γίνεται!

1. η καφέ άλγη κάνει την εμφάνισή της συνήθως σε νεοστημένα ενυδρεία, οπότε μην ανησυχείς. Φεύγει ή με το χέρι ή μόνη της. Είναι σημάδι ότι έχεις λίγο φως. Βλέπω έχεις 75λίτρα και 30watt, αν ανάβεις και λίγες ώρες ιδού η απάντηση. Όπως δεν σημαίνει ότι τα φυτά σου είναι αποδυναμωμένα επειδή πάει και κάθεται πάνω τους η καφέ άλγη.

2. Αν κατάλαβα καλά τα φυτά τα έβαλες πρόσφατα στο ενυδρείο; Θέλουν το χρόνο τους να προσαρμοστούν σε νέες συνθήκες. Κατά τη διάρκεια αυτή μπορεί να χάσουν κάποια φύλλα και να βγάλουν νέα. Δώσε χρόνο. Δεν είναι ξεκάθαρο από το post σου πόσο καιρό είναι η leucocephala.

3. Πόσο δυνατό είναι δηλαδή το φίλτρο σου και έχεις 0 ΝΟ3; Με τι τεστ μετράς; Με ποια μέθοδο το έστρωσες; Τι μετρήσεις ΝΗ3 και NO2 έχεις;

απαντάς και τα ξαναλέμε!

Link to comment
Share on other sites

Μπλέχτηκα λίγο, αλλά πάμε να δούμε τι γίνεται!

1. η καφέ άλγη κάνει την εμφάνισή της συνήθως σε νεοστημένα ενυδρεία, οπότε μην ανησυχείς. Φεύγει ή με το χέρι ή μόνη της. Είναι σημάδι ότι έχεις λίγο φως. Βλέπω έχεις 75λίτρα και 30watt, αν ανάβεις και λίγες ώρες ιδού η απάντηση. Όπως δεν σημαίνει ότι τα φυτά σου είναι αποδυναμωμένα επειδή πάει και κάθεται πάνω τους η καφέ άλγη.

2. Αν κατάλαβα καλά τα φυτά τα έβαλες πρόσφατα στο ενυδρείο; Θέλουν το χρόνο τους να προσαρμοστούν σε νέες συνθήκες. Κατά τη διάρκεια αυτή μπορεί να χάσουν κάποια φύλλα και να βγάλουν νέα. Δώσε χρόνο. Δεν είναι ξεκάθαρο από το post σου πόσο καιρό είναι η leucocephala.

3. Πόσο δυνατό είναι δηλαδή το φίλτρο σου και έχεις 0 ΝΟ3; Με τι τεστ μετράς; Με ποια μέθοδο το έστρωσες; Τι μετρήσεις ΝΗ3 και NO2 έχεις;

απαντάς και τα ξαναλέμε!

το φιλτρο μου ειναι eheim2217 με μπολικο siporax

η hydrocotyle leuccocephala ειναι 2 εβδομαδες που την εβαλα

75λ ξεχασα να πω μικτα αν αυτο ειναι μια επιπλεον πληροφορια

εστρωσα με βακτηρια και καθε 2-3 μερες εριχνα και μερικα flakes

για να κρατησω την βιολογια.εχω μηδενικα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 μετραω

με υγρα τεστ της tetra.

επελεξα φυτα χαμηλων απαιτησεων εχοντας στο νου οτι εχω χαμηλο φως ;)

ποσες ωρες προτεινεις να ειναι ανοιχτα τα φωτα ?

ευχαριστω B)

Link to comment
Share on other sites

Μπλέχτηκα λίγο, αλλά πάμε να δούμε τι γίνεται!

1. η καφέ άλγη κάνει την εμφάνισή της συνήθως σε νεοστημένα ενυδρεία, οπότε μην ανησυχείς. Φεύγει ή με το χέρι ή μόνη της. Είναι σημάδι ότι έχεις λίγο φως. Βλέπω έχεις 75λίτρα και 30watt, αν ανάβεις και λίγες ώρες ιδού η απάντηση. Όπως δεν σημαίνει ότι τα φυτά σου είναι αποδυναμωμένα επειδή πάει και κάθεται πάνω τους η καφέ άλγη.

2. Αν κατάλαβα καλά τα φυτά τα έβαλες πρόσφατα στο ενυδρείο; Θέλουν το χρόνο τους να προσαρμοστούν σε νέες συνθήκες. Κατά τη διάρκεια αυτή μπορεί να χάσουν κάποια φύλλα και να βγάλουν νέα. Δώσε χρόνο. Δεν είναι ξεκάθαρο από το post σου πόσο καιρό είναι η leucocephala.

3. Πόσο δυνατό είναι δηλαδή το φίλτρο σου και έχεις 0 ΝΟ3; Με τι τεστ μετράς; Με ποια μέθοδο το έστρωσες; Τι μετρήσεις ΝΗ3 και NO2 έχεις;

απαντάς και τα ξαναλέμε!

ξεχασα να πω οτι τα φυτα μπηκαν σταδιακα απο το τελος του στρωσιματος μεχρι και τωρα

επειδη ξεραθηκαν και χαλασαν εβγαλα τελειως την egeria densa,cambomba caroliliana,lindernia rotundifolia

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι γενικά έχεις χαμηλό φωτισμό αλλά δεν έβαλες και πολύ απαιτητικά φυτά.

Τα νιτρικά δεν απορροφώνται από το φίλτρο, δεν έχει λοιπόν να κάνει με τη φίλτρανση.

Νομίζω ότι θέλει το χρόνο του για να ισορροπήσει. Ίσως να αυξήσεις κανένα δίωρο τη φωτοπερίοδο και τσέκαρε λίγο τη μέση θερμοκρασία του ενυδρείου σου. Τι ψάρια είπαμε ότι έχουμε μέσα ?

Link to comment
Share on other sites

Για την καφέ άλγη δες εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=449798

Δεν είναι δύσκολο να μηδενιστούν τα ΝΟ3 όταν έχεις αρκετή φυτική μάζα και μικρή ιχθυοφόρτιση. Για τον λόγο αυτό άλλωστε υπάρχουν και τα αντίστοιχα σκευάσματα που χρησιμοποιούνται κατά κόρον για λίπανση.

Το φωτισμό σου δεν τον θεωρώ χαμηλό για φυτά μετρίων απαιτήσεων. Η leuccocephala είναι φυτό που χρειάζεται αρκετά νιτρικά για να αναπτυχθεί σωστά. Επίσης είναι πιθανό να καλύπτει τα φυτά που είναι από κάτω τους και να μην αφήνει το φως να φτάσει σε αυτά. Μήπως τα φυτά σου πεινάνε; Τι λάμπες έχεις και πόσο καινούργιες είναι;

Βάλε μια γενική φωτογραφία για να δούμε συνολικά τα φυτά σου και πες μας και τι και πόσα ψάρια έχεις....

Link to comment
Share on other sites

ξεκινω απο την αρχη με τις ερωτησεις σας

εχω 10neons 1 corydoras aenaus και 4 golden apple

θερμοκρασια 24C σταθερα

η Hydrocotyle leucocephala αυτη την στιγμη εχει απλωθει πανω και

μποστα στο ενυδρειο και ετσι δεν κανει και πολυ σκια.

theodor τι εννοεις οτι πεινανε ? ;)

οι λαμπες ειναι οι μαμα 2χ15W Τ8 philips μια κανονικη μια ροζ καπως

αλλες πληροφοριες για λαμπες δεν εχω

ελπιζω να βοηθησα

IMG_2918.jpg

IMG_2963.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πεινάνε = έλλειψη νιτρικών ;)

Μήπως να έπαιρνες ένα σκεύασμα νιτρικών ?

Πάντως δεν τα βλέπω και τόσο τραγικά τα πράγματα για νέο ενυδρείο.

Καλό θα ήταν να έβαζες 2-3 ακόμη corydoras (μόνο του ένα δεν κάνει).

Link to comment
Share on other sites

περιμενω να στρωθει ο βυθος καλυτερα και σε 3μηνες θα μπουν κι αλλα corys :P

απλα αυτον τον εβαλα γρηγορα σχετικα γιατι τον ειχα σε ενυδρειο με χαλυκακι

και δεν ηταν και τοσο ανετα και απο αποψη λιτρων.

εχεις καποιο συγκεκριμενο σκευασμα να μου προτεινεις ?

επισης flourish,excel πρεπει να συνεχισω να ριχνω ή εκανα καλα που σταματησα ?

φωτοπεριοδο να την κανω 12ωρη ?

Link to comment
Share on other sites

περιμενω να στρωθει ο βυθος καλυτερα και σε 3μηνες θα μπουν κι αλλα corys :rasp:

απλα αυτον τον εβαλα γρηγορα σχετικα γιατι τον ειχα σε ενυδρειο με χαλυκακι

και δεν ηταν και τοσο ανετα και απο αποψη λιτρων.

εχεις καποιο συγκεκριμενο σκευασμα να μου προτεινεις ?

επισης flourish,excel πρεπει να συνεχισω να ριχνω ή εκανα καλα που σταματησα ?

φωτοπεριοδο να την κανω 12ωρη ?

Θα έλεγα να αυξήσεις σταδιακά κατά δύο ώρες τη φωτοπερίοδο.

Οι λάμπες είναι καινούργιες δεν χρειάζεται αλλαγή.

Να συνεχίσεις το flourish σε μισή δόση και το excel μία φορά την εβδομάδα σε μισή δόση

και να δοκιμάσεις να βάλεις πχ seachem nitrogen πάλι σε μισή δόση.

Δεν μπορούμε παρά να δοκιμάζουμε ιδέες ώστε να δούμε πώς θα πάει

(δεν υπάρχει δυστυχώς μαγικό ραβδί :P )

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να αυξήσεις σταδιακά κατά δύο ώρες τη φωτοπερίοδο.

Οι λάμπες είναι καινούργιες δεν χρειάζεται αλλαγή.

Να συνεχίσεις το flourish σε μισή δόση και το excel μία φορά την εβδομάδα σε μισή δόση

και να δοκιμάσεις να βάλεις πχ seachem nitrogen πάλι σε μισή δόση.

Δεν μπορούμε παρά να δοκιμάζουμε ιδέες ώστε να δούμε πώς θα πάει

(δεν υπάρχει δυστυχώς μαγικό ραβδί :P )

οκ:rasp:

ειχα σταματησει να χρησιμοποιω flourish ειδικα γιατι νομιζα

οτι δημιουργει το θεμα με την αλγη

θα ενημερωσω για την πορεια των φυτων συντομα :D

σας ευχαριστω ολους :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα και παλι !

ανεβαζω μερικες ακομα φωτος με την πορεια των φυτων

εχετε καμια ιδεα τι μπορει να προκαλει αυτη την εικονα σε

valisneria nana

IMG026.jpg

και xmas moss

IMG039.jpg

στην valisneria το υπολοιπο φυτο προς τα κατω ειναι καταπρασινο και επισης βγαζει

και παραφιαδες σε διαφορα σημεια !

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την τελευταία δημοσίευση του Αντρέα μια που τα φυτά απορροφούν μεγάλο μερίδιο των χρήσιμων ουσιών μέσο των φυλλωμάτων τους ενώ αυτή την στιγμή κάνεις χρήση μόνο ταμπλέτες, και φυσικά τα απόβλητα των Νέον δεν είναι κάποια μεγάλη πηγή επιβάρυνσης.Η Ταμπλέτα συνήθως χρησιμοποιείτε λόγο του ότι δεν υπάρχει κάποιο υπόστρωμα αλλά από εκεί και πέρα δεν αντικαθιστάτε η υγρή λίπανση Στο 100% αλλά πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την τελευταία δημοσίευση του Αντρέα μια που τα φυτά απορροφούν μεγάλο μερίδιο των χρήσιμων ουσιών μέσο των φυλλωμάτων τους ενώ αυτή την στιγμή κάνεις χρήση μόνο ταμπλέτες, και φυσικά τα απόβλητα των Νέον δεν είναι κάποια μεγάλη πηγή επιβάρυνσης.

αρχισα να ριχνω flourish,excel ανα εβδομαδα και εχω στο προγραμμα να παρω και nitrogen,iron,potassium της ιδιας εταιρειας.

ευχαριστω φιλε Rik

Link to comment
Share on other sites

αρχισα να ριχνω flourish,excel ανα εβδομαδα και εχω στο προγραμμα να παρω και nitrogen,iron,potassium της ιδιας εταιρειας.

ευχαριστω φιλε Rik

Παν μέτρο άριστο φίλε μου, το ενυδρείο σου τα πάει μια χαρά, λίγη φειδώ με τις δοσολογίες και θα είσαι αρχηγός!

Link to comment
Share on other sites

Αν διακρίνω καλά πίσω αριστερά έχεις μια Ludwigia repens η οποία δεν πρέπει να φωτίζεται και πολύ καλά, δεν ξέρω εσύ σίγουρα έχεις καλύτερη αντίληψη.

Link to comment
Share on other sites

Αν διακρίνω καλά πίσω αριστερά έχεις μια Ludwigia repens η οποία δεν πρέπει να φωτίζεται και πολύ καλά, δεν ξέρω εσύ σίγουρα έχεις καλύτερη αντίληψη.

πολυ σωστα διακρινεις :)

ναι δεν φωτιζεται σωστα και ενω πανω πανω ειναι κατα κοκκινη πιο κατω ειναι πρασινη

πιστευω οτι εχει να κανει με την ενταση του φωτισμου αφου οταν ηταν σε αλλο σημειο

παλι την ιδια αναπτυξη και το ιδιο χρωμα ειχε.

επισης δεν εχει να κανει μονο με τις λαμπες νομιζω αλλα και με το υψος του ενυδρειου (62,5 x 34,5 x 45,5).

θα την μετακινουσα παλι την ludwigia αλλα δεν υπαρχει χωρος να μπει και επισης φοβαμαι μην βγουν

στην επιφανεια οι ταμπλετες.

δοσολογιες iron,nitrogen,potassium να βαζω τις μισες ?

Link to comment
Share on other sites

επιπροσθετως μου κανει εντυπωση οτι η ludwigia εχει κλαδευτει αρκετες φορες

και μεγαλωνει πολυ γρηγορα !!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα διακρινεις :)

ναι δεν φωτιζεται σωστα και ενω πανω πανω ειναι κατα κοκκινη πιο κατω ειναι πρασινη

πιστευω οτι εχει να κανει με την ενταση του φωτισμου αφου οταν ηταν σε αλλο σημειο

παλι την ιδια αναπτυξη και το ιδιο χρωμα ειχε.

επισης δεν εχει να κανει μονο με τις λαμπες νομιζω αλλα και με το υψος του ενυδρειου (62,5 x 34,5 x 45,5).

θα την μετακινουσα παλι την ludwigia αλλα δεν υπαρχει χωρος να μπει και επισης φοβαμαι μην βγουν

στην επιφανεια οι ταμπλετες.

δοσολογιες iron,nitrogen,potassium να βαζω τις μισες ?

4. Λίπανση

Για την επιβίωση και την ανάπτυξη των φυτών απαιτούνται διάφορα θρεπτικά συστατικά.

Κάποια απ'αυτά τα συστατικά χρειάζονται σε μεγάλες ποσότητες και ονομάζονται μακροστοιχεία και κάποια κάποια χρειάζονται σε μικρές ποσότητες και ονομάζονται μικροστοιχεία.Και τα δύο είναι απαραίτητα για την σωστή ανάπτυξη των φυτών.

Τα βασικότερα στοιχεία που απαιτούν τα φυτά μας είναι το Σίδηρο, το άζωτο, το διοξείδιο του άνθρακα και σπανιότερα το κάλιο, ο φώσφορος. και το μαγνήσιο.

Πότε βάζουμε λίπασμα σε ένα ενυδρείο;

Η απάντηση είναι απλή, όταν χρειαστεί και όσο χρειαστεί.

Αρκετά ενυδρεία με λίγα και εύκολα φυτά δεν χρειάζονται καθόλου λίπασμα,διότι η μάζα των φυτών είναι μικρή και οι απαιτήσεις των φυτών σε μακρο και μικροστοιχεία είναι μικρές.Ετσι τα λίγα απαιτούμενα θρεπτικά συστατικά για τα ψάρια αντλούνται από τα υπολείμματα της τροφής που ταΐζουμε και από το φρέσκο νερό του δικτύου. Επίσης να μην ξεχνάμε και το υπόστρωμα ή την άμμο,όπου και εκεί υπάρχουν εγκλωβισμένα θρεπτικά συστατικά.

Όσο αυξάνεται η μάζα των φυτών και όσο ποιο απαιτητικά φυτά έχουμε,τόσο περισσότερα θρεπτικά συστατικά χρειαζόμαστε.Εάν διαπιστώσουμε ότι τα φυτά μας δεν αναπτύσσονται,όπως θα έπρεπε,τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε λίπασμα.

Συνήθως ένα λίπασμα γενικής χρήσης μας καλύπτει σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν δεν επαρκεί το λίπασμα γενικής χρήσης,τότε προσθέτουμε και CO2 σε αέρια ή οργανική μορφή.

Από εκεί και πέρα όσο πιο απαιτητικά φυτά έχουμε τόσο και ποιο εξειδικευμένα λιπάσματα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε.

Συνοπτικά έχουμε

λίπασμα γενικής χρήσης που περιέχει μικρο-μακροσχτειχία σε μια ισορροπημένη σύνθεση.

Σίδηρο.

Άζωτο

Μαγνήσιο

Κάλιο

Φώσφορο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=38940

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2348

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3287

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω :(

ειδικα αυτο με το diy λιπασμα πολυ ενδοιαφερον !

:thumbup:

Και ο Κατάλογος διάγνωσης ασθενειών ΦΥΤΩΝ ειναι σημαντικος μια που θα μπορεις να καταλαβεις τη αναγκη απο προσθετα θα θελουν τα φυτα σου! :)

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Και ο Κατάλογος διάγνωσης ασθενειών ΦΥΤΩΝ ειναι σημαντικος μια που θα μπορεις να καταλαβεις τη αναγκη απο προσθετα θα θελουν τα φυτα σου! :)

τον εχω μελετησει και πιστευω πιο πολυ οτι ειμαι σε ελλειψη φωτισμου

θα περιμενω αρκετο καιρο παντως αφου για την ωρα δεν μπορω να αναβαθμισω τον φωτισμο

και θελω να πειραματιστω με τον ηδη υπαρχων :(

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με την hydrocotyle leucocephala χειροτερεψε :)

καμια ιδεα κανεις γιατι εχει αυτη την εμφανιση ????

IMG028.jpg

IMG025.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...