Jump to content

Προβλημα με φυτα!


Recommended Posts

Καλησπερα :) , δωσε λιγο οτι μετρησεις εχεις και θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι Rik

μετρησεις :

Ph: 7-7,5 με υγρα τεστ sera τα υπολοιπα υγρα τεστ tetra

NO2: 0

NO3: <10

NH3/NH4: 0

GH και ΚΗ δεν εχω ακομα υγρα τεστ

θερμοκρασια 25C σταθερα

Link to comment
Share on other sites

http://www.seachem.com/Products/product_pa...shNitrogen.html

Αυτό το φυτο είναι λατρης των νιτρικων, πραγμα το οποιο τα ψαρακια σου παρεχουν ελαχιστα μαλλον και το fourish καθολου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

seachem nitrogen αγορασα και εβαλα την μιση απο την ενδεικτικη ποσοτητα(στις οδηγιες προιοντος)

οπως και για το flourish και το excel .

να βαζω την ποσοτητα που λενε οι οδηγιες ?

Link to comment
Share on other sites

Εάν έβαλες σήμερα περίμενε καμία μέρα να δεις.

Αν κατάλαβα καλά από τις Φώτο, τα φύλλα που έχουν πρόβλημα είναι αυτά που είναι χαμηλά, άρα μπορεί να είναι και θέμα και από τον φωτισμό σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα.

Το τεστ GH και ΚΗ είναι και αυτό σημαντικό για να καταλάβουμε εμπειρικά και πρακτικά κάποια πράγματα όπως πχ πόσο CO2 έχουμε στο ενυδρείο μας η το αν είναι αρκετά σκληρό τοτε έχουμε νορμάλ επίπεδα ιχνοστοιχείων ή ότι έχουμε έλλειψη ασβεστίου, κλπ, διάβασε το λινκ παραπάνω για να έχεις μια καλύτερη γενική άποψη.

Υπάρχουν και τεστ ποιο εξειδικευμένα ως προς τα φυτεμένα όπως PO4, Ca και άλλα που μας βοηθά να έχουμε μια εικόνα ποιο συγκεκριμένη στις ελλείψεις η περίσσια των διαφόρων στοιχείων, γενικά όσο την ψάχνεις τόσο καλύτερα καταλαβαίνεις και μετά την ψυλλιάζεσαι εμπειρικά ποιο εύκολα.

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=20

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Εάν έβαλες σήμερα περίμενε καμία μέρα να δεις.

Αν κατάλαβα καλά από τις Φώτο, τα φύλλα που έχουν πρόβλημα είναι αυτά που είναι χαμηλά, άρα μπορεί να είναι και θέμα και από τον φωτισμό σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα.

Το τεστ GH και ΚΗ είναι και αυτό σημαντικό για να καταλάβουμε εμπειρικά και πρακτικά κάποια πράγματα όπως πχ πόσο CO2 έχουμε στο ενυδρείο μας η το αν είναι αρκετά σκληρό τοτε έχουμε νορμάλ επίπεδα ιχνοστοιχείων ή ότι έχουμε έλλειψη ασβεστίου, κλπ, διάβασε το λινκ παραπάνω για να έχεις μια καλύτερη γενική άποψη.

Υπάρχουν και τεστ ποιο εξειδικευμένα ως προς τα φυτεμένα όπως PO4, Ca και άλλα που μας βοηθά να έχουμε μια εικόνα ποιο συγκεκριμένη στις ελλείψεις η περίσσια των διαφόρων στοιχείων, γενικά όσο την ψάχνεις τόσο καλύτερα καταλαβαίνεις και μετά την ψυλλιάζεσαι εμπειρικά ποιο εύκολα.

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=20

ωραια :)

γενικα δοσεις σε flourish,excel,nitrogen,iron,potassium να βαζω την μιση και μια φορα την εβδομαδα

αφου δεν ειναι full φυτεμενο ? τι προτεινεις?

τωρα τα φυλλα που ειναι ετσι θεουν κλαδεμα ?

εκανα με στικακι τεστ και εχω GH : <14 και ΚΗ 6

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου, που είναι επίσης χαμηλών απαιτήσεων και χωρίς CO2 βάζω :

flourish : 1/2 ή 1/3 της αναγραφόμενης δόσης μία φορά την εβδομάδα

excel : μέρα παρά μέρα το 1/2 της αναγραφόμενης δόσης

nitrogen + phosphorus : 1/2 ή 1/3 της αναγραφόμενης δόσης συνήθως μία φορά την εβδομάδα

iron : 1/2 ή 1/3 της αναγραφόμενης δόσης όχι κοντά με το flourish γιατί περιέχει και αυτό σίδηρο

potassium : 1/2 της αναγραφόμενης δόσης μια φορά την εβδομάδα ή όταν δω πως ζητούν τα φυτά

Τα κίτρινα φύλλα από το leucocephala μπορείς να τα κόψεις αφού δε νομίζω πως θα επανέρθουν. Έτσι και αλλιώς είναι γρήγορης ανάπτυξης και αν πάρει μπρος θα βγάλει πολλά νέα φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου, που είναι επίσης χαμηλών απαιτήσεων και χωρίς CO2 βάζω :

flourish : 1/2 ή 1/3 της αναγραφόμενης δόσης μία φορά την εβδομάδα

excel : μέρα παρά μέρα το 1/2 της αναγραφόμενης δόσης

nitrogen + phosphorus : 1/2 ή 1/3 της αναγραφόμενης δόσης συνήθως μία φορά την εβδομάδα

iron : 1/2 ή 1/3 της αναγραφόμενης δόσης όχι κοντά με το flourish γιατί περιέχει και αυτό σίδηρο

potassium : 1/2 της αναγραφόμενης δόσης μια φορά την εβδομάδα ή όταν δω πως ζητούν τα φυτά

Τα κίτρινα φύλλα από το leucocephala μπορείς να τα κόψεις αφού δε νομίζω πως θα επανέρθουν. Έτσι και αλλιώς είναι γρήγορης ανάπτυξης και αν πάρει μπρος θα βγάλει πολλά νέα φύλλα.

χαχα :) απο το πολυ κλαδεμα στην ουσια ενα κλωναρακι εχει μεινει

και το excel θελει στην αρχη οταν ανοιξουν τα φωτα γιατι αρχιζει η φωτοσυνθεση ετσι ?

ποτε καταλαβαινεις οτι τα φυτα θελουν potassium ?

Link to comment
Share on other sites

ωραια :)

γενικα δοσεις σε flourish,excel,nitrogen,iron,potassium να βαζω την μιση και μια φορα την εβδομαδα

αφου δεν ειναι full φυτεμενο ? τι προτεινεις?

τωρα τα φυλλα που ειναι ετσι θεουν κλαδεμα ?

εκανα με στικακι τεστ και εχω GH : <14 και ΚΗ 6

Εάν έχεις ΡΗ 7,5 και ΚΗ 6 τότε έχεις χαμηλό CO2, στα 6 mg/l , πράγμα το οποίο αυτό σου λέει πως μπορείς να βάλεις κανονική δόση excel μια που το C είναι βασικό δομικό συστατικό όλων των οργανικών ενώσεων.

Το ότι έχεις GH 14 είναι πολύ καλά, Τα φυτά χρειάζονται μικρές ποσότητες μικροστοιχείων και αυτά μπορούν να προστεθούν στις περισσότερες περιπτώσεις και από το νερό της βρύσης που χρησιμοποιούμε κατά τις αλλαγές νερού. Βέβαια, πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν μας ότι τα περισσότερα από αυτά πολύ γρήγορα θα σχηματίσουν δεσμούς με άλλα στοιχεία, φτιάχνοντας μόρια τα οποία δεν απορροφούνται από τα φυτά. Γι' αυτό το λόγο είναι απαραίτητες οι συχνές αλλαγές νερού ή η συμπλήρωση αυτών των μικροστοιχείων με υγρά λιπάσματα όπως είναι το flourish.

Τελικά τα πείρες όλα;

Κόψε τα παλιά φύλλα , θα βοηθήσεις το φυτό να πετάξει καινούργια φυλλα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

χαχα :) απο το πολυ κλαδεμα στην ουσια ενα κλωναρακι εχει μεινει

και το excel θελει στην αρχη οταν ανοιξουν τα φωτα γιατι αρχιζει η φωτοσυνθεση ετσι ?

ποτε καταλαβαινεις οτι τα φυτα θελουν potassium ?

Το flourish excel έχει διάρκεια ζωής στο ενυδρείο μας 24 ώρες. Δεν είναι λίπασμα αλλά παρέχει στα φυτά τον απαραίτητο για την ανάπτυξη τους άνθρακα. Εγώ το ρίχνω νωρίς το πρωί πριν ανάψουν τα φώτα (και πριν πιώ καφέ :thumbup: )

Έλλειψη καλλίου (potassium) εκδηλώνεται με μικρές τρυπούλες στα φύλλα. Υπερδοσολογία του δε προκαλεί άλγες σε αντίθεση με τα υπόλοιπα λιπάσματα.

Σίδηρο θα έβαζα ακόμα πιο σπάνια ή λιγότερο αλλά έχω μια Alternanthera reineckii που χωρίς επιπλέον σίδηρο δε βλέπει προκοπεί.

Πάντα βέβαια ακροβατώ με τις άλγες, καθώς όπως είπα δεν έχω CO2.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις ΡΗ 7,5 και ΚΗ 6 τότε έχεις χαμηλό CO2, στα 6 mg/l , πράγμα το οποίο αυτό σου λέει πως μπορείς να βάλεις κανονική δόση excel μια που το co2 είναι βασικό δομικό συστατικό όλων των οργανικών ενώσεων.

Το ότι έχεις GH 14 είναι πολύ καλά, Τα φυτά χρειάζονται μικρές ποσότητες μικροστοιχείων και αυτά μπορούν να προστεθούν στις περισσότερες περιπτώσεις και από το νερό της βρύσης που χρησιμοποιούμε κατά τις αλλαγές νερού. Βέβαια, πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν μας ότι τα περισσότερα από αυτά πολύ γρήγορα θα σχηματίσουν δεσμούς με άλλα στοιχεία, φτιάχνοντας μόρια τα οποία δεν απορροφούνται από τα φυτά. Γι' αυτό το λόγο είναι απαραίτητες οι συχνές αλλαγές νερού ή η συμπλήρωση αυτών των μικροστοιχείων με υγρά λιπάσματα όπως είναι το flourish.

Τελικά τα πείρες όλα;

Κόψε τα παλιά φύλλα , θα βοηθήσεις το φυτό να πετάξει καινούργια φυλλα.

ναι τα πειρα.

μια φορα την εβδομαδα excel κανονικη δοση η μερα παρα μερα ?

αλλαγες νερου καθε μια ή δυο εβδομαδες 30%

Link to comment
Share on other sites

Το flourish excel έχει διάρκεια ζωής στο ενυδρείο μας 24 ώρες. Δεν είναι λίπασμα αλλά παρέχει στα φυτά τον απαραίτητο για την ανάπτυξη τους άνθρακα. Εγώ το ρίχνω νωρίς το πρωί πριν ανάψουν τα φώτα (και πριν πιώ καφέ :thumbup: )

Έλλειψη καλλίου (potassium) εκδηλώνεται με μικρές τρυπούλες στα φύλλα. Υπερδοσολογία του δε προκαλεί άλγες σε αντίθεση με τα υπόλοιπα λιπάσματα.

Σίδηρο θα έβαζα ακόμα πιο σπάνια ή λιγότερο αλλά έχω μια Alternanthera reineckii που χωρίς επιπλέον σίδηρο δε βλέπει προκοπεί.

Πάντα βέβαια ακροβατώ με τις άλγες, καθώς όπως είπα δεν έχω CO2.

οχι ευτυχως ενω εχω ολα τα αλλα μικρες τρυπουλες στα φυλλα δεν εχω :)

ουτε εγω δεν εχω co2.τελιωσε την πρωτη φορα και το εβγαλα

δεν ειχε και πολυ νοημα γιατι εχω καλη αναταραξη απο την εξοδο

Link to comment
Share on other sites

ναι τα πειρα.

μια φορα την εβδομαδα excel κανονικη δοση η μερα παρα μερα ?

αλλαγες νερου καθε μια ή δυο εβδομαδες 30%

Αλλαγες οσο ποιο συχνα τοσο καλυτερα, μια φορα την εβδομαδα ειναι μια χαρα.

Προσωπικα θα εβαζα μισο καπακι ανα δυο ημερες και παρατηρωντας θα προσπαθουσα να καταλαβω εαν χρειαζομε το κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου, που είναι επίσης χαμηλών απαιτήσεων και χωρίς CO2 βάζω :

flourish : 1/2 ή 1/3 της αναγραφόμενης δόσης μία φορά την εβδομάδα

excel : μέρα παρά μέρα το 1/2 της αναγραφόμενης δόσης

nitrogen + phosphorus : 1/2 ή 1/3 της αναγραφόμενης δόσης συνήθως μία φορά την εβδομάδα

iron : 1/2 ή 1/3 της αναγραφόμενης δόσης όχι κοντά με το flourish γιατί περιέχει και αυτό σίδηρο

potassium : 1/2 της αναγραφόμενης δόσης μια φορά την εβδομάδα ή όταν δω πως ζητούν τα φυτά

Τα κίτρινα φύλλα από το leucocephala μπορείς να τα κόψεις αφού δε νομίζω πως θα επανέρθουν. Έτσι και αλλιώς είναι γρήγορης ανάπτυξης και αν πάρει μπρος θα βγάλει πολλά νέα φύλλα.

Φιλε theodor δεν μας λες ομως ή δεν μας δειχνεις τα φυτα σου στο ενυδρειο σου, για να συγκρινουμε τη δοσολογια των λυπασματων σου και τον ''ογκο'' τον φυτων σου, με τη δοσολογια και τα φυτα μας στα δικα μας ενυδρεια.Ευχαριστω Βαγγελης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε theodor δεν μας λες ομως ή δεν μας δειχνεις τα φυτα σου στο ενυδρειο σου, για να συγκρινουμε τη δοσολογια των λυπασματων σου και τον ''ογκο'' τον φυτων σου, με τη δοσολογια και τα φυτα μας στα δικα μας ενυδρεια.Ευχαριστω Βαγγελης

Εδώ είναι όλη η εξέλιξη του ενυδρείου μου από το μηδέν : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=28352&hl=

εδώ πως ήταν πριν από μερικούς μήνες μετά από μπόλικο κλάδεμα : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=408668

και εδώ πως έμεινε απεριποίητο λόγω έλλειψης χρόνου : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=52220

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...