Jump to content

Το νέο μου Reef 410lt + 200ltsump


sammy

Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω στο κουτί και στο manual αλλά και στο καπάκι γράφει power cone i αλλά στο manual οι φωτογραφίες είναι σαν του Δημήτρη ενώ αυτό που έχω εγώ είναι με το άλλο σύστημα για τον αέρα(ηλεκτρονικό). μήπως αυτό διαφέρει σε is;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σου απαντησα ηδη.

οι γερμανοι παντως ενω εχουν τοσο καλο προιοιν ειναι τοσο πισω σε after,Που νομιζεις οτι δεν ειναι μια ατι εταιρεια απο πισω αλλα κανενας πιτσιρικας πατεντακιας χωρις ιχνος σοβαροτητας....

Link to comment
Share on other sites

o ξαδελφος εχει το ι αλλα με το αναλογικο και οχι το ψηφιακο κοντερ αερα.

εγω το is με το ψηφιακο.δεν υπαρχει καποια αλλη διαφορα....

ειναι παντως περιεργο.βαλτε τον προμηθευτη να ρωτησει....

Tώρα έψαχνα και βρήκα αυτό το βίντεο http://vimeo.com/52469532

νομίζω πως το s αναφέρεται στο series δηλαδή σειρά i οπότε ο ξάδερφος πρέπει να έχει 250 (με το αναλογικό)και μεις 250 i-series(με το ψηφιακό)

Link to comment
Share on other sites

σου απαντησα ηδη.

οι γερμανοι παντως ενω εχουν τοσο καλο προιοιν ειναι τοσο πισω σε after,Που νομιζεις οτι δεν ειναι μια ατι εταιρεια απο πισω αλλα κανενας πιτσιρικας πατεντακιας χωρις ιχνος σοβαροτητας....

ναι ρε π@8στ4 μου! και όλο στα γερμανικά άντε βρες κάποιων που να ξέρει γερμανικά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Σωτηρη να τα χαιρομαστε μιας και τα παραλαβαμε μαζι...

Πρωτον:... Εμενα λεει στο καπακι iS..

Δευτερον:... Αν καταλαβεις που χρειαζονται τα αλενακια πες το και σε μενα...

Μπορω να πω οτι το ρυθμισα παρα πολυ γρηγορα!! δεν καταλαβαινω τον λογο που παιδευτικατε Κωστα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Σωτηρη να τα χαιρομαστε μιας και τα παραλαβαμε μαζι...

Πρωτον:... Εμενα λεει στο καπακι iS..

Δευτερον:... Αν καταλαβεις που χρειαζονται τα αλενακια πες το και σε μενα...

Μπορω να πω οτι το ρυθμισα παρα πολυ γρηγορα!! δεν καταλαβαινω τον λογο που παιδευτικατε Κωστα..

Εμένα γιατί λέει i; εσένα στο κουτί τι έγραφε και στο manual επίσης;

Θα το πάω πίσω :bigemo_harabe_net-72:

τα αλενάκια είναι για την αντλία

Link to comment
Share on other sites

20130215_010830_zpsd04579a8.jpg

Δε χρειαζεται να το πας πισω.. Και του Θωμα σκετο i λεει.. μονο το καπακι αλλαζει μην τρελλαινεσαι.Δεν εχει καποια διαφορα σαν σκιμερ.

Το κουτι μου γραφει σκετο i .. :bigemo_harabe_net-88:

Οταν λες για την αντλια δηλ? Θελει να κανουμε κατι πριν την βαλουμε σε λειτουργια??? :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

χαχααχ..καλα γιαννη.σιγα μην ρυθμιζεις το οποιοδηποτε(οχι αυτο κιολας..χεχε) με την μια.....και τοσο γρηγορα.

καταρχας μεχρι να βγαλει τα λαδια του θελει τουλαχιστον ενα 8ωρο.

με τα αλεν ,σωστα το ενα ειναι για να ανοιγεις την αντλια και να καθαριζεις.το αλλο ειναι για να ανοιγεις την πλεξι βαση του σκιμερ για καθαρισμα.

καλοριζικο και στους 2 σας.

Link to comment
Share on other sites

απολυτως τιποτε δεν θελει γιαννη.

στην πριζα και προσεχτε μην πολυκουνατε το διαφανο στρογγυλο με το σωληνα αερα(οχι αυτο που κουμπωνει στο σωμα,το αλλο) γιατι θα σας δειχνει οτι ναναι αερα ο μετρητης.

Link to comment
Share on other sites

χαχααχ..καλα γιαννη.σιγα μην ρυθμιζεις το οποιοδηποτε(οχι αυτο κιολας..χεχε) με την μια.....και τοσο γρηγορα.

καταρχας μεχρι να βγαλει τα λαδια του θελει τουλαχιστον ενα 8ωρο.

με τα αλεν ,σωστα το ενα ειναι για να ανοιγεις την αντλια και να καθαριζεις.το αλλο ειναι για να ανοιγεις την πλεξι βαση του σκιμερ για καθαρισμα.

καλοριζικο και στους 2 σας.

Εκείνο το μαραφέτι του αέρα κουμπώνει εκεί δίπλα στο ημικύκλιο; γιατί εγώ φοβήθηκα να το πατήσω

Link to comment
Share on other sites

απολυτως τιποτε δεν θελει γιαννη.

στην πριζα και προσεχτε μην πολυκουνατε το διαφανο στρογγυλο με το σωληνα αερα(οχι αυτο που κουμπωνει στο σωμα,το αλλο) γιατι θα σας δειχνει οτι ναναι αερα ο μετρητης.

ποιο εννοείς Κώστα γιατί με μπέρδεψες τώρα !

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκει κουμπωνει αλλα μετα δεν κουμπωνει το χοντρο μαυρο λαστιχο του αερα γιατι ειναι πολυ μακρυ και θελει κοψιμο.. προσεχε ποσο θα κοψεις γιατι εγω το εκανα κατα λαθος τσιμα τσιμα και με παιδεψε λιγο μετα .

Link to comment
Share on other sites

ναι.το αλλο ομως ειναι χυμα(το στρογγυλεμενο πιο μικρο).αυτο αμα το κουνησεις δειχνει βλακειες ο μετρητης.....

Link to comment
Share on other sites

ναι.το αλλο ομως ειναι χυμα(το στρογγυλεμενο πιο μικρο).αυτο αμα το κουνησεις δειχνει βλακειες ο μετρητης.....

Γιατί εκείνο τί θα μπορούσες να το κάνεις εκτός από να το αφήσεις στην ησυχία του

Link to comment
Share on other sites

χουλα χουπ :bigemo_harabe_net-82:

:bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Toyo!

Link to comment
Share on other sites

Σταθη εγω μόλις το εβαλα στην πριζα λεω..ωχ παει δε δουλεύει ειναι καμμενο ηρθε το τελος κτλ... μολις είδα οτι ανεβαζει αφρο τοτε καταλαβα οτι ειναι εντελως αθορυβο!!

Link to comment
Share on other sites

Σταθη εγω μόλις το εβαλα στην πριζα λεω..ωχ παει δε δουλεύει ειναι καμμενο ηρθε το τελος κτλ... μολις είδα οτι ανεβαζει αφρο τοτε καταλαβα οτι ειναι εντελως αθορυβο!!

Μπραβο!! Πολυ σημαντικο το σκιμερ να ειναι αθορυβο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!! Πολυ σημαντικο το σκιμερ να ειναι αθορυβο :bigemo_harabe_net-64:

εγώ πότε θα το βάλω :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το σκίμμερ μετά από κόπους και αφού έφτιαξα και καινούργιο σαμπ για να το χωράει μπήκε και δουλεύει άψογα χωρίς να έχω πλημμυρίσει ούτε μία φορά :bigemo_harabe_net-134: και πάνω από όλα αθόρυβα.ο αέρας είναι στα 1900-2000 λίτρα την ώρα και έχω την έξοδο τέρμα ανοιχτή.το skimmate είναι σχεδόν μαύρο.το μόνο πρόβλημα είναι πως κάθε φορά που ταΐζω ή βάζω τα χέρια μου στο ενυδρείο σταματάει η παραγωγή αφρού και ξανά ξεκινάει μετά από κάνα 3ωρο(όχι όλες τις φορές)εντωμεταξύ σε αυτό το διάστημα ο μετρητής γράφει τα ίδια λίτρα αέρα.

Προχθές παρέλαβα και την δοσομετρική από Κίνα :bigemo_harabe_net-82:

post-16990-0-74922300-1362668770_thumb.jpg

post-16990-0-79527700-1362668773_thumb.jpg

post-16990-0-87794400-1362668776_thumb.jpg

post-16990-0-35016500-1362668780_thumb.jpg

post-16990-0-07540700-1362668783_thumb.jpg

post-16990-0-83216100-1362668785_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια δουλεια με το sump sammy!

απλο και λειτουργικο.

εχεις και χωρο για οποιαδηποτε πειραματα θα θες να κανεις στο μελλον :bigemo_harabe_net-64:

καλη τυχη και με το σεταρισμα της δοσομετρικης!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...