Jump to content

Το νέο μου Reef 410lt + 200ltsump


sammy

Recommended Posts

εντωμεταξύ περιμένω ακόμα απάντηση από τον κινέζο και αναρωτιέμαι μήπως το παίζει κινέζος ο κινέζος :bigemo_harabe_net-111: μπαίνω για να στείλω mail για την αντλία του Στάθη και ανακαλύπτω πως έχω κάνει λάθος στο mail μου και λείπει ένα i από το όνομα :poster_oops: οπότε του έστειλα και για τα δύο προβλήματα και θα δούμε τι θα απαντήσει

Αντε να δουμε, συνηθως ανταποκρινονται θετικα οι Ασιατες :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάλε καμιά φωτό απο τα μωρά Σωτήρη να δούμε κατάσταση.

Ξέρεις ειδικά εκείνα τα κόκκινα που μ`αρέσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σήμερα ανακάλυψα, αφού αξιώθηκα να πάω σε φίλο(Aristeidis)να μετρήσω NO3 και PO4, πως τα νιτρικά ήταν μηδέν και τα φωσφορικά (ντρέπομαι να το πω)25 χωρίς ελαφρυντικά για το εαυτό μου. Γιατί βέβαια έκανα τις μετρήσεις; όλες οι αποικίες με τα "ζωάκια" μου αντιμετώπιζαν πρόβλημα τελευταία και τις τελευταίες μέρες ξέφυγε η κατάσταση που μετά βίας προσπαθώ να σώσω μερικά κεφαλάκια από όλα. Έκλεισα το σκίμμερ σχεδόν τέρμα πρόσθεσα αντιφώσφορο και έριξα μερικά κυβάκια κατεψυγμένου πλαγκτόν και αν έκανα βλακεία θα δείξει :bigemo_harabe_net-69: ααα! και μια γάμπαρη ολόκληρη στο σαμπ να ανεβάσει λίγο τα νιτρικά να ισορροπήσει η σχέση.....

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τα αυτά Σωτήρη, ελπίζω όλα να πάνε καλά φιλαράκι.

Link to comment
Share on other sites

και γω Γρηγόρη! αν ανέβουν και τα κρατήσω στα επίπεδα που ήταν πριν(0,01), πιστεύω θα συνέλθουν και θα ξανά μεγαλώσουν και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

μετά την ατυχία με τα ζωάκια μου και αφού ακόμα προσπαθώ να τα σώσω(τουλάχιστον δεν χαλάνε παραπάνω), έριξα τα φωσφορικά σε νορμάλ επίπεδα και τα νιτρικά τα τσίμπισα λίγο ταΐζοντας ακατάπαυστα. Τώρα το ενυδρείο άρχισε σιγά σιγά να ξαναβρίσκει το δρόμο του και να ανακάμπτει. Βέβαια δεν άντεξα και άλλαξα λίγο το aquascape έτσι για να μην βαριέμαι, μετέφερα τις σινουλάριες στο 140άρι και έτσι άνοιξε χώρος για τα σκληρά

Μερικές φωτογραφίες:

P1010656_zpsad557f34.jpg

P1010662_zps0c69e6d5.jpg

P1010667_zps0f42d2f3.jpg

P1010668_zps12032870.jpg

P1010661_zps5d9cb4d8.jpg

P1010660_zpsdab8effc.jpg

P1010663_zps942d1631.jpg

P1010665_zps9567af12.jpg

P1010664_zps7925f086.jpg

P1010669_zps325cda35.jpg

P1010666_zpsbdb41c15.jpg

P1010679_zps7476f03b.jpg

P1010677_zps91425931.jpg

P1010676_zpsa2b0bb51.jpg

P1010674_zps35fe4400.jpg

P1010672_zps3f51c0ea.jpg

P1010670_zpscb044cd9.jpg

P1010673_zpsbf814b55.jpg

P1010671_zps55ce9dfd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιες βλέπω φιλαράκο, ετοιμάζω εφοδο με εναν ακομα, αναρρωνω και σου 'ρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

τί έπαθες; γιατί αναρρώνεις;

Link to comment
Share on other sites

λείπει και ένα μεγάλο κομμάτι κοραλλίνης από την αριστερή πάνω μεριά!

το σκεπτικό μου με την πλάτη είναι να κολλήσω ζωανθάκια στα μπαλκονάκια που δημιουργεί η κοραλλίνη, βέβαια πρέπει να περιμένω να ξανά μεγαλώσουν τα ζωάκια μου μιας και την "ακούσανε" κανονικά :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

τί έπαθες; γιατί αναρρώνεις;

Ειχα ατυχημα με την μηχανη, ευτυχως χωρις σπασιματα και ειμαι πολυ καλυτερα τωρα, ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Η πλατη του ενυδρειου τα σπαει η κοραλινη εφτιαξε πινακα ζωγραφικης πολυ ομορφο, θα επανελθουν οι ζοανθοι.

Link to comment
Share on other sites

Θέαμα! Μπράβο σου! Τωρα ξεκινάνε τα ωραία!

Ευχαριστώ vales_red!πάντα ωραία είναι!

Η πλατη του ενυδρειου τα σπαει η κοραλινη εφτιαξε πινακα ζωγραφικης πολυ ομορφο, θα επανελθουν οι ζοανθοι.

ευχαριστώ niknik, το πορτραίτο έκανε δυόμιση χρόνια για να φτάσει ως εδώ :bigemo_harabe_net-82: και δεν τελείωσε ακόμα :bigemo_harabe_net-134:

Υ.Γ. Ποιος θα μου αλλάξει το τίτλο σε Coralline algea background, mixed reef :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ευχαριστώ Παναγιώτη! έχω δουλειά όμως ακόμα, αυτό το εργόχειρο....πολύ σταυροβελονιά βρε παιδί μου! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Παναγιώτη! έχω δουλειά όμως ακόμα, αυτό το εργόχειρο....πολύ σταυροβελονιά βρε παιδί μου! :bigemo_harabe_net-134:

Τι θέλει να πει ο ποιητής? :huh:

Link to comment
Share on other sites

ο ποιητής θέλει να πει πως δεν έχει λεφτά να κάνει τις αναβαθμίσεις που θέλει για να αρχίσει να ξεδιπλώνεται το μυστήριο που καλύπτει την πορεία του υφάλου του.... κοινώς κάνω χαβαλέ! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ο ποιητής θέλει να πει πως δεν έχει λεφτά να κάνει τις αναβαθμίσεις που θέλει για να αρχίσει να ξεδιπλώνεται το μυστήριο που καλύπτει την πορεία του υφάλου του.... κοινώς κάνω χαβαλέ! :bigemo_harabe_net-134:

:bigemo_harabe_net-126:

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

και εκεί που νόμιζα πως βρήκα το ένοχο για την εξαφάνιση των ζωάνθους :bigemo_harabe_net-69: μου το κοίταξα λίγο πιο προσεκτικά και τελικά δεν ήταν αυτό :bigemo_harabe_net-111: το collonista δεν είναι κακό το helliacus είναι το κακό :ph34r:

P1010660_zpsf795f6a2.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εκεί που νόμιζα πως βρήκα το ένοχο για την εξαφάνιση των ζωάνθους :bigemo_harabe_net-69: μου το κοίταξα λίγο πιο προσεκτικά και τελικά δεν ήταν αυτό :bigemo_harabe_net-111: το collonista δεν είναι κακό το helliacus είναι το κακό :ph34r:

P1010660_zpsf795f6a2.jpg

Tο hellιacus θα ειναι το κακο Σωτηρη....Με το αλλο με επιασε μια collonista και ειναι νωρις ακομα ρ'εσυ :bigemo_harabe_net-101::bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Tο hellιacus θα ειναι το κακο Σωτηρη....Με το αλλο με επιασε μια collonista και ειναι νωρις ακομα ρ'εσυ :bigemo_harabe_net-101::bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

το κακό είναι πως ήταν και ακόμα δύο πίσω από το αριστερό "νησάκι" και στη προσπάθειά μου να τα πιάσω(εννοείται πως το μοναδικό σημείο που δεν μπαίνει χέρι σε ολόκληρο το ενυδρείο είναι αυτό)τα γκρέμισα όλα κοινώς τα έκανα ιερόδουλο για να μην πω "που τα να" :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...