Jump to content

Νέος Αφρικανός


Medico

Recommended Posts

Χρόνια πολλά! Και εγώ της ίδιας λογικής είμαι για αυτό και έχω το 2213 στα 96 λίτρα. Με την κυκλοφορία δεν ξέρω αν είμαι εντάξει...

Δεν εχεις θεμα......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα που οι γιορτές πέρασαν και πέφτουν πάλι οι ρυθμοί μπορώ να ασχοληθώ με το θέμα μας. Λοιπόν το ενυδρείο ξεστήθηκε και έγινε ανταλαγή με ένα 100*30*40 120 λίτρα. Νομίζω ότι τώρα είμαι σε λίγο καλλίτερη θέση έτσι;

Σκέφτομαι να βάψω το φώντο γκρι και να κρατήσω τις ίδιες πέτρες με γκρι άμμο θαλάσσης. Πως σας φαίνεται η ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που οι γιορτές πέρασαν και πέφτουν πάλι οι ρυθμοί μπορώ να ασχοληθώ με το θέμα μας. Λοιπόν το ενυδρείο ξεστήθηκε και έγινε ανταλαγή με ένα 100*30*40 120 λίτρα. Νομίζω ότι τώρα είμαι σε λίγο καλλίτερη θέση έτσι;

Σκέφτομαι να βάψω το φώντο γκρι και να κρατήσω τις ίδιες πέτρες με γκρι άμμο θαλάσσης. Πως σας φαίνεται η ιδέα;

Σαφως και εισαι σε καλύτερη θεση αφου οσο μεγαλύτερο ειναι το ενυδρειο τοσο ποιο ανετα νιώθουν τα ψαρια :wub:

Η ιδέα σου είναι καλή! Προσοχή στην επιλογή άμμου θαλάσσης και καλό πλυσιμο!

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πρέπει να προσεξω με την άμμο; :wub:

Από ότι έχω διαβάσει εδώ από συμβουλές των παιδιών πρέπει :

Να την πάρεις από σημείο που ξέρεις ότι είναι καθαρό

Να μαζέψεις λίγο πιο μέσα από εκεί που σκάει το κύμα

Και να την καθαρίσεις πάρα πάρα πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πρέπει να προσεξω με την άμμο; :wootwoot:

Εγω αμμο θαλασσης εχω βαλει και δεν εχω προβλημα γιατι τη μαζεψα απο την ομορφη Αρτεμιδα :rolleyes:

Ειναι αρκετοι που λενε πως θελει πλυσιμο με χλωρινη και μετα αντιχλωριο αλλα εγω προσωπικα δεν εβαλα απλα την επλυνα παρα πολυ καλα με καυτο νερο και παρα πολλες πλυσεις!!!

Καλη επιτυχια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την μάζεψα... :wootwoot: την αγόρασα από μάντρα... Έχω σκοπό να την πλύνω αλλά όχι με χλορίνες απλά πολλά πλυσίματα. Δεν κάνει η μαντρίσια δηλαδή; Έδωσα και ένα σκασμό λεφτά!!! 50 κιλά 2,50 ευρώ!αν δεν κάνει πέστε μου για να βάλω αγγελία σε φόρουμ σοβατζίδων... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την μάζεψα... :wootwoot: την αγόρασα από μάντρα... Έχω σκοπό να την πλύνω αλλά όχι με χλορίνες απλά πολλά πλυσίματα. Δεν κάνει η μαντρίσια δηλαδή; Έδωσα και ένα σκασμό λεφτά!!! 50 κιλά 2,50 ευρώ!αν δεν κάνει πέστε μου για να βάλω αγγελία σε φόρουμ σοβατζίδων... :wub:

εαν την πλυνεις αρκετες φορες δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα , ειχα βαλει και εγω πριν απο λιγο καιρο σε ενα παλιο μου ενυδρειο αμμο χωρις να αντιμετωπισω κανενα προβλημα ( και εγω απο μαντρα με οικοδομικα ) ειχα παρει την αμμο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=48371&st=0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την μάζεψα... :rolleyes: την αγόρασα από μάντρα... Έχω σκοπό να την πλύνω αλλά όχι με χλορίνες απλά πολλά πλυσίματα. Δεν κάνει η μαντρίσια δηλαδή; Έδωσα και ένα σκασμό λεφτά!!! 50 κιλά 2,50 ευρώ!αν δεν κάνει πέστε μου για να βάλω αγγελία σε φόρουμ σοβατζίδων... :wootwoot:

Είναι πολύ ψιλή ; :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή έχω πάρει και εδώ και δύο ώρες πλένω και τωρα αρχίζει να ξεθολώνει. :wootwoot:

Την εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον χωρις προβλημα(αν λεμε την ιδια,αυτη που εχει κοχυλακια μεσα).

Πολυ καλο πλυσιμο ομως,μεχρι να μην βγαζει βρωμα.Θα παιδευτεις λιγο,αλλα το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή πρέπει να είναι, ψιλή γκρί και έχει κοχιλακια μέσα. Μακάρι να μου βγει καλό...

Link to comment
Share on other sites

και άλλη μία... γιατι δεν με αφήνει να βάλω πιο πολλες;

Εννοεις οτι προσπαθεις να βαλεις πιο πολλες φωτο σε ενα ποστ και δεν μπορεις;Καθε φορα πατας την αναζητηση,επιλεγεις την εικονα και μετα πατας την προσθεση.Κατω απο την αναζητηση μετα,βλεπεις των χωρο συνημμενων που σου εχει απομεινει,αν θελεις να προσθεσεις και αλλες φωτο. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καμιά άποψη για την αρχιτεκτονική μου; :wootwoot:

Μου αρέσει πολύ το στήσιμο που έκανες ,δεν νομίζω οτι πρέπει να μπουν άλλες πέτρες ,δεν χρειάζεται να πνίξουμε το ενυδρείο.

:wub::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και μενα μου αρεσει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Μιας και αύριο καλώς εχόντων των πραγμάτων θα πάω να δω και λογικά θα πάρω 5 από τα ψαράκια που δίνει ο ΔΙΑΣ (neolamprologus daffodil) έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο που τρέχει μόνο με ένα τσούρμο anentome hellena, τα οποία από ότι είδα τώρα έχουν γεννήσει, εδώ και κάνα δίμηνο. Οι μετρήσεις έγιναν με τεστ της σερα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε... ph-->8

NH4/NH3-->0 (αν και το κίτρινο χρώμα είχε μία υποψία πρασινοπού)

Νο2-->0

Νο3-->Δεν βρίσκω το τεστ πουθενά :D

Κh-->7

Gh-->12

θερμοκρασία-->25

Πείτε μου σας παρακαλώ την γνώμη σας για τις μετρήσεις... Να βρώ μπόλι για πιο σίγουρα; Με τις σκληρότητες είμαι εντάξει; Μην κάνω καμιά πατάτα...

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μιας και αύριο καλώς εχόντων των πραγμάτων θα πάω να δω και λογικά θα πάρω 5 από τα ψαράκια που δίνει ο ΔΙΑΣ (neolamprologus daffodil) έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο που τρέχει μόνο με ένα τσούρμο anentome hellena, τα οποία από ότι είδα τώρα έχουν γεννήσει, εδώ και κάνα δίμηνο. Οι μετρήσεις έγιναν με τεστ της σερα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε... ph-->8 καλο θα ηταν να ανεβει λιγο NH4/NH3-->0 (αν και το κίτρινο χρώμα είχε μία υποψία πρασινοπού) βεβαιωσου για την μετρηση τοτε Νο2-->0

Νο3-->Δεν βρίσκω το τεστ πουθενά :D

Κh-->7 ανεβασε το,εισαι χαμηλα Gh-->12 θερμοκρασία-->25

Πείτε μου σας παρακαλώ την γνώμη σας για τις μετρήσεις... Να βρώ μπόλι για πιο σίγουρα; Με τις σκληρότητες είμαι εντάξει; Μην κάνω καμιά πατάτα...

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μιας και αύριο καλώς εχόντων των πραγμάτων θα πάω να δω και λογικά θα πάρω 5 από τα ψαράκια που δίνει ο ΔΙΑΣ (neolamprologus daffodil) έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο που τρέχει μόνο με ένα τσούρμο anentome hellena, τα οποία από ότι είδα τώρα έχουν γεννήσει, εδώ και κάνα δίμηνο. Οι μετρήσεις έγιναν με τεστ της σερα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε... ph-->8

NH4/NH3-->0 (αν και το κίτρινο χρώμα είχε μία υποψία πρασινοπού)

Νο2-->0

Νο3-->Δεν βρίσκω το τεστ πουθενά :D

Κh-->7

Gh-->12

θερμοκρασία-->25

Πείτε μου σας παρακαλώ την γνώμη σας για τις μετρήσεις... Να βρώ μπόλι για πιο σίγουρα; Με τις σκληρότητες είμαι εντάξει; Μην κάνω καμιά πατάτα...

Ευχαριστώ!!!!

Πρεπει να σιγουρευτεις πως εισαι στο 0

Κατα τα αλλα τα ψαρια μεγαλωνουν αριστα σε ενυδρειο με νερο δικτυου :D

Link to comment
Share on other sites

Αυριο με το φως του ήλιου θα είμαι σίγουρος για το χρώμα της μέτρησης. Υποψιάζομαι ότι με κοροϊδεύει το φωτιστικό... Αν είναι εύκολο πείτε μου πως ανεβάζω ph,kh...

Link to comment
Share on other sites

Αυριο με το φως του ήλιου θα είμαι σίγουρος για το χρώμα της μέτρησης. Υποψιάζομαι ότι με κοροϊδεύει το φωτιστικό... Αν είναι εύκολο πείτε μου πως ανεβάζω ph,kh...

Το έψαξα λίγο και βρήκα κάτι για σόδα. Σωστό; Και αν είναι σωστό πόση βάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...