Jump to content

Νέος Αφρικανός


Medico

Recommended Posts

Το έψαξα λίγο και βρήκα κάτι για σόδα. Σωστό; Και αν είναι σωστό πόση βάζουμε;

Υπάρχουν ενυδρειακά προιόντα που ανεβάζουν τις σκληρότητες.Αλάτι για κιχλίδες για το gh και buffer για το ph και το κh.

Η σόδα ανεβάζει το Kh μονο....αλλά δεν ξέρεις αν θα σου δωσει σταθερά αποτελέσματα στις μετρήσεις.....μπορει να εχεις διακυμάνσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν ενυδρειακά προιόντα που ανεβάζουν τις σκληρότητες.Αλάτι για κιχλίδες για το gh και buffer για το ph και το κh.

Η σόδα ανεβάζει το Kh μονο....αλλά δεν ξέρεις αν θα σου δωσει σταθερά αποτελέσματα στις μετρήσεις.....μπορει να εχεις διακυμάνσεις.

Οk! Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω απλα,οτι η προσθεση buffer θα πρεπει να συνοδευεται με αλλαγη νερου. :D

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω απλα,οτι η προσθεση buffer θα πρεπει να συνοδευεται με αλλαγη νερου. :D

Δεν προϋποθέτει αλλαγή η χρησιμοποίηση του. Μπορεί να

χρησιμοποιηθεί σε νέο ενυδρειο,και κατα τις αλλαγές η ενδιάμεσα.

http://www.seachem.com/Products/product_pa...yikaBuffer.html

Link to comment
Share on other sites

Καμιά άποψη για την αρχιτεκτονική μου; :D

πολυ καλο το στησιμο σου φιλε μου!!!μενει και χωρος για παιχνιδι!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν προϋποθέτει αλλαγή η χρησιμοποίηση του. Μπορεί να

χρησιμοποιηθεί σε νέο ενυδρειο,και κατα τις αλλαγές η ενδιάμεσα.

http://www.seachem.com/Products/product_pa...yikaBuffer.html

Με λιγα λογια προτεινεις στον φιλο να βαζει χωρις αλλαγη buffer στο ενυδρειο του,αφου ειναι περιττο ,οπως και ο αραγωνιτης,μιας και ζουν μια χαρα στο νερο της βρυσης μας.

Διαφωνω ειδικα ως προς την χρηση σκευασματων χωρις αλλαγη.Καθε αλλαγη των παραμετρων του νερου οφειλει για την ασφαλεια του ενυδρειου μας να συνοδευεται με αλλαγη νερου.

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Οσο για το ph,ο Konings(που τοσες φορες επικαλεστηκαμε!) στο βιβλιο του back to nature,Tanganyika cichlids,σελ 20,αναφερει πως

Never raise the ph without a partial water change......

:D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητό φίλοι εδώ λοιπόν ετέθει ενα πολύ κατα τη γνώμη μου ενδιαφέρον ζήτημα αν δηλαδή η πρόσθεη του buffer πρέπει η οχι να συνοδεύεται με αλλγή νερού.

Οπως αναφέρει ο Δημήτριος πιο πάνω ο Δρ Konings τόσο στο και στουε δύο οδηγούς τόσο για malawi όσο και για την Ταγκανίκα αναφέρει ρητά οτι η χρήση buffer είναι επικίνδυνη χωρίς αλλαγή νερού αλλά και στο βιβλίο Enjoying Cichlids όπου εκεί ο Δρ.Konings και οι συνεγράτες και συγκεριμένα ο Lasse Forberg αναφέρει στη σελίδα 20 με bold γράμματα οτι Buffer μπαίνει κάτοπιν αλλάγής νερού και γίνεται μια ανάλυση γιατί πρέπει να ακολούθείται αυτή η διαδικασία.

Από την άλλη Ο Δίας μας παραθέτει ενα λινκ της γνωστής εταιρείας seachem όπου αναφέρονται τα εντελώς αντίθετα.

Να λοιπόν ενα ενδιαφέρον ζήτημα για συζήτηση.Ηδη η ομάδα θα προσπαθήσει να έλθει σε επαφή τόσο με τον Δόκτωρα όσο και με την εταιρεία για να δούμε τις θέσεις τους.Επίσης σύντομα θα μεταφραστεί το απόσπασμα του κειμένου που ναλύεται ο μηχανισμός απελευθέρωσης αμμωνίας - που μπορεί να είναι καταστροφικός - εφόσον , κατά τον Δρ. Konings ,γίνει χρήση Buffer χωρίς αλλαγή νερού.

Τώρα θέλω να πω και στους δύο αγαπημένους φίλους Δία και ΔΗμήτρη , Δημήτρη και Δία ,να χαλαρώσουμε είδικα εμείς που είμαστε παλία μέλη και να ασχοληθούμε με το πραγματικά ενδιαφέρον ερώτημα που προέκυψε.

:D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Ευχαριστώ πολύ και το Στράτο για τα ψαράκια!!! τα μικρά είναι στη φάση προσαρμογής...

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι τα ψαρακια;

Εγκλιματιστηκαν;

Αν μπορεσεις ανεβασε καμια φωτογραφια........... :D

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια είναι μία χαρά! Μόλις τα τάισα. Λοιπόν ο μεγάλος έχει αρχίσει την εξερέυνηση και από κοντά του πάνε και τα δύο μεσαία. Αυτά που δεν το αποφασίζουν ακόμα είναι τα δύο μικρότερα που βγαίνουν από τη τρύπα τους μόνο για φαί. Θα κάνω μια προσπαθεια για φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν με τις φωτογραφίες δεν τα πάω και πολύ καλά...

post-25103-1299414740_thumb.jpgpost-25103-1299414717_thumb.jpgpost-25103-1299414696_thumb.jpgpost-25103-1299414673_thumb.jpg

post-25103-1299414654_thumb.jpgpost-25103-1299414633_thumb.jpgpost-25103-1299414758_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα μικρούλια είναι πανέμορφα :D

Φιλε Medico να νιώθεις τυχερός! Τέτοια ψαράκια δεν θα έβρισκες εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα μικρούλια είναι πανέμορφα :D

Φιλε Medico να νιώθεις τυχερός! Τέτοια ψαράκια δεν θα έβρισκες εύκολα!

Είμαι απόλυτα σίγουρος γι'αυτό!!! Και ένας λόγος που δεν βιάστηκα να πάρω ψαράκια ήταν για να βρώ από κάποιον χομπίστα! :D

Χρειάζομαι όμως συμβουλές... Θέλω να μου προτείνεται ιδανικές τροφές, κάποιο λινκ που να αναφέρεται στα daffodil και γενικότερα ότι νομίζεται ότι θα τα βοηθήσει...

Δεν ζητάω και πολλά. :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα σίγουρος γι'αυτό!!! Και ένας λόγος που δεν βιάστηκα να πάρω ψαράκια ήταν για να βρώ από κάποιον χομπίστα! :D

Χρειάζομαι όμως συμβουλές... Θέλω να μου προτείνεται ιδανικές τροφές, κάποιο λινκ που να αναφέρεται στα daffodil και γενικότερα ότι νομίζεται ότι θα τα βοηθήσει...

Δεν ζητάω και πολλά. :D

Μπορείς να δινεις Tanganyika της tropical, Omni Flakes της Ocean Nutricion, Mysis κατεψυγμένο μια φορα την εβδομάδα και λιγο σπιρουλινα μια στο τοσο καλό θα έκανε!

:D

Τα ψαρια σου θα τα βοηθήσουν οι σταθερές συνθήκες νερου και οι αλλαγές νερού.Να κανεις τις ρουτίνες σου και δεν εχεις να φοβηθείς τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Για τροφη εγω τα ταιζα με την Tanganyika της Tropical.Ειναι πολυ καλη :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια τα ψαρακια αρχοντας....... :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εγώ ταίζω την omni flakes της ocean. θα τους πάρω και την tropical και θα τρώνε αρχοντικά!!! :D:D

Δύο φορές την ημέρα καλά είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εγώ ταίζω την omni flakes της ocean. θα τους πάρω και την tropical και θα τρώνε αρχοντικά!!! :D:D

Δύο φορές την ημέρα καλά είναι;

Τωρα που ειναι μικρα να ταιζεις λιγο συχνοτερα.Απλα να μην περισευει τροφη στο ενυδρειο.

Παρε και βιταμινες fistamin και μουλιαζε την τροφη 2 φορες τη βδομαδα.Καλο θα τους κανει :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αγόρασα πριν λίγο μία τροφή της JBL την Grana Cichlid και την Atvitol βιταμίνη. Λίγο αργά αλλά ξέρει κανείς τίποτα για αυτές; Γιατί τις αγόρασα για καλές... :D Τα ψαράκια είναι όλα τα λεφτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δύο απορίες... Τα daffodil βοσκάνε; Γιατί τα δικά μου πέρνοθν την άμμο στο στόμα τους την μασάνε για λίγο και μετά τη φτύνουν. Είναι νορμάλ; Αν κάνω κάθε τρίτη μέρα αλλαγή κατά 15 με 20% θα έχω κανένα θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα :D

Δεν ειναι απαραιτητες τοσο συχνες αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι περισέυει τροφή την οποία δεν τρώνε και μένει στο βυθό. Και τα σαλιγγάρια πόση να φάνε; Γιαυτό είπα να κάνω πιο συχνά τις αλλαγές...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι περισέυει τροφή την οποία δεν τρώνε και μένει στο βυθό. Και τα σαλιγγάρια πόση να φάνε; Γιαυτό είπα να κάνω πιο συχνά τις αλλαγές...

Να ριχνεις πολυ λιγοτερη,τοση ωστε να μην περισσευει :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...